spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky

Vážené kolegyne, vážení kolegovia, milí rodičia a všetci tí, ktorí radi podporíte dobrú vec a záleží vám na kvalite nášho školstva. Obraciame sa na vás s prosbou o vyjadrenie podpory učiteľom informatiky na stredných školách.

Problém, ktorí nás trápi, je ten, že riaditelia škôl v snahe ušetriť finančné prostriedky nepozerajú na kvalitu vyučovania (a dalo by sa povedať, že ani na bezpečnosť žiakov na hodinách informatiky) a chcú, aby sa triedy na hodinách informatiky na strednej škole nedelili na skupiny, ale aby sa naraz učila celá trieda.

Ak si predstavíte, že na hodine informatiky má byť v odbornej učebni s počítačmi 30 žiakov, príp. aj viac ako 30 žiakov, tak je to neúnosné, odnesie si to samozrejme kvalita výučby a je to zároveň aj na úkor bezpečnosti žiakov. (Počítače sú predsa zariadenia, ktoré pracujú pod elektrickým prúdom!)

V súčasnosti prebieha medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu novely vyhlášky č. 282/2009 o stredných školách, do ktorého sa môže zapojiť každý z nás podporením tejto hromadnej pripomienky. Jej cieľom je, aby sa do § 3 vyhlášky o stredných školách uviedol text súvisiaci s delením triedy na hodinách informatiky na skupiny, pričom maximálny počet žiakov v skupine bude 17 žiakov. (Tento počet žiakov je použitý v § 15 ods. 4 vyhlášky č. 320/2008 Z. z. o základnej škole, pričom vyhláška o stredných školách neuvádza žiadne delenie tried na hodinách informatiky.)

Ak máte záujem podporiť dobrú vec, ktorá je v prospech našich detí, môžete tak urobiť, tým že vyjadríte súhlas s touto hromadnou pripomienkou.

Medzirezortné pripomienkové konanie prebieha do 8. 6. 2011 a aby sa pripomienkou ministerstvo vôbec zaoberalo, je potrebných až 500 ľudí, ktorí pripomienku podporia.

Ďakujeme za podporu.


Hromadná pripomienka k vyhláške Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 282/2009 Z. z. o stredných školách

Text pripomienky:
 
§3 - Zriaďovanie, zrušovanie, delenie a označovanie tried:
§3 navrhujeme doplniť o bod (9) v znení: "Na vyučovanie predmetu informatika možno triedu rozdeliť na skupiny, ktoré sa napĺňajú do počtu najviac 17 žiakov." Toto obmedzenie je uplatňované v predpisoch pre ZŠ. V záujme zachovania kvality a bezpečnosti vyučovania považujeme za nutné uplatňovať ho aj na stredných školách.


Kontaktná osoba:

Ing. Tibor Patay, J. Vloššáka 87, 034 83 Liptovská TepláPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
10.6.2013 11:32 | Ivana Daridová

Pekný deň
17 je veľa, aj keď dnes ich mám toľko na hodine a v budúcom roku ich bude aj 25. Neviem si predstaviť ako riešiť zložitejšie úlohy, ktorých riešenie trvá viac ako 45 min. ešte aj s tým, že budú sedieť dvaja žiaci pri počítači. Kvalita je kde?
Najrozumnejšie číslo by bolo 12.
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
11.6.2011 09:09 | Jozef Kostolnik

Je to zarazajuce, ze vlada este stale nepochopila rozhodujucu ulohu kvality vzdelavania na buduci vyvoj krajiny. Ciastocne to chapem, ked aj sucasny reprezentanti krajiny boli vyhovany v zaplatanom pozliepanom, zhrdzavenom skolstve plnom iracionality a obmedzeni.
Vysledok pocitujeme kazdy den.
Ucit naraz 30 ziakov informatiku je ako ucit naraz plavat 100 neplavcov, alebo ucit nasich politikov zodpovednosti voci svojim volicom.... Vysledok je predom jasny-naucia sa len ti, ktori by sa naucili aj bez ucitela..
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
10.6.2011 06:52 | Tibor Patay

Úplne súhlasím so všetkými, ktorý tvrdia, že 17 je veľa, 12 je rozumné maximum. Tento počet žiakov sme vzali z § 15 ods. 4 vyhlášky č. 320/2008 Z. z. o základnej škole ako "snáď politicky priechodný".

Aktuálna vyhláška o stredných školách neuvádza žiadne delenie tried na hodinách informatiky (ani inde v legislatíve žiadny číselny limit nie je) a na školách sú už tendencie vyučovať (samozrejme z ekonomických dôvodov) celé triedy naraz :(

A zrejme pri tom aj zostane, keďže 500 podpisov sa nám vyzbierať nepodarilo :(
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
9.6.2011 10:43 | slavka ticha

myslimsi ze 17 je vela..informatika je prakticky predmet, je nevyhnutne aby ucitel prisiel ku ziakovi, pomohol mu, ukazal pracua vyskusal individualne..pri 45 minutovej hodine by mal pri 17 ziakov asi 2 minuty na ziaka...na SS je ucivo dost narocne a ziaci prechadzaju do vyssich rocnikov absolutne nepripraveni. lebo jednoducho ked ucitel nema cas skusat sa neucia. Neviem si predstavit kto to vobec navhruje taketo cisla.j aby som kazdeho poslal na 1 rok ucit aby si to realne skusal ze je to nemozne..10 je maximum. ucim informatiku 26 rokov
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
8.6.2011 19:40 | Marianna Katreniaková

Ja si tiež myslím, že 17 žiakov je veľa, 12 bolo optimálne a pri súčasných podmienkach by som uvítala maximálne 15 žiakov na hodine info.
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
8.6.2011 16:13 | Peter Mráz

Na dvoch školách kde som učil sme mali 10 počítačov. to znamená že ešte sa pri dvoch počítačoch tlačili dvaja žiaci, Našťastie väčšinou nikto chýbal. Myslím,že by počet nemal byt viac ako 12.
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
6.6.2011 12:53 | Slávka Kalakayová

Ja by som bola rada,keby sa striktne dodržiaval počet detí (max.17) aj na informatickej výchove (1.stupeň). Aj to sa mi vidí dosť veľa - keď si predstavíte tie maličké deti a tú ubehanú učiteľku....
Ad: Win vs Lin
6.6.2011 11:08 | Tibor Patay

p. Kanala:
1. Búchate na nesprávne dvere, ja som tiež Linuxák ;)
2. Úspora pár euro za operačný systém (raz za veľa rokov, keď škola kupuje počítače) je mizivou omrvinkou oproti platu polovice učiteľov informatiky :(
3. Nie je mi veľmi jasné, ako chcete zakomponovať do vyhlášky o stredných školách "predpísaný operačný systém". Ak Vám áno, skúste tiež sformulovať hromadnú pripomienku...
4. Ukončime túto debatu, nikam to nevedie.
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
6.6.2011 10:44 | Roman Kanala

T. Patay: rieši sa spôsob realizácie úspor, ktorý považujete za nesprávny. Ja tiež. Navyše na rozdiel od petície prinášam alternatívne riešenie.
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
6.6.2011 10:30 | Tibor Patay

P. Kanala: Riešime počet žiakov, nie operačný systém...
P. Csizmaziová: Súhlasím, 17 nie je ideálne číslo, ale stále lepšie ako 30 :(
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
6.6.2011 09:18 | Roman Kanala

Toto je jedna z tých vecí, kde sa deklarácia a realita vôbec neprelínajú. Ak by sa naozaj chcelo šetriť, tak sa dá ušetriť dosť. Jednoducho nepoužívať MS-DOS a jeho marketingové pomôcky ako MS-DOS Office a pod.

Linux je zdarma a funguje aj na starých krabiciach. Gnome či KDE sú plnohodnotné desktopy. Urobiť TFT boot zo servera pod Debianom pre celú učebňu je riešenie, ktoré bolo dobre prebádané a je inštalované napríklad v internetových kaviarňach a hoteloch v Česku. Pri logoute sa všetky filesy môžu zmazať a ďalší užívateľ príde k čistej mašine. Nehovoriac o tom, že vírusy tam nebudú a netreba požierať veľkú časť CPU vykonávaním kódu na vyhľadávanie vírusov a iných špín. Deti by sa učili ozajstnej informatike a nie MS-DOS.

Žiaľ skutočnosť je taká, že aj na vysokých školách keď sa povie počítač, tak si všetci predstavia MS-DOS. MS-DOS má rôzne mená, ale možno ho spoznať podľa večného C:\
Ad: Hromadná pripomienka k počtu žiakov na vyučovaní informatiky
6.6.2011 08:53 | Alena Csizmaziová

Pekný deň, prepáčte ja si myslím, že i počet 17 je na hodinu informatiky veľa, podľa srarého zákona bol počet 12Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (12)

 Súvisiace témy:
Informačné technológie
Deti a mládež
Školstvo
VzdelávanieREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt