spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme

My, občania Slovenskej republiky, obraciame sa na predsedníčku vlády SR a Ministerstvo financií SR so žiadosťou, aby vláda prehodnotila návrh daňovej a odvodovej reformy predložený Ministerstvom financií Slovenskej republiky.

  • Sme proti zrušeniu možnosti uplatňovania 40 % paušálnych výdavkov
  • Sme proti zvýšeniu daňového a odvodového zaťaženia SZČO a dôchodcov

Vítame snahu vlády zjednodušiť daňovo-odvodový systém.  Navrhované znenie reformy však prináša drastický nárast zaťaženia veľkej skupiny SZČO – živnostníkov, ale aj tých,  ktorí pracujú podľa autorského zákona a ďalších osobitných predpisov, čo je z nášho pohľadu v rozpore s deklarovanou snahou o zjednodušenie systému, s predvolebnými sľubmi súčasných vládnych strán aj s programovým vyhlásením vlády. Čas a náklady potrebné na vytvorenie autorského, umeleckého, vedeckého diela či umeleckého výkonu sú zväčša  ťažko kvantifikovateľné, preto v mnohých európskych krajinách majú tvorivé profesie možnosť využívať paušálne výdavky a ďalšie špecifické mechanizmy podporujúce tvorbu kultúrnych hodnôt v spoločnosti.

Predkladané zmeny tiež výrazným spôsobom doľahnú na SZČO – dôchodcov, ktorí zostávajú aj v dôchodkovom veku produktívni a vytvárajú hodnoty, platia dane, a pritom si vlastnými silami riešia zložitú a často nedôstojnú ekonomickú situáciu. Namiesto podpory ich chce štát trestať  vysokými odvodmi a zákonmi, ktoré ich voči ostatným občanom znevýhodňujú.

Reforma oberie časť občanov Slovenskej republiky o možnosti, ktoré sa v  európskych krajinách dlhé desaťročia konštituovali a osvedčili. Tým sa zásadne zhorší sociálne a spoločenské postavenie slovenských SZČO v Európskej únii. Vláda nerieši postavenie stavovských a profesijných organizácií v oblasti kultúry, vedy a vzdelávania, ani komplexnú podporu tvorby. Dostupné údaje pritom dokazujú, že Slovensko dnes v rámci EÚ patrí medzi krajiny, kde je práca vo väčšine tvorivých, umeleckých a vedeckých profesií mimoriadne zle platená, čo vedie k odlivu do iných profesií, prípadne do zahraničia.

Dve desaťročia ľavicové a pravicové vlády menili daňový a odvodový systém,  až nadobudol podobu platnú do 31. 12. 2010. Súčasný návrh zmien dopadá predovšetkým na tých občanov, ktorí pracujú samostatne, nezávisle, spoliehajú sa na vlastné sily a zo štátu najmenej odčerpávajú. Zároveň nerieši  nazhromaždené problémy, čím sa vytvára predpoklad nerovnosti občanov pred zákonom. Prijatie reformy v navrhovanej podobe bude mať za následok výrazný odliv z kategórie SZČO.

Podnikáme, tvoríme, žijeme na Slovensku a  chceme prispievať k jeho napredovaniu. Chceme naďalej využívať možnosti tvorivej realizácie, ktoré otvorili udalosti z novembra 1989. Preto sme hlboko sklamaní tým, že sa súčasná vláda veľkej skupine svojich občanov obracia chrbtom a nezohľadňuje jej pripomienky.

Z uvedených dôvodov žiadame stiahnuť navrhovanú podobu reformy.


Petičný výbor za Slovenskú koalíciu pre kultúrnu diverzitu a Grémium SKKD:

Jozef Švoňavský, Herecká obec Slovenska
Pavol Kráľ, akad. mal., Slovenská výtvarná únia
Doc. Ľubomír Fifik, Únia slovenských televíznych tvorcov
Peter Kerlik, Slovenský syndikát novinárov
Oľga Ruppeldtová, Slovenská spoločnosť prekladateľov umeleckej literatúry
Peter Lipa, Slovenská jazzová spoločnosť
PhDr. Jaroslav Šoltys, PhD. Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry

Kontaktná osoba poverená zastupovaním občanov v styku s orgánom verejnej správy:
Jozef  Švoňavský,  Grémium SKKD, Dostojevského rad 2, 811 09 BratislavaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
16.8.2011 13:19 | Eva R.

Kde sa da peticia podpisat vo fyzickej podobe? Elektronicky format nema u nas ziadnu pravnu vahu, je to len symbolicka podpora!
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
15.8.2011 15:27 | stano

o politiku sa bezne nezaujimam a nie som ani umelec. doteraz som vzdy statu zaplatil vsetko co odo mna chcel. som drobny zivnostnik co poskytuje sluzby. nemam ziadne naklady okrem telefonov a casto mi nevychadza ani na odvody... ak danu novelizaciu schvalia, bude pre mna jednoduchsie zrusit zivnost, brat socialku a robit o polovicu menej (pre zakaznikov lacnejsie) a bez papierov... a myslim ze takych nas bude viac...
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
26.7.2011 00:04 | peter

V podstate ide iba o to, aby sa zamestnanci, živnostníci, szčo a umelci nenechali rozoštvať a nenaleteli na virtuálne výhody, ktoré im štátni sviniari ťahajú ako med popod fúz, lebo v konečnom dôsledku je táto reforma pokusom ako zhodiť účet za 20 rokov zlodejstva na plecia občana. Preto, voliči tlačte na poslancov,aby toto svinstvo neodhlasovali. A AŽ POTOM BUDE VESELO!
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
21.7.2011 14:27 | marika, sb

je dojímavé sledovať ako sa ozvala"slovenská umelecká obec" ke´d sa jej siaha na príjmy a má zaplatiť štátu viac za svoje"slobodné podnikanie". Podporovala stále túto pravicovú čvargu,vychvaľovala do nemoty ich prácu,zarábala na tom veľké peniaze hlavne pred rokom 1998,rozdelila "umelcov",niektorí boli inteligentní, druhí hlúpí,skrátka zničila všetko čo sa dalo a teraz ked o vás nikto nestojí tak sa ozývate.Aj Radičovej ste ukradnutí,sťažujte sa predsa Vašaryovej,volili ste ju,nech sa o vás postará.Mne je z vás nanič hlavne pre Vašu minulosť a vaše aktivity v nej.Mali ste sa dobre hlavne herci, stále je Vám málo.Zarabajte si na svoj luxus, ktorý chcete, ako každý iný kto nie je "umelec".Prečítala som si mená podporovateľov a som šokovaná. Prečo neidete na Ministerstvo kultúry s bubnami a nezachraňujete kultúru? Prečo neidete do ulíc ved väčšina podpisov je z Bratislavy?Máte strach?Ved ste slobodní!!!Radičová na vás kašle ako na všetkých živnostníkov, ona svoje dosiahla, bude robiť to čo musí, čo jej Mikloš a Sulík prikážu. Je to podvodníčka a klamárka.Krásne rozprávať,ved ona je sociologička ona to vie, oblbne Vás.V tom pomôže politika-spojte sa s opozíciou, či na to nemáte odvahu?Vtedy dostanú strach, že stratia voličov.Ved zobrať 40% paušály umelcom a iným SZCO je nehanebnosť veľká a svinstvo nezapočítať odvody do nákladov.Ináč máte pravdu,mali by ste byť agresívnejší,tvrdší a nebáť sa.
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
10.6.2011 18:31 | Darina Arce

Tu sa úpne napĺňa staré známe: sýty hladnému neverí. Ako štátny zamestnanec s dovolenkou, príplatkami, stravnými lístkami, PN-kami, pravidelnými výplatami k presnému dátumu - a to asi ani netreba hovoriť, že niektorí majú skutočne slušné platy - a už vôbec nie s bufetovými cenami - nemáte šancu pochopiť že je tu množstvo ľudí, ktorí nemajú žiadne istoty - len jedinú, že žiadna slovenská vláda to nechce zmeniť :-(
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
20.5.2011 12:43 | Takáčová, Libuša

19.5. som sledovala na TA3 zaujímavú Tému dňa venovanú tejto problematike. Padol tam veľmi rozumný návrh: Najskôr zjednodušiť celý systém odvádzania (t.j.spolu zlúčiť všetky odvody na jeden formulár), potom odborne rozpracovať podrobnosti za účasti všetkých inštitúcií, ktorých sa odvody týkajú. Teda, rozdeliť to na časť technickú -- tú pripraviť na schválenie do NR, a na časť odborných podrobností, ktoré v návrhu očividne nie sú dostatočne zodpovedne zohľadnené -- tú uvážene dopracovať.
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
17.5.2011 11:13 | Marek Kubista

niesu živnostnici ako živnostníci. niekto zarába 1000 a musí byt a niekto 5000 chce byt to by mali rozlišit. Uz teraz je to nan nás chudobných veľa ale to si s tými milionmi na učtoch nasi politici neuvedomuju.
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
17.5.2011 09:14 | szco

Velka vacsina umelecekej obce a ludi v slobodnych povolaniach volila a podoporovala tuto vladu. Preto je tato peticia kultivovanym ale zaroven najsilnejsim upozornenim pre vladu Ivety Radicovej, aby sa vykonna moc este spamatala.
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
16.5.2011 22:24 | Jozef Gaál

SZCO boli vzdy znevyhodneni oproti ostatnym obcanom, no teraz ide doslova o likvidaciu. Nemozem suhlasit s miernym tonom peticie, ktora takto scasti legitimuje diskriminacne kroky vlady. Inak iba vrelo suhlasim!
Ad: Petícia proti návrhu MFSR o daňovej a odvodovej reforme
16.5.2011 20:31 | Ľudmila Sokolíková

Plne súhlasím s petíciou.

SokolíkováPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (10)

 Súvisiace témy:
Práca a zamestnanosť
Ekonomika
Štátna správa
Právo
KultúraREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt