spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!

Poskytuje vhodné podmienky na tvorivé pobyty spisovateľom a básnikom, ale aj prekladateľom umeleckej a odbornej literatúry, novinárom, divadelným tvorcom, scenáristom, hercom, filmárom, rozhlasovým tvorcom, slúži však aj umeleckým fotografom a na vedecké konferencie a semináre. Toto "genius loci" pomohlo zrodu viacerých významných diel pôvodnej slovenskej aj prekladovej literatúry, televíznych, rozhlasových a filmových scenárov, aj iných diel, ktoré za tie roky ocenili státisíce čitateľov, divákov a poslucháčov. Tvorí tu už niekoľko generácií umelcov, radi sem prichádzajú zahraniční prekladatelia slovenskej tvorby, slovakisti, je to miesto, kde vďaka medzinárodným konferenciám a sympóziám so zahraničnou účasťou stúpa prestíž našej kultúry i krajiny. Dôležité je, že nad prevádzkou tohto zariadenia bdejú samotní tvorcovia vo svojich komisiách a štát ju nemusí priamo financovať.

Budmerice sa svojou úrovňou zaraďujú medzi podobné zariadenia v takých krajinách ako Fínsko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Grécko, Nemecko a mnohé ďalšie, kde považujú za samozrejmé, že ak inžinier potrebuje na svoju prácu dielňu, maliar ateliér a vedec laboratórium, aj umelci musia mať priestor, kde by v tvorivej samote vytvorili svoje diela. To sú Budmerice.

V lete minulého roku, krátko po nástupe novej vlády, pristála v blízkosti kaštieľa súkromná helikoptéra, z ktorej vystúpila skupinka známych privatizérov, aby si prišla z blízka obzrieť svoju budúcu korisť. Neskôr poslali fotografa, aby objekt zdokumentoval, zrejme pre potenciálnych záujemcov z podnikateľského prostredia.

Budmerice sú vo vážnom ohrození, keďže ich prenájom Literárnemu fondu by mal byť v najbližších mesiacoch obnovený - ale tiež nemusí. Rozhodovanie v tejto veci je pre nás netransparentné a môže dopadnúť ako v prípade PKO, keď sa až dodatočne verejnosť dozvedá, o čo prišla.

Pri vedomí naliehavosti celej veci sa Slovenské centrum PEN v súčinnosti so Slovenskou spoločnosťou prekladateľov umeleckej literatúry a Slovenskou spoločnosťou prekladateľov odbornej literatúry rozhodlo vyzvať svojich členov, kolegiálne umelecké, novinárske a vedecké organizácie i inštitúcie, ako aj širokú umeniu a vede naklonenú verejnosť, aby sa pridala k našej výzve na zachovanie Domova slovenských spisovateľov v Budmericiach a definitívne vyriešenie jeho budúcnosti tak, aby sa už nikdy nemohol stať objektom privatizačných špekulácií! Kultúra je verejná služba národu. Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!


Gustáv Murín, predseda SC PEN
Oľga Ruppeldtová, predsedníčka SSPUL
Jaroslav Šoltys, predseda SSPOL
Ján Jamriška, predseda ZDHSPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
24.4.2011 03:12 | Ľuboslav Dobrovoda

Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
Aj ja si tak myslím, že: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
Samozrejme nik nevie, že v rokoch 1986 - 1988 a sporadicky aj neskôr som, tam na odporúčanie neb. Miloša Kačinca učiteľa a riaditeľa ZŠ v Budmericiach zbieral Repík lekársky, ktorý rástol vtedy v jarkoch pred Budm. kaštielom pre syna na kúpele,lebo mal alergiu na pranie prádla v Tixe.... Dôfam, že tam ešte Repík lekársky rastie a že Budmerický kaštiel porastie, bude liečit aj ubolenú dušu Sloveniek a Slovákov.... a nevyhynie, ale sa zveľadí a mohlo by byť tam aj múzeum - izba osobností...
Zdraví Vás Ing. Ľuboslav Dobrovoda, Modra 24.4.2011 Veľkonočná nedeľa.
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
19.4.2011 13:23 | Pravda

Nech ho len predaju. Viem si tam predstavit golfove ihrisko, hotel.....Aj tak len mi na to doplacame ked su tam mimko sezonu len dvaja hostia takn kvoli nim tam musi byt kucharka servirka, upratovcka, chyzna, udrzbar a recepcn.....a s coho sa to plati???, ved len z nasich dani. Aj tak sa uz nic poriadne netvori a ked chce niekto tvorit tak nech si inde ved autor z toho profituje a este mu davat moznost nech si odychne. byvaju tam pomali zadarmo, alko nealko napoje za nakupne ceny takze je o len v strate a potom to stat dotuje. Dokonca ani obci nemusia platit ziadnu dan... A com to je vsetko... predaj bude urcite rozumnejsia alternativa, mozu sa z tich penazi vybavi lepsie nemocnice a v okoli ziska vela mladich ludi pracu. Myslite trochu aj na mladych a nie len na starych neznamych prepitych spisovatelov
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
27.2.2011 15:40 | Mamina

takisto patril niekomu aj Bratislavský hrad, Spišský hrad, Grassalkovichov (prezidentský palác). A dávam do pozornosti aj Smolenický hrad, kde sa chodia rekreovať naši akademici zo SAV a ešte dokonca si tam aj drzo organizujú rôzne kongresy. To treba tiež napraviť a okamžite všetko privatizovať. Čo sa majú čo obyčajní ľudia vyvaľovať v pamiatkach, ktoré sú predsa určené pre vyvolených, ktorí si na svoje začiatky zarobili predajom digitálok.
Keď mal štát na zlaté padáky, Papierničku, na socialistické ceny v parlamentnom bufete, na dva byty pre astmatické dieťa súdruha Mikloša atď., určite nájde nejaké peniaze aj na rekonštrukciu.
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
25.2.2011 11:14 | Roman Kanala

Budmerický kaštieľ dal postaviť Ján Pálffy v 1889. To je známy a dobre overiteľný fakt.

Vraj sa rodina Pálffyovcov vzdala reštitučných nárokov, aby zámoček ostal kultúre. To je tvrdenie tu:
komentare.sme.sk/c/5781042/ad-...
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
25.2.2011 10:50 | MDZ

Budmerický kastiel urcite niekomu patril, niekto ho postavil za svoje, niekto ho prevadzkoval za svoje. Dnes je ten niekto riadenim zleho osudu stat. Kultura, ani ta slovenska to nie je, ani umenie. Su to sice Ta a To, ale este som ich dvoch nevidel nic platit a prevadzkovat.

Spravodlivost neexistuje ak kastiel nemoze dostat ten co ho postavil a komu bol ukradnuty.

Prevadzkuje ho stat, ktory vsak deklaruje ze na to nema. Tak co s nim. Prestat ho prevadzkovat a nechat ho zhnit tak ako hnije niekde jeho majitel??

Privatizacia - predaj statneho majetku (zial aj toho ukradnuteho), je nie spravodlive, ale jedine riesenie bliziace sa k spravodlivoslti ak pojde cez sutaz a dostane ho ten kto pnukne najviac (aj povodny majitel keby nemal na jeho prevadzku ho preda).

Umelci ho mozu kupit ked chcu, nech idu do rizika spravia si plan jeho komercneho vyuzitia tak, aby sa im oplatilo ho kupit, aby im dala pozicku kazda komercna banka, aby im dalo grant kazde slusne ministerstvo.

Inak sa podla mojho nazoru kazdy iny sposob, akym sa chcu stat jeho vyuzivatelom vola znarodnenie. Fuj dofrasa ale ako spravodlive bude znarodnenie znarodneneho?
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
23.2.2011 23:57 | Roman Kanala
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
23.2.2011 21:38 | Angela Lencsesová

Poriadna hanba bola, keď naši privatizéri rozkradli Kolibu. Teraz už aj na Budmerice si brúsia zuby...Naozaj je kultúra celkom na okraji slovenskej spoločnosti?!
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
23.2.2011 08:36 | Peter Holka

Mierne modifikujem nášho barda: Človek bez svedomia je koža biedna, daromná, národ bez tradície je hromádka koží otrockých. Od štyridsiatych rokov 20. storočia je tradíciou, že budmerický kaštieľ je domovom slovenských spisovateľov. Oficiálny názov je: Domov slovenských spisovateľov Budmerice. Podstatné je to domov. Aj takmer posvätné. Kto berie druhému domov, je barbar, koža biedna, naničhodník a veru aj gauner.
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
21.2.2011 21:58 | Ladislav Šimon

Budmerický kaštiel je nerozlučne spojený so slovenskou kultúrou, a preto každý pokus urobiť z neho čosi iné je treba odsúdiť. Dúfajme, že ešte nie je neskoro a že slovenské ministerstvo kultúry sa nezapíše do dejín ako ministerstvo nekultúry.
Ad: Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!
21.2.2011 21:53 | Jano Cíger

1. Aký význam maju Budmerice pre slovenské umenie, zurnalistiku a vedu?
Keď som pred rokmi vstúpil do literatúry, tej mladej, tak sa ukázalo ako skvelý počin dať k dispozícii na stretnutia moju vlastnú chalupu v Kláštore pod Znievom. Strecha nad hlavou – poskytoval som ju zadarmo, vrátane stravy – to je niečo, čo dáva možnosť ľuďom sa v pohode a vo väčšom množstve sa stretnúť, porozprávať sa, vygenerovať tvorivú atmosféru, vymeniť názory, vzájomne prezentovať tvorbu. Na mojej chalupe vznikli dve básnické zbierky, nespočetné množstvo básní, mnoho vydaní literárnej revue Mädokýš. Pod jej strechou vznikli priateľstvá, dokonca vzťahy išli ďalej až do manželstiev. Veľmi rýchlo si moja chalupa získala prívlastok Budmerice severného Slovenska. Všetko vzniklo spontánne...Budmerice a ich kaštieľ boli pred piatimi desaťročiami dané spisovateľom, umelcom, práve pre ten účel, na ktorý som ja poskytol moju chalupu. Stretnutia, spoznávanie, tvorba, umelecký rast, prezentácie, pokoj, atmosféra.. ...
2. Aký vyznam má zvlášt pre Vás (osobné skúsenosti)?
To je jednoduché a jednoznačné. Mať kam ísť. Domov!!! Ja som bol v Budmericiach viackrát na stretnutiach a ich základ treba hľadať v prvej odpovedi. Z mnohých vtedy u mňa ešte len začínajúcich autorov sú dnes autori s literárnymi debutmi, ktoré boli prínosom pre slovenskú literatúru (napr: Garan, Staríček, Ondrušek, Zvrškovec a i.). Ich cesty smerujú tiež do Budmeríc spolu s ostatnými, ktorých debut čaká. Napríklad akcia Mladý PEN, stretnutia s patronátom Národného osvetového centra, Literárneho centra spolu so Združením literárnych klubov Slovenska.
3. Prečo by mali ostat zachované pre umenie a nie padnút do rúk
privatizérom?
Privatizáciou, ktorá bude vždy pochybnou transakciou sa vytratí z kaštieľa
všetko, čo celé generácie tvorcov vo forme nadčasových duchovných hod-
nôt priniesli. Jednoducho týmto prídu o domov. Z tvorivých umelcov, kultúrnej elity slovenského národa urobí ich vlastný štát bezdomovcov. Tu je otázka : Cui bono? A načo je vlastne dobrý taký štát?

Jano Cíger z MädokýšaPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (10)

 Súvisiace témy:
Umenie
Štátna správa

Súvisiace regióny
Budmerice


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt