spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!

Poskytuje vhodné podmienky na tvorivé pobyty spisovateľom a básnikom, ale aj prekladateľom umeleckej a odbornej literatúry, novinárom, divadelným tvorcom, scenáristom, hercom, filmárom, rozhlasovým tvorcom, slúži však aj umeleckým fotografom a na vedecké konferencie a semináre. Toto "genius loci" pomohlo zrodu viacerých významných diel pôvodnej slovenskej aj prekladovej literatúry, televíznych, rozhlasových a filmových scenárov, aj iných diel, ktoré za tie roky ocenili státisíce čitateľov, divákov a poslucháčov. Tvorí tu už niekoľko generácií umelcov, radi sem prichádzajú zahraniční prekladatelia slovenskej tvorby, slovakisti, je to miesto, kde vďaka medzinárodným konferenciám a sympóziám so zahraničnou účasťou stúpa prestíž našej kultúry i krajiny. Dôležité je, že nad prevádzkou tohto zariadenia bdejú samotní tvorcovia vo svojich komisiách a štát ju nemusí priamo financovať.

Budmerice sa svojou úrovňou zaraďujú medzi podobné zariadenia v takých krajinách ako Fínsko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Grécko, Nemecko a mnohé ďalšie, kde považujú za samozrejmé, že ak inžinier potrebuje na svoju prácu dielňu, maliar ateliér a vedec laboratórium, aj umelci musia mať priestor, kde by v tvorivej samote vytvorili svoje diela. To sú Budmerice.

V lete minulého roku, krátko po nástupe novej vlády, pristála v blízkosti kaštieľa súkromná helikoptéra, z ktorej vystúpila skupinka známych privatizérov, aby si prišla z blízka obzrieť svoju budúcu korisť. Neskôr poslali fotografa, aby objekt zdokumentoval, zrejme pre potenciálnych záujemcov z podnikateľského prostredia.

Budmerice sú vo vážnom ohrození, keďže ich prenájom Literárnemu fondu by mal byť v najbližších mesiacoch obnovený - ale tiež nemusí. Rozhodovanie v tejto veci je pre nás netransparentné a môže dopadnúť ako v prípade PKO, keď sa až dodatočne verejnosť dozvedá, o čo prišla.

Pri vedomí naliehavosti celej veci sa Slovenské centrum PEN v súčinnosti so Slovenskou spoločnosťou prekladateľov umeleckej literatúry a Slovenskou spoločnosťou prekladateľov odbornej literatúry rozhodlo vyzvať svojich členov, kolegiálne umelecké, novinárske a vedecké organizácie i inštitúcie, ako aj širokú umeniu a vede naklonenú verejnosť, aby sa pridala k našej výzve na zachovanie Domova slovenských spisovateľov v Budmericiach a definitívne vyriešenie jeho budúcnosti tak, aby sa už nikdy nemohol stať objektom privatizačných špekulácií! Kultúra je verejná služba národu. Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!


Gustáv Murín, predseda SC PEN
Oľga Ruppeldtová, predsedníčka SSPUL
Jaroslav Šoltys, predseda SSPOL
Ján Jamriška, predseda ZDHSPOZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (0)

 Súvisiace témy:
Umenie
Štátna správa

Súvisiace regióny
Budmerice


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS