spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete

Severnú Afriku zasiahla mohutná vlna občianskeho aktivizmu. Rok 2011 sa môže stať pre celý arabský svet tým, čím bol pre východnú Európu rok 1989. Aj preto sledujeme statočný boj obyvateľov Egypta, Tuniska a iných krajín za svoju slobodu s veľkými sympatiami a vyjadrujeme im svoju solidaritu. O to viac nás znepokojuje váhavý a nejasný postoj lídrov západných krajín k legitímnemu úsiliu zvrhnúť nenávidené diktátorské režimy. Odhaľuje nepríjemnú skutočnosť, že pre Spojené štáty a Európsku úniu v rozpore s ich rétorikou nie je ani tak dôležité, či sú krajiny sveta demokratické, ale či sú k nim priateľské. Sme presvedčení, že egyptský ľud má právo na svoju vlastnú cestu demokratického vývoja a že je našou morálnou povinnosťou jasne a aktívne ho podporiť v jeho úsilí. My, ako občania Európskej únie, vyzývame európskych lídrov, aby tak urobili čo najskôr, kým morálka Západu neutrpí v arabskom svete definitívnu porážku. Vyzývame premiérku i šéfa slovenskej diplomacie, aby ako riadni a plnoprávni členovia Európskej rady a Rady ministrov zahraničných vecí presadzovali v týchto orgánoch jednoznačnú podporu demokratickým silám v severnej Afrike. Vyzývame slovenských europoslancov, aby na pôde Európskeho parlamentu iniciovali rezolúciu podporujúcu arabské demokratické revolúcie. Tam, kde umierajú ľudia, niet času na taktizovanie. Naše doterajšie postoje sú neadekvátne, nedostatočné a alibistické. Slovensko má v tejto časti sveta tradične dobré vzťahy so všetkými štátmi, a preto by malo prekonať vlastnú malosť a zohrať úlohu posla dobrej vôle.

Stojíme na križovatke historických vzťahov západných a arabských krajín. Buď podporíme oprávnené túžby tamojšieho obyvateľstva po dôstojnejšom živote a staneme sa ich priateľmi alebo ich v tejto rozhodujúcej chvíli sebecky opustíme a prenecháme frustrované moslimské spoločnosti extrémistickým silám. Želáme si novú éru priateľstva a spolupráce medzi západným a arabským svetom založenú na rovnosti a vzájomnej úcte, želáme si koniec konfrontácie, viac pochopenia a súdržnosti vo svete zmietanom obrovskými globálnymi problémami.

Milí egyptskí priatelia, s obdivom sledujeme váš ťažký zápas za demokraciu a zdieľame vaše túžby žiť dôstojne, bez hladu, strachu a utrpenia. Poznáme cenu slobody a vážime si každého, kto za ňu v týchto chvíľach nastavuje svoj holý život. Chceme, aby ste cítili, že ľudia v Európe sa k Vám neobracajú chrbtom. Sme s Vami!


Irena Bihariová, predsedníčka občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu; Jaroslav Drobný, arabista; Josef Drozd, predseda Slovenskej únie pre mier a ľudské práva; Michal Feik, manažér; Souheil Ghannam, publicista; Anna Ghannamová, novinárka; Michal Havran, teológ; Eduard Chmelár, vysokoškolský učiteľ; Martin Kasarda, publicista a spisovateľ; Kamil Kandalaft, ľudskoprávny aktivista; Ľuba Kobová, feministka; Alena Krempaská, predsedníčka Amnesty International na Slovensku; Jozef Lenč, politológ; Ivan Lesay, politológ; Juraj Marušiak, politológ; Juraj Mesik, environmentalista; Peter Nedoroščik, psychológ; Silvia Ruppeldtová, angažovaná občianka; Peter Vittek, občianske združenie Utópia; Peter Weisenbacher, ľudskoprávny aktivista;POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
24.6.2012 19:38 | Roman Kanala

Tak a je to tu. Moslimskí bratia budú mať aj svojho prezidenta. Vraj chce predstavovať modernú verziu politického islamu. Čo to znamená, uvidíme.
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
12.12.2011 09:15 | Roman Kanala

Moslimské bratstvo získalo v prvom kole egyptských parlamentných volieb až 46 % mandátov, kým ultrakonzervatívni islamskí salafisti získali 24,4 % mandátov. Určite sa všetci tešia Chmelárovmu prehláseniu na podporu demokracie.
Chamudeles-David Icke
2.3.2011 07:18 | Chamudeles

David Icke-THE BIGGEST SECRET...Skvela kniha..da sa stiahnut aj ako pdf...A ludkovia,konecne sa zacnite zaujimat riadne o vlastnu krajinu...Aby nasa zem nebola dalej znasilnovana,drancovana,okupovana...Aby ludom nebol donekonecna nalievany do hlav ten skodlivy softver....aby sa nasa krajina nerozmienala na drobne...Ja sa velmi cudujem roznym politikom,inac agentom vonkajsich sil,ze nemaju pud sebazachovy a dalej pokracuju na ceste skazy...My sme zazili Rusov,ale tato tlupa,co nam chce vladnut teraz,pracuje skutocne pre temne sily.A nedajme sa oklamat farebnym vonavym obalom...Slovensko ja Vas domov.To si treba chranit a nie grupovat sa do roznych spolkov,ktore ako na spagatiku riadia ti otrokari zvonku.Vrabce uz o tom cvirikaju na strechach...Slovo demokracia uz znie ako prostitucia.....Z:B:O:H:OM!!!
Chamudeles-JSme s Vami! Na vecne Casy a Nikdy Inak!!!
1.3.2011 23:00 | Chamudeles

Dobry den.Clanok ako vysity z komunistickej Pravdy 70-80rokov.To robite podla sablony made in CSSR???Boli ste tam?Viete co sa tam vobec deje?Alebo ste si precitali nejake hamburgerove spravy tych privatnych tlacovych agentur.Aka dalsia diktatura v inom prevleku tam nastupi a bude dalej drancovat prirodne zdroje a ropu???Vzdy ide len o moc a ropu.Panove....ten text je neuveritelny naivny...a hlavne na ten bananovy puc v 89roku sa treba odvolavat...To bol zaciatok okupacie a drancovania nasej krajiny...A mudre hlavy,Vy sa zaujimajte hlavne o Slovensko,tam kde vegetuje...to sa nam pod nohami rozpadava...moralne...Tato tlupa tkzv.demokratov nam plizivo likviduje nasu krajinu...Komunisti boli proti Vam amateri....Bohuzial,som mal tu cest,zazit mnoho rezimov..Tento je najskazenejsi....Ludia su uz nekonecne alergicky na politikov,ekonomov,mafopodnikatelov,politologov a roznych inych prizivnikov...Kde to zijete deti moje???Precitajte si radsej nieco od davida Ickeho a nastudujte si ako funguje tato pyramidova planetarna hra....Zbohom!!!
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
28.2.2011 10:51 | Roman Kanala

Vtipne napísaný článok na túto tému:

Karl May vysvětlil arabskou vzpouru nejlépe

zpravy.idnes.cz/komentar-karel...

Prečo mi ten popis pripomína ficovládu?
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
25.2.2011 19:26 | Peter Sabo

Sorry, nepozrel som si dátum vyhlásenia, ktoré vzniklo ešte pred revolúciou v Líbyi.
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
25.2.2011 19:13 | Peter Sabo

Vyhlásenie autorov síce kĺže iba po povrchu a vydáva vzopretie sa tyranom za túžbu po demokracii (túžba po slobode, slušnom živote a túžba po demokracii západného typu predsa nemusia byť totožné). Nestihli sa pozrieť na neúspech importu "demokracie" v Iraku. Podstatné je však niečo iné.

Autori však vystihli až dodnes vágny postoj západných lídrov voči brutálnemu vraždeniu demonštrantov v Líbyi, pretože títo lídri, ktorí majú vždy plné ústa prázdnych rečí o ľudských právach dali prednosť pragmatickému postoju - grázel Kadáfí predsa zabezpečoval ropu (a plus sa boja, že budú musieť živiť ďalšie desaťtisíce hladných krkov). Tak vyčkávali, či padne.

Z tohto pohľadu je toto vyhlásenie namieste. Aj s tou križovatkou vzťahov majú autori pravdu. Ľudia si na dlho zapamätajú, komu bolo vraždenie ich blízkych ľahostajné. Ak v týchto štátoch získajú navrch fanatici, bude to aj zásluhou laxnosti EÚ, alebo straty vnímania hodnoty ľudského života. A kto si necení ľudský život mimo Európy za chvíľu si ho nemusí ceniť ani doma.

Líbyskí demonštranti voči ich tyranovi potrebujú jasný postoj a pomoc EÚ - zmrazenie účtov Kadáfího, zabezpečenie vzdušného priestoru nad mestami, ktoré sa oslobodili (ak ho prijmú), prísun liekov do týchto miest, pomoc zdravotníkov a pod. To je o prostej ľudskej solidarite.

A európski občania sa potrebujú zamyslieť sa nad tým, aké faktory a procesy prispievajú k tak neuveriteľnému odľudšteniu lídrov modernej Európy. Zamyslieť sa skôr ako sa sami vďaka tomuto neblahému vývoju ocitneme v pekle, kde jedinou a výlučnou hodnotou budú iba prachy. Symptómy sú zjavné.
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
25.2.2011 08:43 | Tomas Husar

2 Xena

Myslim, ze by bolo daleko rozumnejsie ostat pri teme, ako sa obuvat do spoludiskuterov. Changnet mam popri temach ktore riesi rad aj preto, ze drviva vacsina diskuterov je tu rozumnych, ochotnych diskutovat k veci a nedopustatju sa osobnych utokov.

A netreba mat na to nejake kodexy diskuterov a pravidla. Lebo uz ked sa zavedie kodex, znamena to ze medzi diskutermi je privela "vyvolavacov konfliktov".
Ad: Xena
25.2.2011 06:30 | Ján Lach

Milá Xena, ak mi pošleš adresu, tak Ti pošlem moje fotografiu z rôznych častí Líbye. Pracoval som tam tri roky. Myslím, že to je dostatočná doba na spoznanie krajiny i mentality jej obyvateľov. Nepatrím medzi tých, čo pobudli týždeň na pláži v Hurgade a už sú orientalisti - arabisti a experti na blízky východ.
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
23.2.2011 19:38 | Xena

Lach, ako ta tak za tie dlhe roky citam tu na Changenete, ty si bol vsade minimalne trikrat a odbornik si uplne na vsetko a to taky, ze by sme kludne mohli zrusit uplne vsetko a nechat si len teba - chrobaka Truhlika
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
22.2.2011 11:05 | Ján Lach

Roman teraz s Tebou súhlasím. Mám osobnú skúsenosť - tri roky v džamáhíríji. Som zhrozený toho čo autori a signatári vypotili. Najviac ma ale štve, ako sa títo diletanti vyjadria k akémukoľvek problému s hlbokou neznalosťou problematiky. Je jedno k čomu.
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
20.2.2011 15:16 | Mamina

preberte sa už konečne!!!

novotnyjiri.blog.idnes.cz/c/16...
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
11.2.2011 23:16 | gibarian

Obavam sa, ze z tohto buntu v Egypte, pokial bude uspesny, vznikne ortodoxny islamsky stat s pravom sarija. Zasnem nad hlupakmi v SR, ktori si myslia, ze ide o "demokraticky" proces. Napred by museli tito hlupaci zit beznym zivotom polopravneho egyptskeho obcana, aby mohli nieco chapat. Takze ak tzv.revolucia zvitazi, bude nastoleny islamsky stat.
Buduci konflikt s Izraelom bude na programe dna. Nebal by som sa o vysledok, pokial by izraelski vojaci mali dusu a srdce z rokov 1948, 1956, 1967, 1973. Ale nova generacia uz dusu a srdce Izraela nema. Cakam velky utek cez more. A ti, co ocakavaju demokraciu v Egypte, ktora je aj tak stara prostitutka, budu nemilo sklamany. Jedina sanca je
aby Mubarak ostal vo funkcii. Inak zabudnite na dovolenky v Egypte hlupaci!
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
9.2.2011 13:26 | Lada V

Tiež som si nie istá, že to bude práve demokracia, čo vzíde z týchto revolúcií v arabskom svete.
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
8.2.2011 01:09 | Roman Kanala

Noro, sloboda je pre Západ a demokracia je pre protestantov. Fundamentalisti, či už katolícki, židovskí, islamskí či marxistickí, na to jednoducho nemajú mentálnu výbavu a bez nej je to vždy o niečom inom, než o slobode a demokracii.

Skúsenosť ukazuje, že po krutovláde diktátora prichádza v moslimských krajinách ešte niečo horšie. Irak bol ešte celkom nedávno moderná krajina, kde ženy chodili bez závoja, mohli si študovať na univerzite, večer sa poprechádzať, na ulici sadnúť na terasu kaviarne s kámoškami a starať sa o šminky, nechty a vlasové prípravky. Kým tam White House Idiot nepriniesol slobodu a demokraciu.

Ak sa ľudia delia na pravoverných a nevercov, ak ženy nie sú človekom, tak to nie je ani sloboda, ani demokracia. Im nejde o slobodu či demokraciu, tam už jednoducho nemali čo jesť. Populačná explózia spôsobila, že Egypt potrebuje ekonomický rast aspoň 6% po dlhšiu dobu. Áno, demokraciu a slobodu potrebujú, aby im fungovala kapitalistická ekonomika. Na Zlodejsku je stále 40% tupovoličov. Tam ich je ešte viac. Slobodu a demokraciu potrebujú, ale ju nechcú. Chcú jesť.

Myslím si, že najlepšie je nechať ich tak a z diaľky ich pozorovať. Z čo najväčšej diaľky.
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
7.2.2011 22:12 | Noro Brázda

Roman, mám pár známych, Egypťanov. Do hlavy im nevidím, ale ako poznám ich a to čo robia, chcú slobodu a demokraciu. A zdá sa, že nie sú sami. Pre mňa to má podstatne väčšiu váhu než pochybovačné reči z diaľky a bezpečia.

S tými útokmi na novinárov asi (nemiestne) žartuješ, keď ich pripisuješ demonštrantom (za slobodu), však?
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
7.2.2011 09:50 | Roman Kanala

Zrušenie mierovej zmluvy s Izraelom ešte nie je vypovedaním vojny, ale je to prvý krok k vojne.

Nájazdy na obchody a rabovanie ešte nie je občianska vojna, ale je to už príklad toho, čo bude nasledovať.

Útoky luzy na novinárov ešte nie sú zrušením slobody tlače, ale je to útok na slobodu informácií ako jeden zo základných atribútov demokracie.

www.sme.sk/c/5751617/moslimske...
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
6.2.2011 21:36 | Roman Kanala

Čože?

Demokracia? Demokratické revolúcie?

V arabskom svete?

Ale fúj.

Už tu bol Irán, Afganistan, Pakistan, Irak. Kde je demokracia v arabskom svete?

Teraz tu je Tunisko, Egyptsko. Chcú vôbec nejakú demokraciu? Čo tak si najprv pozrieť fakty a až potom podporovať niečo, čomu aj tak nerozumieme?
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
6.2.2011 21:10 | julianBosakSt

...signatari, ziadna reakcia?, informacia, nazor, postoj, osveta?...
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
6.2.2011 15:07 | julianBosakSt

...som v rozpakoch, lebo v 89. som strngal za slobodu a demokraciu a vystrngal som nam totalitu penazi - monetarna totalita je svinstvo, ktore neprajem nikomu...
...inymi slovami - sloboda a demokracia zapadneho typu je kryci nazov pre monetarnu totalitu a to, co sa deje v Egypte teraz, mi zacina pripominat 89.
...???Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (22)

 Súvisiace témy:
Politika
Demokracia
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Egypt


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt