spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete

Severnú Afriku zasiahla mohutná vlna občianskeho aktivizmu. Rok 2011 sa môže stať pre celý arabský svet tým, čím bol pre východnú Európu rok 1989. Aj preto sledujeme statočný boj obyvateľov Egypta, Tuniska a iných krajín za svoju slobodu s veľkými sympatiami a vyjadrujeme im svoju solidaritu. O to viac nás znepokojuje váhavý a nejasný postoj lídrov západných krajín k legitímnemu úsiliu zvrhnúť nenávidené diktátorské režimy. Odhaľuje nepríjemnú skutočnosť, že pre Spojené štáty a Európsku úniu v rozpore s ich rétorikou nie je ani tak dôležité, či sú krajiny sveta demokratické, ale či sú k nim priateľské. Sme presvedčení, že egyptský ľud má právo na svoju vlastnú cestu demokratického vývoja a že je našou morálnou povinnosťou jasne a aktívne ho podporiť v jeho úsilí. My, ako občania Európskej únie, vyzývame európskych lídrov, aby tak urobili čo najskôr, kým morálka Západu neutrpí v arabskom svete definitívnu porážku. Vyzývame premiérku i šéfa slovenskej diplomacie, aby ako riadni a plnoprávni členovia Európskej rady a Rady ministrov zahraničných vecí presadzovali v týchto orgánoch jednoznačnú podporu demokratickým silám v severnej Afrike. Vyzývame slovenských europoslancov, aby na pôde Európskeho parlamentu iniciovali rezolúciu podporujúcu arabské demokratické revolúcie. Tam, kde umierajú ľudia, niet času na taktizovanie. Naše doterajšie postoje sú neadekvátne, nedostatočné a alibistické. Slovensko má v tejto časti sveta tradične dobré vzťahy so všetkými štátmi, a preto by malo prekonať vlastnú malosť a zohrať úlohu posla dobrej vôle.

Stojíme na križovatke historických vzťahov západných a arabských krajín. Buď podporíme oprávnené túžby tamojšieho obyvateľstva po dôstojnejšom živote a staneme sa ich priateľmi alebo ich v tejto rozhodujúcej chvíli sebecky opustíme a prenecháme frustrované moslimské spoločnosti extrémistickým silám. Želáme si novú éru priateľstva a spolupráce medzi západným a arabským svetom založenú na rovnosti a vzájomnej úcte, želáme si koniec konfrontácie, viac pochopenia a súdržnosti vo svete zmietanom obrovskými globálnymi problémami.

Milí egyptskí priatelia, s obdivom sledujeme váš ťažký zápas za demokraciu a zdieľame vaše túžby žiť dôstojne, bez hladu, strachu a utrpenia. Poznáme cenu slobody a vážime si každého, kto za ňu v týchto chvíľach nastavuje svoj holý život. Chceme, aby ste cítili, že ľudia v Európe sa k Vám neobracajú chrbtom. Sme s Vami!


Irena Bihariová, predsedníčka občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu; Jaroslav Drobný, arabista; Josef Drozd, predseda Slovenskej únie pre mier a ľudské práva; Michal Feik, manažér; Souheil Ghannam, publicista; Anna Ghannamová, novinárka; Michal Havran, teológ; Eduard Chmelár, vysokoškolský učiteľ; Martin Kasarda, publicista a spisovateľ; Kamil Kandalaft, ľudskoprávny aktivista; Ľuba Kobová, feministka; Alena Krempaská, predsedníčka Amnesty International na Slovensku; Jozef Lenč, politológ; Ivan Lesay, politológ; Juraj Marušiak, politológ; Juraj Mesik, environmentalista; Peter Nedoroščik, psychológ; Silvia Ruppeldtová, angažovaná občianka; Peter Vittek, občianske združenie Utópia; Peter Weisenbacher, ľudskoprávny aktivista;POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Sme s Vami! Vyhlásenie na podporu demokracie v arabskom svete
24.6.2012 19:38 | Roman Kanala

Tak a je to tu. Moslimskí bratia budú mať aj svojho prezidenta. Vraj chce predstavovať modernú verziu politického islamu. Čo to znamená, uvidíme.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (1)

 Súvisiace témy:
Politika
Demokracia
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Egypt


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS