spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice

Vláde Slovenskej republiky
Ministerstvu financií Slovenskej republiky


My, dolu podpísaní občania Slovenskej republiky, nesúhlasíme s presunom finančných prostriedkov z fondov vyčlenených pre vzdelávanie, vedu a výskum na dostavbu diaľníc.

Vážení poslanci, Vážené poslankyne,

na školstve a budovaní vzdelanostnej spoločnosti sa šetriť nemá! Vyzývame Vás preto, aby ste plánovaný presun miliárd eur zastavili a spomínané budovanie vzdelanostnej spoločnosti začali uskutočńovať!


Predseda petičného výboru:
Róbert Mihály, Lipského 1, 841 01, Bratislava


Členovia:
Martin Neštepný, Jána Smreka 12, 841 08, Bratislava
Slavomír Hitka, Jungmanova 2, 851 01, BratislavaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
12.3.2011 11:39 | Roman Kanala

Petícia nie je odtrhnutá od reality. Realitou je finančná podvyživenosť vedy a školstva. Na Zlodejsku po zlodejsky sa lepšie kradne tam, kde je pokope veľký balík a kde je menej očí: emisie, drevná hmota, veľké developerské projekty vrátane diaľnic.

Školstvo nepritiahne kvalitných učiteľov a výskum kvalitných vedcov, lebo tí radšej zdupkajú, kým je čas a kým nemajú rodinu. Sú preč buď geograficky, niekde v zahraničí, čo je ešte to menšie zlo, lebo by sa jedného dňa mohli aj vrátiť, ak sa na Zlodejsku svojou vedou uživia. Alebo sú preč profesne niekde v banke či v poisťovni a potom sa im nebude už chcieť vrátiť, keď si zvykli na peniaze a už ich potrebujú na hypotéku, auto, chatku, záhradku a kŕdeľ detí.

Navýšenie prostriedkov by neprinieslo lineárny efekt, lebo kapacita absorbcie financií je nízka. Zníženie prostriedkov tiež neprinesie lineárny efekt, lebo veda je na pokraji eutanázie. Ak nechajú vedu zakapať, vychovať novú generáciu mladých trvá 20 a viac rokov. Výučný list vedca nie je nejaký inzitný titul z potuchnutej tiež-univerzity, ale inovácia, svetové publikácie a medzinárodné uznanie. Preto treba byť proti škrteniu kohútikov.

Ďalším problémom je honba za titulmi a proliferácia odpadkových univerzít. To nie je špecifický problém Zlodejska. Napríklad aj na Švajčiarsku po švajčiarsky kaviároví ľavičiaci ustanovili pravidlo, že bez vysokej školy človek je len podčlovek. Nikto nechce byť podčlovek a preto sa všetci hrnú na školu, aj keď na to nemajú. Univerzity neuznávajú iné maturity, než z gymnázia a odborné školy sú nasýtené detvákmi, čo nevedia počítať a robia hrozné pravopisné chyby. Na jednej strane to znamená praktické uplatnenie ústavných proklamácií o rovnosti v prístupe k vzdelaniu, na druhej strane vedie k devalvácii titulov baran-baran-buc a magorátov. A tak potenciálny šéf malej dielne či rozvíjajúceho sa vlastného podniku bude radšej slabým vysokoškolákom. Na Zlodejsku po zlodejsky sa pridá honba za mamonom a súkromné právnické liahne a univerzity utierania zadkov sv. Alžbety. Odborné vysoké školy ako SVŠT, VŠT, VŠD, VŠLD, hnojárina a péďák sa po novom nazývajú univerzitami a ďalší všelijaký odpad je tiež univerzita. Lenže hľa, odpad prežíva z poplatkov, keď si odpadkový študent titul kúpi za peniaze a kríza v školstve sa odpadkovej univerzity dotkne menej, než ozajstnej výskumnej univerzity (ktoré sú aj tak len dve, Komenského a Šafárika). A tak ubranie financií globálne zničí celé vysoké školstvo, lebo selektívne utlmí dobré školy a dá výhodu odpadkovým "univerzitám". Štrukturálne zmeny v tomto smere budú zhubné, lebo nulity s titulmi vytlačia ozajstných vedcov a budú desaťročia vyrábať ďalšie nuly.

Namiesto konfiškácie všetkých eurofondov by bolo lepšie dať im nôž na krk: konfiškácia polovice nevyužitých fondov. Tejto inštitucionálej rozpočtovej logike rozumejú aj staré kádre ešte z predošlého socíku a môže to fungovať.
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
12.3.2011 10:01 | Mgr.Jozef Bruncko,PhD

Vaša petícia je odtrhnutá od reality. Všeobecné frázy sú ďaleko vzdialené od podstaty problému. Politické riadenie školstva, prehnitý komunistický systém riadenia, ochrnutá legislatíva, neriešenie rómskeho problému v školstve a jeho zakrývanie, lóbistické prideľovanie eurofondov cez finančné skupiny, ktoré ovládajú kšefty pri oprave budov. Otrasná personálna politika v školstve o niekoľko rokov pripraví kolaps v školstve. Dnes sa dostávajú do školských služieb odpad so stredných škôl. Odpad bude učiť o dvadsať rokov odpad.
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
11.3.2011 12:35 | Boris Fedorovič

Čo je dôležitejšie..?
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
7.3.2011 15:40 | Ivana Jecušková

Asi platí pravda odveká, že politici nepotrebujú ľudí, ktorí sú vzdelaní, ktorí premýšľajú. Veď čo môže byť horšie pre slovenského politika ako rozhľadený človek s vlastným názorom a navyše schopný diskutovať vecne. Pre istotu radšej zastavíme vzdelávanie a presunieme prepotrebné financie na diaľnice. To fakt je tento rezort až tak prefinancovaný, že môže rozdávať. Určite. Učebnice máme pre každý reformovaný ročník najmenej tri sady, aj finančné ohodnotenie učiteľov sa zlepšilo o postavení vedy už ani nehovoriac. Pekná sci fi nemyslíte, len škoda, že to scifi nie
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
7.3.2011 10:04 | Michal Homola

Súhlas
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
4.3.2011 17:21 | Alica Fröhlichová

Kto prosím vás, zastaví prepad školstva, vráti mu pravý post v spoločnosti, ktorý si zaslúži? Nájde sa konečne rozumný minister, ktorý naozaj chápe význam vzelávania pre spoločnosť a zároveň ocení prácu učiteľa ako " tvorcu " plnohodnotného a spoločnosti prospešného občana, ktorý svojou kvalitou vzdelania bude prispievať k jeho rozvoju? Dlhodobo podimenzované školstvo,smiešne platy učiteľov, podmienené " kreditmi " - dá sa ešte brať? Kde speje SR?
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
4.3.2011 10:28 | Mária Bezáková

V plnom rozsahu podporujem petíciu a som proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice. Viem, že naša republika musí byť spojená s okolitým svetom v Únií a diaľnice sú nevyhnutné. Ale čo sa udialo za posledných 20 rokov? To musí byť u nás vojna, aby sa v kratkej dobe vybudovali diaľnice tak ako v Chorvátsku?Tam je to úžasné vybudované!!! Kde vzali na to peniaze???U nás sa musí vziať z iného balíka, lebo ten ktorý sa asi niekde"cestou" stratil už nikto nenájde!!!!Naše školstvo potrebuje nemalé investície. Len sa všetci pozrime aké sú schátrale niektoré školy, ako sú materiálne vybavené. Každému už dochádza trpezlivosť. Prestanme sa hrať na niečo čo tu vôbec nie je a to je "uvedomelosť" našich učiteľov. Uvedomelí sme všetci boli za "totality", keď sme museli, ale teraz všetci chceme, ale nemáme chuť, lebo za také platy a také postoje a názory na pedagógov nás to prestáva naozaj baviť.Máme už aj Slovenskú komoru učiteľov, ale nijako nás nemobilizuje, aby sme sa aj my vschopili v otvorene vyjadrili svoj názor. ja ho takto otvorene vyjadrujem. M. Bezáková
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
5.2.2011 02:18 | Roman Kanala

Iná petícia je tu:

zachranmevedu.sk
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
4.2.2011 18:39 | Eva Slotiková

Podporujem petíciu
Ad: Petícia proti presunu financií zo vzdelávania na diaľnice
4.2.2011 18:37 | Eva Slotikova

Podporujem petíciu!
Nie proti zlému ale za dobré
4.2.2011 13:14 | Michal Matúšov

Nepodporujem boj "proti zlému" lebo tento boj sa zameriava na zlo a tým ho podporuje.
Vie, že je niekedy ťažšie vymyslieť názov podporujúci dobro ale mali by sme sa o to snažiť aby sme to dobro naozaj aj dosiahli.

A túto petíciu som podporil lebo dobré vzdelanie je dôležitým pilierom fungujúceho demokratického štátu. Ľudia s nepatričným vzdelaním alebo informáciami volia politikov, ktorí viacej ubližujú ako pomáhajú.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (11)

 Súvisiace témy:
Veda a výskum
Školstvo
Ekonomika
Štátna správa
DopravaREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt