spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Žiadame zachovanie PKO

Vo februári 2006, predalo Mesto Bratislava priamo, bez verejnej súťaže, 29,400 štvorcových metrov pozemku v atraktívnej lokalite na ľavom brehu Dunaja. Na tomto pozemku stoja aj budovy Parku kultúry a oddychu. Pozemok bol predaný za cenu, ktorá je s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa nižšia ako jeho trhová hodnota. Ak by sa potvrdil predaj pod trhovú cenu, znamenalo by to, že Mesto Bratislava by poskytlo štátnu pomoc spoločnosti Henbury, (ktorá je súčasťou J&T Group). Taká pomoc však môže byť poskytnutá len na základe predchádzajúceho súhlasu Európskej komisie, pričom do získania súhlasu nie je možné pozemky predať.  Preto bola v tejto veci podaná sťažnosť občanov mesta Bratislavy na Európsku komisiu, ktorá má prešetriť či prišlo predajom k porušeniu pravidiel na poskytnutie štátnej pomoci.

Predaj spomínaných pozemkov pri Dunaji je krokom k ďalšej brutálnej deštrukcii verejného priestoru Bratislavy. Urbanisti považujú dunajskú promenádu s komplexom PKO za nenahraditeľný verejný priestor, za svojský fenomén s unikátnou kultúrno-spoločenskou a športovo-rekreačnou funkciou. Ako vieme, génius loci dunajského nábrežia fatálne narušil už  komplex River Park, tento technokratický sendvič, určený pre konzum, virtuálnu zábavu, exkluzívne kancelárie a nadštandardné byty. Postavenie podobného komplexu na mieste Parku kultúry a oddychu by génius loci dunajského nábrežia nadobro zničilo.

Vzhľadom na to, že sťažnosť občanov Bratislavy prešetruje Európska komisia, vyzývame predstaviteľov J&T/Henbury, úradujúceho primátora Andreja Ďurkovského i všetkých hlavných kandidátov a kandidátku na úrad primátora, (z ktorých jeden či jedna zasadne po komunálnych volieb do jeho kresla), aby sa až do oznámenia výsledkov šetrenia vzdali všetkých pokusov narušenia statu-quo. Zároveň ich žiadame aby vykonali všetky úkony pre zachovanie PKO v jeho súčasnej podobe.


V Bratislave, 17. novembra 2010 

Petičný výbor:

Tomáš Gindl, Adámiho 26, 841 05 Bratislava
Marek Kilimajer, Matejkova 16, 841 05 Bratislava
Miro Urbánek, Pod Rovnicami 9, 841 05 Bratislava
Nikolaj Lazarov, Karloveská 28, 841 04 Bratislava
Barbara Gindlová, Vysoká 6, 811 06 Bratislava
Ina Maslejová, Kafendová 18, 831 06 BratislavaPOZNÁMKY / vaše reakcie
S Amerikou na vecne casy a nikdy inac!!!
8.12.2010 22:06 | Chamudeles

Dobry den Spojene staty europske!Uz som si milion razy povedal,ze uz nic nebudem pisat,lebo stale je to o tom istom.Stale a dookola.Po zinscenovanom puci v 89roku,sem nabehol zvrateny dzunglovy kapitalizmus a metody toho systemu su neskutocne sofistikovane.Komunisti pred 89rokom boli len a len slabi amateri.No na rozdiel od sucastnych lumpov v kravatach a limuzinach postavili pre ludi kralikarne,inac by vacsina z Vas asi nemala kde byvat..Takmer kazde vacsie bohatstvo po 89r.bolo nadobudnete podvodom a skrytou kriminalitou...Z ludi urobili stvanu zver a dnes sa pomaly stavame cudzincami vo vlastnej krajine...Ako je to mozne,ze sa tu Nonstop deju veci,ktore su proti voli vacsiny populacie???Raz je to Kremnica,potom Pezinok,alebo PKO...Ja som sa v Blave narodil.No toto mesto dlhodobo vyzera priserne.Hlavna Stanica je plna prostitutok a chodniky tu robili naposledy pred 25rokmi...Mesto je spinave,rozbite,plne graffiti a vsetky tie reklamy su neskutocne osklive a ovela horsie ako bolsevisticke hesla...Ja som prezil niekolko systemov a rezimov vratane mnohych ciest...Bohuzial,ten co bezi prave teraz,bude asi jeden z tych najskazenejsich...V podstate sa cela spolocnost rozpadava a kazdy kazdeho tu chce zozrat na poslednu chvilu...Myslite si,ze potrebujeme viac sklenych skatul na ulici,viac billboardov na upchatych dialniciach,viacej hraciek pre tie roztopasne decka vsade naokolo.Viac ekonomov,co nam budu slubovat Modre z Neba do 24hodin a to aj letecky...A este nieco,spisovat peticie to je zalezitost pre male deti.To nic nevyriesi,to je na smiech tym vagabundom.Skuste vypatrat,kto za tym Vsetkym stoji,ale tam,na vrchole pyramidy..nie tie rozne maskovacie figurky...a su len dve moznosti:Bud oni zozeru nas,alebo..........Bolsevici mali hrubu a primitivnu propagandu,dnes su vsetky tie klamstva naokolo pekne navonane a zabalene...Bohuzial novodobi demokrati su v mnohom ovela horsi ako politici byvaleho rezimu...Komunisti zburali synagogu v starom meste,tato banda nam chce zlikvidovat PKO a budu pokracovat dalej v tychto aktivitach namierenych proti voli vacsiny populacie.....Som veriaci clovek a verim vo vyssiu moc.Jednoducho odmietam to nekonecne bahno vsade naokolo...No Boh je tieto hekticke dni asi velmi zaneprazdneny,no verim,ze sa dozijeme dni,kedy jednoducho a proste pride opat Velke znarodnenie,alebo nieco v tom style...Zlocin ostane zlocin,aj ked sa robi v paradnom obleku s parfemom a v najnovsej limuzine.Jednoducho kozmos a vesmir uz dlhsie pracuje na ociste...Nech Zije cista Slovenska krajina,ako domov pre Vsetkych,co si budu tuto krajinu vazit,nebudu ju drancovat,nicit jej prirodu a kulturne pamiatky...Chamudeles
Ad: Žiadame zachovanie PKO
6.12.2010 11:03 | anonym

Pozemok je predany, ako uz hore ktosi napisal nasi drahi pravicovi poslanci PKO nielenze predali ale aj odhlasovali schvalenie zvysenia poctu poschodi River parku. Trochu zbytocne gesto teraz branit buraniu PKO... mali ste ist na magistrat ked sa hlasovalo.
Ad: Žiadame zachovanie PKO
3.12.2010 13:08 | Roman Kanala

Proti betonárovi Ďurkovskému premiérka Radičová chce PKO brániť vlastným telom

tv.sme.sk/v/18459/radicova-chc...
Ad: Žiadame zachovanie PKO
3.12.2010 10:29 | Gabriela Gallová

Pani premiérka, vďaka, že Ste proti zbúraniu PKO.

Myslím si, že na žiadnom meste na Slovensku,sa nenapáchalo toľko zla, ako na Bratislave.

Svojho času som napísala článok na blog.sme

Krematórium v Bratislave verzus nový od Baumax.

Citujem z článku pána Prof. Štefana Šlachtu: „Toto všetko, stvárnené zákutie prírody, priestor, architektúra, má svoju prísnu zákonitosť, svoju čistotu. Je výrazom nesentimentálneho poňatia ľudského osudu. Je to stále prírodné javisko kultu, ktoré má svoj jasný rituál. Odbočíš z cesty, zastaneš a odídeš.“ Autorom týchto slov je Dominik Tatarka. O bratislavskom krematóriu sa toho popísalo veľa, a neboli to len teoretici a kritici, o čom svedčí aj uvedený príklad. Vo viacerých anketách ho označili za najlepšie architektonické dielo postavené na Slovensku po II. svetovej vojne.“
Pozastavil sa niekto nad ďalšou absolútnou ignoranciou peňazí? Poloha nového OD Baumax v kontraste s budovou a areálom krematória je úplnou ignoranciou voči tomu, čo krematórium predstavuje, pietu, duševné zamyslenie sa. Navrhujem našim (zahraničným) investorom postaviť nákupné centrá napr. na Bradle. Tam sú tiež pekné pozemky, bude tam aj dosť priestoru na parkovanie. Ako predstaviteľka mlčiacej väčšiny, si myslím, že umiestniť Baumax v Lamači do tejto polohy je úplný hnus. Je mi z toho fyzicky zle. Gratulujem!

S PKO to síce nesúvisí, ale je to jenen z ďaľších príkladov.
Ad: Žiadame zachovanie PKO
1.12.2010 01:29 | Pavel Hyben

Tá hrôzostrašná stavba River park by sa nemala v žiadnom prípade už ďalej rozširovať.Celá promenáda nábrežia je narušená svojvoľnou prestavbou promenádneho múrika a nezmyselne vysokou budovou hotela.Vo všetkých veľkomestách si nábrežia chránia, viď nábrežie Vltavy v Prahe.Budova mala byť postavená(keď už,na druhej strane cesty.Nízka zástavba typu PKO,nenarušuje výhľad a hlavne slúži ľuďom na kultúrne podujatia v prepojení na nábrežnú promenádu.Podobne je znehodnotená promenáda nábrežia od Starého mostu po Nový protipovodňovým monstróznym múrom, zamedzujúcim výhľad na Dunaj.Inde riešia nábrežia odnímateľnými múrikmi inštalovanými len v prípade ohrozenia,viď nábrežie Vltavy v Prahe.Bolo by dobré zverejňovať osoby,ktoré takto rozhodujú bez podpory inštitúcie fundovaného týmu architektov pre koncepčný rozvoj mesta, čo je v iných veľkomestách samozrejmosťou. My máme len hlavného architekta mesta bez akýchkoľvek právomocí.
Ad: Žiadame zachovanie PKO
29.11.2010 14:15 | Ľubica Pauerova

Žiadam zachovať PKO a priestory upraviť pre kultúrne využitie, aby sme ho mohli ďalej používať všetci. Obyčajní ľudia sa nestotožňujú s predstavami tzv. vyvolených a finančných žralokov, ktorí chcú dať Bratislave novú tvár, o tom je treba viesť verejnú diskusiu. Finančníkom ide len o peniaze a kašlú na mienku obyčajných ľudí. Priestory v centre Bratislavy by mali patriť všetkým, je hanba, čo všetko sa v Bratislave pobúralo a Bratislava už stratila úplne svoj image.
Ad: Žiadame zachovanie PKO
27.11.2010 16:40 | Kosec Jaroslav

Nebúrajte, ale budujte.
Ad: Žiadame zachovanie PKO
25.11.2010 15:03 | havran Michal

Je dobré vedieť, že PKO predali tie strany, ktoré dnes nominujú p. Vašáryovú na post primátorky BA- samozrejme s výnimkou SaS a Most-Híd- ktoré ešte neexistovali.
Ad: Žiadame zachovanie PKO
25.11.2010 13:18 | Kamil Kandalaft

Na facebooku sa rozbieha obcianske strazenie PKO:


www.facebook.com/profile.php?i...
Ad: Žiadame zachovanie PKO
25.11.2010 13:17 | Kamil Kandalaft

Na facebooku sa rozbieha obcianske strazenie PKO:

www.facebook.com/profile.php?i...
J&Todmietli prevziať informácia o petícii
25.11.2010 13:09 | Barbara Gindlova

J&T REAL ESTATE,a.s., Lamačská cesta 3, 841 04 Bratislava odmietli prevziať informácia o petícii občanov Bratislavy na podporu sťažnosti, podanej na Európsku komisiu kvôli podozreniu z neodôvodnenej štátnej pomoci v kauze predaja pozemkov pod Parkom kultúry a oddychu.
Ad: Žiadame zachovanie PKO
24.11.2010 19:39 | Gabriela Gallová

Zbúrať PKO je barbarstvo. Tú príšeru, River park, čo tam postavili nič neprekoná.
Čo sa nepodarilo zničiť v Bratislave za socializmu, veselo sa znásilňuje súčasnými investormi.
Ad: Žiadame zachovanie PKO
24.11.2010 11:41 | Teodor Križka

Devastácia Bratislavy je zrkadlo nemravnosti mestskej reprezentácie. PKO je iba jedno sklíčko z mozaiky. Ale aj malé víťazstvá sú aspoň zrniečkom ospravedlnenia tých, ktorí ešte majú zvyšky vzťahu k mestu a estetické cítenie či pocit kultúrnosti.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (13)

 Súvisiace témy:
Európska únia
Samospráva
Pamiatky
Ekonomika
Štátna správa
Politika
Právo
Kultúra

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt