spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia Podporme rodiny s deťmi

My, dolu podpísaní občania Slovenskej republiky, žiadame predsedníčku vlády Slovenskej republiky a predsedu Národnej rady Slovenskej republiky v zmysle zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov o opätovné prehodnotenie vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov a o zmene a doplnení zákona č. 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 571/2009 Z. z., ešte pred ďalším ústavným prerokovaním.


Hlavné dôvody našej nespokojnosti s predkladaným návrhom spočívajú v nasledujúcich bodoch:

1. Nesúhlasíme so zjednotením výšky rodičovského príspevku pre všetkých rodičov, ktorí o to požiadajú.

2. Nesúhlasíme so znížením výšky rodičovského príspevku na 190,10 EUR, pre matky, ktoré pred nástupom na materskú dovolenku boli zamestnané, alebo platili odvody (v zmysle doteraz platného zákona), naopak jeho výšku žiadame zachovať na pôvodných 256,00 EUR a predĺžiť až do tretieho (resp. šiesteho) roku dieťaťa.

3. Žiadame, aby zákon zohľadnil matky, ktoré sa na rodičovskej dovolenke riadne starajú o viac ako jedno dieťa, narodené súčasne, zvýšením prislúchajúceho rodičovského príspevku o 25 % na každé ďalšie dieťa narodené súčasne.

Každá matka či už pracujúca, alebo na materskej, resp. rodičovskej dovolenke zastáva veľmi veľa funkcií. Od opatrovateľky cez kuchárku, manažérku, ošetrovateľku, upratovačku, cukrárku. Toto povolanie si vyžaduje 24 hodinovú nonstop službu a primerané ohodnotenie.Potešili sme sa právnej úprave, ktorá umožňovala, aby sme si v dobe, keď rodina trpí výpadkom jedného príjmu, mohli v rodinnom rozpočte prilepšiť o sumu rovnajúcu sa minimálnej mzde. O to viac nás zaskočil predkladaný návrh, ktorý s danou sumou neuvažuje, aj keď oceňujeme zvýšenie minimálnej výšky rodičovského príspevku, ako aj možnosť privyrobiť si. Sme presvedčení, že tí rodičia, ktorí pravidelne prispievali odvodmi do štátneho rozpočtu, by mali byť zo strany štátu podporovaní, osobitne v najcitlivejšom období života, akým je narodenie dieťaťa. Základnou jednotkou štátu je predsa rodina a štát by sa mal o rodinu príklade starať. My občania a naše deti Vám budeme veľmi vďační, ak sa spoločne pokúsime o nápravu tejto chyby.


Petíciu podávajú:
Nespokojní rodičia

Osoba poverená na zastupovanie pred orgánmi verejnej správy:
Alena Lelovičová, HlohovecPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
19.11.2011 13:49 | dagmar lopatkova

suhlasim s peticiou,pretoze som taktiez matkou rocneho dietatka
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
18.8.2011 14:34 | Lenka Ružarovská

Súhlasim s petíciou.

Máme s manželom 16mesačnú dcérku,žijeme len s jedného platu (manželovho) platíme byt,požičky ledva vydeme z mesiaca na mesiac a teraz chcu este zjednotit rodicovský prispevok- to je hamba štátu
tvrdia že možme pracovat popri rodicovskom ale my byvame daleko od rodiny a nema mi kto byt s malou a preco by som svoje 16-mesacne dieta mala davat do niakych cudzích ruk ked sa dokazem o nu postarat aj sama,predsa si nerobime deti len nato aby ked sa narodia tak ich pichneme do jasli a hotovo....Nech sa potom nestazuju ze je mala porodnost na slovensku,ved ked ma clovek taketo podmienky tak si dva krat spocita ci bude mat dieta alebo nie.
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
20.4.2011 19:22 | J.Pinterova

k 5.04/2011 som dostala vypoved z organ.dovodov ...na to par dni mi p.doktorka oznamila ze cakam dvojicky...ŠOK Kazdý rodic chce pre svoje dieta - deti to naj zial stat nemysli na rodinu...som z dvojicok narodena 81roku Bola ina doba ale ani v tedy to nebolo lahke nehovoriac o dobe dnesnej ked je tazko uzivit jedno dieta....chyta ma panika s tých nezmyselných zakonov ktore naozaj nemyslia na dvojicky-trojicky...to hadam fakt spejeme k tomu aby si zeny davali prerusit tehotenstvo len zato ze stat ma zvlasne metre ???? Konecne spravte zmenu - DVOJICKY SA NAPLANOVAT NEDAJU a maju pravo kazde na svoju davku to nieje odpad ale Život a Človek taký istý ako ten co sa narodi jeden!!!!!!!!!!!S petíciou !!!!
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
1.2.2011 09:27 | Lucia Cviková

súhlasím
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
28.1.2011 20:45 | Ružena Barbíriková

Súhlasím z petíciou a podporujem matky čo pracovali a teraz ím vláda chce odopriet na čo majú právo nedaj te sa držím peste
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
20.1.2011 16:24 | simi

nesuhlasim so zmenou
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
3.12.2010 10:46 | Eva K.

...takže jak tak počúvam tento týždeň nové vyhlásenia ministra, od Nového Roka som prišla o 66,- Eur. Nemal náhodou reči, že už poberajúcim mamičkám na ne nesiahne? Nech si už nerobí z huby, riť!
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
27.11.2010 10:37 | emuska

tak akoze co je vysledkom tejto peticie????to som blba alebo co? ved sa nic nedeje. Sice patrim do skupiny, ktorej ostane RP v hodnote 256 ale ja mam dvojicky....to je almuzna vazeni,s dvojickami sa co deje????zas nic????ten bod treti? hladam, hladam kontakt na iniciatorky tejto peticie aby som sa spytala v akom stadiu to je a neviem nic najst....tak co keby niekto z nich napisal aspon par viet ako sa to finalne dohodne alebo aspon v akom stadiu to je, to na co som to podporovala....to co bolo velke HALO sa spravilo a zas velke NIC, uz sa na to akoze zabudlo? v akom state zijeme? ja uz fakt nechapem, preco som ja sprosta nezostala v zahranici...
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
25.11.2010 18:36 | SJ

Súhlasím s petíciou!
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
24.11.2010 10:07 | Ivanka

Súhlasím s petíciou, vyžiť z takých peňazí je úbohe. Taktiež súhlasím s dvojitým rodičovským príspevkom, kompetentní by si mali aspoň na týždeň sadnúť do pôrodnice a potom by to pochopili. Asi nikoho tam hore nebude zaujímať čo robíme my dolu, veď aj mňa by potešilo keby mi zamestnávateľ vytvoril detský kútiť a možem ísť do práce.
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
22.11.2010 20:07 | Katarína Kmeťová

Samozrejme, že súhlasím s petíciou.
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
21.11.2010 15:48 | Anastazia Jarosiova

Podporujem peticiu.
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
21.11.2010 11:13 | Iveta Ferechová

Súhlasím s petíciou vo všetkých uvedených bodoch. Nakoľko patrím medzi matky, kt. od 18 roku pracovali.
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
18.11.2010 21:06 | Janka R

plne so vsetkym suhlasim
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
18.11.2010 21:03 | Stanislava Hitkova

Suhlasim so vsetkymi bodmi peticie!!!
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
18.11.2010 21:02 | Stanislava Hitková

Suhlasim zo vsetkymi bodmi peticie. Mam 27 rokov. Tak isto od svojich 18rokov pracujem a poctivo som platila odvody. Moj syn ma 9mesiacov. Neviem si predstavit, ze s 256eur mi zostane 190eur. Teraz z toho ledva vyzijeme. Keby nezarabal partner a som ako slobodna mamicka, tak by som nevedela prezit. Dalsia vec,ak sa chceme mat lepsie mam ist pracovat? A kto sa bude venovat mojmu synovi? Ani ma nebude poznat. A preco by som mala dostavat rovnake peniaze ako niekto, kto nikedy v zivote nepracoval? Niekto tam hore by sa mal naozaj vazne zamysliet.
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
18.11.2010 20:14 | Zuzana Domorakova

suhlasim s peticiou
mame rocneho syna, zijeme prakticky z jedneho platu (manzel) a este k tomu hypoteka ... no co k tomu dodat

este jeden dotaz, doteraz vsetci demografi mali hlavu v smutku ze na Slovensku je mala porodnost, teraz ked sa to trosku rozbehlo tak vsetci ako keby z toho dostali hrozu, ze sa musia vyclenit peniaze aj pre deti a ich matky ....
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
6.11.2010 19:50 | Veronika G

Súhlasím s petíciou!!!!!
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
3.11.2010 14:42 | Milan1

AD Roman Kanala

Praveže pani kecá, pretože v rozpore s jej slovami rodičovský príspevok v mnohých krajinach ma pronatalitný efekt a je tak myslený, viď variabilný rodičovský príspevok v ČR, ktorý je aj ošetrený voči zneužitiu "istých skupín"
No a ten v podobnej verzii kedysi presadzovala Radičová...
Ad: Petícia Podporme rodiny s deťmi
3.11.2010 10:45 | Roman Kanala

Článok na túto tému sa objavil v blogu HN J&T:

Ľubica Navrátilová
Zásluhový rodičovský príspevok je nezmysel
moje.hnonline.sk/node/3876Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (580)

 Súvisiace témy:
Rodina
Deti a mládež
Ekonomika
Štátna správaREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt