spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej

Petícia obyvateľov Bratislavy SR za zachovanie trhoviska na Žilinskej ulici v Starom meste.

My, obyvatelia Bratislavy a  jej okolia, ktorí zdieľame radosť z nákupu na asi poslednom normálnom trhovisku v bratislavskom v Starom Meste, máme informáciu o pláne výstavby na tomto území, čo v prípade realizácie zámeru by znamenalo  zánik trhoviska. Žiadame preto predstaviteľov mesta Bratislava, predstaviteľov Starého Mesta a všetkých tých, ktorým zachovanie trhoviska leží na srdci, aby pomohli  zachovať genia loci tohto pre občanov kultového miesta. Podľa možností na jeho pôvodnom mieste, v nevyhnutnom  prípade na inom mieste v jeho blízkom okolí.

Dôvodom vzniku tejto petície sú reálne obavy zo zániku, respektívne likvidácie nášho obľúbeného trhoviska, ktoré desaťročia poskytovalo obyvateľom služby v rozsahu a kvalite, ktoré sú v Bratislave unikátne.

Obavy máme z nasledovných dôvodov:

 • Trhovisko na Žilinskej ulici nie je uvedené v územnom pláne mesta Bratislavy ani pripravovanom územnom pláne zóny CMO Severovýchod Starého Mesta
 • Trhovisko sa nachádza na súkromnom pozemku a záleží len a len na dobrej vôli majiteľa, dokedy ho zachová. Za to, že je trhovisko dodnes funkčné, sme mu vďační.
 • Majiteľ územia prezentoval svoj zámer vybudovať na území dnešného trhoviska polyfunkčný objekt - parkovací dom pre 260 áut.
 • Všetci predajcovia majú zmluvy platné do konca roku bez záruky možnosti predĺženia.
 • V bratislavských periodikách sú opakovane publikované názory o bezperspektívnosti tohto trhoviska. Píše sa o postupnom úpadku záujmu obyvateľov bez toho, aby tieto tvrdenia boli  doložené konkrétnymi údajmi. A ak by aj boli pravdivé, nič sa nevykonalo pre to aby sa tento trend zvrátil. Podobne sa zo strany kompetentných  doteraz nevykonalo nič, aby sa likvidácii trhoviska zabránilo, alebo vybudovalo trhovisko nové.

Dôvody, pre ktoré žiadame zachovanie trhoviska či už v danom priestore alebo na inom mieste v Starom Meste:

 • Otvorené trhovisko je špecifický mestských prvok, nachádzajúci sa v každom väčšom európskom meste. V mnohých prípadoch priamo v historickom centre, pričom história oboch je spoločná. Príkladov je mnoho, napríklad známy Zelní trh v Brne, alebo trhy vo Viedni. Samosprávy týchto miest účinne pomáhajú, aby takéto trhy mohli fungovať
 • Návšteva trhoviska je niečo úplne iné ako návšteva obchodného centra. Trhovisko je estetický zážitok plných pultov, kvetov, čerstvej zeleniny, ovocia, medu, húb a spokojných a vzájomne sa zdraviacich ľudí.
 • Trhovisko je jediná forma predaja, kde môžu predávať priamo drobnopestovatelia, keďže nízka cena za prenájom im to ešte umožňuje.
 • Je jediným miestom v meste, kde sa dá dostať taká zelenina a ovocie, ktoré ešte ráno boli alebo v zemi, alebo na strome niekde v okolí domov, kde bývame.
 • Nie je argumentom, že trhovisko je plne využité len od jari do zimy a hlavne v sobotu. Je to normálne, tak funguje príroda a tak fungujú ľudia v meste.
 • Trhovisko je kultúrny a spoločenský fenomén zachovávajúci tradície obchodu, ktoré už nikde inde nenájdeme. Skúste sa v nákupnom centre porozprávať s predavačom (ak ho objavíte). Napríklad na tému, aké je to, čo vlastne predáva, ako sa pripraví baklažán, prečo ste ho už dlhšie nevideli, alebo on vás. Kde Vám odložia ranný nákup na poobedie, donesú čerstvú hus vtedy kedy ju potrebujete?
 • Počuli ste chválu predavača na zaigelitovanú, unifikovanú zeleninu bez chuti, v ktorej sa prehrabávate a ktorej je síce more, ale žiadna „z té pravé Záhorácké prírody“? Ani ponuku  „križovatky“ namiesto kríženca kačice a husi od maďarskej panej nedostanete inom mieste, iba  na Žilinskej.
 • Kde uvidíte ako beží čas podľa toho čo sa Vám na stoloch ponúka a kde zistíte, že je treba ísť na hríby lebo hubárky zo Záhoria už majú pred sebou  kopy špičiek, kuriatok alebo suchohríbov? 

Oboznámil-a som sa s plným znením petície občanov  Bratislavy za zachovanie trhoviska na Žilinskej ulici v Starom meste uvedenej na prvom liste tohto dokumentu a požadujem od všetkých dotknutých orgánov mesta Bratislava a mestskej časti Bratislava Staré mesto, ktorí môžu konať vo veci zachovania, revitalizácie alebo premiestnenia súčasného  trhoviska na Žilinskej ulici, aby vykonali všetko potrebné pre jeho zachovanie na súčasnom alebo inom vhodnom mieste.

Petičný výbor :

Soňa Párnická, občianska aktivistka, Björnsonova 2,81105 Bratislava, Iniciatíva Bratislava otvorene, sona.parnicka@gmail.com, 0903846193 - splnomocnenec pre rokovanie s dotknutými orgánmi mestskej a miestnej samosprávy
Ing. Koloman Prónay, projektant, Lehotského 4,Bratislava, predseda OZ Občianska iniciatíva za zachovanie živ. prostredia, 0905285772, pronay@orangemail.sk
Prof. Mikuláš Huba, geograf a environmentalista, Staroturský chodník 1, Bratislava, Iniciatíva Bratislava otvorene
Doc. Zuzana Kronerová, herečka, Dankovského 14, Bratislava
Tomáš Mikuš, predajca na trhovisku Žilinská, Veľký Biel pri Senci
Renata Mínová, fotoeditorka, Dobšinského 30,Bratislava, OZ Hestia
Ing. Matej Vagač, manažer, Dobrovičova 10, Bratislava, Iniciatíva Bratislava otvorene, matej.vagac@gmail.com


Priebežné info k trhovisku Žilinská a možnosť stiahnutia petície na www.trhzilinska.estranky.sk.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
4.12.2011 22:36 | Bc.Ľudmila Horňáková

určite som za zachovanie trhoviska na žilinskej prosím informujte ma o vaších plánoch a akciach rada sa pridám k protestom. rovnako ak sa to týka aj parku belopotockého rada by som reagovala umeleckým dielom na toto strašne devastovanie tuto v starom meste.
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
29.9.2010 10:48 | Ada Šramková

Z trhoviska na Žilinskej sa stáva postupne "torzo",no napriek tomu má nielen svoju neopakovateľnú atmosféru, ale aj svoj význam. Nelikvidujme ojedinelé časti nášho mesta!!!
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
27.9.2010 17:11 | Pavol Jurka

Som za zachovanie trhoviska v danej lokalite!
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
27.9.2010 11:41 | Valéria Viskupová

Prosím kompetentných,aby sa zamysleli nad podstatou trhoviska na Žilinskej.Je to studnica našich tradícií,ktoré sme si ešte aspoň takto zachovali.Atmosféra trhoviska je pre každého normálneho človeka balzamom na dušu! K tomu patrí samozrejme aj čerstvá zelenina a ovocie od vidieckych pestovateľov,ktorá je vždy čerstvá.Aj nádherné kvety pre potešenie duše. Prosím zachovať a rozumne riešiť situáciu v Starom meste!
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
24.9.2010 10:05 | Štefan Kováč

Všetko čo charakterizuje mesto,jej tradície,ráz a atmosféru treba
zachovať,príp.zvelebiť na moder-
nejšie,ale aby to tam bratislavčania našli ako pred-
tým.Týka sa to aj iných vecí a
pamiatok,o ktorých tu nechcem písať.
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
23.9.2010 21:33 | Jozefina jonasová

Žiadam a prosím zachovať trhovisko,
je na dobrom mieste a v starom meste.
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
22.9.2010 15:26 | - - -

hlavne treba ale žiadať aj iné než komunálne orgány o rešpektovanie trhoviska, nakoľko po získaní (záväzných) stanovísk štátnych orgánov a výstupov z EIA sa už žiadny mestský magistrát nepohne / nebude chcieť pohnúť odlišným smerom...
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
22.9.2010 15:22 | - - -

podľa vizošky zjavne nejde LEN o parkovací dom. ...no, niekto si nevšimol. pravda, proti bytovke (sociálna otázka) sa horšie bojuje...
Ad: Petícia za zachovanie trhoviska na Žilinskej
22.9.2010 08:51 | silvia szaboova

trhoviska v bratislave su neodmyslitelnou sucastou mojho zivotaPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (9)

 Kontakty:
Bratislava otvorene
Občianska iniciatíva za zachovanie životného prostredia v Starom meste - za záchranu parku

Súvisiace témy:
Rozvoj
Samospráva
Ekonomika

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt