spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat

Vážený pán minister Zsolt Simon,

obraciame sa na Vás so žiadosťou, aby ste podporili európsky zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat alebo z ich potomstva. Najmä potom, ako nedávno vyšlo najavo, že mäso a mlieko z klonovaných zvierat a z ich potomstva už vstúpilo v Európe do predaja, sa ukazuje potreba prijatia zákazu ako veľmi naliehavá. Nie len, že potraviny z klonovaných zvierat a z ich potomstva nereguluje žiadna legislatíva, občania ani nemajú možnosť zistiť či mäso alebo mliečne produkty, ktoré kupujú, sú zo zvierat pochádzajúcich z klonovacieho procesu produkcie. Pritom podľa výsledkov Eurobarometra 2008 sa presne tri štvrtiny obyvateľov EÚ vyjadrilo, že klonovanie zvierat pre ľudskú konzumáciu je eticky neprijateľné a 84 % obyvateľov vyjadrilo obavy z možných zdravotných rizík.

Správa úradu EFSA potvrdila, že zvieratá trpia pri používaní tejto technológie produkcie bolesťou a stresom a zdôraznila, že je stále priveľa nejasností týkajúcich sa technológie klonovania. Navyše, Smernica Rady 98/58/EC o ochrane zvierat chovaných na hospodárske účely uvádza, že “prirodzené alebo umelé rozmnožovanie alebo rozmnožovacie postupy, ktoré ktorémukoľvek z dotknutých zvierat spôsobujú alebo pravdepodobne spôsobujú utrpenie alebo poranenia, sa nesmú vykonávať.”

My, nižšie podpísaní občania, vyslovujeme nesúhlas s produkciou živočíšnych potravín z klonovaných zvierat na území EÚ. Sme zhrození z toho, že mlieko a mäsové produkty z klonovaných zvierat a ich potomstva už vstúpili do potravinového reťazca a vyjadrujeme veľké obavy z toho, akým spôsobom táto prax súvisí s pohodou a zdravím zvierat. Ako svojho zástupcu v Rade ministrov EÚ Vás vyzývame, aby ste podporili európsky zákaz klonovania zvierat pre produkciu potravín ako aj zákaz dovozu produktov z klonovaných zvierat a ich potomstva.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat
22.1.2011 18:57 | Milan Hudak

Len kratko:Satane,ty dobre vies,ze ty nikdy nebudes vitazom. Preco?Lebo, Pan Jezis Kristus ta predbehol na krizi+utrpenia.Politikovia ,ktori zradili svoj narod, ak sa neobratia, potom...kto chce pästov udriet ,proti ostriu -Klinca,nech to prosim, skusi.Amen
Ad: Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat
28.9.2010 12:30 | katka krausková

Nesúhlasím s klonovaním, ani s celkovým chovom hospodárskych zvierat, nakoľko podmienky, ktoré sme vyhradili živým bytostiam na našej planéte len preto, že sú odlišné, sú úplne nehumánne. Avšak snažiť sa o pretlačenie morálnych a etických zásad prostredníctvom zákazu či zákonov je len smiešne odstraňovanie následkov, bez poznania príčiny, čo, ako máme možnosť vidieť v tejto krásnej spoločnosti, je úplne bežné, a jediné, čo tým dosiahneme, je posilnenie následkov. V prvom rade si musí každý jedinec uvedomiť sám seba, čo podobnými zákazmi takmer úplne znemožňujeme. Človek musí hlboko spadnúť, aby mohlo prísť hlboké uvedomenie. Ak raz klonované ,,dary prírody" úplne vytlačia pôvodné a jediné vhodné potraviny, až pri pretrvávajúcich následkoch si väčšina ľudí uvedomí, ako život nahrádza rakovinou a že šťastie a radosť sa nedajú klonovať. Ale dnes to vyzerá tak, že je to skutočne potrebné, a proces tvorenia vlastného pádu je už takmer ukončený. (-:
Ad: Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat
15.9.2010 19:09 | Martina

Petíciu pokladám za oprávnenú avšak tiež postrádam signatárov petície.
Ad: Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat
15.9.2010 00:08 | Peter M

V prvom rade si treba uvedomit vztah medzi klonovanim, patentovym pravom a biznisom.

Na klonovani mozno nie je nic. Iba tolko, ze napr. fy. Monsato vlastni patentovu ochranu na genom prasata s tym, ze tam maju nejaky pozmeneny gen, vdaka ktoremu prasa nabera viac na vahe.
Geneticke inzinierstvo, patentova ochrana a klonovanie je biznisom buducnosti najme v potravinach.
Takze ak nechceme, aby patentovane zvierata a rastliny vytlacili povodne, prirodzene zdroje potravy, aby sa z kazdeho gramu potravin platil extra poplatok takym firmam, ktore su uzurpuju pravo na prirodne vytvory a aby si pod hrozbou sankcie nemohli ludia zasadit prirodzenu psenicu, ci chovat sliepku, tak sa treba tomu branit.
Tento biznis sa pomaly rozsiruje po svete, dalsi smer je napriklad snaha farmaceutickych firiem zakazat liecive rastliny na liecebne procesy. Kanabis je tiez extremne lieciva rastlina s mnohorakym pouzitim. Ale kedze bola pouzitelna aj ako nahrada koucuku, Du Pontu sa kanabis podarilo totalne znemoznit.
Geneticke osiva sa snazia zvitazit v prvom rade v Afrike a presadzuju sa aj takymi "cnostnymi" peniazmi, ako su charitativne peniaze od Billa Gatesa. Kedze je aj akcionarom genetickych firiem a jeho cuch na uspech s malymi PC (ked zacinal, tak vladly velke masiny od IBM), tak asi vie co robi.
A aj my by sme mali vediet, co chceme.
Ad: Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat
30.8.2010 19:26 | občan

A kto sú signatári petície? Z tohto dôvodu nepripojím svoj podpis.
Ad: Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat
25.8.2010 00:08 | Peter Kupčík

Tenhle způsob protestu se mi zdá být poněkud zbytečným.
Na rozdiel od genetickej manipulácie klonovaním nevzniká nový mutant, len identická kópia už existujúceho živočícha. Iná vec je, že klonovanie sa môže použiť na rýchle množenie geneticky manipulovaných organizmov. Klonovanie je v tom ale nevinne, je to len nástroj, ako kopírka, ktorá nemôže za to, čo v nej kopírujú.
Pre zvieratá môže byť klonovanie nepríjemné, ale v porovnaní s inými obmedzeniami, ktorým sú vystavené (vrátane predčasnej smrti), je to skoro prkotina.
Ad: Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat
24.8.2010 21:56 | Lada V

Ako keby iné, čiže neklonované hospodárske zvieratá mali na ružiach ustlané. Ich chovy, manipuláciu s nimi, transporty a zabíjanie tak isto považujem za týranie.
Ad: Za zákaz predaja potravín z klonovaných zvierat
24.8.2010 10:13 | Michaela dudekova

.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (8)

 Kontakty:
Sloboda zvierat

Súvisiace témy:
Európska únia
Právo
PoľnohospodárstvoREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt