spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu

S hlbokým znepokojením sme zaznamenali otvorené prejavy rasizmu a podnecovania k rasovej neznášanlivosti, ktorých sa vo volebnej kampani dopustila Slovenská národná strana na svojich bilbordoch,  zobrazujúcich Róma a s textom „aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať“.

Zjavnú skutočnosť, že na bilbordoch je zobrazený príslušník rómskeho etnika, ako aj to, že text sa vzťahuje cielene k tomuto etniku, nepopreli v prvých reakciách ani samotní predstavitelia SNS. Na rasistickej podstate tejto skutočnosti nič nemení súčasná snaha vedenia SNS „spochybniť národnosť“ muža,  zobrazeného na  bilbordoch.

Otvorený rasizmus vo volebnej kampani je neprípustným  prekročením etických, kultúrnych, ale aj právnych noriem, je v priamom konflikte s právnym poriadkom Slovenskej republiky a s medzinárodnými dohovormi a ďalšími záväznými dokumentami, ku ktorých dodržiavaniu sa Slovensko zaviazalo.

S ešte väčším znepokojením sledujeme ľahostajnosť čelných predstaviteľov Slovenskej republiky k tomuto otvorenému rasistickému ataku, vyvolávajúcemu negatívne emócie a prízemné vášne v politickom súperení. Svojou pasivitou predtavitelia moci zneužívajú zverený  mandát na podporu politického extrémizmu. Takýto prístup vzbudzuje vážne pochybnosti o zásadnom smerovaní Slovenskej republiky a medzinárodne diskvalifikuje našu krajinu.

Prejavy a šírenie rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu vo verejnom živote sú neprípustné, nezákonné a sú všeobecne považované za najväčšiu globálnu hrozbu.

Preto:

Dôrazne odmietame akékoľvek formy a prejavy rasizmu a extrémizmu v spoločenskom živote a nabádame politické strany ku korektnosti v prebiehajúcej volebnej kampani.

Zároveň žiadame ústavných činiteľov, aby k uvedeným rasistickým prejavom zaujali jasné a jednoznačné stanovisko, tak ako im to vyplýva zo zodpovednosti, spojenej s výkonom zverenej verejnej funkcie. Predovšetkým požadujeme  zaujatie a zverejnenie konzekventného stanoviska od   prezidenta SR, predsedu Národnej rady SR, predsedu Vlády SR, podpredsedu Vlády SR,  zodpovedného za problematiku ľudských práv a národnostných menšín a ministra vnútra SR.

Súčasne žiadame o urýchlené a razantné konanie orgány činné v trestnom konaní, tak ako im to určuje zákon a etika služby verejnosti.

 
Signatári výzvy:

Rastislav Šenkirik, Lucia Piussi, Ladislav Snopko, Katarína Fabini, Šarlota Pufflerova, Pavel Hamšut, Janka Debrecéniová, ĽubicaTrubíniová, Eduard Chmelár, Juraj Mesik, Ivan Marton, Jozef Hašto, Norbert Brázda, Marek Hojsík, Juraj Marušiak, Adriana Mesochoritisová,  Miroslav Kocúr, Ivan MakoPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
8.6.2010 12:58 | Lubica Trubiniova

Prave dnes sme uverejnili otvoreny list najvyssim ustavnym cinitelom, spolu s ktorym sme im dorucili aj vyzvu. Predpokladam, ze tuto info onedlho uverejni aj Changenet. Podrobnejsie info mozno najst na www.diskriminacia.sk/?q=node/1... alebo www.oad.sk/?q=node/520 (su tam aj info o niektorych dalsich kompatibilnych aktivitach).
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
1.6.2010 15:59 | Rastislav Šenkirik

Pre informáciu verejnosti, ako autor a spoluiniciátor výzvy uvádzam, že výzvu podporili viaceré inštitúcie a občania (aj O. Dostál) priamo u iniciátorov výzvy, ďalší sa pridali prostredníctvom portálu www.changenet.sk. Iniciátori výzvy nemajú mandát pripojit k podpisom na www.changenet.sk podpisy tých signatárov, ktorí tak sami neurobili. Momentálne sumarizujeme jednotlivé databázy všetkých signatárov a pripravujeme mediálny výstup. Ďakujeme za pochopenie a všetkým za podporu. Rasťo Šenkirik.
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
31.5.2010 16:26 | Mamina

Kde je podpis Ondreja Dostála, ako signatára?
Zjavne ste to odflákli :D
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
17.5.2010 17:45 | julianBosakSt

...oprava podpisu k predoslemu prispevku...":O)
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
17.5.2010 17:42 | juliaBosakSt

...vyzvu samozrejme podpisem, bez ohladu na to, co s nou bude dalej, lebo tym jasne vyjadrim svoj postoj ku komplexu menejcennosti, zvanemu rasizmus (Xena) - v slobode a demokracii zapadneho tipu to nemoze mat iny, ako formalny vyznam, ale ja som aj za socializmu povazoval za samozrejme, prejavit svoj nazor - patri to k seba-vedomiu cloveka...
...(pan Nagy)rovnake mozgy ludi roznej farby pleti a mensi mozog rasistu, bez ohladu na farbu jeho pleti je podla mna dokonalym vyjadrenim toho, ze vsetci ludia, bez ohladu na farbu pleti sa rodia rovni, ale clovek, trpiaci komplexom menejcennosti ma problem - obmedzuje ho komplex menejcennosti - to vyjadruje ten mensi mozog - to nie je ani rasizmus, ani hanobenie skupiny ludi s inym nazorom - to je popisanie komplexu menejcennosti - lebo co ine je tvrdenie, ze clovek tmavej pleti ani nie je clovek? - rasizmus spociva v tom, ze cloveku inej farby pleti nedava sancu stat sa clovekom, kym - ak sa zakomplexovany clovek zbavi komplexu menejcennosti, prestane byt rasistom a zaradi sa medzi seba-vedomych ludi roznej pleti...":O)
...bohuzial, ma pravdu stefan, ked hovori, ze 90% ludi su latentni rasisti(pozri facebook, postoje politikov a politickych stran napriec celym politickym centrom, verejne prieskumy, masmedia)...":O(
...(kanala)Mikulas sa odrovnal sam, pomohol mu Fico - a sulik, ako profesionalny populista sa len vezie na velkaj vlne populizmu, pricom zneuziva neskusenych rozmaznanych mladych ludi, ktori nepoznaju problemy, lebo vzdy bolo o nich postarane...
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
12.5.2010 22:38 | PavolP

Pre Rastislava :
Najskôr Váš citát : S hlbokým znepokojením sme zaznamenali otvorené prejavy rasizmu a podnecovanie k rasovej neznášanlivosti......
Môžete mi prosím vysvetliť ako môže byť prejav rasizmu keď poznáme :
- Bielu rasu
- Žltú rasu
- Čiernu rasu
A potom máme etnikum čo je historická vzniknutá skupina ľudí na základe spoločenského pôvodu a kultúry. Čo predpokladám sú naši Rómovia.
Čiže asi ste mali napísať : S hlbokým znepokojením sme zaznamenali otvorené prejavy Etnikunizmu ..
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
12.5.2010 14:32 | Xena

Ok, takze som sa konecne dozvedela, ze vyzva bude po vyzbierani nejakeho poctu podpisov (aj ked nevedno akeho) dorucena tlacovym agenturam na zverejnenie...dufam, ze je moje info spravne.

inak, dakujem za unuvanie sa aj "unuvanie"
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
12.5.2010 13:10 | Xena

Stefan G. (a zrejme aj Nagy...), teba naozaj skoda vobec komentovat, okomentoval si sa prave sam...

Rastislav, dakujem za odpoved, ale stale mi nie je jasny ucel tejto vyzvy - teda okrem jej zrejmeho ucelu verejneho odsudenia uvedenych prejavov. Ja vidim, ze to nie je peticia a neviem, ci je moja otazka natolko nezrozumitelna (pripadne ci sa vam zda nezmyselna) - ale zaujima ma, co sa s tymto prehlasenim bude diat dalej,na co sluzia nase podpisy (bude to potom niekde prezentovane v dalsich mediach alebo tuto vyzvu budete aj jednotlivo dorucovat vsetkym dotknutym osobam/instituciam, pripadne nieco dalsie...) a tiez ma zaujima ako dlho budete zbierat podpisy (kedze datumy od - do tam nie su vedene. Dakujem!
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
12.5.2010 12:58 | Rastislav Šenkirik

KOMU JE URČENÁ VÝZVA ZA OČISTU VEREJNÉHO ŽIVOTA OD PREJAVOV RASIZMU A EXTRÉMIZMU: Predovšetkým ide o výzvu, nie petíciu. Komu je adresovaná výzva, je uvedené v jej texte. Je určená tým čelným predstaviteľom SR, ktorým zo zverenej (nie vlastnenej) funkcie vyplýva povinnosť na prejavy rasizmu a extremizmu reagovať, čo náležitým spôsobom neurobili. Je určená aj orgánom, ktoré sú zo zákona povinné konať. Zmyslom tejto výzvy je tiez upozorniť na postupné a nebezpečné posúvanie hraníc citlivosti na prejavy rasizmu a extrémizmu v spolocnosti. Je aj moznostou, ako sa domáhať korektnosti v predvolebnom politickom boji, ci distancovat sa od rasizmu. Povazujem za normalne uplatnovat takymto sposobom svoje obcianske prava. Osobne nechcem byt obcanom len raz za styri roky, ked strany potrebuju moj hlas. Rasťo Šenkirik.
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
12.5.2010 12:23 | Štefan G.

Pre Xenu

So svojou bezvýznamnou otázkou opakovane si sa obrátila na verejnosť.
Síce som Ti odpovedal presne, ale nie podľa tvojej chuti.

A čo si urobila ty?
Nakoľko nemáš relevantné argumenty, tak si ma začala urážať, škatuľkovať a prikazovať mi, že čo by som mal a nemal čítať. Dala si mi najavo, že na tvoju úroveň, teda úroveň podplatených ľudí, nemám.

Pre také Vaše reakcie, ako reakcia na ten bilbord, ľudia Vás berú, ako síce nutné, ale len dočasné zlo.
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
12.5.2010 11:36 | Xena

Stefan, ty snad trpsi nejakymi mylnym predstavami, alebo zo seba potrebujes urobit za kazdu cenu nejaku ukrivednu obet (chudak, ani svoj nazor nemoze vyjadrit - aj ked osobne nevidim, ze by si tu na neho nebol dostal priestor alebo ti v tom niekto branil...), alebo len proste nie si schopny normalnej reakcie...

Ja som sa pytala konkretnu vecnu otazku a naozaj nechapem, preco sa do toho montujes s tymito svojimi prednaskami...osobne ma nijako nezaujimaju, tak ich pises kvoli mne, nemusis sa namahat, kedze moju otazku zodpovedat schopny nie si - usetris si tym cas aj energiu ;-)
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
12.5.2010 10:17 | Štefan G.

Pre Xenu

Rozumiem.
Teda keď niekto má svoj vlastný názor a ten názor nepasuje do ideológie podplatených ľudí, toho treba umlčať za každú cenu.

A ešte niečo.
Ako sa dá reagovať normálne na abnormálne činy? Ako sa dá falošnými rečami zmeniť skutočnosť?
Napríklad.
Bez toho, aby bol napísaný nejaký „návod“ ten bilbord každý pochopil rovnako, lebo vyjadruje vôľu väčšiny. 90% ľudí na Slovensku, ale aj v Maďarsku, alebo v Čechách sa javia, ako rasisti. NIE SÚ. Ľudia nemajú v sebe predsudky, ale svoj názor, svoj postoj, vytvárajú podľa skutkového stavu. Prečo chce niekto ľuďom nahovoriť, že čierne je vlastne biele?

Slováci za 1000 rokov nemali svoj pevný štát a aj súčasné Slovensko zrejme bude mať krátku životnosť.
Slováci nemajú v sebe vlastenectvo, nepoznajú, čo je to národná hrdosť, alebo štátnosť. Dokonca Slováci s obľubou hanobia a robia si posmech z tých, ktorí chcú presadiť, aby aj Slováci vedeli, že čo je to mať svoj vlastný a pevný štát.

Podľa toho, ako to prebieha na Slovensku, je možné konštatovať, že Slováci nikdy nebudú jednotní a aj ďalších 1000 rokov budú len sluhovia vo vlastnom rodisku.
pre Stefana G
12.5.2010 07:08 | Xena

Stefan, ja sa pytam vazne, tak si svoje "inteligentne" komenty nechaj pre niekho ineho (napr. svojich kamosov zo SNS), dakujem!
Nechapem, naco to tu niektori ludia vobec citaju, ked nevedia normalne odpovedat, alebo neznasaju treti sektor...
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
12.5.2010 00:04 | Štefan G.

Pre Xenu.

Doručia to všade. Aj na verejné WC. Predsa Tretí sektor za judášske grošíky pred voľbami MUSÍ svoju deštruktívnu činnosť stupňovať.

A že signatárom prečo vadí natoľko ten bilbord SNS?
Trafená hus zagága. A čítaj text na plagáte: "Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať"
Ešte Xene
11.5.2010 23:55 | Karol Nagy

Prepáč, Štefan ma predbehol v odpovedi, kým ja som moju písal a aj doplnil. Zabudol som na orgány nečinné v trestnom konaní, či nekonaní. Teda Tvoj podpis, aj keď si klikneš na jeho utajenie dostanú naviac aj všetci policajti a policajní dôstojníci, všetci prokurátori, lebo zákon im ukladá vecou sa zaoberať aj z vlastného popudu a po určení, kto sa má prípadom zaoberať už len určení policajti, ich spolupracovníci, napr. znalci, prokurátori, sudcovia.
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
11.5.2010 23:51 | Stefanovi G.

Stefan, to vidim...mna zaujima, co sa bude diat, bude to niekam KONKRETNE dorucene? Ak ano komu? Ak nie, co sa s tym bude diat dalej?
Xene
11.5.2010 23:46 | Karol Nagy

Budeš prekvapená, ale jedným z mnohých adresátov si aj Ty. Ide o VEREJNÚ výzvu, teda je adresovaná verejnosti, tým, ktorí sa k nej pripoja svojimi podpismi, aj tými, ktorí sa nepripoja.
Všetci, ktorí sa k nej pripoja sa stávajú aj signatármi. Preto som si nie istý, či je správne, keď sa prvých 19 podpísalo ako "signatári" a ostatných nazývajú len "podporovateľmi." V liste sú menovite spomenutí "ústavní činitelia," k nim aj dvaja podpredsedovia vlády. Takže okrem zverejnenia na tomto webe ten list určite pošlú prinajmenej mailom tým piatim funkcionárom. Ak ktokoľvek tento list skopíruje a pošle hoci 10 tisíc ľuďom, nič sa nedeje, ak na ňom nič nezmení, ponechá aj tých 19 podpisov dole a uvedie link, na túto stránku ako zdroj a ako miesto, kde sa ľudia môžu podpisom pripojiť...

Čo sa týka podpisov, máš asi na mysli podpisy tých ľudí, ktorí si neprajú zverejnenie. Podľa mňa, žiadny zákon neupravuje, ako sa má s takými podpismi nakladať do chvíle doručenia adresátom a od chvíle doručenia. Či snáď nemajú byť utajené. Keď sa napr. robí petícia za referendum, správnosť podpisov kontroluje prezident, možno zákon o referende hovorí aj o prezidentskej kancelárii, určite však nehovorí o tom, koľko osôb môže byť pri kontrole podpisov... Čo sa týka štádia pred, ja som si napr. pre istotu, ak by malo dôjsť k spochybneniu poštu správne vyplnených riadkov na petičných listinách, petičné hárky skopíroval. Nemyslím, že by som porušil nejaký zákon, etické princípy.

Keďže, ako som uviedol, keďže Tvoju opakovanú otázku pre veľkú zaneprázdnenosť všetkých prvých 19 signatárov aj ostatných viac ako sto tzv. podporovateľov ignoruje, táto výzva je podľa všetkého adresovaná verejnosti, verejnosť by ju mala obdržať kompletnú, aj s podpismi odosielateľov, teda aj Teba, ak ju podpíšeš, a to aj v prípade, že si klineš na utajenie mena. Lenže, oni tak určite neurobia, tie utajené mená pošlú, ak pošlú nanajvýš tým piatim papalášom.

Ak by Ťa zaujímalo aj, koľko ľudí z administrácie Changenetu, či správcu softveru pre pripájanie podpisov má prístup k tým utajeným menám, to nemám tušenia, ale keďže tí 19 prví signatári si neurčili spomedzi seba štatutárnych zástupcov, mali by mať prístup k tým utajeným menám všetci 19. Spokojná?
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
11.5.2010 23:23 | Štefan G.

Pre Xenu.
Je to vo Výzve: ...ústavní činitelia, orgány činné v trestnom konaní a občania s vymytými mozgami“.
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
11.5.2010 23:12 | Xena

Prosim vas, mozete mi odpovedat na otazku, ze kto su adresati tejto vyzvy? Bude to niekomu oficialne dorucene, alebo ako sa bude nakladat s podpismi? Dakujem!!!
Ad: Výzva za očistu verejného života od prejavov rasizmu a ďalších foriem politického extrémizmu
11.5.2010 23:05 | Štefan G.

Som nesmierne rád, že signatári tej „Výzvy...“ dokážu aj podľa fotky zistiť, či sa jedná o Róma, alebo nie. Ja osobne by som vedel rozlíšiť nanajvýš Černocha od Eskimáka, ale načo by som to robil?

Znamená to, že na rozdiel od polície, signatári aj v bežnom živote dokážu ľahko odhaliť tých Slovákov, Nórov, alebo Rómov, ktorí opakovane páchajú trestné činy, opakovane ohrozujú majoritné obyvateľstvo a opakovane okrádajú pracovitých ľudí.

Očakávam, že signatári svoje odhalenia oznámia aj polícii a tí vyhotovia zoznam o rozsahu trestnej činnosti jednotlivých etník a národností. Taký zoznam bude prvým krokom pri riešení rozsiahlej trestnej činnosti v republike, lebo polícia konečne dostane relevantné informácie, že akým smerom musia vyvíjať zvýšenú aktivitu.

A ešte niečo.
Nakoľko signatári evidentne delia občanov Slovenska na Rómov a neRómov (Róm = človek, neRóm = ????), mali by vyjadriť svoje znepokojenie nad takými správami v médiách, ako (citujem): „Slováci zneužívali systém sociálnych dávok v Británii“.
Šťastie, že signatári už vedia ľahko určiť, že kto je kto a preto bez problémov oznámia verejnosti, že tí „Slováci“ ani neboli Slováci, ale napríklad Gréci, prípadne iní.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (30)

 Súvisiace témy:
Rómovia
Rasizmus a xenofóbia
Menšiny
Kriminalita
Politika
Demokracia
Ľudské právaREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt