spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Nachystaní na prehliadku bane Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých

Opálové bane na Dubníku majú šancu stať sa vyhľadávanou turistickou destináciou. Svetovo ojedinelá technická pamiatka uprostred krásnej prírody by sa mohla stať zdrojom príjmov z cestovného ruchu a dať prácu desiatkam nezamestnaných. Ľudia, ktorým na Dubníku záleží, budovali náučné chodníky, postavili infocentrum a začali so sprevádzaním návštevníkov podzemím štôlne Viliam.

Potom ale banský úrad rozhodol o pridelení dobývacieho priestoru Červenica. Firma, ktorá priestor získala, chce po takmer 100 rokoch obnoviť ťažbu drahého opálu. Všetko to, čo je na Dubníku vzácne a turisticky atraktívne, je vážne ohrozené obnovením ťažby. Navyše sa ukázalo, že banský úrad rozhodol o pridelení dobývacieho priestoru protiprávne, v rozpore s banským zákonom. Konštatoval to vo svojom rozsudku Najvyšší súd SR. Dôležité je tiež povedať, že turisti sa do podzemia nedostanú, pretože to banský úrad zakázal. Náučné chodníky chátrajú a informačné tabule ničia vandali. Zastavil sa aj projekt záchrany zimoviska netopierov, na ktorý podstatnou časťou prispel Nórsky finančný mechanizmus.

Považujeme za svoju povinnosť informovať verejnosť o dianí na Dubníku. Aj keď sa môže zdať (v porovnaní s inými kauzami na Slovensku), že ide o malé peniaze (viac ako 19 mil. Sk) a teda malý problém, nie je to tak.


Signatári tejto petície preto vyzývajú:

1) Obvodný banský úrad v Košiciach a Hlavný banský úrad v Banskej Štiavnici, aby nepovolil banskú činnosť na dobývanie drahého opálu v dobývacom priestore Červenica a pomohol tak zachrániť unikátne historické dielo a unikátnu faunu a flóru chráneného územia.

2) Ministerstvo hospodárstva SR, ako nadriadený orgán orgánom štátnej banskej správy, aby prešetrilo činnosť zodpovedných úradov, hlavne v súvislosti s dodržiavaním zákona pri povoľovaní banskej činnosti a určení dobývacieho priestoru Červenica.

3) Obec Červenica, menovite pani starostku a obecné zastupiteľstvo, aby zvážili povolenie ťažby drahého opálu, a to najmä na základe doterajších výsledkov činnosti jednotlivých subjektov, a aby v rámci kompetencie, ktorú im dáva banský zákon, nepovolili obnovenie ťažby.
 
4) Vládu SR, aby prijala všetky potrebné opatrenia, ktoré by zabránili poškodeniu dobrého mena Slovenskej republiky na medzinárodnej úrovni, ktoré je ohrozené neschopnosťou efektívne zužitkovať ponúkanú finančnú pomoc na záchranu vzácnej lokality, a neschopnosťou prinútiť štátnych úradníkov, aby rešpektovali platné zákony.


Petičný výbor:

Peter Semrád, Košice
Peter Kupčík, Košice
Radoslav Grega, Opiná


Petičný hárok na stiahnutie (.pdf)


Záujemcom o podrobnejšie informácie odporúčame navštíviť stránky:

Opálové bane Dubník a.s.
(firma, ktorá neoprávnene prišla o dobývací priestor)

Opálové bane a brusiarne s.r.o.
(firma, ktorá neoprávnene získala dobývací priestor)

Nadácia Dubnícke opálové bane
(implementátor projektu „Záchrana zimoviska netopierov v Dubníckych baniach“)

Nachystaní na prehliadku bane Opustená štôlňa Viliam Chránený areál na Dubníku Nechránený areál na Dubníku Informačná tabuľa projektu


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
3.12.2010 12:59 | Peter

Čo sa stalo s petíciou?
Má to nejaký výsledok, alebo išlo len o zviditeľnenie nejakej skupinky,koľko bolo podpisov?
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
17.6.2010 06:36 | Marta Gregova

Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
24.5.2010 13:02 | brigitte bergmann

I visited 2007 your nice Opal Mine while cave diving with the guide and explorer of the mine Vladimir Konrád. He was competent in all needs for tourists and "New Bees" in his country.
The only reason I traveled with friends in this area was the famous Opal mine. I spent also a bunch of money in restaurants and Hotel and was wondering about the beautiful landscape and reconstructed Down Town of Kosice.
It would be very bad and stupid to reduce the attraction of this area with closing the mine. This is an exiting jewel of your country and also worth to be visited by many people underground and underwater.
Without the Opal Mine I never came up with the idea of traveling 2400km for only one weekend!
I visited one other Opal mine in the world: Coober Pedy South Australia. But there is no diving.
Beware and protect your marvel!
More impression at:
www.oxy-doc.com/index.php?cont...
Brigitte from Berlin

I war 2007 in der Opal Mine tauchen- ein eindrucksvolles Erlebnis unter der kompetenten Leitung von Vladimir Konrád. Der Zugang zur Opalmine sollte unbedingt weiter erhalten werden-für Taucher und genauso für Besucher der trockenen Passagen.
Ich habe auch einige EUR in der Region gelassen, wäre aber ohne die Möglichkeit des Besuchs der Opalmine nie 2400 Km gefahren, um nur eine Stadt anzuschauen.
Die Opalmine ist ein Besuchermagnet und gibt somit der Region etwas Besonderes, Einmaliges. Ich habe bisher nur in Coober Pedy South Australia eine Opal Mine gesehen. Allerdings kann man dort nicht tauchen- erhalten Sie sich dieses Gut!
EIn par EindrĂĽcke:
www.oxy-doc.com/index.php?cont...
Gruss aus Berlin
Brigitte Bergmann
Preco je treba podporit tuto peticiu
14.5.2010 10:09 | Peter Semrad

Absolvoval som na Dubniku tri tabory Stromu zivota. Viem co to je tahat pisek, strk a cement ku Apolonii, viem co to je zakopavat vapno na pustnej halde Slavika a viem co to je miesat beton v najvacsom pravom dubnickom lejaku pri stolni Jozef. Preto aj viem ocenit to co spravil VLASTNYMI rukami a svojpomocne Jozef Jancok v stolni Viliam, alebo jeho syn Martin na osade. Su to ludia nesmierne pracoviti, maju radi Dubnik aj jeho prirodu, presne tak isto ako svojho casu ucastnici taborov. Dubnik mohol byt dnes uz omnoho dalej, nebyt strasnej arogancie istych ludi, ktori navyse zneuzivaju pre svoje ucely aj statnych uradnikov, a co je najhorsie ti sa zapredavaju za judassky gros a neplnia si svoje realne poslanie. Dubnik je historia a je treba nechat ho takym ako je. Ziadne rozkopavanie ani vykradanie opalov skrze ruska tazby!!! Nedovolne to v ziadnom pripade, je cas povedat stop nezmyslom!!! Lokalita potrebuje cestovnych ruch v rozumnom rozsahu a nie buldozery, bagre, megahotely a desattisice ludi. Aj male sluzby a male kapacity dokazu urobit ludom radost a mozno omnoho viac ako primitivne skomercneny a na polovicu vyasfaltovany Dubnik.

PODPORTE PETICIU A POVEDZTE STOP TAZBE!!!

DAKUJEME.
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
14.5.2010 09:06 | Róbert Sinai alias Bobeš

V pondelok 10.5.2010 som spolu s českými kamarátmi končil dlho plánovaný vander v Slánskych vrchoch. Keďže prišli až z Prahy, chcel som im ukázať niečo fakt zaujímavého, niečo také čo v našich zemepisných šírkach niet nikde široko ďaleko. Tak som ich aj napriek hustému dažďu dotiahol k štôlni Viliam. Tu sme sa však dozvedeli (od staršieho pána s fúzami), že vstup do podzemia je zakázaný a že z prehliadky nebude nič. Musím povedať, že to bolo veľké sklamanie nielen pre mojich kamarátov z Česka, ale hlavne pre mňa. Na Šariši nemáme veľa pozoruhodností, ktorými by sme sa mohli pochváliť pred svetom a ešte aj tie, ktoré máme, radšej zničíme, než keby sa z nich mal tešiť sused. Keď mne zdochla koza, nech zdochne aj jemu. Slovensko je zasľúbená zem...
Neviem objektívne zaujať stanovisko k sporu o dobývací priestor Červenica, ale podľa môjho názoru morálne právo prezentovať históriu baníctva v priestore dubníckych baní majú predovšetkým tí, ktorí už pekných pár rokov nešetrili svoj voľný čas, pot a aj finančné prostriedky. Mám na mysli všetkých účastníkov Stromov života, trampov, baníkov-nadšencov, rôzne nadácie a aj Rómskych scoutov z Červenice. Preto som petíciu Opálové bane na Dubníku pre všetkých podpísal.
Nebol som v Slánskych 4 roky, no teraz som videl, že vstupy do štôlni a prístupové cesty sú pekne upravené. Takáto scéna je pre turistov lákavá a zaujímavá. Len keby tie peniaze tak nekrivili charaktery...
Ad: pre všetkých
14.5.2010 08:22 | -da-

Ukradli ste Dubnik stromakom a trampom, ktori ho za socializmu krvopotne obnovili a zabezpecili ochranu netopierov aj podzemia ako takeho. Teraz chcete z toho urobit 1. Disneyland 2. mesacnu krajinu. Zeleny taliban na vas vsetkych!
Kam až siaha ľudská drzosť a arogancia v podvodoch.
12.5.2010 19:07 | Peter Semrad

Jasne a strucne, pan Kopor. KTO SKOPIROVAL A POSKYTOL VAM ZS-VS Cervenica-Dubnik, ktory ste pouzili tam kde sa vsade dalo???
A coze to zatrete "NEPODSTATNE" cisielko???

Pokial na toto neodpoviete plati o Vasom donasatelovi materialu ta ista veta aku ste Vy pouzili na Jancokovcov.

PS: Fotografia je z rozrytej haldy Jozefa leto rok 2009. Nie ste nahodou drzitel DP, zodpovedny za jeho strazenie???
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
12.5.2010 18:41 | presovcan

Geoturizmus moze robit aj bez prekopavania hald a bane. Prepacte pane ale web OBaB nie je o geoturizme ale o prepierani Jancokovcov!!! V podstate to nie je ani web ale smetisko.
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
12.5.2010 17:27 | pokaini

Pozná niekto z vás projekt a ciele aj tej druhej firmy Obab? Majú v úmysle zachovať banské diela,rovnako aj prehliadky štôlní. Okrem ťažby sa chcú venovať aj geoturizmu a lepšiemu spropagovaniu tejto lokality.

www.opalyslovenska.eu/opalove-...
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
12.5.2010 16:46 | presovcan

"Ad: List z MZP SR hovori sam o sebe za všetko!
12.5.2010 07:52 | Kopor

Len na margo toho všetkého. Rozhodnutie MŽP nie je možné ustajniť, je to verejná listina. Zásoby, tak ako boli vypočítané p. Jančokom ma nezaujímajú. Kde sú podľa jeho výpočtov tiež nie, lebo ideme preťažiť haldu a táto surovina už bola raz ťažená. K výpočtu zásob sa nevyjadrujem a k termínom už vôbec nie. Zoro Orba neviem kto ste, ale páli Vám to a vyznáte sa v problematike."

Prosím všimnite si termín IDEME PREŤAŽIŤ HALDU ako aj to, ze OBaB ma v plane prejst neskor aj do podzemia. ASI NAM CHCU PRETAZIT CELY DUBNIK :-0.

Peticia je v kazdom pripade na mieste. Dubnik nie je pre pana Kopora a jeho opalokopov ale pre vsetkych!!!
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
12.5.2010 02:08 | Ďuro

Pán Jančok.
Prosím Vás, veď už sa toľko nesnažte vo vysvetľovaní čo je prieskum, ložisko,CHLU,DP atď, aj tak tí blbí a nemorální ktorí nemajú úctu k práci iných to nepochopia, najmä vtedy keď im nepadne nič do vrecká. Stačí si prečítať webové stránky zúčastnených firiem a pochopiť kto zviditelnil opálové bane na Slovensku a kto sa chce na tom priživiť a všetku vašu snahu zničiť. Keď ste sa doteraz držali zákonov, tak sa ich držte aj teraz.
Nečakajte pochopenie od ľudí ako je Kopor,Zoro Orba a iní, ktorí nemôžu pochopiť, že niekto niečo robí pre iných, má hodnotu života v práci a nie v mamone. Ich príspevky reprezentujú ich charakter a chamtivosť. Slovenská pravda "súdim teba podľa seba" alebo "zlodej kričí chyťte zlodeja".
Pochopiť vašu snahu môžu len tí ktorých ste sprevádzali do bane a videli čo ste tam urobili pre ich bezpečnosť, aby tie bane mohli vidieť. Keď sa niekto narodí blbý, nevyrastie z toho aj keď vie pracovať s PC a internetom. Vďaku za Vašu snahu a prácu na Slovensku nečakajte,ale ani sa nevzdávajte. Petíciu som podpísal. VYDRŽAŤ.
Ď-PO
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
11.5.2010 23:37 | Zoro Orba

Vsak si bol majitelom aj konatelom Slovensky opal s.r.o.

Teraz neviem ci niekto si zo mna utahuje a pise v mene Jancoka, alebo je uz celkom mimo...
Same klamstva a zavadzania.
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
11.5.2010 22:44 | Jozef Jančok

Pán Zoro Orba.
Plán otvárky, prípravy a dobývania výhradného ložiska Červenica podala naša spoločnosť ešte keď bola držiteľom DP.
Na návrhoch na určenie DP v roku 2004 a 2005 som sa podieľal ako autor výpočtu zásob a podávala ho spoločnosť Slovenský opál s. r. o., ktorej bol určený pôvodne v roku 2000.
Návrh na zmenu CHLÚ nemá nič spoločného s ťažbou. Išlo o to aby bolo ustanovené jednotné CHLÚ, pretože to ktoré platí teraz je zlé. Napríklad v CHLÚ Hg-rudy nie je ani zrniečko ortuti a časť ložiska opálu je mimo CHLÚ drahý opál. Išlo čiste o administratívnu záležitosť a stiahli sme ho z tej príčiny, že nevidím dôvod robiť prácu za niekoho iného. A z legislatívneho hľadiska ani nemôžeme podať návrh na zmenu CHLÚ.
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
11.5.2010 22:08 | Zoro Orba

Tak inak p. Jancok:

"21) Plán otvárky, prípravy a dobývania výhradného ložiska Červenica.
Bol vypracovaný v apríli 2004 a predložený Obvodnému banskému úradu v Košiciach 27. 4. 2004 ale z dôvodu odobratia dobývacieho priestoru Červenica nemohol byť realizovaný.

22) Dobývací priestor Červenica.
Návrh na určenie dobývacieho priestoru Červenica do výberového konania bol vypracovaný v roku 2004. Výberové konanie bolo označené za nulitné.


25) Návrh na zmenu Chránených ložiskových území Červenica a Červenica I.
Návrh bol vypracovaný v roku 2004 na základe výsledkov rokovania, ktoré sa konalo 25. 3. 2004 na obecnom úrade v Zlatej Bani. Navrhovaná zmena je zobrazením výsledkov rôznych etáp vyhľadávacieho prieskumu výhradných ložísk a na základe konzultácií medzi našou organizáciou, Rudnými baňami š. p. Banská Bystrica a Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra Bratislava, ktorý vedie evidenciu Hg rúd vyhľadávacieho prieskumu Dubník – okolie. Na Obvodný banský úrad v Košiciach bol podaný vo februári 2005 a z dôvodu že bol našej organizácii odobraný dobývací priestor bol v roku stiahnutý. Fyzicky nám boli návrhy, po mnohých peripetiách a urgenciách, spolu s POPD vrátené až v roku 2008.

26) Dobývací priestor Červenica.
Prepracovaný návrh (podrobnejší) bol vypracovaný v marci 2005 ale výberové konanie vyhrala spoločnosť ObaB.

A to napriek tomu, že náš návrh ešte podrobnejšie uvádza údaje o ložisku, jeho morfológii, geológii a mineralógii, zásobách vyhradeného nerastu, údaje o plánovanom spôsobe dobývania a o zásobách určených na vydobytie v prvej etape, o plánovanom ročnom objeme ťažby, o spôsobe ochrany iných celospoločenských záujmov a o technických a technologických možnostiach organizácie, o existujúcom energetickom zabezpečení prevádzky ako aj o vybudovanom technologickom zariadení. Okrem toho sa v návrhu uvádza že zo všetkými účastníkmi je prerokovaný Plán otvárky, prípravy a dobývania ložiska (POPD)."
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
11.5.2010 22:00 | Jozef Jančok

Pán Zoro Orba.
Naposledy. Naša spoločnosť nikdy nepodala návrh na určenie dobývacieho priestoru, práve naopak, naša spoločnosť podala návrh na jeho zrušenie.
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
11.5.2010 21:56 | Jozef Jančok

Pán Zoro Orba.
Ja som kľudný až až.
Keď sme napísali, že na väčšine sa podieľala Nadácia, je jasné, že nie na všetkých a určite nie na podnikateľských zámeroch. S nadáciou sme spolupracovali (alebo nadácia s nami) na projektoch č. 9-11, 14, 16-20, 23, 24, 27, 28 a 32, ktoré sú uverejnené na našej stránke opalovebane.sk.
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
11.5.2010 21:50 | Zoro Orba

Len moralny suteren moze pracovat v nadacii, ktora je de facto vytvorena a spolupracuje s niekym, kto ma ako hlavne projekty uvedene prieskum loziska a zacatie tazby, kto poda navrh na vytvorenie dobyvacieho priestoru a zaroven ta nadacia je proti tazbe.

Len moralny suteren moze ako kosican podporovat tazbu uranu kanadskou spolocnostou na Jahodnej a odvolavat sa na seba ako experta v energetickej oblasti.

Len moralny suteren moze podporovat tazbu zlata v Kremnici kanadskou spolocnostou a tamojsich obcanov nazyvat zelenymi extremistami a snazit sa im dokazovat ze ich mesto je o nicom a jedine co tam za nieco stoji je tazba zlata.
pre Z.O.
11.5.2010 21:39 | Peter Semrad

Mne je jedno co si vytvoril pan Kopor a naco sa hra. Je to jeho vec. Ja viem ze nechcem tazbu opalu v Dubniku a preto organizujem peticiu. O moju moralnu vybavu sa nestarajte, tej sa venujem patricne ja a poznam ju omnoho lepsie ako Vy.
Zelam vela dusevnej rovnovahy.
P.S.
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
11.5.2010 21:20 | Zoro Orba

Semrad, uz aj Kopor si vytvoril podobnu nadaciu. Naco sa to chces hrat?
Ani by som sa nedivil pri tvojej moralnej vybave keby si zachvilku "nezistne" pracoval pre Koporovu nadaciu.
Ad: Petícia Opálové bane na Dubníku pre všetkých
11.5.2010 21:10 | Zoro Orba

Klidek Jancok, ja netrepem.

13) Združený podnikateľský zámer – Zmena č. 1.
Zmena združeného podnikateľského zámeru bola vypracovaná v novembri 2002 a rieši investičné a prevádzkové náklady pri:
- obnovení ťažby a spracovania drahého opálu rozšírením výrobných kapacít a ďalších etáp prieskumu ložiska,Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (60)

 Súvisiace témy:
Rozvoj
Samospráva
Pamiatky
Štátna správa
Právo
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Červenica


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt