spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku

My, Slováci žijúci na južnom Slovensku v mestách a obciach spolu s občanmi SR maďarskej národnosti,

s vážnym znepokojením sledujeme, ako sa nezodpovední politici, najmä strany SNS, snažia vytvárať obraz maďarského nepriateľa.

Obraciame sa na vás, ostatných Slovákov, ktorí so spolužitím Slovákov a Maďarov nemajú priamu skúsenosť. Neverte nezmyslom, ktoré šíria údajní vlastenci len preto, aby vo vás vyvolali obavu z Maďarov a získali vašu podporu. Oni vašu podporu nepotrebujú na to, aby chránili záujmy nášho národa. Vašu podporu potrebujú preto, aby sa mohli naďalej starať o svoje súkromné záujmy.

Nepriateľmi Slovákov nie sú Maďari. Ani naši, žijúci s nami, ani Maďari žijúci v Maďarskej republike.

Našim skutočným nepriateľom je nenávisť a hrubosť vo verejnom živote. A tá neprichádza spoza Dunaja.


Jozef Mečiar, Šaľa, Ondrej Dostál, Bratislava, Štefan Klein, Košice, Vladimír Špánik, Vinodol, Juraj Barta, Bratislava, Ivan Kuhn, Rožňava, Marián Rakovský, Šaľa, Milena Veresová, Šaľa, Eva Polakovičová, Bratislava, Marian Baláži, Povoda, Tibor Takáč, Rožňava, Henrieta Hrinková, Rimavská Sobota, Ľubo Banič, Dunajská Streda, Štefan Tomáš, Michalovce, Matúš Bischof, Rožňava, Daniel Brezina, Rimavská Sobota, Ingrid Kántorová, ŠaľaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
30.3.2011 13:02 | jozef slovak

Je zaujimave, ze sa autor navaza do sns. To nie je sns , ktora chce rozsirovat madarstvo na slovensku na ukor slovakov.
A ani obcania madarskej narodnosti na Slovensku a ani vacsina v Madarsku.
Su to iste protislovenske zakomplexovane skupiny a politici v madarsku a madarske strany a spolky na slovensky.
Len sa pozrite ako dobre vztahy vyuzil bugar, ktory dobre vie o tychto dobrych vztahov a zalozil most hid, akoze stavanie mostu(dobrych vztahov), a vy ste mu na to naleteli, nielen madari ale aj slovaci lebo ste si mysleli, ze ich bude stavat ON A NIE smk.
a teraz sa pozrite ,co robi. Najprv sa sudi s smk a potom s nimi spolupracuje.
A navyse , co robi pre tie dobre vztahy. Spojil sa s smk a chodia verbovat ciganov a by sa prihlasili za madarov alebo hce zrusit povinnost statneho jazyka.

Ak vam madarom zalezi na dobrych vztahoch, tak sa prisposobte statnemu jazyku a slovakom. A potom ani nebude politikou, ktory budu tieto vztahy rozvracat.

ak vam madarom zalezi na dobrych vztahoch, pozrite sa skor na smk a most a ich skutky, ako vas manipuluju, akym sposobom, akymi recami vas masiruju aby ste sa hlasali k madarskej narodnosti( aby ste sa neprisposobili).
Dalej sa pozrite , kto spolupracuje s orbanom a spol., ktorym ako sami viete, nejde o dobre vztahy.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
30.3.2011 12:31 | jozef slovak

Je zaujimave
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
20.6.2010 22:22 | ola becker

Pochádzam z Bratislavy. Keď som vyrastala u babky, hovorilo sa doma rôzne - nemecky, maďarsky, slovensky. Vôbec som nevnímala rozdiely, pripadalo mi to prirodzené, pretože som rozumela. Na ulici sa starí rodičia rozprávali so známymi buď tak, alebo tak, a nikomu to neprišlo divné. Dnes s tým má veľa ľudí problémy, a ja nerozumiem prečo. Preto som podporila túto kampaň.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
27.5.2010 19:58 | Jaroslav Bořický

Nejsem sice Slovák,ale moje maminka se narodila na jižním Slovensku a já se narodil v Bratislavě.Na Žitný ostrov jezdím od r.1947 a mohu konstatovat,že jsem neviděl žádnou nevraživost mezi zde žijícími Maďary a Slováky.Příbuzní mé generace už mluví jak slovensky,tak maďarsky.(Je mi 74 let).Jsem přesvědčený,že atmosferu nevraživosti vytvářejí politici.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
24.5.2010 14:44 | Katalin Kis-Csáji

Suverénny, zvrchovaný štát a národ nepotrebuje "nepriateľov". Nevidí v každom Maďarovi rozbíjača republiky. Slovák je hrdý na to, že je Slovák a nevadí mu, že Maďar je hrdý na to, že je Maďar. Také je to jednoduché. Tí, ktorí volajú po reciprocite: vážení, slovenská inteligencia nechala tých Slovákov po vojne samých, ktorí sa nechcewli presťahovať na Slovensko na pospas. Slováci národne uvedomelejší a bažiaci po majetku sa presídlili. Slovensko im núkalo lepší život(víťazný štát!!!!). Aj preto sa väčšina Slovákov postupne asimilovala. Kto za to môže, že dnes už mladí nevedia po slovensky? Rodičia a starí rodičia ich nenaučili materinský jazyk. Ten sa učí v rodine. Ako môžu mať čiste slovenské školy bez 100%-nej znalosti slovenčiny? Prečo im SR nepomáha? Potrebujú to! Potrebujú farárov, učiteľov, kultúrnych pracovníkov. Tu je zodpovednosť vlády SR. To že sa poukazuje na nutnosť reciprocity, je krátkozraké a potvrdzuje neznalosť danej problematiky.
Vítam túto výzvu dúfajúc, že sa v spoločnosti niečo pohne...
Posledné roky politici ma (nás) stavajú do roly nepriateľa štátu a potom sa čudujú, že môj (náš) vzťah k SR nie je taký vrelý, ako si to oni predstavujú. Majú mi (nám) dať pocit vlasti!!!
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
20.5.2010 14:41 | Tomas Husar

pre juraja:

to znie ako autenticka skusenost Slovaka z Madarska.

Myslim, ze vsetci autori peticie oslovujuci "ostatných Slovákov, ktorí so spolužitím Slovákov a Maďarov nemajú priamu skúsenosť" by sa mali zamysliet nad tym, ci niekedy v zivote mali moznost hovorit osobne so Slovakom z Madarska. Ak nemali - nech si skusia precitat Jadvigin vankusik od Pala Zavadu, a ak knihy necitaju, tak nech si aspon pozru film. A ked si ani nepozru film, radsej nech nevyhlasuju peticie pre.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
19.5.2010 07:27 | juraj

kazdy ma trochu pravu ale kto pozna pomer práv a mozností slovákov zijucich v madarsku a madarov zijucjch na slovensku tak ten vie presne o čo sa tu jedna pomenujme veci presnejšie v madarsku je na školáchaj v slovenskej opci povinny madarsky jazik slovenský je možný vybrat z dalších troch jazikov ako cudzi jazik na obecnom urade sa smie hovorit len madarsky čiže uradny jazik madarský to znamená že ak slováci žijuci vmadarsku si nedaju na zakladnej škole oko cudzí jazik slovensky pretoze chcu dalej študovat zvolia si napriklad anglický potom slovenčlna sa straca uz vzacitkoch a takto miznu v madarsku Slováci a nieco také ako strana slovákov neegzistuje a uz vobec nie dostat sa do parlamentu to bi madari nikdy nedovolili a o tomto a ze to v madarsku takto naozaj je nevedia ani naší madarský spolu opčania alebo vy ste viac ako ony už to čáky a zarytý madari naozaj velmi s ich poziadavkami prehánaju a vy bezný madari vam to lichotí kebi v madarsku boli seriozny politici a rovnym dielom ziadali ako dávaju neboli bi4čakiovci ani Slotovci a bolo bi nam dobre lebo ludí trapia iné veci ako su chorobi nemaju pracu potom ani penize všetkym politikom ide vprvom rade len o svoje vrecá a nakoniec také porekadlo kto berie tomu sa stratí kto dáva tomu sa vráti
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
8.5.2010 07:22 | Miroslav Brunner

Podľa mňa je najhroznejší fakt, že vôbec sa ešte dnes hovorí o delení na slovákov, maďarov, francúzov apod. Zabúdame na jedno, všetci sme občania Zeme, a rozdelenie na hranice je umelé vytvorné historickými reáliami a nemá nič spoločné so skutočným životom človeka. Aký je rozdiel keď sa malé dieťa narodí maďarskej matke alebo slovenskej, skutočne sa nenávidia už v kolíske? Veď je to hlúposť, živená ľuďmi, ktorým to vyhovuje, oni tým získajú nie slušní ľudia. Tam,kde sa vyťahujú národnostné a iné rozdiely sa dobre panuje, všetci sa zaujímajú o staré a nové krivdy a "panujúci" si veselo bačujú. Je to o hodnotách, viere. Dokedy nás budú zaujímať krivdy minulosti, ak ešte dlho, tak navrhujem spočítajme to nejakému predkovi spred 5 mil. rokov, ku ktorému národu že patril? Je to všetko na hlavu postavené, správajme sa ako ľudia, hrdý na ľudstvo, Tatry, Dunaj, Balatón nie sú naším majetkom, sú nam dané bohom alebo vesmírom/podľa viery/ do správy a k nášmu potešeniu. Tu by sme samali zamyslieť, aký sme správcovia? Zdravím všetkých ľudí dobrej vôle !
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
5.5.2010 11:23 | Milan Németh

Na doplnenie by som chcel poznamenať ,že nielen SNS ale aj SMK prispieva svojimi nedemokratickými spôsobmi vládnutia k zvyšovaniu napätia na juhu Slovenska a pán Csáky by sa mal hlboko zamyslieť nad tým ,kto ho reprezentuje napríklad v Kolárove ,kde z iniciatívy poslancov SMK bolo zablokované verejné internetové fórum občanov mesta.Je smutné ,že komunistické praktiky cenzúry prebrala aj SMK a takýmto spôsobom škodí všetkým demokraticky zmýšľajúcim občanom Kolárova.Nemyslím si ,že takéto praktiky prispievajú k dobrému spolunažívaniu.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
4.5.2010 13:06 | slovák z Komárna

Som Slovák a žijem v Komárne 23 rokov, mám slovenskú národnosť, slovenské aj maďarské korene. Nevraživosť a útlak prezentovaný našimi, či maďarskými politkmi som za celý svoj život nepoznal a môžem ubezpečiť našich severných krajanov, že tu žiadny ani nie je. Smutný fakt však ostáva, že velká časť mládeže na severe je natolko infikovaná,že nepriatela vidia v každom Slovákovi z juhu. Nieraz sa mi stalo v ZA, BB, NR, že som mal poškriabaný lak na aute, vypustené gumy, či na mňa na ulici vulgárne vykrikovali a to len preto, že na ŠPZ mám KN... žial Bohu až takto ďaleko to zašlo. PRETO VYZÍVAM našich krajanov a hlavne politikov, aby si uvedomili, že útočia neraz na vlastných občanov, občanov Slovenskej republiky a aby prestali umelo budovať a rozširovať intoleranciu a nevraživosť, ktorá tu nikdy nebola.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
4.5.2010 11:49 | Martin Šikula

Kde je západné Slovensko? :)
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
4.5.2010 08:13 | Ágnes Máté

Som starostkou obce už takmer 20 rokov. Som občiankou Slovenskej republiky a som maďarskej národnosti. Počas svojho pôsobenia som sa už stretla s mnohými ľuďmi, politikmi, vedúcimi pracovníkmi, ale aj s jednoduchými ľuďmi, ktorí boli národnosti Slovenskej a priznávali sa k všelijakým stranám, ale ani raz sa mi za tých 20 rokov nestalo, aby sa naše názory ohľadom osočovania Maďarov alebo Slovákov zo strany našich politikov nezhodovali. Boli sme jednej a tej istej mienky. My, čo tu teraz na Slovensku žijeme, nemôžeme za hriechy našich predkov. Ja osobne uznávam názor, že rozruchy medzi nami robia fakt len politici a žijem mottom: "Buduj budúcnosť ale nezabudni na minulosť." Ak si tu budeme nadávať nepoznajúc jeden druhého, tým nič nevyriešime. Treba sa stretávať a spoznávať. A prídeme na to, že nie je podstatné akej sme národnosti, aké náboženské vyznanie preferujeme, kde a na akom poste pracujeme. Hlavné je, aby sme si vždy a všade zachovali svoju dôstojnosť a ostali človekom s veľkým Č.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
4.5.2010 07:11 | uhuj z kavols

Opoved pre "slovak z juhu":
"vy cvarga co si to dovolujete pisat za vsetkych slovakov na juhu slovenska. ste politicky motivovani"

Niečo ti ušlo. Keď čítaš, tak skús aj porozumieť. Nikde nepísal v mene všetkých slovákov na juhu. Tá výzva je v mene tých čo to podpíšu. Padol tantus.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
1.5.2010 22:28 | Jozef Letko

Som hrdý na to, že som Slovák. Hrdý Slovák nenávisť nepotrebuje.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
1.5.2010 09:28 | Tomas Husar

Piťkovi,

rozumies, vo vseobecnosti Madari a Slovaci nazivaju OK.


Bohuzial mame tu aj zarytých Slovenských nacionalistov a takisto zarytch nacionalistickych Madarov a Madaronov. A problem robia prave tyto zarytci co presadzuju aby sa deti v skolach ucili hluposti a legendy miesto historie. Takito zaritci su na oboch stranach hranice a zlu krv robia prave oni.
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
1.5.2010 08:00 | Piťko

Som občan Slovenskej republiky, mám maďarskú národnosť. Páni v Trianone ma s jednou čiarkou na mape dostaly do druhého štátu. Ale absolútne ma nezaujíma čo bolo pred 50, 70 150 rokmi. Kdo komu a čo rozkazoval, zakazoval a podobne. Chcem slobodne žiť, tu na Slovensku. Tu chcem vychovávať svoje deti, tu sa chcem vzdelávať v mojom maťerinskom jazyku, tu si chcem zveľaďovať svoju maďarskú kultúrnu identitu. Cítim sa ako plnohodnotný občan SR. Nad myšlienkou veľkého Maďarska sa iba pousmejem, a Maďarskú gardu by som nakopal do zadku. Slovenčina ako cudzí jazyk mi nerobý problém.

Pýtam sa vás zarytých Slovenských nacionalistov: aký máte so mnou problém?
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
30.4.2010 10:46 | Gyorgy Péterfi

Som úprimne rád,že takáto výzva vzišla od Slovákov žijúcich na južnom Slovensku.
Patrí Vám moja úcta
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
30.4.2010 08:17 | Peter Srba

Suhlasím!
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
30.4.2010 08:12 | Michael Brezina

Súhlasím!
Ad: Výzva Slovákom žijúcim na strednom a severnom Slovensku
29.4.2010 23:36 | Tomas Husar

s tymto suhlasim "Našim skutočným nepriateľom je nenávisť a hrubosť vo verejnom živote.".

Ale bohuzial, jadro slovensko-madarskeho preblemu nelezi tam, ze Slovaci co Madara v zivote nevideli ( pokojne ich nazyvajme "Slováci žijúci na strednom a severnom Slovensku") maju nieco proti Madarom. Ako si to radi navravaju bratislavsky intosi co Madara taktiez nevideli.

Problem sa vola trianonska trauma a fakt ze po volbach maju v Madarsku takmer 2/3 nacionalisti a nejakych 15% nackovia. Tu ziadne vyzvy intosov nepomozu. Samozrejme nepomoze ani slotovske chlastenectvo a zlodejstvo.

Ja som Slovak z juzneho Slovenska, jednu babicku mam Madarku, viem po madarsky, moji rodicia i stari rodicia vedia/vedeli po madarsky este lepsie. Napriek tomu boli moji stari rodicaia a rodicia v 39 vyhnani z juzneho Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Ten chudobny rolnicky stary otec musel utekat s ruksakom, v naruci s dietatom a so zenou per pazuch pred nabitymi puskami. Ten dedko co bol bankar - toho este prosili nech napise ze je Madar a moze ostat. Ale ak nepodpise - ma odovzdat banku a pratat sa.

Takze tak, problem nie je v Slotovi, ale v tom ze po Budapesti sa sa coskoro bude hajlovat, velebit sipove krize a kricat "Nem, soha nem!".

Argumenty ze EU a demokracia a ludstvo sa poucilo neplatia, tak ako neplatili v druhej polovici 30 rokov. Ludstvo sa nepoucilo a kym budu mat v Madarsku za premiera cloveka co ma na blatniku obstarozneho golfu mapu Uhorska ake bolo par rokov v 19. storoci, tak primerana opatrnost je namieste. Predpokladam, ze Holandania, Belgicania, Dani a Francuzi by boli tiez nadmieru opatrni keby sa po ich mestach a mesteckach spacirovali kreatury s wilhelmovskymi prilbami a nemecky politik by chcel do ich krajiny prist s nalepkou velkonemeckej rise. A keby este dalsi nemecky politik tvrdil, ze pochodujucich sasov v prilbach by bolo nedemokraticke obmedzovat, tak by mu najskor doporucili rekondicny pobyt na niektorej z renomovanych psychiatrickych klinik.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (23)

 Súvisiace témy:
Rasizmus a xenofóbia
Politika
Demokracia
Občianska spoločnosť
Ľudské právaREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt