spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa

Dňa 29. apríla 2010 budú poslanci v Bytči rozhodovať o umiestnení pamätnej tabule na rodnom dome čelného predstaviteľa totalitného režimu.

V Bytči visí od roku 1991 na rodnom dome Jozefa Tisu, fašistu odsúdeného za zločiny proti mieru a ľudskosti, tabuľa, ktorá tohto človeka neoprávnene pasuje za prezidenta Slovenskej republiky.

Jozef Tiso a obdobie klérofašistického Slovenského štátu sú neodmysliteľnou súčasťou slovenských dejín. Problémom stále zostáva schopnosť našej spoločnosti vyrovnať sa s týmito spornými témami.

Pamätná tabuľa, ktorá Tisa jednostranne glorifikuje, dlhodobo láka neonacistov z celého Slovenska. Minulý mesiac pri nej Tisovi kládli vence sympatizanti združenia Nové slobodné Slovensko na čele s Radovanom Novotným. Tým Novotným, ktorý hrá v neonacistickej skupine D.M.S. a vo svojich textoch podporuje teroristickú organizáciu Combat 18, bombové útoky na homosexuálov, či strieľanie černochov do hláv. OZ ĽPR pripravuje na Novotného trestné oznámenie za podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a podnecovanie k násiliu.

Dvaja nezávislí poslanci mestského zastupiteľstva v Bytči navrhujú na rodný dom Jozefa Tisa osadiť aj druhú pamätnú tabuľu s textom: “V tomto dome sa narodil prezident totalitného Slovenského štátu, ktorý kolaboroval s hitlerovským Nemeckom a za existencie ktorého poslali počas holokaustu na smrť viac než 200 našich židovských spoluobčanov”.

My, dolepodpísané organizácie a jednotlivci, podporujeme túto snahu a vyzývame mestské zastupiteľstvo, aby našlo odvahu vysporiadať sa s temnými stránkami národnej, ale i lokálnej histórie. Pamäť je dôležitá pre človeka, ale aj pre spoločnosť. Schopnosť odsúdiť a nezabúdať na zlo v našej vlastnej minulosti je prejavom našej vyspelosti.


Hromadnú podporu vyjadrujú:

Enough, OZ
Ľudia proti rasizmu, OZ
Nadácia Milana Šimečku


Organizácie, ktoré sa chcú pripojiť k hromadnej podpore, tak môžu urobiť zaslaním správy na pravdaotisovi@rasizmus.skPOZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (0)

 Kontakty:
Ľudia proti rasizmu

Súvisiace témy:
Samospráva
Pamiatky
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Bytča


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS