spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa

Dňa 29. apríla 2010 budú poslanci v Bytči rozhodovať o umiestnení pamätnej tabule na rodnom dome čelného predstaviteľa totalitného režimu.

V Bytči visí od roku 1991 na rodnom dome Jozefa Tisu, fašistu odsúdeného za zločiny proti mieru a ľudskosti, tabuľa, ktorá tohto človeka neoprávnene pasuje za prezidenta Slovenskej republiky.

Jozef Tiso a obdobie klérofašistického Slovenského štátu sú neodmysliteľnou súčasťou slovenských dejín. Problémom stále zostáva schopnosť našej spoločnosti vyrovnať sa s týmito spornými témami.

Pamätná tabuľa, ktorá Tisa jednostranne glorifikuje, dlhodobo láka neonacistov z celého Slovenska. Minulý mesiac pri nej Tisovi kládli vence sympatizanti združenia Nové slobodné Slovensko na čele s Radovanom Novotným. Tým Novotným, ktorý hrá v neonacistickej skupine D.M.S. a vo svojich textoch podporuje teroristickú organizáciu Combat 18, bombové útoky na homosexuálov, či strieľanie černochov do hláv. OZ ĽPR pripravuje na Novotného trestné oznámenie za podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a podnecovanie k násiliu.

Dvaja nezávislí poslanci mestského zastupiteľstva v Bytči navrhujú na rodný dom Jozefa Tisa osadiť aj druhú pamätnú tabuľu s textom: “V tomto dome sa narodil prezident totalitného Slovenského štátu, ktorý kolaboroval s hitlerovským Nemeckom a za existencie ktorého poslali počas holokaustu na smrť viac než 200 našich židovských spoluobčanov”.

My, dolepodpísané organizácie a jednotlivci, podporujeme túto snahu a vyzývame mestské zastupiteľstvo, aby našlo odvahu vysporiadať sa s temnými stránkami národnej, ale i lokálnej histórie. Pamäť je dôležitá pre človeka, ale aj pre spoločnosť. Schopnosť odsúdiť a nezabúdať na zlo v našej vlastnej minulosti je prejavom našej vyspelosti.


Hromadnú podporu vyjadrujú:

Enough, OZ
Ľudia proti rasizmu, OZ
Nadácia Milana Šimečku


Organizácie, ktoré sa chcú pripojiť k hromadnej podpore, tak môžu urobiť zaslaním správy na pravdaotisovi@rasizmus.skPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa
26.5.2010 10:39 | havko

.. a zvlášť nie o tak dôležitých.
Ad: Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa
26.5.2010 10:36 | havko

A čo tak odstrániť týchto dvoch darmožráčov, dať im lopatu a nech idú podstivo a tvrdo pracovať na stavbu? Ale nie, oni namiesto toho majú teplučké miesta kde nemusia pracovať lebo poberať peniaze z daní nás všetkých a ako keby to nestačilo, ešte budú hanobiť nášho prvého a doposiaľ jediného prezidenta. Ja osobne by som sa nečudoval, keby dá niekto týmto dvom darebákom riadne za ucho nech zbadajú, že niesú viac ako potkan na smetisku a nemajú právo rozhodovať o žiadnych tabuľách...
Ad: Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa
4.5.2010 21:50 | igor.patriot

Neviem, ako sa volal ten clovek, co povedal: "Ak nieco mudry clovek nevie, obycajne mlci alebo povie ,neviem´, no hlupak hned vytresne na povrch svoju hlupost". Len to, ze mal pravdu. Citove a mravne otupenie, intelektova prazdnota, to su hlavne atributy primitivnych protislovenskych zivlov. 99% informacii beru z medii, ale aby chytili do ruky publikaciu nejakeho univerzitneho profesora, co nemal marxisticke skolenie, to nie. Ak sa hovori o Prvej Slovenskej republike, hned mlatia hubou o zidovskej genocide. Na porovnanie, kolko zidovskych obeti ma na rovasi Madarsko? 400 tisic. Kolko Slovensko? 56 tisic. Mons. Tiso nevladol, on bol prezident, vladu a vykonnu moc mal v rukach predseda vlady. Po rokovaniach v Salzburgu sa Tisovi este viac obmedzili pravomoci, no mohol zo Zidovskeho kodexu udelovat zidom vynimky. Nebyt jeho, pocet ich obeti zo Slovenska mohol byt o 20 tisic vyssi. Navyse, roku 1942 chcel podat demisiu, no prisiel za nim predstaveny slovenskej zidovskej obce a na kolenach ho prosil, aby ostal prezidentom, pretoze ak by sa prezidentom stal niekto z radikalneho kridla strany, tak vsetci zidia do posledneho zahynu.Fakt, co sa tyka tychto vyrastkov, ktorym vadi vlastenecky zakon a 14. marec, da sa povedat len jedine: Ludska hlupost je nekonecna.
Ad: Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa
29.4.2010 13:37 | anonym88

Doktor Jozef Tiso bol jednym z najvacsich slovakom Spolu s Vojtechom Tukom a Alexandrom Machom zato co urobil pre slovensko je kazdy NORMALNY clovek vdacny samozrejme LAVICIARI su postihnuty dementi preto toto robia SLAVA JOZEFOVI TISOVI A PRVEJ SLOVENSKEJ REPUBLIKE. Doktor Jozef Tiso je zatial jediny prezident ktoreho zaujimal Slovensky narod!!!!!! Podotykam slovaci su slovaci medzi slovakov sa neradia ZIDIA CIGANI CIERNY ZLTY a podobne *****

VERNI SEBE SVORNE NAPRED
Ad: Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa
28.4.2010 14:40 | Lejla

Hmmmm a akého pohlavia bol ten pán, čo má umelec vytetovaného na ľavej paži????
A akej národnosti bola prvá manželka pána SLOPU ?
A akého pôvodu bol otec pani Malíkovej ?


Veď tí ľudia nevedia čo robia :)
Ad: Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa
28.4.2010 14:25 | Lela

Tiso bol viacnásobný vrah,fašista a Hitlerov pätolizač !
Žiadne chválospevy a reči opilca SLOTU ani p. Belousovovej ten skutkový stav nemôžu v očiach slušných a charakterných ľudí zmeniť.
Aj Hitleroví potomkovia sa považujú za monštrá a nechcú sa množiť!
Ad: Výzva na podporu umiestnenia pamätnej tabule na rodný dom Jozefa Tisa
27.4.2010 22:01 | Marián Grupač

Na miesto povodnej tabule by sa mala v obci instalovat nova tabula s napisom: Na tomto mieste bola umiestnena tabula...atd. Spamatajte sa!!! O com sa to tu dohadujete???? Mate aspon kusok normnalneho zdraveho rozumu?!Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (7)

 Kontakty:
Ľudia proti rasizmu

Súvisiace témy:
Samospráva
Pamiatky
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Bytča


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt