spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Pomôžte obetiam znásilnenia z Bosny a Hercegoviny dosiahnuť spravodlivosť

Tisícky žien a dievčat bolo znásilnených v Bosne a Hercegovine počas vojny  v rokoch 1992-1995. Obete boli často zneužívané až extrémne brutálnym spôsobom, mnohé často držali vo väzenských táboroch, hoteloch a súkromných domoch. Mnoho žien a dievčat potom zabili. Obete znásilnenia stále čakajú na spravodlivosť.

Osoby zodpovedné za vojnové zločiny sexuálneho násilia, vrátane znásilnenia, sa naďalej vyhýbajú vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu a beztrestnosť za ich zločiny je stále realitou. Niektorí zastávajú mocenské pozície a mnohí žijú v rovnakej komunite ako ich obete. Len veľmi málo páchateľov bolo postavených pred spravodlivosť prostredníctvom medzinárodných či vnútroštátnych súdov.

Najvyšší súd Bosny a Hercegoviny obvinil iba deväť mužov z týchto zločinov a Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu stíhal iba osemnásť prípadov sexuálneho násilia do marca 2009. Tisícky žien stratilo členov rodiny, a tak zostali bez stabilného príjmu a psychickej podpory. Kvôli ich psychickému stavu si mnoho z nich  nemôže alebo nevie udržať pracovnú pozíciu, a tak sa dostávajú na pokraj chudoby. Niektoré sa ešte stále nevrátili domov, pretože majú strach a žijú na okraji spoločnosti.

Podporte túto kampaň Amnesty International a pomôžte ženám konečne dosiahnuť spravodlivosť.


Premiér
(Predseda Rady ministrov)
Nikola Špirić
Trg Bih1
71 000 Sarajevo
Bosna a Hercegovina


Vážený pán premiér,

vyjadrujem hlboké znepokojenie nad  tým, že ženy, ktoré prežili znásilnenie a iné vojnové zločiny sexuálneho násilia stále nedosiahli spravodlivosť a nápravu 15 rokov po skončení vojny v Bosne a Hercegovine.
Podľa medzinárodného práva ste povinný poskytnúť všetkým, čo prežili sexuálne násilie, prístup k spravodlivosti a odškodnenie za porušovanie ľudských práv, ktoré zažili.

Preto Vás žiadam, aby ste konali a vytvorili stratégiu reparácií pre obete vojnových zločinov sexuálneho násilia, ktoré by zabezpečili odškodnenie, kompenzácie, rehabilitácie a garancie neopakovania sa týchto zločinov.


S pozdravom,POZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (0)

 Kontakty:
Amnesty International na Slovensku

Súvisiace témy:
Bezpečnosť a ozbrojené konflikty
Ženy
Kriminalita
Štátna správa
Právo
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Bosna a Hercegovina


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS