spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Ruža pre Fica...

Strana SMER na čele s premiérom Ficom oslavovala MDŽ. Zinscenovala sériu stretnutí so ženami po slovenských mestách. Na týchto stretnutiach sa však nehovorilo o ľudských právach žien. Naopak, myšlienka MDŽ ako oslavy zápasu žien za svoje práva sa zmenila na nedôstojnú frašku.

Postaral sa o to premiér Fico rozprávaním sexistických vtipov a osobných vyznaní.  Presne takých, ktoré prispievajú k diskriminácii žien. "Úctu" k ženám premiér Fico prejavil aj rozdávaním červených ruží. Odmietame takéto znevažovanie žien a ich ľudských práv. Odmietame mlčať o tom, čo sa deje v našej krajine so ženami. Práve preto sa zástupkyne Možnosti voľby a Queer Leaders Forum rozhodli vrátiť červené ruže premiérovi.

V pondelok 8. marca, kedy sa oslavuje sté výročie MDŽ, sa stretneme o 10:00 na námestí Slobody. A pôjdeme spoločne vrátiť ruže. A nielen to. Pripomenieme pánovi premiérovi záväzky SR v oblasti ľudských práv žien. Pripomenieme mu, čo ženy v tejto krajine zažívajú. A skutočnosť, že jeho vláda pre zlepšenie postavenia žien neurobila takmer nič. Veríme, že humor ho potom prejde. Diskriminácia nie je vtip. Diskriminácia je tvrdou realitou mnohých žien. 
Ak ani vám nie sú ľahostajné ľudské práva žien a nesúhlasíte s postojom slovenskej vlády v ich riešení/neriešení, podporte svojim podpisom našu výzvu, ktorú spolu s ružami odovzdáme Róbertovi Ficovi. Ďakujeme!

 

Vážený pán premiér Róbert Fico,

Diskriminácia žien na celom svete je tvrdou realitou. Aj preto oslavujeme 8. marec ako deň  zápasu za ľudské práva žien. Vy ste tento deň a jeho sté výročie oslávili so svojimi straníckymi kolegami dehonestujúcimi vtipmi a ponížili ho tak na nedôstojnú frašku.

Ste premiérom krajiny, ktorá je členskou krajinou EÚ, OSN a Rady Európy. Tieto spoločenstvá sa k téme sexizmu veľmi jasne vyjadrili.  Členské krajiny by mali odsúdiť sexizmus v každej jeho podobe a zaviesť ho do legislatívy ako pojem negujúci rovnakú dôstojnosť ľudských bytostí na základe ich pohlavia. Dodnes na takúto legislatívnu zmenu čakáme.

Diskriminácia žien v SR je realitou, nie vtipom. Realitou, ktorá sa nerieši rozdávaním ruží.  A tá je viac ako hrozivá. Ženy v SR stále zarábajú o 27 % menej ako muži. Každá piata žena v našej krajine zažíva násilie. Mnohé v dôsledku násilia ťažko ochoreli, mnohé zomreli či boli zabité. Ženy v SR majú o 20 % nižšie dôchodky ako muži. Ak ste staršou ženou v SR, je vysoká pravdepodobnosť, že ste chudobnou ženou. Ženy sú tiež nedostatočne zastúpené v rozhodovacích pozíciách. Vo vláde, ktorej ste predsedom, sú iba 2 ženy. V SR stále funguje nerovnomerná deľba práce - ženy vykonávajú väčšinu neplatených prác v domácnostiach. Viac ako 99 % žien je na rodičovskej. Kde sú muži? Tých 99 % dostáva smiešnu podporu. V SR chýbajú možnosti na zosúladenie osobného a pracovného života. Je to cesta k zvyšovaniu feminizácie chudoby, k prehlbovaniu diskriminácie žien. Dvadsaťročný útok na sexuálne a reprodukčné práva žien, ktorého cieľom je obmedziť rozhodovanie žien o vlastnom tele a živote pokračuje ďalej. Táto vláda nepodnikla žiadne kroky, aby tomu zabránila.  Ešte hrozivejšej realite čelia ženy z rôznych minorít. Ženy z rómskych komunít, ženy patriace k iným národnostným menšinám či etnickým skupinám sú v SR vystavené viacnásobnej diskriminácii. Lesbické ženy sú naďalej občiankami druhej kategórie, pretože nezdieľajú s majoritnou populáciou rovnaké práva. Tento zoznam by mohol pokračovať ďalej.

Vážený pán premiér, demokracia nekráča ruka v ruke s diskrimináciou žien. A ak áno, je to falošná demokracia. Čo ste urobili preto, aby sa situácia žien zmenila? Kedy začnete brať ľudské práva žien vážne? Ste premiérom krajiny, ktorá sa zaviazala, že bude napĺňať svoje záväzky v oblasti ľudských práv žien a rodovej rovnosti. Namiesto ich napĺňania rozprávate sexistické vtipy. Vtipy, ktoré nás urážajú a ktoré prispievajú k šíreniu rodovej nerovnosti.

Pán premiér, my dolupodpísané a dolupodpísaní Vás otvorene vyzývame, aby ste sa za svoje slová ospravedlnili. Vyzývame Vás, aby ste urýchlene podnikli všetky kroky na to, aby sa záväzky v oblasti ĽP žien začali urýchlene napĺňať.

Pán premiér, nechceme Vaše ruže, chceme svoje práva. Červenými ružami nám ústa nezavriete.

S pozdravom,


Adriana Mesochoritisová, Možnosť voľby
Jana Zezulová, Možnosť voľby
Romana Schlesinger, Queer Leaders Forum
Adriana Lamačková, Možnosť voľbyPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: HannaH
31.3.2010 16:19 | julianBosakSt

...klobuk dole - velmi vystizne, suhlasim a pridavam sa...
Ad: Tomas Husar versus HannaH
31.3.2010 16:16 | julianBosakSt

...pan Husar, z toho sa neda vykecat, to treba s pokorou akceptovat, lebo je to pre vase dobro...":O)
Ad: Ruža pre Fica...
13.3.2010 08:56 | Tomas Husar

HannaHe

Ja som bol ku vam arogantny?

umyselne som si ten sled prispevkov presiel este raz. nevidim tam z mojej strany ziadnu aroganiciu.

Diskusia je podla mna o vymene nazorov a faktov a o to som sa snazil aj v tejto diskusii. Fakty sa daju zhrnut a predostriet aj pre lajika. Argumentovat hrubou studiou je podla mna unik od pointy problemu, lebo ak ju Vy mate dokladne prestudovanu tak by pre Vas nemal byt problem (napriek tomu ze Vas cas je prilis vzacny a drahy) vymennovat 3 hlavne dovody preco zeny zarabaju menej. Ze zeny v priemere zarabaju menej je asi fakt, na ktorom sa zhodneme takmer vsetci. A preto som aj predostrel dovody ktore za tym vidim ja:
-materska a rodicovska
-kadernik zaraba menej ako drevorubac, uctovnik menej ako obchodnik. To nie je diskriminacia, to je fakt zalozeny na tom, ze drevorubac robi dolezitejsiu a nebezpecnejsiu pracu a ze uctovnik by nemal co uctovat keby obchodnik neurobil obchody.

Ano, ku feministickym clankom diskutujem rad, lebo feminizmus povazujem za hnutie porovnatelne nebezpecne pre euroatlanticku civilizaciu ako fasizmus ci komunizmus. Na druhej strane - ku feministkam sa chovam daleko korektnejsie ako ku nejaky propacikom ci hejrupakom. Lebo predsalen, u feministiek sa este dosledky neprejavili tak zhubne ako ako pri fasizme a komunizme.

MMCH: podoba je aj v tom ze miesto vecnej diskusie sa vsetci odvolavaju na hrube buchle svojich guruov.
Ad: Ruža pre Fica...
12.3.2010 18:35 | Milan1

To HannaH

Netlačte Tomáša do defenzívy , má právo na svoj pohĺad a pokiaĺ sú spoločenské vedy neexaktné, tak nemôžete vylúčiť, že napriek tomu, že nemusí mať nič naštudované - môže byť k pravde bližšie ako vy. Marxizmus leninizmus stavaný na "vedeckých" základoch sa zrútil - a ako ho analyzoval Ladislav Kováč, tak práve preto, že tie spoločenské vedy boli neexaktné , prirovnal ich k alchýmii. Pričom aj alchymisti mohli mať pravdu - zlato sa dá vyrobiť z iných prvkov - ale nie na technológii a poznatkoch aké vtedy alchymisti mali.
.
Teraz k veci - tie požiadavky na premiera zo strany žien sú do značnej miery nekorektné. Uvediem prečo.V občiansko právnej oblasti. Jedna z podpísaných, Romana Schlesinger chce v týchto otázkach dosiahnuť uplné akceptovanie homosexuálov, konkrétne - manželstvá pre homosexualne páry, možnosť adopcií detí pre homosexuálne páry a možnosť výkonu asistovaných reprodukcií pre homo páry. Uplne v poriadku a konzistentne, proti tomu sa nedá namietať, len...v takejto forme si to v SR nedovolí presadzovať žiadna strana, dokonca SaS s Fortom ako homosexuálom v podstate najviac pripúšťa registrované partnerstvá, zhodne ako Kolenič a ten loboval u tejto vlády. To je ale pre Romanu diskriminácia
qlf.blog.sme.sk/c/192431/Regis...
.
Teda žiadna strana nepodporuje tak radikálne požiadavky, ako ma Romana / hlavne adopcie homosexuálov nie sú prežuté verejnosťou /ale Smer ich má akceptovať ? To sa má politicky odpáliť kvoli príliš radikálnym, aj keď správnym požiadavkám ? Veď uvažujte...
. V ohĺade diskriminácie žien - ano, mate pravdu, že SR nedostatočne zvláda sklbenie práce a rodiny, tento koncept spolu s defamiliarizáciou rodiny / Esping - Andersen / ide zo Škandinávie, kde s tým majú určité úspechy, ničmenej, je otázne ako to pôjde ďalej, pretože je to cesta bujnenia štátu - a sorry, nehovorí sa tam o ženach, ale rodine.Je to napokon jedna z ciest, ako sa snaží sociálny štát dosať z kríz / napr demografickej /ale sú ľudia, ktorí to vidia dosť skepticky - Jan Keller Sumrak socialneho štátu.Najradikalnejšie, ale súčasne asi najjednoduchšie čo sa týka odstránenia diskriminácie žien sú predstavy , ktoré už odzneli v USA odmeňovať prácu v domácnosti a výchovu detí v rodinach rovnako ako prácu v národnom hospodárstve napr priemernou mzdou - tak by v princípe bolo jedno, kto by sa venoval deťom a kto by bol "zamestnaný" a ani zamestnávateĺ by nemal dovod diskriminovať mužov alebo ženy,nevedel by, kto mu zostane :)Súčasne by to znamelo radikálnu zmenu výpočtu HDP, možno by sa ukázalo, že sú to ženy, čo v takomto prípade tvoria jeho podstatnú časť /lebo by sa zarátala neplatená práca žien teraz / a napokon by boli možno ženy lepšie platené ako muži - kým by ich tí dobehli v produktivite :)
No ale k takýmto radikálnym názorom sa pokiaľ viem u nás nehlásia ani feministky, / sice beriem len názory Petruchovej :) / nemajú odvahu...
Pritom ak im ide o skutočné odstránenie diskriminácie žien - tak toto je konzistentné riešenie.Tak ako to Romanino pokiaľ ide o homopáry. A zase - prečo by to mal Smer podporovať ? Nie je politický samovrah, aby pretláčal niečo tak radikálne, čo ani ženy nedokážu vysloviť. Alebo ženám ide len o čiastkové riešenie ?
No ale potom sa tu stále dookola budeme točiť v tom, že ženy sú diskriminované.
Inak - nestačilo to Tomášovi napísať takto ?
Ad: Ruža pre Fica...
12.3.2010 18:29 | Tomas Husar

pekny vikend aj Vam HannaH,
Ad: Ruža pre Fica...
12.3.2010 16:16 | HannaH

Mily Tomas, svoje podrazdene urazene reakcie si nechaj pre nikho ineho. Na mojej odpovedi nebolo nic bezobsazneho, zrejme si jej len neporozumel.
Neviem preco cakas, ze ti niekto bude nieco servirovat na striebornom podnose v diskusii na changenete. Ved ty sam sa stavias do pozicie toho, co ma na vsetko nejaku "mudru" odpoved. Vzdy pribehnes ukazat, ako to ty vies vsetko lepsie, co na tom, ze sa vyjadrujes k veciach, o ktorych nic nevies alebo im prosto nerozumies.

Ak sa chces dozvediet nieco nove, co ti brani nieco si o tom nastudovat? - odkaz na literaturu, ktorou mozes zacat, som ti sem dala a ver mi, ze je to lepsi a spolahlivejsi zdroj informacie nez nejake clanocky zo Sme. Ak mas zaujem, studuj, vzdelavaj, sa uvazuj. No ak si vsak lenivy citat, necakaj, ze ti tu budem pisat nejake digesty. Na to je moj cas prilis vzacny a drahy. A specialne ho nemienim venovat niekomu, koho hlavnou diskusnou zbranou je mudrlantska arogancia, s akou tu takmer v kazdej teme sibrinkujes ty. takze tak ;) Zelam pekny vikend.
Ad: Ruža pre Fica...
12.3.2010 11:34 | Tomas Husar

HannaHe

Mila Hana, bud tu dokazete par slovami vysvetlit co je pricinou toho ze zeny zarabaju menej ( a to vysvetlenie bude zniet rozumne ) , alebo si svoje bezobsazne reci setrite pre niekoho co ich chce pocuvat.
Ad: Ruža pre Fica...
12.3.2010 10:19 | HannaH

jednoduchost nejakej teorie ale nspociva v jej hrubom skresleni skutocnosti, ako v pripade tvojho vysvetlenia

okrem toho, spolocenske vedy nie su fyzika, aby sa vzajomne vztahy akterov dali vyjadrit jednoduchou matematickou formulou.
Ad: Ruža pre Fica...
12.3.2010 09:29 | Tomas Husar

HanneH

moja doterajsia skusenost je o tom, ze aby clovek pochopil zlozite veci najprv si musi urobit jednoduchy model. A ten postupne dotiahnut do zlozitosti ako je potrebne.

A v tretom kroku opat zjednodusovat.

Ako vravi Ernst Rutherford "Dobra teoria ma byt taka jednoducha aby ju pochopil aj predavac v univerzitnom bufete"
Ad: Ruža pre Fica...
11.3.2010 21:32 | HannaH

co uvadzas je prinajlepsom velmi zjednodusene vysvetlenie

Zial, nemam momentalne tolko casu, aby som tu podavala podrobne vysvetlenia.
Ale ako intro odporucam tento prehlad od Joyce P. Jacobsen: The Economics of Gender.
Ad: Ruža pre Fica...
11.3.2010 11:14 | Tomas Husar

HanneH

Pozrite Hana, o poucenie ste ziadali vy,

Ale teraz Vas o nieco poziadam ja. Mohli by
mi tu podstatu z studii vysvetlit vlastnymi slovami?
Ak ma to zaujme, rad si potom precitam aj studie a mozno zmenim sbvoj nazor.
Ale momentalne to vidim tak, ze za mzdove rozdily je
z jednej polovice
zodpovedny rozdiel medzi zenami a muzmi a z druhej materska
Ad: Ruža pre Fica...
11.3.2010 10:15 | HannaH

Tomas, na to, aby si mohol kohokolvek poucovat nestaci mat pristuk internetu, presvedcenie o vlastenej neprekonatelnosti a potrebu zamontovat sa do kazdej debaty, bez ohladu na to, ci o veciach nieco vies alebo skor aj nie. Na poucovanie sa potrebujes danej problematike aj rozumiet. Inak sa len strapnujes, aj ked tebe to zjavne tak nepripada.
Prid, ked budes mat toho precitaneho viac a hlavne ked pochopis podstatu diskutovanej problematiky. Pre zaciatok odporucam precitat si (a aplikovat citanie s pochopenim) nieco zo studii, ktore k problematike gender pay gap publikovali ekonomicke expertky a experti na renomovanych svetovych univerzitach.
Ad: Ruža pre Fica...
10.3.2010 19:45 | Tomas Husar

HanneH

"Trochu inak" zname ze predosle tvrdenie "lebo nastupuju z rodicovskej a doma ich caka druha smena" nie je postacujuce na vysvetlenie rozlicnych zaujmov a preferencii pri volbe povolani. A az rozlicne povolania sposobuju ze ako tu ctihodne femky spocitali tak zeny zarabaju v priemere o 27% menej.

Cela pointa je o tom, ze ten clanok v sme hovori daleko viac o podstate problemu ako aritmeticky priemer z ktoreho femkam vyslo 27%.

poucena?
Ad: Ruža pre Fica...
10.3.2010 13:19 | HannaH

" ale vsetci predsa vieme ze to je trosku inak. "
kto su to vsetci? Tomas Husar a este kto?
Ja asi nie som "vsetci", lebo neviem, ako inak to je, tak dufam, ze ma poucis...
Ad: Ruža pre Fica...
9.3.2010 07:38 | Tomas Husar

Este 2x z dnesneho sme:

Bohuzial Fico ma dnes omotane zeny tak ako ich mal Meciar v 97.

komentare.sme.sk/c/5275833/sho...

Ak to nedokazu rozparadit femky, tak by sa zislo to oslovenie Ficovej mamy ponuknut Sulikovej SaSke,


A preco maju zeny nizsie platy?
www.sme.sk/c/5275697/zeny-pref...

Ano teraz ma vsetky femky zasypu tym, ze zeny preferuju administrativu, lebo nastupuju z rodicovskej a doma ich caka druha smena, ale vsetci predsa vieme ze to je trosku inak.
Ruze pre Fica po novom
9.3.2010 07:08 | Tomas Husar

Lade V

Ano, to oslovenie Ficovej mamy by mohlo spustit lavinu, ale necakajte ze femky dokazu urobit nieco zmysluplne.
Ad: Ruža pre Fica...
8.3.2010 23:06 | Lada V

Dobrý nápad. Zrealizuje ho niekto?
Ad: Ruža pre Fica...
8.3.2010 16:58 | Tomas Husar

Ked tak nad tym rozmyslam, nechat to na novinarov by nebolo dobre, lebo to by hranol hned zneuzil. Ale taky otvoreny list pani Ficovej, do novin a tak by nebolo zle.
Ad: Ruža pre Fica...
8.3.2010 16:01 | Tomas Husar

ad Viliam Roth

To je naozaj dobra myslienka. Myslim, ze by to malo odozvu. Byt organizatorkou tejto akcie tak Vas vezmem za slovo.

A ak sa toho nechytia queer ladies forum tak by stalo za to poslat za Ficovou mamou novinara - ze co si mysli o Ficovom pristupe k zenam ako predvadza pocas MDZ a co si mysli o muchlovani sa s pravnickou na letisku, hodinkach drahsich ako auto a noblesnej skole pre vnuka kde je skolne vyssie ako plat inziniera.
Ad: Ruža pre Fica...
8.3.2010 14:35 | Viliam Roth

Uvítal by som, keby práve ženy, dotknuté správaním premiéra, oslovili pri tejto konkrétnej príležitosti (MDŽ) a v tejto priamej súvislosti s jeho nechutným, vlezlým a lascívnym správaním jeho matku a požiadali ju, nech ho ešte raz a poriadne za toto správanie vyfackuje! Svojho času premiér vyzýval verejnosť, nech nezaťahuje jeho rodinu do vecí, ktoré musí ustáť sám, ako premiér. Tú materinskú varovnú facku by mal ustáť tiež!A ešte Vás, ženy prosím, netitulujte ho "pán" premiér, tak sa páni voči ženám predsa nesprávajú! Aj z neho pomaly už bude len taký holomok, ako Slota a pod.? (spomenťe si aspoň na protokol o jeho incidente so ženou-policajtkou v garáži NR SR, ak už nič iné!)Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (31)

 Súvisiace témy:
Ženy
Politika
Demokracia
Ľudské právaREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt