spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Kalvária v zime Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici

Na sklonku minulého roku podpísalo 550 Banskobystričanov petíciu proti plánovanej výstavbe objektov na Kalvárii. Primátor Ivan Saktor ju 21. januára 2010 zmietol zo stola. Vraj „po právnej stránke nič nebráni tomu, aby sa plánovaná výstavba na banskobystrickej kalvárii realizovala.“ Lenže opak je pravdou. Preto vznikla nová petícia za zachovanie Kalvárie.

Banská Bystrica, 2. februára 2010


Pán primátor Ivan Saktor,

po Vašom stretnutí s Banskobystričanmi, ktorí sa vyslovili proti plánovanej výstavbe objektov na Kalvárii, ste sa dňa 22. 1. 2010 vyjadrili, že „po právnej stránke nič nebráni tomu, aby sa plánovaná výstavba na banskobystrickej Kalvárii realizovala.“

My, podpísaní občania, sme presvedčení, že zámer investora, Biskupstva Banská Bystrica, podľa projektu spracovaného architektom Marianom Šovčíkom pre územné konanie je v rozpore s platnou územno-plánovacou dokumentáciou. Taktiež sme presvedčení, že akákoľvek ďalšia výstavba tento priestor znehodnotí a poškodí. Kopec Kalvárie, ktorý je charakteristickou krajinnou dominantou mesta, patril banskobystrickej verejnosti po stáročia. Slúžil ľuďom na načerpanie fyzických a duchovných síl, poskytoval im pocit domova, slobody a krásy. Chceme, aby to tak ostalo pre nás i pre ďalšie generácie.

Ako štatutára mesta Banská Bystrica Vás preto žiadame, aby ste výstavbu na Kalvárii nepovolili.


Petičný výbor:

PhDr. Klára KUBIČKOVÁ, PhD., Skuteckého 26, 974 01 Banská Bystrica (predsedníčka);
Mgr. Ing. Pavol KATRENIAK, Horná 63, 974 01 Banská Bystrica (osoba určená na styk s orgánom verejnej správy –
katreniak@stonline.sk);
Mgr. Andrej ČIERNY, Cikkerova 11, 974 01 Banská Bystrica;
Ing. arch. Václav CHOCHOL, Severná 18, 974 01 Banská Bystrica;
Ing. Milan LICHÝ, Sitnianska 12, 974 01 Banská Bystrica;
Ing. Otto ŠTROFFEK, Kráľovohoľská 14, 974 01 Banská Bystrica

Informácie o priebehu petície, o ďalších akciách ako i možnosť stiahnuť prázdne petičné hárky pre priame podpisovanie občanov nájdete na stránke www.poslanec.sk.


Prečo sme sa rozhodli pre novú petíciu, si prečítajte tu.

Kalvária v zime Kalvária v zime Kalvária: Nová budova kláštora Kalvária: Lúka určená na výstavbu Kalvária: Požehnanie Kalvárie Kalvária: Vizualizácia zástavby Kalvária: Projekt pre UR Kalvária na Kvetnú nedeľu


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
3.5.2010 22:53 | Ludmila Priehodova

Odvolanie proti zamietnutiu uzemneho rozhodnutia - Biskupsky urad BB

uradnatabula.banskabystrica.sk...

Odvolanie proti Ochrannemu pasmu Pamiatkovej rezervacie BB - Biskupsky urad BB
www.pamiatky.sk/pamiatky/data/...
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
2.3.2010 23:32 | Ludmila Priehodova

A je to tu! Par hodin po tlacovke biskupsta, na dnešnom zastupiteľstve primator Saktor oznamil, ze zamietol ziadost biskupskeho uradu o umiestnenie stavieb pod kalvariou. Z toho dovodu nepresiel ani navrhovany bod do programu rokovania, lebo ze uz vraj nebolo o com. Verim, ze este prilezitost bude. Uz bolo tych klamstiev o sulade so zakonom a uzemnym planom privela. Este to vsak nie je vyhrate. Kym sa neschvali novy uzemny plan s jednoznacnymi regulativami, aby sa nedalo citat medzi riadkami nieco ine. Pani poradcovia primatora to trochu nezvladli...
Pekny vecer, Priehodova, poslankyna MsZ za BBA
Ad: Janulka
23.2.2010 22:31 | Ludmila Priehodova

Janulka, Janulka, o akom rozhodnuti Ustavneho sudu to tu tocis? Mna doma ucili, ze loz ma kratke nohy a ten, kto klame aj kradne, kto kradne ...atd.
Ak sa uz ale predstavitelia cirkvi uchyluju ku klamstvam, je to velmi, velmi smutne.
Ak mas na mysli rozhodnutie Krajskeho sudu o zruseni ochranneho pasma pamiatkovej rezervacie BB, tak ta ukludnim, to rozhodnutie bolo Krajskym sudom v BA zrusene a vratene na dalsie konanie. Znamena to tolko, ze konanie pokracuje. Dokaz si precitas na uradnej tabuli Pamiatkoveho uradu Slovenska
Skus sa podpisat svojim skutocnym menom ak si stojis za svojimi obvineniami kolegu Katreniaka.
Pekny vecer vsetkym, Priehodova, poslankyna BBA
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
23.2.2010 12:31 | Janulka

aj tak je Vám to nanič, výstavba bude a Katreniak, ktory "študoval za klobásky,"
ktorého všade vyhodili, teraz sa pchá do vecí, čo mu nič nie je.

Celá tá vaša petícia je naivné divadielko, ako keby sme teraz spísali petíciu za zrušenie Európskeho parlamentu - je to tak relevantné.

Takže nech sa Katreniak a spol. hanbia, a takisto aj spomínaní architekti, ktorí sa predtým priživili na cirkevných stavbách.
Nazmožete nič, lebo Biskupský úrad má rozhodnutie Ustavného súdu SR, proti ktorému nei ej mozné podať odvolanie.

Takže hanba Katreniakovi a ostatným, čo sa takto vyfarbili. Veriaci v kostoloch vyjadrili podporu tomuto velmi zdarnému projektu počas 2 týždnov a na petícii za výstavbu na Kalvárii je podpísaných doposial vyše 9800 Banskobystricanov.
Takže dobré dielo bude na svete a Katreniakovi budú naveky zapísaní vo velmi zlom.

Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
17.2.2010 01:00 | tomas

Miro, Miro,
a ktože umiestňuje podpisy pod rozhodnutia Mesta - hoci aj ako stavebného úradu??
Je "investor" orgánom verejnej správy? Nie je, petície voči nemu teda nemajú žiadny význam - je to takmer rovnaký spolok ako hociakaá developerská s. r. o. Hodno aj im adresovať petície??
Mimochodom, nechápem, ako s Vašimi názormi ste mohli byť "poslancom"... Dokonale o Vás platia slová o bezkompetentnosti - hlavne však, že ste chceli a chceli VŠETKO schvaľovať... (Máte jediné šťastie, že Váš kolega Motyčka bol borcom na stupni najvyššom - aj keď mu vážne ohrozujete túto pozíciu...)
V i v a t "samosprávne" zriadenie!
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
16.2.2010 23:52 | Miro Toman

Myslím, že nová petícia má nesprávneho adresáta. Primátor mesta ani pri najlepšej vôli nemôže povoliť alebo nepovoliť vydanie územného rozhodnutia. To môže urobiť v súlade so zákonom iba od primátora nezávislý stavebný úrad úrad (aj keď organizačne spadá pod MsÚ)na základe odborných argumentov k návrhu na umiestnenie stavby a po posúdení pripomienok účastníkov konania. To sa momentálne deje a rozhodnutie úradu bude známe 11.marca. Kľúčové podľa mňa bude, či návrh investora je alebo nie je v súlade s platným územným plánom vrátane jeho schválených zmien a doplnkov.
Otvorená a zmysluplná diskusia o tomto probléme je však potrebná v každej sitácii a v každom čase, ale najmä s tým, kto môže svoj zámer zmeniť. Tým je nepochybne investor-Biskupský úrad. Na túto adresu má podľa mňa smerovať petícia občanov. Najvyšších zástupcov investora sa musia občania pýtať, prečo takýto zámer a priamo im musia protestujúci povedať, čo si o tom myslia. Prečo petičný výbor neoslovil biskupa Baláža? Bolo by fajn, keby zaznel aj jasný hlas obce architektov (zatiaľ som počul iba autora obnovy Kalvárie arch. Jozefa Frtúsa). Aby sa totiž z tejto petície nestala politika, hoc len na miestnej úrovni...
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
15.2.2010 13:57 | Marta Makušová

Úplne sa stotožňujem s p. Ing. Jarmilou Roháčovou aj ďalšími prispievateľmi. Kalvária by mala svojou vynimočnosťou slúžiť ako pietne a oddychové miesto pre všetkých obyvateľov mesta Banská Bystrica a nie pre pár "vyvolených". Ak sa Biskupskému úradu v Banskej Bystrici v I. etape rekonštrukcie Kalvárie podaril zázrak, prečo ho v II. etape neváha zmariť? Necíti, nechápe, že urobí to isté, čo komunizmus? Zdevastuje Kalváriu a bude to hanba, ktorá padne na hlavu Biskupského úradu v Banskej Bystrici spolu s kompetentnými predstaviteľmi mesta, ktorí s plánom výstavby na Kalvárii súhlasia.

Verím v zázraky

Ing. Marta Makušová
Ad: Odovzdanie peticie
15.2.2010 10:46 | Klara Kubickova

e-peticia s respektovanim zelani podpisujucich (v anonymite) bude vytlacena a odovdzadana spolu s harkami primatorovi mesta. Podpisovanie elektronickou formou je rovnocenne. Dakujeme za prejaveny zaujem,
Klara Kubickova
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
14.2.2010 21:40 | lipovylist

Dobry den,
rada by som sa opytala, ci bude nejakym sposobom aj tato e-peticia sprostredkovana kompetentnym alebo ci je potrebne ju vytlacit, podpisat, a tak ju zaslat.
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
12.2.2010 21:38 | igor duda

súhlasím s pánom kasáčom, myslím si že negramotných zásahov je už dosť, a niektoré závažné problémy ako autobusová stanica - tento odporný ohyzdný vred bystrice a vlád všetkých ponovembrových primátorov ostáva v úzadí
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
12.2.2010 20:15 | Lada V

Veriace rodiny by mali chrániť kalváriu? Pred kým? Pred veriacimi? To je trochu na hlavu nie?
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
12.2.2010 09:04 | Peter Debnár

Že bude nasledovať zámer niečo podobné vystavať v okolí Kalvárie ma napadlo keď som videl aká hrdá asfaltová cesta sa tam vybudovala. Jednoducho tá cesta mi tam nesedí a pôsobí rušivo,podľa mňa mala byť len dočasná počas rekonštrukcie a potom ju zrušiť. Avšak už vtedy zrejme vedeli, že tam bude potrebná z iných dôvodov ako prilákať pohodlných bystričanov k tomuto miestu /napr.zakúpia si v MCD nejakú tú žemľu, pitie sadnú do auta a na Kalvárii si to pri peknom výhľade na mesto užijú/.
Balamutiť obyvateľov, že tam budú bývať veriace rodiny, ktoré Kalváriu ochránia ako sa vyjadril Biskupský úrad sú pekne naivné. Ak si to však presadia je úplne jedno či tam postavia vily, priemyselný park, či zábavné centrum, myslím , že čokoľvek znehodnotí túto lokalitu rovnako.
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
11.2.2010 21:45 | Ludmila Priehodova

Dovolte mi dve poznamky:
Anonymovi Tomasovi: Kolega Katreniak patri medzi tych ludi, ktorych si v tomto meste vazim, naopak, nevazim si zbabelcov co nemaju odvahu sa podpisat pod svoje nazory.

Velmi pekne dakujem Michalovi Majerovi - to je aktivny pristup k veci. Aj ked sa nam vacsinou zda, ze sami nic nezmozeme, je to na nas. Ci zostaneme somrat doma v kuchyni, alebo s kamaratmi pri pive, alebo budeme nasledovat Michalov priklad. Som za tu druhu variantu.
Pekny vecer,
Priehodova, poslankyna MsZ za BBA
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
11.2.2010 21:39 | PB

Som rodák z BB. Rástol som práve pod Urpínom. Práve minulé leto som sa bol po 30 rokoch poprechádzať po miestach môjho detstva - po Urpíne a Kalvárii. Ak má niečo "genius loci", tak je to práve toto miesto, so svojimi výhľadmi, so šumením stromov a zatrávfnenými plochami akoby vklínenými do pomaly veľkomesta... Ja teda neviem - ale odkiaľ pochádza Saktor??
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
11.2.2010 21:12 | Michal Majer

Podstatny je obsah peticie. Hladanie "prapriciny" problemu a obvinovanie tych a tych je v sucasnosti zbytocne - "ti zli" su dnes vyfarbeni pekne na kriklavo ruzovo a mozete si ich ist obzriet na mestsky urad alebo do kostolov.
Ja mam za posledne dni jediny program - chodim s papierovou peticiou za ludmi a pytam sa, aky maju nazor. Podpisat sa neodmietol este ani jeden clovek! Nesnazim sa pozerat na to, co bolo. Snazim sa hlavne pozerat na to, co bude, ak s tym nieco nespravime. Preto odporucam vsetkym ludom, ktorym zalezi na nasom krasnom meste, aby si vytlacili peticny harok a spytali sa ludi okolo seba, co si o vystavbe na kalvarii myslia. Odpoved, trufam si povedat, bude jednoznacna.
Ad: Iveta Gajdošová
11.2.2010 20:18 | tomas

vážená pani (a spol.),
ubezpečujem Vás, že podporujem petíciu aj zachovanie banskobystrickej kalvárie, a pridávam požiadavku odstránenia kláštora ako rušivého prvku v prostredí, okrem toho s úbohými staviteľskými kvalitami.

Ale k problému:
Popri vyššie uvedenom však - na rozdiel od Vás - DôSLEDNE POUKAZUJEM aj na tých,
- ktorých NEKOMPETENTNÉ, a nezákonné, rozhodnutia (1999/2000) boli a sú prapríčinou sporu,
- ktorí vypustili Ducha z fľašky,
- ktorí umožnili, aby "rozvoj" eskaloval do začatia územného konania vo veci zástavby Kalvárie...

Ja nemôžem za to, že "tí" sú práve Vaši známi, "katerniakovci", KDHáci a iní svätuškári... Kde ste boli v roku 2000?
Upracte si v petičnom výbore, vaše rady budú čistejšie, a budete vyzerat hodnovernejšie!
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
11.2.2010 20:00 | Lada V

Nuž, aj pán biskup je len človek, aj jeho pobláznili peniaze. Cirkev by si mala plniť úplne inú úlohu, než stavať nejaké byty na Kalvárii. Ale znie to dobre: kde bývaš? Na Kalvárii. Uznajte, to si hocikto nebude môcť dovoliť. Aj iné mestá majú kalváriu. Ale nasekané piate cez deviate, to budeme mať len my tu, v BB.
Ad: Tomáš Anonym
11.2.2010 12:33 | Iveta Gajdošová

A ešte niečo Vážený ANONYM!!!!
Skúste si napísať svoje meno, aby sme vedeli s kým máme do činenia.
Ad: Tomáš Anonym
11.2.2010 12:31 | Iveta Gajdošová

Ja chápem veľa vecí, ale ľudí ako Vy určite nie. Pretože Vaše argumenty sú nepochopiteľné. Vy potrebujete útočiť na KDH a konkrétne na jednu osobu (pána Katreniaka). Ak sa neviete presadiť inak, tak to skúste inde. Socialny predstaviteľ štátu a mesta Vás snáď pochopí, lebo zmýšľa podobne ako Vy
Ad: Nová petícia za zachovanie Kalvárie v Banskej Bystrici
11.2.2010 07:35 | tomas

asi sa prislo na to, ze mnisi - robotnici na diele Bozom, spohodlneli :-D

Ak nahodou prijmem argument z roku 1999 (ako taky je vsak nezakonny), tak uz vtedy vam to niekto "preplanoval" tak, ako dnes vidite na vizoskach...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (33)

 Súvisiace témy:
Samospráva
Pamiatky
Štátna správa
Právo
Náboženstvo
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Banská Bystrica


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt