spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia za skvalitnenie vzdelávania na Slovensku

Podporu petícií možno vyjadriť elektronickým hlasovaním alebo zaslaním podpísaných hárkov tvorcovi petície.


Národnej rade Slovenskej republiky,
Ministerstvu školstva Slovenskej republiky

V Nitre 1. 2. 2010


Odmietame nekompetentnosť, byrokratizáciu a nekoncepčné  zavádzanie “reforiem” v školstve, ktoré už dlhodobo vedú k znižovaniu kvality vzdelávania na Slovensku a ktorých aktuálnosť je vymedzená volebným obdobím. V riadení školstva požadujeme profesionalitu, kontinuitu a nezávislosť od politických strán a výsledkov parlamentných volieb. Pretože nám záleží na zvyšovaní kvality stále sa zhoršujúceho slovenského školstva,

žiadame:

1. Legislativne posilnenie slobody škôl, slobody zakladania škôl, výberu formy vzdelávania a obmedzenie vplyvu štátu na oblasti akreditácie, kontroly a financovania škôl.

2. Takú legislatívnu zmenu financovania školstva:

a) aby vo financovaní  škôl bolo zakomponované kritérium kvality a náročnosti vzdelania. Kritériom kvality by bolo porovnanie rozdielu úrovne študentov v zvládnutí vybraného povinného curriculárneho obsahu na konci štúdia na škole a pred nastúpením do školy ( % na výstupe –  % na vstupe). Škola, ktorá klesne pod istú hodnotu negatívneho rozdielu, bude dostávať nižšiu sumu na žiaka, aby bola motivovaná zvýšiť náročnosť a kvalitu vzdelávania a aby škola dosahujúca  kvalitné vzdelávacie výsledky nebola nútená z náročnosti a kvality poľaviť; 
b) aby rozpočet na vzdelanie a vedu vychádzal zo stabilného, zákonom garantovaného, minimálneho percenta z HDP a toto percento  bolo minimálne na úrovni jeho priemerných hodnôt v štátoch EU;
c) aby školy boli v rámci platných zákonov slobodné v podnikaní a získavaní finančných zdrojov;
d) aby všetky školy pri splnení kritérií boli financované rovnakým princípom bez ohľadu na zriaďovateľa, keďže rodičia všetkých detí platia dane bez oľadu na typ školy, aký ich dieťa navštevuje.

3. Opätovné zavedenie osemročnej základnej školy.

4. Výlučnú právomoc Akreditačnej komisie rozhodovať o zaradení vzdelávacích inštitúcií medzi vysoké školy a univerzity. Žiadame také zloženie Akreditačnej komisie, aby väčšinu jej členov tvorili zástupcovia svetových univerzít, ktoré sa umiestňujú v renomovaných svetových ratingoch univerzít.

5. Žiadame vytvorenie kolégia, ktorého členovia budú mať: a) právo  interpelovať ministra v oblasti legislatívy (vyhlášok), vetovať a rušiť vyhlášky MŠ SR; b) kontrolnú právomoc voči Ministerstvu školstva SR v oblasti finančného hospodárenia a personálneho manažmentu. Kolégium by bolo tvorené zástupcami ZŠ, SŠ, VŠ, rodičov a zamestnávateľov, z ktorých  každý by mal 20 percentné zastúpenie. Členov kolégia navrhnú a zvolia členovia školských rád, senátov vysokých škôl a zamestnávateľských zväzov. V prípade politickej podpory navrhujeme takú transformáciu MŠ SR, aby minister školstva nebol členom vlády SR, ale zodpovedal kolégiu, ktorým by bol volený.

Oboznámil som sa s textom Petície za skvalitnenie vzdelávania na Slovensku tak, ako je formulovaná na http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=455691 a žiadam NR SR a MŠ SR, aby splnili požiadavky uvedené v tejto petícii.

 

Tvorca petície:
Henrich Ondrušek, Štefánikova 96, Nitra, 949 01

Petičný hárok na stiahnutie:
/peticia-skvalitnenievzdelavania.doc peticia-skvalitnenievzdelavania.doc  [58,50 kB]POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia za skvalitnenie vzdelávania na Slovensku
2.2.2010 19:26 | henrich

Suhlasim, ale to sa nezmeni tym, ze to budeme iba kritizovat. Preto som zoztavil tuto peticiu, na ktoru niektori (na sme) reaguju podla ocakavania: neschopni nieco navrhnut , ale kazdy navrh musia skritizovat bez toho, aby boli schopni pomenovat nieco konkretne. Alibisticko-zbabela slovenska natura s nevyvinutym raciom. A tato peticia nie je o financiach v zmysle zvysovania platov, ale o zmene financovania, lebo sucasny model likviduje kvalitu. Je o inej strukture Akredit. komisie, o minimalizovani vplyvu statu, o zbytocnosti 9 rocnej ZS...
Ad: Petícia za skvalitnenie vzdelávania na Slovensku
2.2.2010 10:56 | Rudolf Pado

Problemom skol nie su peniaze, problemom je to, ze tam 50 % ucitelov nema co hladat. Je to posledna basta socializmu v spolocnosti. Nikde v spolocnosti nepocujete tak casto slovne spojenia "neda sa", "nepodari sa", "takto to nikto nerobil" ... Ludia minulosti ucia pre buducnost. Priemerny ucitel si mysli, ze ucit je to najhorsie co sa mu v zivote mohlo stat ... nikdy totiz nestal pri pase, nerobil za 300 eur v hypermarkete, nepodnikal ... Byvale rustinarky dnes ucia eticku vychovu, obciansku vychovu ... alebo jazyk, pricom su 3 lekcie pred ziakmi. Vychovavaju poslusnych, bezpostojovych danovych pollatnikov ..., presne takych, akymi boli ich rodicia. Len nejako prezit, preplavat zivotom, velmi nezaostavat ani velmi nevytrcat ... vsetko zakryvajuci primer. Necudo potom, ze vacsina ludi, ked ma ist na urad, tak sa 3-dni predtym klepe od strachu. Za kazdu zrusenu ZS vzniknu okamzite 2 cirkevne, alternativne ... cize celkovy pocet skol v systeme sa prakticky nemeni. Malotriedne skoly su slovenskym fetisom. Normativ sa stal heroinom, ziak polobohom, jeho rodic bohom ... Jedna stredna skola ziaka vyhodi, ina po nom hned skoci. Riaditel je len otrok zriadovatela, jeho pravomoci su relativne. Skoly maju viaczdrojove financovanie: statny rozpocet, sponzor, 2 %, "vypalne" od rodicov ... Skolstvo treba kompletne zrusit a vybudovat od zakladov: 1 500 ZS, 500 SS, 10 VS ... a k tomu adekvatny pocet ucitelov. Ludia maju byt plateni nie za to, ze chodia do prace, ale za to, ze su za nimi vysledky.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (2)

 Súvisiace témy:
Školstvo
Vzdelávanie
Štátna správa
Politika
Demokracia
PrávoREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt