spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná

Po petíciách poslancov a občanov Dunajskej Lužnej a Rovinky (v roku 2007) ZA urýchlenie výstavby R7  i starostov južného Slovenska (v roku 2008) dňa 8. septembra 2009 Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR konečne rozhodlo o určení ďalšieho postupu prípravy rýchlostnej cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná a to ZELENÝM variantom C (severne od Rovinky a Dunajskej Lužnej – popri železnici). Vzhľadom na uvedené žiadame urýchlenú prípravu a výstavbu úseku R7 Bratislava – Dunajská Lužná  Národnou diaľničnou spoločnosťou, a. s.
 
My, dolupodpísaní občania a daňoví poplatníci Rovinky, Dunajskej Lužnej, Miloslavova, Kalinkova, Hamuliakova, Šamorína, Mostu pri Bratislave, Bratislavy a ostatných postihnutých obcí a  Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) týždenne strávime 1 pracovnú smenu plížením sa v autobusoch a autách do a z Bratislavy po neúnosne preťaženej ceste I/63, pričom nadbytočne zamorujeme naše životné prostredie. Túto trasu absolvujú denne aj naše deti cestou do/zo školy, vstávajú po piatej hodine a na ranné vyučovanie napriek tomu denne meškajú. Preťažené a zničené sú už všetky prístupové aj pripájacie cesty v rámci našich obcí.
 
Vítame preto, že bol konečne odborníkmi potvrdený a vybratý variant C ako:

 • najlacnejší: len 3,5 mld Sk (oproti 6,9 mld za variant A) a preto v tomto krízovom období najľahšie  financovateľný
 • najrýchlejšie realizovateľný: variant C oproti variantu A je možné užívať samostatne bez výstavby diaľnice D4 (nultý okruh) a bez realizácie prepojenia o dĺžke 7 km poza areál Slovnaftu
 • najjednoduchšie napojiteľný: - z celého spádového územia je dostupnosť a napojenie najjednoduchšie technicky realizovateľné
 • najefektívnejší: rozšíri spádové územie regiónu Podunajska a vytvorí priestor na potenciálne napojenie ďalších častí regiónu Žitného ostrova, pokiaľ si to dopravná situácia bude vyžadovať
 • najekologickejší: nenaruší štruktúru podzemných vôd, protipovodňovej ochrany, lužných lesov, ani flóry a fauny žijúcej v bezprostrednej blízkosti. Žiadny úsek variantu C neprechádza chránenou krajinnou oblasťou ani takou, ktorá by podliehala inak špecifickému režimu starostlivosti.

Preto s dôverou žiadame všetky kompetentné štátne orgány i orgány samosprávy: vládu SR, NR SR, primátora i poslancov Bratislavy, predsedu i poslancov BSK, aby

 • svojimi stanoviskami v procese začatej realizácie projektu podporili tento najrýchlejší a najvhodnejší spôsob zlepšenia dopravnej situácie na ceste I/63 a zároveň
 • ich vydali v čo najkratšom možnom termíne
 • aktívne využili svoje kompetencie na ďalšie urýchlenie výstavby, napr. bezodkladne začali nevyhnutný proces zmeny územného plánu regiónu i mesta Bratislavy v zmysle prijatého rozhodnutia.

Nezabúdajme, že 1,5 milióna občanov čaká na výstavbu R7. Urobme po najťažšom prvom rozhodujúcom kroku spoločne rýchlo aj tie ďalšie pre zlepšenie dopravnej situácie nás všetkých: od Dunajskej Stredy po Podunajské Biskupice.  


Tu si môžete stiahnúť petičné hárky, alebo si ich vyzdvihnúť na obecných úradoch.


Za podporu, pochopenie a spoluprácu ďakujeme!
24. novembra 2009


Petičný výbor:

 • Jaroslav Ferianček, starosta obce Miloslavov, 900 42 Miloslavov 42
 • Dušan Lengyel, starosta obce Kalinkovo, 900 43 Kalinkovo 81
 • RSDr. Štefan Hajduch, starosta obce Rovinka, 900 41  Rovinka 8
 • Jozef Schnobl, starosta obce Hamuliakovo, 900 43 Hamuliakovo 127
 • Jozef Pustaj, starosta obce Most pri Bratislave, 900 46 Most pri Bratislave 204
 • Ing. István Pomichal, PhD., poslanec BSK, Madaras 563, 900 44 Tomášov
 • Ing. Vanda Rybanská, poslankyňa OZ, Tichá 10, 900 42 Dunajská Lužná (zostavovateľka petície a osoba pre zastupovanie v styku s orgánmi verejnej správy)


Súvisiace dokumenty a články:POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná
26.5.2010 10:54 | roman hamuliakovo

mam dojem ze riesime dopravu na celom svete . zijem v hamuliakove a kazdy den idu deti do skoly v bratislave . dalo sa vyhnut ceste v podunajskych biskupiciiach ale niekto mudry uzavrel ulicky v podunajskych , touto cestou mu dakujem vstavame teraz o polhodinu skor .riesime usek cesty , ktory mal byt uz hotovy ,tak pat rokov dozadu .takato cesta sa da postavit aj s pripravou do dvoch rokov ,ale tu nieje vola tuto problematiku riesit .mozno ze chceme zitny ostrov pripojit madarom, vlastne my slovaci .
Ad: Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná
18.3.2010 09:20 | Tata

Variant C je jednoznacne lepsi ako A. Variant A je uzko viazany na obchvat BA, ktoreho realizacia je v este vacsom nedohladne vzhladom na financie. Jedine ak by sa staval cez PPP.
Ad: Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná
25.2.2010 19:40 | Peter

NO nič proti, ale toto je najhorší variant! V čom pomôže rychlostna cesta, ktora je len dlhou obchadzkou okolo obcii, a nič nevyrieši? napaja sa na cestu, na ktorej sa aj v tomto čase rano chodi krokom? Variant A aspoň nie je taka obchadzka, a napája sa priamo na 2 pruhovku pri slovnaˇfte. o co rychlejsie by to bolo? aspon rano... Vy nerozmyslate o efektivnosti, ale iba o tom, co by bolo najlacnejsie, a co neohrozi les. no tak z neho daju trochu dole. ale co? nebude sa na dialnici ktokovať kvoli prepchatej ceste, na ktoru sa napaja. Toť môj nazor!
Ad: Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná
1.12.2009 12:58 | K. Hornišová

Na tejto stránke si možno pozrieť plány rozličných variantov doteraz predložených piatich úsekov cesty R7.

http://eia.enviroportal.sk/zoznam?q=R7&zakon=0&stav=0 &kraj=0&okres=0&oblast=0
Ad: Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná
1.12.2009 12:53 | K. Hornišová

Len na vysvetlenie: cesta Bratislava - Dunajská Lužná má byť len prvým z úsekov rýchlostnej cesty R7 od Bratislavy po Lučenec, pričom jednotlivé úseky sa posudzujú ako samostatné projekty, a sú v rôznych štádiách rozpracovanosti a schvaľovania. Jeden z ďalších úsekov by mal zahŕňať aj obchvat Nových Zámkov, zatiaľ nie je jasné, či zo severu alebo z juhu. Čo sa týka tohoto úseku, zelený variant C je z navrhovaných stavebných variantov asi naozaj najprijateľnejší, iste oveľa prijateľnejší ako červený variant A, ktorý by zničil časť vzácnych lužných lesov na ľavom brehu Dunaja a súčasne by bol prípojkou na plánovanú trasu diaľnice ponad, prípadne popod, Dunaj z Jaroviec do Ivanky pri Dunaji ktorá by zničila ďalšie lužné lesy na oboch brehoch. Červený variant A tuším presadzovali Podunajské Biskupice, lebo by sa im tam vraj vytvoril ešte väčší lievik ako doteraz, a Bajan, ale nie som si istá. Všetky varianty nadväzujúcich úsekov, povedzme za Dunajskou Stredou, by tiež zasiahli chránené územia. Osobne nijaký variant a nijaký úsek nepodporujem, a ako už napísali iní, namiesto toho by sa mala podporovať verejná doprava, hoci aj nie hneď koľajová, a znevýhodňovať doprava osobnými autami.
Ad: Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná
30.11.2009 21:26 | Noro Brázda

Vidím to podobne ako Roman.
Ad: Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná
30.11.2009 20:00 | Roman Kanala

Zaujímavá petícia. Asi ako petícia za nové auto z peňazí daňových poplatníkov. O čo vlastne ide?

Tá rýchlostná cesta juhom by bola naozaj pozitívum, lebo je po rovine a bola by kratšia a lacnejšia, než tam niekam do Žiliny. Bola by pozitívom, ak by sa stavala na skrátenie vzdialenosti aspoň po Šahy, do Lučenca, ale najlepšie až do Košíc. Lenže tu vôbec nejde o nejakú rýchlostnú cestu a v petícii sa nespomínajú ani Košice, ani Lučenec, ani Šahy, ani Nové Zámky. Nejde o nič iné, než o spreneveru prostriedkov a názvu "rýchlostná cesta" na miestnu komunikáciu pre miestnych. O čo tu ide je obyčajná penetračná radiála do Bratislavy na kyvadlovú dopravu, ktorej sa hovorí Pendlerverkehr.

Ak by sa to postavilo, nepomôže to nikomu inému, než miestnym ešte tak po Dunajskú Stredu. Nové Zámky ostanú odrezané, lebo most cez Váh bude i naďalej len v Šali a v Kolárove. Prečo teda stavať rýchlostnú cestu namiesto rozšírenia existujúcej cesty na 4 pruhy?

Ale otázku treba postaviť ešte všeobecnejšie - načo vôbec umožniť automobilistom, aby sa do Bratislavy dostali bez zápchy na ceste, ak potom spôsobia zápchu priamo v Bratislave? Mestské komunikácie nie sú stavané na takú prudkú motorizáciu, akú Bratislava zažíva. Betonár Ďurkovský vôbec nechápe význam hromadnej verejnej dopravy a všetko sa stavia len pre autá. To je veľké nedorozumenie. Bratislava nepotrebuje autá, ale potrebuje mobilitu. Predpokladom mobility je existencia konceptu mobility. Ten koncept pokiaľ viem neexistuje.

Ďalším problémom je, že signatári pretláčajú jeden konkrétny variant. Mapka tam nie je, situáciu nepoznám, ale ak si dobre spomínam, práve ten variant podporuje Vážneho ministerstvo proti vôli mesta a obcí, ktoré podporujú ešte iný variant. Takže to môže byť i pokus o manipuláciu, aby si ministerstvo mohlo ako paraván použiť nejakú obskúrnu petíciu.

Preto tú petíciu nemôžem podporiť. Podporím všetky petície, kde ide o verejný záujem, ľudské práva, životné prostredie. Tu ide len o pár súkromných záujmov v neprehľadnej situácii. Namiesto rýchlostnej cesty by tam bolo treba postaviť veľkokapacitú električku alebo prímestskú koľajovú dopravu.
Ad: Petícia za urýchlenie výstavby zeleného C variantu cesty R7 na úseku Bratislava - Dunajská Lužná
28.11.2009 10:01 | Patrik Martin

Zaujímavá petícia na Changenete...
Na toto čaká jeden a pol milióna občanov mínus jeden... Ten jeden čaká na systémové riešenie dopravy Bratislavského kraja na báze regionálnej koľajovej dopravy...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (8)

 Súvisiace témy:
Rozvoj
Samospráva
Štátna správa
Doprava
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Dunajská Lužná


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt