spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Vyhlásenie: Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií

Uplynuli dve desaťročia od nežnej revolúcie, v ktorej sa naša spoločnosť prihlásila k ľudským práva a slobodám, k demokracii a v tomto jubilejnom roku 2009 kleslo Slovensko v úrovni slobody médií na 44. miesto spomedzi 175 krajín, ktoré pravidelne hodnotí prestížna organizácia Reportéri bez hraníc. Vlani sme boli ešte na siedmom mieste v spoločnosti takých štátov, ako je Belgicko, Švédsko alebo Švajčiarsko. Dnes je na tom lepšie ako my aj Bosna a Hercegovina, Jamajka alebo Macedónsko. Je to smutné, hnevá to a znepokojuje.

Na oficiálnych vládnych miestach tvrdia, že správa Reportérov bez hraníc je neobjektívna, ale my vieme, že je pravdivá a je to reálne hodnotenie. Odôvodňuje ho nie iba kontraverzný tlačový zákon, ktorý postihol médiá na Slovensku, ale takisto sústavné vulgárne útoky na novinárov zo strany vládnucich politikov. Osobitne zarážajúce je, že predseda vlády, človek s právnickým vzdelaním, ktorý zastupoval Slovensko pri  Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, neváha práve tieto ľudské práva pošliapavať tým, že na verejnosti používa hrubé nadávky na adresu novinárov.

Pre atmosféru okolo médií je príznačné, že súdne konania proti nim sa stali pre politikov  lukratívnou zárobkovou činnosťou. Miliónové sumy musia platiť médiá do vreciek urazených politikov v čase, keď súdy prisudzujú obetiam násilných činov iba biedne odškodné.

A nie na poslednom mieste medzi príčinami poklesu Slovenska v úrovni slobody slova a informácií sú cenzúra a manipulácie vo verejnoprávnych médiách, ako o tom svedčia najnovšie udalosti v Slovenskej televízii.

Vládnuca moc namiesto toho, aby viedla korektný dialóg s médiami a novinármi, pokúša sa ich zatlačiť do postavenia sluhov. Namiesto toho, aby počúvala ich hlas, okrikuje a  potláča úsilie médií hovoriť a písať o skutočnej tvári spoločnosti, problémoch v nej, o korupcii a pošliapavaní atribútov právneho štátu. Tak to bolo v reakciách na odhalenia médií v prípade dnes už famózneho ,,nástenkového tendra“ alebo s predajom emisií a ďalších obrovských podvodov na vládnych úradoch, ktoré vedú k okrádaniu celej spoločnosti a narušujú dôveryhodnosť Slovenska ako členskej krajiny Európskej únie. Podobné sú aj v STV osudy reportáže o sociálnom podniku v Bardejove, kde sa zneužívajú 3 milióny eur z európskeho sociálneho fondu a dokumentu o devastačnom spôsobe privatizácie filmových štúdií na bratislavskej Kolibe.

Aké je teda postavenie médií a novinárov v našej spoločnosti? Ohrozovanie ich slobôd a nezávislosti nie je útokom iba proti ním, ale je tragédiou celej spoločnosti, lebo ohrozuje jej demokratický rozvoj, ako hovorí jeden z nestorov slovenských komentátorov Ernest Stredňanský s bohatými skúsenosťami z domu i zo sveta, jeden z členov slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov.

V súvislosti s tendenciami, ktoré vedú k cenzúre v Slovenskej televízii, je dnes asi najnaliehavejšie najmä oddeliť verejnoprávne média od akéhokoľvek vplyvu vlády, parlamentu a hlavne politických strán tak, ako je to vo viacerých vyspelých demokraciách. V Spojených štátoch napríklad charta verejného vysielania schválená Kongresom USA zakotvuje povinnosť striktne dodržiavať ,,objektívnosť a rovnováhu vo všetkých programoch a programových seriáloch kontroverznej povahy“. A zakazuje federálnej vláde ,,zasahovať alebo kontrolovať, čo sa vysiela,“ aj keď je vláda jedným z jeho sponzorov.

Nepochybne, že pre zlepšenie postavenia Slovenska v úrovni slobody a nezávislosti médií je dôležité aj u nás právne spresniť a zakotviť tento vzťah, lebo je to je jeden zo základných kameňov demokratického právneho štátu vo vzťahu k médiám, vrátane verejnoprávnych. Článok 26 Ústavy Slovenskej republiky hovoriaci, že ,,sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené“ a že ,,cenzúra sa zakazuje“, nesmie zostať iba pekným slovom natlačeným a viazaným v parádnej koži, ale zásadou, ktorá sa plnokrvne a trvalo bude uplatňovať v živote spoločnosti.

Tibor Macák
tajomník slovenskej sekcie Asociácie európskych  novinárov

Július Lőrincz
predseda slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov

Bratislava, 21. októbra 2009

  
K tomuto vyhláseniu sa pripájajú:

Michal Ambrovič, Andrej Školkay, Peter Turčík, Ernest Stredňanský, Eva Mihočková, Martin Mašek, Ján Füle, Milan Žitný, Tomáš Čelovský, Stanislav Gilan, Ľuba Lesná, Peter Beňovský, Nora Slišková a redakcia týždenníka Žurnál, Jozef Krško, Martina KubániováPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Vyhlásenie: Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií
11.11.2009 18:35 | Strigoi

trošku som prekvapený, že sa autori výzvy ani na sekundu nepozastavili nad regresom slobody v súkromných médiach. Lebo niet veľkého rozdielu medzi zásahom šefredaktora a inzerenta.
Ad: Vyhlásenie: Prečo Slovensko kleslo v úrovni slobody médií
30.10.2009 23:49 | Ivan Björn

Úplný súhlas s článkom. Slovenskí politici sú na hanbu svetu. Ich vystupovanie je horšie ako cirkus.
Sú prchkí, nezodpovední, náladoví a takí sú aj v riešení sociálnych otázok od buka k buku, zakiaľ občania Slovenska trpia.

Česť novinárom, ktorí voči tej politickej vrchnosti bojujú a to odhaľovaním ich tunelovania, kradnutia a nečestných obchodov.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (2)

 Súvisiace témy:
Štátna správa
Politika
Demokracia
Médiá
Ľudské práva
SpoločnosťREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS