spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Je čas odísť, je čas rokovať

Ministri obrany členských štátov NATO sa tento týždeň stretnú v Bratislave, aby prerokovali plán postupu v Afganistane. Je verejným tajomstvom, že majú dohodnúť vyslanie ďalších bojových jednotiek do prvých línií nezmyselnej vojny, ktorú už odmieta nielen afganské obyvateľstvo, nielen milióny mierumilovných ľudí na celom svete, ale aj čoraz viac amerických, britských a iných generálov z krajín Severoatlantickej aliancie.

Ak majú naše národy prinášať obete, je naším legitímnym demokratickým právom dostať ešte predtým odpovede na otázky, aký to má všetko zmysel. Aký zmysel má bojovať v krajine, v ktorej už nepôsobí globálna teroristická sieť? Aký zmysel má umierať v krajine, ktorej obyvatelia nás nepovažujú za osloboditeľov, ale okupantov? Aký zmysel má držať ochrannú ruku nad politickými elitami, ktoré sú zapojené do najväčšieho globálneho obchodu s heroínom? Aký zmysel má všeobecne sa odvolávať na spojenecké záväzky, keď vieme, že nijaký článok Washingtonskej zmluvy nás nezaväzuje podieľať sa na iných ako obranných akciách?

Celý svet odsúdil agresívnu politiku bývalého prezidenta USA Georga Busha a vyjadril odhodlanie začať novú éru vo vývoji severoatlantických vzťahov. Takto však nevyzerá nová éra. Takto vyzerá pokračovanie v bushistickej politike, uprednostňovanie vojny pred diplomaciou, diktátu pred dialógom, lži pred pravdou.

Ako hrdí občania demokratických krajín, ktorým sa zodpovedáte za svoju činnosť, od vás nechceme nič iné, len to, aby ste si plnili svoje demokratické povinnosti: aby ste začali podávať občanom jasné vysvetlenia svojich krokov, aby ste si nevymýšľali nové a nové dôvody pre pokračovanie okupácie, aby ste hľadali spôsob, ako vojnu ukončiť a nie ako ju predlžovať.

Vo vašich rukách je obrovská zodpovednosť. Nemýľte si ju s pýchou. V tejto vojne nejde o značku inštitúcie, ale o ľudské životy. A dobré meno Severoatlantickej aliancie nezabezpečíte tým, že budete životmi mrhať, ale že ich budete šetriť.

Je načase odísť. Je načase prestať klamať verejnosť. Túto vojnu nevyhrávame. Táto vojna sa nedá vyhrať, a viete to tak dobre, ako aj my, počúvate to dennodenne od vašich veliacich dôstojníkov. Táto vojna je dedičstvom bushizmu a ak odmietate jeho filozofiu, musíte odmietnuť aj ju. Preto vás vyzývame na stanovenie plánu odchodu z Afganistanu. Je načase rokovať s každým, kto rokovať chce.
    

Signatári v abecednom poradí:

Monika Čambáliková, sociologička; Tina Čorná, novinárka; Ján Čarnogurský, advokát a bývalý predseda vlády SR; Radovan Geist, politológ; Souheil Ghannam, publicista; Anna Ghannamová, sociálna aktivistka; Michal Habaj, básnik; Michal Havran, teológ a publicista; Eduard Chmelár, historik a publicista; Peter Jaroš, spisovateľ; Martin Kasarda, publicista a spisovateľ; Zuzana Kusá, sociologička; Ivan Lesay, politológ; Michal Polák, filozof; Gabriela Rothmayerová, spisovateľka; Miroslav Sabol, historik; Alena Smiešková, vysokoškolská učiteľka; Tereza Spencerová, novinárka; Ivan Štefunko, politológ; Miroslav Tížik, sociológ; Peter Weisenbacher, ľudskoprávny aktivista; Alfred Zimmermann, podnikateľPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Je čas odísť, je čas rokovať
3.12.2010 21:11 | Janiga Dušan

TÁTO VÝZVA sa nadpoliticky a občiansky zaktualizovala v súvislosti s kamuflážou okolo postu Generálneho prokurátora na jednej stzrane a v postupnej skutočnej úrovni našich záknodarcov, tak kolo SDKU, ako aj okolo SMERu. Oba tieto prúdy stihli "vyprodukovať" precedens, ktorému čelí asi osamotená Premierka Vlády, ktorej by mala CHARTA 2010 v plnom rozsahu pomôcť a zároveň n e d o p u s t i ť, aby spoločensky nutný proces očista a postupného zavádzania - v rámci slonensky špecifických zvyklostí-slušnosti v politike sa nezvrhol na pofidernú kampaň z hlvy naivnej profesorky. IDE - buď o nutne zásadnú zmenu polarizácie politiky ako celku v SR, alebo sa tento :čierny peter" posunie našim nasledovníkom, ako ostuda demokracie 2010?! A toto by sa nemalo pripustiť v súčinnosti zo slušnými ľuďmi z pravej i ľavej strany nášho slovenského spektra, ako aj národnostných menšín v politike SR. Janiga.
Ad: Je čas odísť, je čas rokovať
26.10.2009 16:08 | derrick

Takže si nechaj tvoje obmedzené a nenávistné pripomienky a porozmýšľaj o tom, že tí prisťahovalci sem boli vpustení elitami západných štátov z ekonomických dôvodov, ktoré boli a niekedy v budúcnosti možno ešte budú aktuálne.
Okrem toho prichádzajú aj z oblastí konfliktov, za ktoré sú "vyspelé" krajiny priamo zodpovedné.
A na týchto konfliktov sa už desiatky rokov dobre profituje.
Zhrniem: kľudne bojuj za návrat rôznych kultúr do ich pôvodného prostredia. Len to presadzuj obojstranne a vo všetkých sférach, pretože spolu súvisia - sociálnej, geografickej, politickej aj ekonomickej.
gibarian
26.10.2009 16:04 | derrick

Predviedol si peknú dávku fanatizmu, etnocentrizmu, demagógie a historického relativizmu.
Nezabúdaj, že keď chceš niečo vracať do pôvodného prostredia, treba to robiť principiálne, mal by si myslieť na to, že potrebuješ tým pádom vrátiť asi storočný vývin, napr. stovky intervencií do vnútornej politiky arabských štátov kvôli lacnej a dostupnej rope.
Ak by si svoj princíp aplikoval univerzálne, ver mi, že 2 eurá za liter benzínu by ti nepripadali veľa a zrejme by si aj ty osobne prišiel o značnú časť toho, čo si momentálne predstavuješ pod výškou životnej úrovne.


Ad: Je čas odísť, je čas rokovať
25.10.2009 11:34 | gibarian

MuadDib, načo spomínaš kazetovú muníciu? Petícia je
predsa o inom. Je zbytočná. Osobne síi myslím, že náš premiér urobil dobrý ťah na šachovnici, že chce
do Afgánu poslať viac slovenských žoldnierov. Ja by som tam poslal aj celú divíziu, bohužiaľ najvyššia vojenská jednotka v SR je asi tak pluk a aj to sa asi mýlim. Takže prápor. Inak islám a islámcov nemám rád, keby bolo po mojom hnal by som ich z Európy svinským krokom, zbúral mešity a dal islámske náboženstvo mimo zákon. Arabáči majú svoje púšte, stany, ťavy, zahalené ženské. Treba ich vrátiť do ich prirodzeného prostredia. Už dnes je o minútu 12. S touto animozitou ráta štát Izrael a dobre ráta. Kša, kša do púští aj s propagátormi multi-kulti. Pribaliť cigánov by tiež nestálo od veci. Veď budú kultúrne iba medzi svojimi :-)
Kazetové bomby
24.10.2009 22:54 | MuadDib

A áno, kazetové bomby zrejme ešte stále vyrábame, no rozhodne ich máme stále vo výzbroji.
Biznis je biznis.
Zločineckí kapitalisti
24.10.2009 22:52 | MuadDib

Úlohou NATO je bojovať za záujmy SŠA. V Afganistane treba bojovať aj proti chudákom roľníkom, ktorí pestujú mak siaty, pretože predstavujú neželanú konkurenciu voči želanému drogovému monopolu CIA (=Capitalism's Invisible Hand).
Ad: Je čas odísť, je čas rokovať
24.10.2009 12:31 | gibarian

Síce pekná výzva, ale zapadne tak ako ostatné. NATO dávno dokázalo, že nie je obranným ale agresívnym paktom. No a ten, kto je najväčší medzi "rovnými" v pakte, ten tvrdí muziku. Kto zatiaľ proti nemu? Pravda, každá pesnička má svoj koniec a nie je na svete ríša, nad ktorou by napokon nezapadlo slnko.
Ja naopak žiadam čím viac vojakov do Afganistanu, čože len tam! Do celého sveta. My si poriešime nezamestnanosť na východe Slovenska, odkiaľ je väčšina slovenských žoldnierov, ktorí sa ešte zo zotrvačnosti volajú ASR. Čím viac žoldákov padne na celom svete, tým skôr zanikne NATO. Táto výzva je jednoznačne kontraproduktívna. Nakoniec žoldákom sa človek stáva dobrovolne i keď je možné, že o pár rokov bude vojenská služba zasa povinná. Nebudem sa čudovať. Čo už len tento kapitalistický systém vymyslel dobré pre ľudí a občanov.
Ad: Je čas odísť, je čas rokovať | Zobraziť Skryť

21.10.2009 13:55
| OiPunk

Ten Radovan Geist to nie je náhodou ten súdruh, ktorý chce, aby ženy v Európe chodili zahalené v burkách a ktorý neuzáva žiadnu národnú hrdosť?
http://www.sme.sk/c/3993227/rado-geist-narodna-hrdo st-je-blbost.html
Ad: Je čas odísť, je čas rokovať
21.10.2009 13:51 | ribka

ako kontextovka sa mi tu zobrazil nekonečný (pretonedopozeraný)banner:
stop kazetovým bombám na SLovensku.

To ich skutočne vyrábame???Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (9)

 Súvisiace témy:
Bezpečnosť a ozbrojené konflikty
Medzinárodná pomoc
Ekonomika
Štátna správa
Politika
Demokracia

Súvisiace regióny
Afganistan


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt