spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Les pri sídlisku Ťahanovce Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo 31. marca 2009 uznesením č. 779 odpredaj  lesného pozemku v  k.ú. Nové Ťahanovce vo vlastníctve mesta Košice  pre spoločnosť FORDIN, s.r.o.  Súčasne uložilo hlavnému architektovi mesta Košice  vypracovať a  Mestskému zastupiteľstvu v Košiciach predložiť na schválenie zmenu územného plánu v tejto lokalite pre  účely realizácie projektu výstavby obchodného a zábavného centra pre obchodné reťazce.

Chystaný výrub lesa v tesnom susedstve sídliska závažným spôsobom negatívne ovplyvní život všetkých obyvateľov sídliska Ťahanovce a natrvalo poškodí bezprostredné životné prostredie.

Svojím podpisom na petícii vyjadrujem nesúhlas so zmenou lesa na stavebný pozemok.
Žiadam rozhodovacie orgány mesta Košice, aby rešpektovali súčasný platný územný plán, ktorý takúto zmenu neumožňuje.


Petičný výbor:

Ing. Karol Labaš, Berlínska 13, 040 13 Košice - osoba na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy
Ivan Jurčík, Čínska 15, 040 13 Košice
Ing. Štefan Szabó, Varovecká 10, 044 31 Družstevná pri Hornáde 
JUDr. Mgr. Ladislav Rovinský, Pokroku 7, 040 11 Košice, Spolok na podporu skrášľovania Košíc - predseda

Les pri sídlisku Ťahanovce Les v letný večer Les v zimnej hmle Les v zimnom slnku Les s bielou čiapkou Les v letnom ráne


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Les pri sídlisku Ťahanovce zachránený !!!
1.6.2010 20:56 | Karol Labaš

Top správa: Dnešné mimoriadne mestské zastupiteľstvo v Košiciach zrušilo uznesenie č. 779 o predaji 50-hektárového lesa pri sídlisku Ťahanovce pre firmu Fordin s.r.o.Je to skvelé víťazstvo občanov, ktorých rozhodný občiansky odpor vyvrcholil do petície za záchranu lesa. Zároveň je to morálna prehra primátora Knapíka a koaličných poslancov, ktorí sa takmer poldruha roka snažili obhajovať neobhájiteľné, teda imaginárny megaprojekt, o ktorom nakoniec nemal predstavu ani samotný investor. Kauza zbytočne zamestnávala mestských úradníkov, poslancov a traumatizovala najmä obyvateľov sídliska. Petičný výbor očakáva, že po tomto fiasku by aktéri mali pre seba vyvodiť dôsledky a počnúc primátorom ospravedlniť sa občanom. Táto kauza je typickou ukážkou, ako sa volení predstavitelia opantaní vidinou veľkých peňazí dokážu postaviť nielen proti prírode (les), ale aj proti občanom, svojím voličom.

Musím zdôrazniť, že mesto ani Košičania zrušením predaja o nič neprišli. Ani o peniaze za predaj, ani o sľubované pracovné miesta dokonca ani o obchodno-zábavné centrum. Investor si jednoducho trúfol na priveľké sústo. Dokazuje to jeho ponuka splácania s prvou splátkou v hodnote 2,5% kúpnej ceny pozemku.Ako predseda petičného výboru ďakujem všetkým, ktorí podporili petíciu či ináč spolupracovali na záchrane lesa. Dokázali sme to!Karol Labaš – bývalý predseda petičného výboru za záchranu lesa
Ad: Petícia odovzdaná
18.2.2010 18:00 | Karol Labaš

Dnes zástupcovia petičného výboru odovzdali petíciu mestu Košice a MČ Sídlisko Ťahanovce. Viac informácií bude v tlačovej správe, ktorú som redakcii poslal osobitne.
Bez ohľadu na konečný výsledok v mene petičného výboru chcem poďakovať všetkým, ktorí podpísali petíciu vedení zodpovednosťou a vierou, že les zachránime. Košičania majú možnosť prísť sa pozrieť na verejné zasadnutia zastupiteľstiev, ako budú naši volení predstavitelia konfrontovaní s túžbou svojich voličov. Stanovisko k predaju má zaujať MČ sídl. Ťahanovce na zastupiteľstve 24. februára o 16. hodine. Zrušenie predaja lesa sa môže pod vplyvom petície dostať aj na program mestského zastupiteľstva, ktoré začína o 8. hodine deň predtým.

Karol Labaš, predseda petičného výboru
Ad: Rado Kráľ
8.2.2010 22:32 | Karol Labaš

Áno, pôvodne mala byť. Avšak po takmer roku od schválenia predaja lesa mestským zastupiteľstvom z ničoho nič požiadalo mesto Košice dotknutú mestskú časť sídl. Ťahanovce o „záväzné stanovisko“ k predaju. Petičný výbor chce preto v najbližších dňoch petíciu odovzdať a ovplyvniť tak hlasovanie poslancov. Predaj lesa je teda na programe rokovania miestneho zastupiteľstva 24. februára o 16. hodine. Rokovania sú verejné.
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
8.2.2010 17:16 | Vlastimil Mikolas

Likvidacia hodnotneho dubo-hraboveho lesa nad sidl. Tahanovce, pokial sa uskutocni, bude barbarsky cin. Nebudem rozoberat funkcie [ozdravne atd.] lesa, len chcem opat povedat ze aj na sidlisku T. je spusta nelesnej pody zarastane najinvazivnejsim netropickym druhom sveta, vysoko alergizujucim obyvatelstvo, zlatobylou kanadskou. Tam sa malo eventuelne stavat zabavne-obch. centrum a nie vyrubat les !!! Tu rozum stoji. Ale vyzera to, ze to dopadne ako vyrubani parciku na Palackej-Sturovej, kde i cez moje oznamenie, aby aspon presadili 2 vzacne kusy brezy ciernej, neurobili nic. Aupark je nam k nicemu, vsetko to sluzi len chamtivym developerom a zrejme mnohym poslancom, ktori dostanu tucny baksis.
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
8.2.2010 15:57 | Rado Kráľ

Nemala byť petícia do konca apríla?
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
3.11.2009 21:36 | Noro Brázda

Fotky (blízkeho) lesa pridala redakcia ako ilustračné. Pochádzajú z článku Petra Kupčíka, ako je pri fotkách uvedené (http://www.changenet.sk/?section=blok&autor=370526&x=424135 ).
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
3.11.2009 21:23 | jozef homola

BTW, na fotkach mate uplne inu cast lesa, ako je cerveny kriz na leteckej snimke.
Na leteckej snimke je to v lavom honom rohu.
To co je zakrizikovane, by na fotkach asi (urcite) tak dobre nevyzeralo.
Ani 3500 podpisov lykožrútov nezastavilo
27.10.2009 22:16 | Karol Labaš

Prekvapenie sa nekonalo. „Nám zachráňte les, sebe hrdosť, česť!“ – toto heslo na jednom z plagátov odporcov predaja lesa charakterizovalo obsah výzvy petičného výboru adresovanej poslancom, aby na dnešnom mestskom zastupiteľstve v Košiciach zrušili uznesenie o predaji lesa. Výzva nezabrala, bod o zrušení uznesenia č. 779 nebol hlasovaním zaradený do rokovania. Platí status quo: les je ohrozený rovnako ako zostala ohrozená hrdosť a česť väčšiny poslancov. Prečo? Nevyužili možnosť čestne vycúvať z rozhodnutia, ktoré prijali na základe nepravdivých účelových informácií: o lokalizácii lesa, o stave lesa, o „súhlase“ MČ Ťahanovce, o „súhlase“ ÚHA. Nevyužili možnosť presvedčiť ľudí, že zastupujú ich a že zámena s realitnou kanceláriou je len zdanie. Naopak. Väčšina poslancov sa snažila presvedčiť 3500 signatárov petície za záchranu lesa, že jeho vyrúbanie je pre nich to najlepšie a tak to musia aj prijať. Asi 15 ľudí, ktorí sme plagátmi za záchranu lesa vítali poslancov a primátora pred vstupom do rokovacej sály, sme zažili pocity malomocných či všivavých. Asi tak sa od nás väčšina poslancov odvracala, keď sme im núkali podpísať petíciu. Čo však schválili, bolo vystúpenie člena petičného výboru. Ako predseda som sa ujal slova, naša skupina s letákmi sa postavila za mňa. Aký dojem zanechalo moje vystúpenie, nechávam na posúdenie poslucháčov. V každom prípade moje vystúpenie vyprovokovalo možno hodinovú vášnivú diskusiu. A to napriek tomu, že bod o zrušení predaja lesa už pred mojím vystúpením nebol schválený do rokovania. Pri 3500 podpisoch, ktoré som držal v ruke, poslanci mali problém obhajovať, že ešte zastupujú záujmy nás, občanov a voličov. Moja zmienka o spochybnení dôveryhodnosti kupujúceho zarezonovala až tak, že na jeho adresu padali pojmy ako „garážová firma“ alebo „naháňanie Yetiho“, keď sa mesto vo veciach kúpnej zmluvy nevie skontaktovať so spoločnosťou, od ktorej očakáva 17 mil. €. Taktiež sa ťažko dokázali vysporiadať so spochybneniami pravdivosti podkladov vypracovaných magistrátom a poskytnutých poslancom k rozhodovaniu začiatkom roka. Primátor nakoniec pripustil „nepresnosti“ v materiáloch a tiež pripustil preverenie kupujúceho aj možnosť stretnutia s petičným výborom. Nezaháľali ani médiá, pre ktoré je téma zaujímavým sústom.

Možno sa opýtate: malo naše vystúpenie vôbec význam, keď sa vlastne nič nezmenilo? Moja odpoveď je jednoznačná: malo, a veľký. Dali sme jasný signál, že sme odhodlaní pokračovať. Signál poslancom, vedeniu mesta, že s nami musia rátať. Ale aj signál ďalším hrdým spoluobčanom, že ich radi privítame medzi sebou, keď sa odmietnu identifikovať sa s bezmocným stádočkom ľudí bez názoru, čakajúcich na dobro zhora. To nepríde samo, dnes sme zažili, že si ho musíme vybojovať aj si ho vybojujeme.
Sklamanie? Nie, nemôžem byť sklamaný z ľudí, ktorí prišli, aby zabojovali za záchranu lesa. Sklamanie z poslancov, ktorí ignorovali petíciu? Určite nie väčšie, ako bude vlastné sklamanie tých poslancov, ktorí svojim správaním sa sami vyčlenia z priazne svojich voličov. Dnes sme im k tomuto poznaniu dopomohli.
Ad: Zastavme vyčíňanie lykožrútov!
26.10.2009 17:35 | Karol Labaš

Zajtrajšieho, utorkového rokovania Mestského zastupiteľstva v Košiciach sa týka výzva poslancom na zrušenie uznesenia o predaji lesa, o ktorej som napísal v predchádzajúcom príspevku. Príďte sa presvedčiť, ako poslanci z vôle ľudu rešpektujú vôľu ľudu, vyjadrenú zatiaľ asi 2000 podpismi. Stretávame sa v Bielom dome o 8:15 hod. Na zrušenie uznesenia o predaji lesa boli duplicitne oslovení všetci poslanci MZ v Košiciach. Tiež všetci sú informovaní o petícii, prípadne sa o nej dozvedia pred rokovaním, keď im ju ponúkneme na podpis.
Mesto Košice ešte nie je nijako zmluvne viazané, aby najjednoduchším a právne čistým spôsobom vycúvalo z nezmyselného predaja lesa. Zastavme vyčíňanie košických lykožrútov! Na rozdiel od tých tatranských idú zničiť zdravý les, konajú vedome, v rozpore s prírodou, v rozpore s územným plánom aj v rozpore s vôľou tých, ktorí podpísali a ešte podpíšu petíciu za záchranu lesa. Keď už nie poslanci, buďme ekologicky zodpovední aspoň my.
Výzva poslancom na zrušenie uznesenia o predaji
16.10.2009 10:16 | Karol Labaš

14. októbra petičný výbor písomne oslovil všetkých poslancov mestského zastupiteľstva v Košiciach, aby na najbližšom rokovaní (27. až 28. októbra) zrušili uznesenie o predaji lesa. Mesto zatiaľ podľa všetkého nie je v zmluvnom vzťahu s kupujúcim, takže nič by poslancom nemalo brániť čestnému vycúvaniu z kauzy. Ak predsa, žiada si to verejné vysvetlenie. O to viac, že autori vo výzve poukázali na viaceré zavádzajúce a nepravdivé informácie v podkladoch poskytnutých poslancom k schvaľovaniu predaja lesa.
Ešte upresňujúca poznámka k obrázkom: Letecký snímok vyobrazuje presne inkriminovaný les. Ostatné snímky zobrazujú les v bezprostrednom susedstve predávaného.
Vďaka za doterajšie aj budúce podpisy. O osude petície a lesa budeme naďalej informovať tu.
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
12.10.2009 06:20 | eva

Je na čase už zastaviť to nehorazne rozkrádanie, a bohatnutie súčasných mocipánov a zachrániť z tej našej krásnej prírody to čo ešte existuje.Všetci poslanci ktorí tam sedia za nehorázne platy , nech nemajú len prázdne slová ale nech sa teraz postavia za svoj region a za zachranu lesa v Košiciach pri Sídlisku Tahanovce.
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
10.10.2009 11:00 | KO

kde sa bude chodit fetovat a piť ked ulice su uz plne=D...les nam treba!:D
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
4.10.2009 18:53 | -

Treba podporiť túto petíciu a zabrániť likvidácii prírody za tučné vrecká peňazí.
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
1.10.2009 08:45 | sj

Ále... Schváliť si schvália to, čo potrebujú. Dôkazom toho je aj to, čo schválili v minulosti (rýchle protizákonné schválenie prvého predaja lesov, potom rýchle druhé (opravné) schválenie predaja). Samozrejme, že magistrát nie je jediným rozhodovacím orgánom, ale hrá dôležitú úlohu. A v petícii občania vyjadrujú, že nechcú, aby sa les zlikvidoval.
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
1.10.2009 06:46 | -

"Územný plán", ktorý by navrhol rozsiahle úbytky lesa (lesných pozemkov), prakticky nemožno schváliť. :-)
Nezabudnite, ze "magistrát" nie je jediným a tobôž všemocným orgánom...
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
30.9.2009 14:53 | Jozef Nový

Nie je to celkom tak. Minimalne o uzemnom plane budu rozhodovat poslanci.
Priznava to aj hovorkyna magistratu v dnesnom clanku v Korzari (30.9.2009):
http://korzar.sme.sk/c/5039555/peticiou-chcu-s topnut-predaj-kosickych-lesov.html
Ad: Petícia za záchranu lesa v Košiciach pri sídlisku Ťahanovce
24.9.2009 11:56 | -

Žiadať "rozhodovacie orgány mesta Košice" je zbytočné. Les (lesný pozemok) sa nemení na "stavebný pozemok" rozhdovaním orgánov mesta, ale orgánov štátnej správy v pôsobnosti MP SR (zákon o lesoch).Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (17)

 


Čítajte tiež:
Košickí poslanci zatiaľ nerozhodli kauzu predaja lesa
Košičania spustili petíciu za záchranu lesa
Manažérsky ťah alebo podraz?


Súvisiace témy:
Samospráva
Lesy
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Košice


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt