spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave

My, dolupodpísaní občania,

vyzývame poslancov Mestského zastupiteľstva v Rožňave, aby zvážili a prehodnotili predaj pozemkov vo vlastníctve mesta pod autobusovou stanicou v prospech výstavby supermarketu Kaufland alebo rozšírenia hypermarketu Tesco.

Nie sme proti príchodu supermarketu Kaufland, sme však presvedčení, že širšie centrum mesta nie je v nijakom prípade vhodné na stavbu nového či rozšírenie už existujúceho obchodného reťazca.

Myslíme si, že v čase krízy je prvoradou úlohou mestskej samosprávy šetrenie spotrebných výdavkov Mestského úradu, vysoké odmeny vedeniu mesta nevynímajúc.

Odpredaj pozemkov pod autobusovou stanicou podľa nás nesmie byť východiskom pri problémoch s udržaním vyrovnaného rozpočtu mesta, ako to vyžaduje zákon.

Lukratívne parcely by mali byť predmetom predaja až ako posledné východisko po neúspešnom využití všetkých ostatných nástrojov na prekonanie poklesu príjmov mesta a mali by sa pri ňom zohľadňovať aj dlhodobejšie vízie o charaktere mesta, resp. jeho širšieho centra.

Umiestnenie nového supermarketu do priestorov autobusovej stanice spojené s jej predpokladaným radikálnym zmenšením so sebou prinesie niekoľko zásadných rizík, ktoré podľa nás nemožno ignorovať:

  1. dopravný chaos, spôsobený zvýšeným počtom ľudí, pohybujúcich sa na území zastavanom tromi supermarketmi (Tesco, Billa, Kaufland), priľahlými parkoviskami a autobusovými nástupiskami a výstupiskom
  2. zvýšené riziko dopravných nehôd a zranení
  3. zvýšená koncentrácia sociálne neprispôsobivých občanov
  4. zvýšenie hlučnosti a emisií, spôsobených dopravnými prostriedkami

Iným typom rizika je nepriaznivý vplyv súvislého betónového povrchu na mikroklímu mesta. Spolu s úbytkom zelene je masívne a prirýchle odtečenie vody z lokality a jej prehrievanie ďalším dôvodom neuskutočniť zamýšľaný predaj.

Okrem týchto praktických rizík a obmedzení v živote občanov sú tu aj tie ťažšie uchopiteľné, no rovnako dôležité. Ide najmä o zachovanie posledných zvyškov genia loci historického námestia a časti Šafárikovej ulice, ako aj o estetické stvárnenie danej lokality už aj tak ťažko poznačenej stavbou Tesca.

V meste sú vhodnejšie lokality, ktoré rovnako vyhovujú danému podnikateľskému zámeru. Ide napr. o pozemky za bývalým Geologickým prieskumom na Šafárikovej ulici, alebo na sídlisku Juh pri čerpacej stanici Shell.

Sme presvedčení, že naše mesto, ktoré máme radi a na ktorom nám záleží, má potenciál konečne sa stať reálnym turistickým centrom Horného Gemera. To však predpokladá uskutočňovať také kroky, ktoré budú premyslené nielen z ekonomického ale aj z urbanistického, architektonického, environmentálneho a estetického hľadiska.

Preto vyzývame vás, poslancov Mestského zastupiteľstva v Rožňave, aby ste nepredali pozemky mesta pod autobusovou stanicou za účelom výstavby ďalších obchodných reťazcov v tejto lokalite.

V Rožňave 8. 8. 2009


Signatári:

Rado Kovács, učiteľ – hovorca občianskej iniciatívy, Edita Kušnierová, historička umenia, Tibor Takáč, podnikateľ, Peter Koreň, reštaurátor, Belo Hefler, politológ a publicista, Peter Bischof, architekt, Pavol Lacko, študent politológie, Rudolf Pažitka, lesník, básnik a výtvarník, Gabriel Szabó, hudobník, Peter Kmotrík, občiansky aktivista, Matúš Bischof, učiteľ, Jaroslav Stankovič, jaskyniar, Eugen Pál-Baláž ml., hudobník, Michal Baffy, podnikateľ,  Štefan Fábián, fotograf, Roland Neupauer, výtvarník Jozef Šebalj ml., technik, Tomáš Székely, výtvarník, Miro Timár, architekt, Robert Kolesár, stavebný inžinier, Silvia Lörinčíková, muzeologičkaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
1.7.2010 05:38 | Szőllős Sándor

Teljes mértékben támogatom azokat,akik védik városunk természeti értékeit és az egészséges életkörülményeket azokkal szemben,akik a pénzszerzésért még a lelküket is eladnák.Kell keresni más helyeket a "supermarkettek" részére a városközponton kívül.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
24.11.2009 20:53 | VLADIMíR RáC

NEVIEM PREčO BI KAFLAN NEMOHLI POSTAVIť V BIVALOM AREALI GEOLOGICKI PRIESKUM PODLA MNA JE TO NAJ VHODNEšIE MIESTO PRE TENTO VELKO OBCHOD.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
26.8.2009 18:01 | Roznavcania

Supermarkety patria mimo centra mesta, kazdy kto si chce nakupit tam zajde. Co s tymi roznavcanmi ktori cestuju autobusom a hlavne prichadzaju v noci alebo nad ranom do mesta. ak bude autobuska prestahovana inde cestujucim najma zenam hrozi v noci nebezpecie a ak bude zmenseny priestor pre autobusku hrozi viac urazov, myslime ze teraz v takomto stave to nie je idealne mohla by byt aj lepsia ale hlavne ze je vzdialenostou vyhovujuca tomu ktoru vyuziva sluybz SAD. Tesco chce predsa autobusku vybudovat, tak nech ju vybuduje ale Tesco ju nechce zrusit ako poslanci Mestskeho zasatupitelstva.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
20.8.2009 18:12 | Navstevnik Ružomberka

Pokial aj do toho noveho marketu budu chodit ludia nakupovat, tak jeho potrebu tymto pristupom "zlegitimizuju".

Ak by bol nazor za zbytocnost noveho marketu naozaj vacsinovy, jednoducho by stacilo, aby ho kupujuci odbojkotovali. Staci totiz tak malo, rozhodnut sa, ze pri nakupe sa tomuto novemu vyhnem a pojdem nakupit inde. Ano, aj za cenu, ze sa prejdem viac, aj za cenu, ze my to dlhsie potrva a aj za cenu, ze nakupim drahsie.

Ze je to v Ruzomberku nerealne? Asi ano, ale potom tazko mozeme chciet od kompetentnych nejaky iny pristup, ak sami nevladzeme urobit tak malo, ako som napisal.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
19.8.2009 20:19 | Gabriela Platková

Môj názor na výstavbu akéhokoľvek hypermarketu v Rožňave je, že to zbytočné. Ku počtu obyvateľov, ktorí žijú v tomto meste, je dostačujúce množstvo potravinových marketov v meste.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
17.8.2009 17:52 | Ing. Erneast Schuller

Cieleným zámerom výstavby ďalšieho supermarketu pri košickej ulici, sa okrem vo výzve spomínaných nedostatkov a architektonického zdevastovania jadra mesta,ešte viac zahustí doprava na košickej ulici a znásobí sa už aj doposiaľ veľké riziko ťažkých a smrteľných úrazov občanov, ktorí sú nútení do svojich obydlí prechádzať z chodníka na severnej strane ulice nechráneným prechodom na južnú stranu ulice.Žiadam poslancov MZ , že keď už nepodporili našu požiadavku na vybudovanie chodníka na južnej strane košickej ulice možno aj pod vplyvom neuváženému vyjadreniu primátora, že chodník na našej ulici nepatrí medzi jeho priority, tak aspoň nech svojim zlým rozhodnutím nevytvárajú ešte ďalšie zhoršovanie našich životných podmienok v tomto meste.Nech berú na zreteľ, že vačšina z nás je už za dochodkovýn vekom a naše reakcie pri prechode frekventovanou cestou sú už aj tak znížené.Ďakujem za všetkych občanov košickej ulice.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
16.8.2009 21:33 | makulienka

Nie je to chore?Radšej viac parkov,stromov a nakupne centra treba dat vonku z mesta.A čo tí ludia či byvaju v ich blýskosti??Na to tam hore iste nikdo nemysli.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
15.8.2009 19:55 | ladislav szabó

Voľné a spustnuté miesto, ktoré treba oživiť je aj vedľa kúpaliska smerom na Brzotín. Je to miesto s dobrým prístupom a pre Hypermarket v našom meste prijateľnejšie miesto. Problém je ešte stále, že ľudia majú strašne radi peniaze.
Mgr.Ladislav szabó, teológ
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
13.8.2009 08:31 | ?

rado kovács: link treba sceliť, alebo hľadaj podľa základnej adresy... prajem trochu kreativity a pokusov :-)
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
12.8.2009 16:38 | rado kovács

"?", skús to nalinkovať poriadne, lebo mne nadriadený Generálny štáb spoločenstva Múvmentariánov, podsekcie "osoby riadené priamo Homerom Simpsonom" ten link nedokáže rozlúsknuť
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
12.8.2009 16:14 | ?

ako sa k veci postavia aj niektorí organizátori petície, resp. im nadriadené osoby?

http://www.pamiatky.sk/pamiatky/data/obrazky/File/ elektronicka_tabula/PU_08_334_2_1840_AND.pdf
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
11.8.2009 19:27 | Jozef Ruska

Supermarkety patria na okraj mesta
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
11.8.2009 14:34 | Marian Mezei

Len by som chcel poprosiť poslancov aby vzali do rúk nejaké staré fotky mesta a pozreli sa na ne a ak im na nich chýbajú megalománske obchodné centrá tak nech predávajú a stavajú.
Koniec koncov je to na nich aj keď sa to žiadnym Rožňavčanom okrem nich asi páčiť nebude.
Precestoval som už veľký kus sveta a ešte nikde som nevidel v historickom centre veľké plechové stavby. Ak tam už nejaké obchodné centrum bolo tak malo charakter daného mesta a nie svojej značky. (napr. Modro Červeno Biele TESCO tváriace sa ako dominanta)
Ak ide niekto na veľký nákup ide autom a je jedno či to ma v centre alebo na periférii mesta a na malé nákupy je množstvo obchodíkov v samotnom centre ktoré dávajú zarobiť Rožňavčanom a nie nadnárodným spoločnostiam.

Gemer ma obrovský potenciál v turizme a nepredpokladám že obchoďáky v centre by si niekto prišiel pozrieť.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
11.8.2009 13:52 | denisa albertova

toto neprospeje mestu len ho zrujnuje .Kto tam bude nakupovat ked ludia pomali nemaju na chlieb
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
10.8.2009 23:02 | Lipták Zdenko

Ak si niekto mysli, ze tuctove a neesteticke supermarkety v centrach miest na Slovensku zvysia atraktivnost Slovenska, tak je na hlbokom omyle. Cely svet sa nam vysmeje, ako sme si nechali znicit nase krasne historicke centra skatulami.
Supermarkety nepatria do centier !
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
10.8.2009 20:58 | Ladislav Dsulík

Všade sa supermarkety stavajú na okraji mesta . Je dosť priestoru,aby sa tak stalo aj v Rožňave. Možnosti sú niekoľko. Stačí to zvážiť.
Ad: Výzva proti predaju pozemkov pre supermarket v Rožňave
10.8.2009 13:39 | Pavol Horváth

Pavol Horváth, jaskyniarPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (17)

 Súvisiace témy:
Samospráva
Ekonomika

Súvisiace regióny
Rožňava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt