spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“

Vláda SR dňa 28.01.2009 na svojom zasadnutí schválila Národný akčný plán pre deti na rok 2009 - 2012. Návrh národného akčného plánu predložila do vlády ministerka Tomanová.

Vládni predstavitelia pri novele zákona o sociálnoprávnej ochrane platnej od 01.01.2009 ubezpečovali verejnosť, že zákazy všetkých foriem telesných trestov sa nevzťahujú na rodičov, ale len na detské domovy.

Vláda SR však schválením Národného akčného plánu (časť 2.4 Telesné tresty, body 36 - 37) vyjadrila súhlas s plánom zvážiť trestné stíhanie rodičov aj za „výchovnú po zadku“, uplatnením nulovej tolerancie k telesným trestom aj v rodine.

Viacerí odborníci sa zhodujú s vyjadrením detskej psychiatričky MUDr. Anny Kováčovej „nemôžeme hovoriť o zlyhaní rodiča, ak sú vyčerpané všetky iné alternatívy a rodič vedome, bez hnevu použije voči dieťaťu telesný trest v podobe výchovnej po zadku, ale o rodičovskej výchove a stanovení hraníc pre dieťa. Po potrestaní je dôležité dieťa ubezpečiť, že napriek zaslúženému trestu je rodičmi stále milované.“

Anglický právnik Dr. Paul Diamond, ktorý obhajoval práva rodičov uplatňovať výchovnú autoritu voči svojim deťom, hovorí: "Existuje narastajúca snaha štátu posilniť kontrolu nad rodinou, ktorá je založená na falošnej ideológii a dôkazoch. Keď raz tento druh legislatívy dosiahne účinnosť, mnohí slušní rodičia budú kriminalizovaní. V Anglicku bol napr. uväznený otec, ktorý udrel dcéru za to, že o polnoci búchala susedovi na okno. Pravdepodobne stratí svoju prácu a bude mu zabránené pracovať s deťmi. V inom prípade bol otec zatknutý za facku, ktorú dal svojmu sedem ročnému synovi, lebo utiekol z domu. Rodičia v Anglicku sa veľmi obávajú trestať svoje deti a výsledky sú zrejmé. Čoraz viac mladých ľudí  zneužíva svoje správanie voči rodičom."

Občania podpísaní pod touto petíciou:

sú zásadne proti týraniu a akémukoľvek ponižovaniu detí, ale nesúhlasia, aby rodičia boli trestne stíhaní za „výchovnú po zadku“. Je pre nás neprístupné, aby štát zbavoval rodičov významného nástroja uplatňovania rodičovskej autority.

Žiadame vládu a parlament SR, aby nesiahali na prirodzené práva rodičov a aby zastavili proces smerujúci ku kriminalizácii „výchovnej po zadku".


Mgr. Marek Nikolov, predseda občianskeho združenia Pastor bonus
Mgr. Marcel Podolinský, podpredseda občianskeho združenia Pastor bonusPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
30.5.2010 21:52 | ywonnee

som matka 2 deti 3 a pol rocnej dcerky a 4 mesacneho syna. niesom zastanca telesnych trestov ale niekedy nastane situacia kedy si rodic uz nevie rady s dietatom a musi pouzit "vychovnu! po zadku alebo u starsich deti za ucho... moja dcerka je "zive striebro", ja mam trpezlivosti za pol europi ale niekedy co je vela to je vela a jednoducho ju inak nez "vychovnou po riti" neukocirujem... tento zakon je proste poriadna blbost... volakedy na nas rodicia cvicili karate a a sme tu? zivy zdravy, vacsina vzdelani a dobry rodicia...
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
29.11.2009 01:28 | Michaela Brunovská

Podla mna si obcas deti zasluzia dostat vychovnu, som samozrejme proti tyraniu ale male placnutie nic nespravi okrem vychovy.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
26.11.2009 19:46 | Edmund Balog

Veľmi dobrý návrh proti tomu, aby sa potlačila prirodzená autorita rodičov a vláda dala do rúk práve problémovým deťom zbraň, ktorú môžu zneužiť voči svojim rodičom a zbaviť sa ich "zákonným spôsobom". Potom, keď už dospejú a budú z nich ostrieľaní kriminálnici, bude vláda hádzať vinu na neschopných rodičov pri ich výchove... Vážení kompetentní a čo tak vládny návrh zákona voči deťom, ktoré týrajú svojich rodičov už od ZDŠ, kedy rodič vystresovaný z pracovného preťaženia aby uživil "váženého chráneného výrastka", musí chodiť do školy riešiť a tutlať výrastkove vylomeniny? Tento ho potom neskôr v starobe a chorobe odmení za ochranu tým, že ho oberie o peniaze a nedá mu ani pohár vody... resp. mu naloží, aby nezabudol, kto celý život v skutočnosti riadil chod rodiny...
Zrejme sa našim pánom voleným počas celoročného dovolenkovania a podnikania neujde čas na rozhliadnutie sa okolo seba a zistenie reality...
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
23.11.2009 17:22 | jedna mama

K pani Čižmárikovej:
Možno by bolo dobre, keby dospelým mal kto dať výchovnú po zadku. Nechápem, prečo vidíte ponižovanie v tom, keď milujúci rodič proste vyčerpá všetky možnosti a dá decku facku. Samozrejme myslím výnimočnú situáciu, nemôže tak robiť každý deň. Dieťa musí pochopiť, že tentoraz urobilo niečo naozaj neprípustné s čím rodič nesúhlasí. Neuznávam americký systém výchovy- dieťa strčiť cudzej ženskej a občas si ho prisť pozrieť, zahrnúť ho prebytkom a robiť z neho stred vesmíru. Takéto rozmaznané egoistické osôbky sú pre spoločnosť pohromou. A nechápem, že táto spoločnosť kriminalizuje facku a kľudne akceptuje psychickú manipuláciu detí v rôznych doslova škodlivých reklamách, videohrách, krvákoch v TV. Tlieskame 13 ročným anorektickým deťom na mólach pri módnych prehliadkách, necháme deti manipulovať v rôznych televíznych superstar, kde najstarší účastník má 17 rokov. Kam toto dôjde? Proti tomu je facka neškodné pohladenie na duši. A to som vynechala nechutné perverzity a pedofilné praktiky.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
16.10.2009 13:09 | Iveta Čižmáriková

absolútne NESÚHLASÍM s touto petíciou.Nikto nemá právo ubližovať oveľa menšiemu,slabšiemu a bezbrannému dieťaťu. Pýtam sa, KTO BIJE DOSPELÝCH keď "neposlúchajú?" možno by sme sa k tomu inak stavali, keby sme boli deti obrov, ktorí by nás zauškovali.

Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
10.10.2009 14:05 | Patrícia Hulková

Ad Silvia Balogová: Silvia, možno by Ste boli veľmi prekvapená, keby Ste vedeli, aká časť detí a mladistvých, čo sa dopúšťajú násilia a šikanovania, sú práve tí, ktorým doma všetko dovolia, t.j. práveže im nejaká tá výchovná po zadku chýbala.
Ja skutočne nie som zástankyňou zásady "bime deti hlava-nehlava", ale naozaj sú prípady, keď sa to už inak riešiť nedá. Nie je dieťa ako dieťa, na niektoré zaberie dohovorenie, na iné nie, v určitom veku to možno použiť, v inom ešte nie... Väčšina z nás dostala svojho času pár výchovných po zadku, a čo? Umreli sme z toho? Hnevá sa niekto azda preto na svojich rodičov, keď časom zistí, aký cieľ mala tá "výchovná na zadok"? Samozrejme tým nemyslím mlátenie dieťaťa na modro, ale zakazovať "výchovnú na zadok" za účelom zabránenia týrania detí, tak to je pekný nezmysel. Skutočne týrané deti budú aj naďalej príliš zastrašené, aby sa ozvali, akurát si vypestujeme generáciu výrastkov, čo bude za každú hlúposť volať políciu a vo väzení skončia ľudia, ktorí sa jednoducho snažia, aby im doma nevyrastali kriminálnici.
Deťom treba stanoviť hranice, pokiaľ môžu zájsť, a ak je na to potrebná "výchovná po zadku", radšej nech ju dostanú od rodiča aj vysvetlením, za čo to dostali, než by potom mali dostávať oveľa tvrdšie facky od života, a potom sa len budú čudovať, čím si to zaslúžili.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
9.10.2009 19:39 | Silvia Balogová

Súhlasím s vládou. Pre niekoho to môže byť „výchovná po zadku“, no pre ostatných to nemusí byť zrovna výchovné. Minimálne nie výchovné v kladnom zmysle. Deti to môže vychovávať zároveň ku upevňovaní si autority medzi ostatnými deťmi tiež „výchovnou po zadku“. Pokiaľ sa však hovorí o takýchto „výchovných po zadku“ medzi deťmi, nikto ich tak už nenazve. Je to iba bitka, či šikanovanie, ktoré si však dieťa mohlo priniesť z domu. Príkladom im boli rodičia. A nech už sú rodičia dobrí alebo zlí v tomto ich deti neváhajú napodobniť. Petíciu určite nepodporím.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
9.10.2009 13:44 | Amanda Offermann

Peter Cernický, zobral si mi slová z úst. ďakujem, úplne vystihnutie o čo ide. každý rodič nech si prečíta knihu :Rešpektovat a být respektován. ved nikto sa nenarodil s tým aby vedel vychovávať a aj to sa treba naučiť. Odpozeraním prevezmeme aj nesprávne a deštruktívne výchovné metódy po svojich rodičoch. Výchova neznamená nedať či dať po zadku, ale viesť dieťa k tomu čo je správne a čo nie a ak ho udriem akokoľvek (mocenský prístup) aký príklad z toho má? Aké ma potom opodstatnenie táto petícia?? Nemala by znieť- petícia za vloženie predmetu do školstva-Rodičovstvo a vzťahy, nemalo by toto väčší prínos pre budúcich rodičov a tým spoločnosť? Automaticky by sa vylúčila možnosť dať po zadku-toto nikdy nepoučí, že daná vec za ktorú to dostalo bola nesprávna, ale nezopakuje to len zo strachu pred dalším-PO ZADKU!!!
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
8.10.2009 10:19 | Peter Cernicky

Prosím,
zamyslite sa nad "poameričťovaním" všetkého, s čím sa denne stretávame, spoločnosť nepotrebuje detských psychológov, ale psychológov, ktorí naučia dospelých, ako majú vychovávať deti, Matka je spolu s Otcom hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje vývoj dieťaťa v spoločnosti. Ak je základnou jednotkou spoločnosti rodina, opýtajme sa "zákonodarcov" na ich rodiny, keď na základe vlastných skúseností vznikajú nezmyselné návrhy !
Deti majú od mala pozorovací zmysel, ktorý si rodič často neuvedomuje a nesprávne interpretuje životné priority, a fungovanie v spoločnosti.
Pozdravujem všetkých, ktorí pristupujú k svojim deťom s láskou a porozumením, a vedia, čo znamená výchova.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
4.10.2009 21:27 | Lada V.

Večne poloprázdny parlament, neschopný uznášania a poslanci? Zákony sa im ani nechce čítať, (veď komu by sa aj chcelo, za tie peniaze), potom, keď sa tam aj dostavia, trochu si prečítajú novinky, polúštia krížovku, pošlú sms, trochu pospia a keď ich vyzvú, nuž zahlasujú a ani nevedia za čo. Tak máme čoraz väčší chaos v zákonoch a nikto sa už v ničom nevyzná a jeden zákon odporuje druhému. Ja ozaj neviem, načo tých poslancov máme?
Kto už konečne dá po zadku zákonodarcom?
19.8.2009 14:58 | RadoDaj

Zákony čím ďalej tým viac obmedzujú zdravý vývoj spoločnosti. Sú neprehľadné, bežný občan nemá reálnu možnosť poznať všetky svoje práva, povinnosti a obmedzenia. Ak sa chce niekto ohradiť voči nespravodlivosti, nemá zákonom zaručenú ochranu - zákon totiž neznamená spravodlivosť.
Chcelo by to nejakú novú formu spoločnosti, založenú na zdravom sedliackom rozume, ale to vyžaduje zmenu myslenia a hlavne vzájomného prístupu ľudí. Nemám riešenie, som len jedným z mnohých ktorí sa sťažujú a nevedia čo s tým. Vo svojom blízkom okolí žijeme s ľuďmi vo vzájomnej podpore, úcte, výkonu spravodlivosti aj proti vlastnému prospechu,a hlavne čestne! Nájde sa 50 000 Slovákov, ktorí vedia slušne a zdravo žiť bez písaných zákonov? Kedy sa už zobudíme a začneme znova, napr. od Desatora? Čo takto založiť vlastnú autonómnu oblasť, kde "zlí nemajú nárok"? Iste, ťažko selektovať ľudí na hodných a nehodných.. navyše, je takmer isté že Systém, ktorý vládne, by sa proti takejto spoločnosti kruto postavil (koľkokrát sa už stalo?), veď prečo by mal tolerovať ľudí, ktorí nepotrebujú zákony, právnikov, súdy a možno dokonca vládu? Nie som politológ, ani do medzinárodného ani domáceho práva nevidím viac ako bežný človek, ale niečo sa musí dať urobiť... čo pôjdeme zase na námestia? Kedy? Bude predpovedaný Mayský (a aj podľa iných Veľkých Kníh) "koniec sveta" 23.12.2012 a začne "nová éra"? Vydržíme?
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
15.8.2009 20:38 | ladislav szabó

Niektoré citácie z Božie Slova.
čo si Boh stvoriteľ ľudí myslí o výchove: Pr 1:1 Príslovia Šalamúna, syna Dávidovho, izraelského kráľa,
Pr 3:12 Lebo toho, koho miluje Hospodin, karhá, a to jako otec syna, ktorého má rád.
Pr 13:24 Ten, kto zdržuje svoj prút, nenávidí svojho syna; ale ten, kto ho miluje, kázni ho zavčasu.
Pr 19:18 Kázni svojho syna, kým je nádej; ale k tomu, aby si ho zabil, nepozdvihuj svojej duše.
Pr 29:17 Kázni svojho syna, a spôsobí ti odpočinutie a dá rozkoše tvojej duši.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
24.6.2009 03:54 | Milan Niznansky

Peticia vypichla zlu cast vety, ovela nebezpecnejsia je tato:
".., uplatnením nulovej tolerancie k telesným trestom aj v rodine."

Vazeni Deti-netreba-udierat-na-vychovu, mate pravdu ktoru tu nikdo nevyvracia. Postradate pointu tejto peticie.
Hlavna otazka totiz neznie ci je bitka idelany sposob vychovy ale ci _akykolvek_ fyzicky trest v ramci nulovej tolerancie oznacit za trestny cin.
Tu si treba uvedomit ze tym staviate dieta automaticky do mocenskej pozicie na ktoru nie je psychologicky vyvinute.
Utok dietata na rodica postihovany rovnakym systemom nulovej tolerancie nebude!
Tato asymetria je v krizovych situaciach (netvarme sa ze nenastavaju) velmi zla. Rodic je totiz NUTENY bud nad potomkom "zlomit palicu" alebo dieta potrestat vyhradne psychicky co je casto horsie ako jeden pohlavok

To co treba riesit je zlepsit siet detskych psychologov a bojovat proti _tyraniu_ nie proti akemukolvek podozrivemu fyzickemu kontaktu. Domacie nasilie je v zakonne osetrene uz dnes.
Extremizacia legislativy nahradza jeden problem druhym.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
27.5.2009 00:04 | soňa sirotiaková

nie som zástanca ani realizátor fyzických trestov,no viem si predstaviť situácie,keď by som možno výchovnú po zadku použila.predstavte si napr. rozjarené malé dieťa,ktoré sa vám na ulici vytrhne z rúk a uteká k ceste plnej áut.v situácii bezprostredného ohrozenia nemáte čas na obšírne vysvetľovanie, ale použijete prvé,čo vás inštinktívne napadne,aby ste preboha to dieťa zastavili..a to je len jeden príklad.ak je účelom zdravé spamätanie sa dieťaťa,prosím.človek,ktorý má rád svoje dieťa,ho nechce zbytočne traumatizovať.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
26.5.2009 16:23 | Peter

Moje deti dostali na zadok tolkokrat ze by to spocitali na prstoch jednej ruky, z toho vyplyva ze niesom zastancomk telesnych trestov, ale taktiez viem ze su situacie kedy jedna upozornujuca na zadok ma vycsi ucinok ako 2000 slov
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
16.5.2009 22:39 | Martina Olostiakova

Tuto peticiu nepodporim, mam 2 deti (7 a 10 rokov) a vychovavam ich bez bitky. Nie vzdy je to jednoduchsie ako s bitkou (ci "vychovnou" po zadku) ale ide to - a mam z toho radost, ze to ide! (Deti sa tiez nestazuju ;o)... a nemam vobec pocit ze by z nich boli "mali tyrani")
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
14.5.2009 10:42 | M.R.

v ziadnom pripade toto nepodporim!
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
1.4.2009 23:48 | Aurel

V prvom rade by som chcel "trefne" reagovať na prečítané argumenty:

1. Veľa z Vás sa tu odvoláva na oprávnenosť výchovného prostriedku "na zadok" a ako to patrí k výchove. No vzhľadom na to ako poznám generácie súčasnej mládeže a jej výchovu musím povedať, že niečo asi škrípe a mám taký pocit, že už ani moc čo nieje pokaziť tak prečo to neskúsiť

2. Ach tá naša slovenská povaha...v príspevku sa píše "ZVÁŽIŤ trestné stíhanie rodičov aj za výchovnú po zadku" čo v preklade neznamená generálne za každú po zadku začať stíhanie rodičov...to by bolo dosť papierovania a také veľké kapacity nemáme :)

A po mojom vyventilovaní emócií aj niečo na zamyslenie...

Niesom zástancom rovnice "úder po riti" = trestné stíhanie rodiča, čo by ako tu viacerí vystríhajú viedlo k organizovanému udavačstvu detí ale situácia v ktorej sa mnohé deti ocitajú nieje jednoduchá a práve takýto návrh im v značnej miere uľahčujú situáciu. Väčšina (mladých) ludí ktorý tu píšu nikdy nezažila týranie (a nemusí byť ani fyzické) a nevie ako komplikovaný môže byť život s násilníkom. Osobne verím, že tento zákon bol iniciatívou práve takej osoby, ktorá dneska sedí v lavici parlamentu a zažila na vlastnej koži takúto situácia. Môžno tento človek vedel čo predkladá a vie že o svojej pravde niektorých nepresvedčí. Takisto verím, že osoba, ktorej pripadne právomoc rozhodnúť o prípadnom začatí či nezačatí stíhania rodičov bude aj psychológ nielen byrokrat a vie usúdiť čo je pre výchovu dieťaťa správne a čo devastujúce. V neposlednom rade pri správnej spolupráci našej verejnej správy, sa zneužívanie udávania deťmi môže škaredo otočiť voči nim. Protivia sa mi všetci ktorú túto tému zneužívajú na vylievanie si žlče a nespokojnosti. Záverom priznávam, že predložený návrh nieje najštastnejším riešením, na druhej strane si viem takýto systém predstaviť v praxi a verím, že tých pár krivých udaní by vyvážilo bezpečie a pokoj detí.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
31.3.2009 11:55 | Ladislav Serenča

Tento cirkus iba dokazuje, ako vláda a parlament vodia občanov Slovenska za nos. Takto sa nemusia zaoberať takými zákonmi, ktoré od nich väčšina Slovákov očakáva.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
31.3.2009 08:26 | katka kovacova

A preco netrestat romskych rodicov, ktori nechaju v zime deti bose behat po vonku, nepridu s nimi na povinne ockovania, ci nechaju ich cele dni sa flakat bez dozoru. Nie je to nebezpecnejsie ako jedna po zadku? A kto ochrani rodicov pred malymi tyranmi?Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (84)

 


Čítajte tiež:
Biť či nebiť deti – je to naozaj ešte otázka?
Biť ľudí je zlé … deti sú tiež ľudia!


Kontakty:
Pastor Bonus

Súvisiace témy:
Rodina
Deti a mládež
Kriminalita
Štátna správa
Právo
Ľudské právaREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt