spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“

Vláda SR dňa 28.01.2009 na svojom zasadnutí schválila Národný akčný plán pre deti na rok 2009 - 2012. Návrh národného akčného plánu predložila do vlády ministerka Tomanová.

Vládni predstavitelia pri novele zákona o sociálnoprávnej ochrane platnej od 01.01.2009 ubezpečovali verejnosť, že zákazy všetkých foriem telesných trestov sa nevzťahujú na rodičov, ale len na detské domovy.

Vláda SR však schválením Národného akčného plánu (časť 2.4 Telesné tresty, body 36 - 37) vyjadrila súhlas s plánom zvážiť trestné stíhanie rodičov aj za „výchovnú po zadku“, uplatnením nulovej tolerancie k telesným trestom aj v rodine.

Viacerí odborníci sa zhodujú s vyjadrením detskej psychiatričky MUDr. Anny Kováčovej „nemôžeme hovoriť o zlyhaní rodiča, ak sú vyčerpané všetky iné alternatívy a rodič vedome, bez hnevu použije voči dieťaťu telesný trest v podobe výchovnej po zadku, ale o rodičovskej výchove a stanovení hraníc pre dieťa. Po potrestaní je dôležité dieťa ubezpečiť, že napriek zaslúženému trestu je rodičmi stále milované.“

Anglický právnik Dr. Paul Diamond, ktorý obhajoval práva rodičov uplatňovať výchovnú autoritu voči svojim deťom, hovorí: "Existuje narastajúca snaha štátu posilniť kontrolu nad rodinou, ktorá je založená na falošnej ideológii a dôkazoch. Keď raz tento druh legislatívy dosiahne účinnosť, mnohí slušní rodičia budú kriminalizovaní. V Anglicku bol napr. uväznený otec, ktorý udrel dcéru za to, že o polnoci búchala susedovi na okno. Pravdepodobne stratí svoju prácu a bude mu zabránené pracovať s deťmi. V inom prípade bol otec zatknutý za facku, ktorú dal svojmu sedem ročnému synovi, lebo utiekol z domu. Rodičia v Anglicku sa veľmi obávajú trestať svoje deti a výsledky sú zrejmé. Čoraz viac mladých ľudí  zneužíva svoje správanie voči rodičom."

Občania podpísaní pod touto petíciou:

sú zásadne proti týraniu a akémukoľvek ponižovaniu detí, ale nesúhlasia, aby rodičia boli trestne stíhaní za „výchovnú po zadku“. Je pre nás neprístupné, aby štát zbavoval rodičov významného nástroja uplatňovania rodičovskej autority.

Žiadame vládu a parlament SR, aby nesiahali na prirodzené práva rodičov a aby zastavili proces smerujúci ku kriminalizácii „výchovnej po zadku".


Mgr. Marek Nikolov, predseda občianskeho združenia Pastor bonus
Mgr. Marcel Podolinský, podpredseda občianskeho združenia Pastor bonusPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
29.11.2009 01:28 | Michaela Brunovská

Podla mna si obcas deti zasluzia dostat vychovnu, som samozrejme proti tyraniu ale male placnutie nic nespravi okrem vychovy.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
26.11.2009 19:46 | Edmund Balog

Veľmi dobrý návrh proti tomu, aby sa potlačila prirodzená autorita rodičov a vláda dala do rúk práve problémovým deťom zbraň, ktorú môžu zneužiť voči svojim rodičom a zbaviť sa ich "zákonným spôsobom". Potom, keď už dospejú a budú z nich ostrieľaní kriminálnici, bude vláda hádzať vinu na neschopných rodičov pri ich výchove... Vážení kompetentní a čo tak vládny návrh zákona voči deťom, ktoré týrajú svojich rodičov už od ZDŠ, kedy rodič vystresovaný z pracovného preťaženia aby uživil "váženého chráneného výrastka", musí chodiť do školy riešiť a tutlať výrastkove vylomeniny? Tento ho potom neskôr v starobe a chorobe odmení za ochranu tým, že ho oberie o peniaze a nedá mu ani pohár vody... resp. mu naloží, aby nezabudol, kto celý život v skutočnosti riadil chod rodiny...
Zrejme sa našim pánom voleným počas celoročného dovolenkovania a podnikania neujde čas na rozhliadnutie sa okolo seba a zistenie reality...
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
23.11.2009 17:22 | jedna mama

K pani Čižmárikovej:
Možno by bolo dobre, keby dospelým mal kto dať výchovnú po zadku. Nechápem, prečo vidíte ponižovanie v tom, keď milujúci rodič proste vyčerpá všetky možnosti a dá decku facku. Samozrejme myslím výnimočnú situáciu, nemôže tak robiť každý deň. Dieťa musí pochopiť, že tentoraz urobilo niečo naozaj neprípustné s čím rodič nesúhlasí. Neuznávam americký systém výchovy- dieťa strčiť cudzej ženskej a občas si ho prisť pozrieť, zahrnúť ho prebytkom a robiť z neho stred vesmíru. Takéto rozmaznané egoistické osôbky sú pre spoločnosť pohromou. A nechápem, že táto spoločnosť kriminalizuje facku a kľudne akceptuje psychickú manipuláciu detí v rôznych doslova škodlivých reklamách, videohrách, krvákoch v TV. Tlieskame 13 ročným anorektickým deťom na mólach pri módnych prehliadkách, necháme deti manipulovať v rôznych televíznych superstar, kde najstarší účastník má 17 rokov. Kam toto dôjde? Proti tomu je facka neškodné pohladenie na duši. A to som vynechala nechutné perverzity a pedofilné praktiky.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
27.5.2009 00:04 | soňa sirotiaková

nie som zástanca ani realizátor fyzických trestov,no viem si predstaviť situácie,keď by som možno výchovnú po zadku použila.predstavte si napr. rozjarené malé dieťa,ktoré sa vám na ulici vytrhne z rúk a uteká k ceste plnej áut.v situácii bezprostredného ohrozenia nemáte čas na obšírne vysvetľovanie, ale použijete prvé,čo vás inštinktívne napadne,aby ste preboha to dieťa zastavili..a to je len jeden príklad.ak je účelom zdravé spamätanie sa dieťaťa,prosím.človek,ktorý má rád svoje dieťa,ho nechce zbytočne traumatizovať.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
26.5.2009 16:23 | Peter

Moje deti dostali na zadok tolkokrat ze by to spocitali na prstoch jednej ruky, z toho vyplyva ze niesom zastancomk telesnych trestov, ale taktiez viem ze su situacie kedy jedna upozornujuca na zadok ma vycsi ucinok ako 2000 slov
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
16.5.2009 22:39 | Martina Olostiakova

Tuto peticiu nepodporim, mam 2 deti (7 a 10 rokov) a vychovavam ich bez bitky. Nie vzdy je to jednoduchsie ako s bitkou (ci "vychovnou" po zadku) ale ide to - a mam z toho radost, ze to ide! (Deti sa tiez nestazuju ;o)... a nemam vobec pocit ze by z nich boli "mali tyrani")
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
14.5.2009 10:42 | M.R.

v ziadnom pripade toto nepodporim!
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
12.2.2009 11:56 | Martin Petrek

Nesuhlasim s tymto zakonom. Kedze aj ja rozmyslam, ze sa v buducnosti stanem otcom, nechcem, aby som bol potrestany za vychovu mojho dietata.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
10.2.2009 15:04 | Anna Verešová

Štát sa nemá starať do rozhodnutia (akéhokoľvek) rodičov. Slobodný štát ponecháva slobodu svojim občanom.Podľa tohto sme všetci neschopní hlupáci.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
10.2.2009 13:10 | František Drozd

To je zásah do prirodzených práv a povinností rodiča. Rodina aj štát predsa musia konať subsidiárne a štát by mal byť nápomocný v plnení funkcie rodiny. Len vtedy ak rodina zlyháva a stane sa disfunkčnou, vtedy žiada pomoc od vyššieho spoločenstva napr. širšej rodiny, školy, obce a až tak môže prísť štátna pomoc.
Identita rodičovských práv by mala byť nedotknuteľná a štát ju má len ochraňovať a vytvoriť akýsi právny rámec na uplatňovanie výkonu rodičovských práv a povinností. JE to veľmi rozsiahla téma, o ktorej treba hovoriť nezaujato a bez emócii, najmä na verejných fórach aj v médiách.
Čo tak ukázať reálne príklady zo štátov kde už majú takýto zákon...
10.2.2009 09:08 | Dušan Mačuha

Dobrý deň,
zákon nie je zlý a v podstate s ním súhlsím, ale nie je aplikovatelný v tejto chvíli na Slovensku. Prečo? Lebo táto spoločnosť prestala vychovávať, ludia sú nevšímavý, toleruje sa násilie, v televízií, na školách, v celej spoločnosti... Áno školy sú ten pravý obraz úrovne našej spoločnosti. Keď dieťa zbije spolužiaka, alebo sa naháňa a rozbije okno a potom príde rodič za riaditeľom a vyhráža sa mu že to jeho dieťa nebolo!!! Aký príklad je to pre to dieťa? Jednoznačne si môže dovoliť čokoľvek. Rodičia nedopustia na svoje dieťa, lebo si myslia že ho vychovali najlepšie a učiteľ s 30.ročnou praxou je pre nich "nič". Prečo lebo ani pre jeho rodičov škola nič neznamená a aj bez nej sa dostalli k majetku. A potom vychovávajte dieťa v takej spoločnosti, vysvetlujte mu že nemôže fajčiť, piť, nahánať na autách ako je spolužiaci. Veď oni to môžu...Ja som tiež otec a cítim zodpovednosť za moje dieťa. Vychovávam ho v najlepšom svedomí a vedomí, tak aby mi raz nezazvonili pri dverách "zelený". Som za neho do 15 rokov trestne zodpovedný a po celý život by ma mrzelo keby niekomu vedome spôsobil bolesť. A preto pokiaľ táto spoločnosť nevyzreje a nestane sa z nej konečne vyspelá spoločnosť kde sa budú tolerovať farby, rasy a sexuálne zvyky, kde budeme môcť dôverovať polícií že spravodlivo potrestá vinníkov, tak dovtedy budem na mojom dieťati uplatňovať aj "po zadku". Ani Fico, ani Tomanová nie sú zodpovedný za výchovu,sú to rodičia. A keď mi ukážu ako vychovať dieťa bez "po zadku" tak sa tohto zvyku veľmi rád vzdám. Podľa mňa je "po zadku" len urýchlením výchovy v určitej situácií a nie spôsobom ako si vybudovať rešpekt.
Rozhranie rodičovského práva a násilia by malo byť v podobe zdravotných následkov. Ak by boli viditeľné modriny tak by to bolo násilie a rodičia nezdvládajú výchovu a potrebujú pomoc, nie že idú do basy! Ak by bolo modrín veľa tak samozrejme basa. Nechal by som to na už na psychologické a zdravotné posudky. Myslím že prezumcia neviny je základné ústavné pravidlo. Preto paušalizovať a hádzať všetkých rodičov do jedného vreca je zlé. Preto zákon v takejto podobe nepodporujem.
A ak by ste chceli vedieť ako tento zákon vyzerá v parxi, tak sa opýtajte au pair z Anglicka, ako sa tam správajú ich deti k rodičom. A ako vyzerajú ich obézne deti, ako odmietajú jesť zeleninu, ako si vinucujú rôzne darčeky a pod. Tam im tento úžasný zákon o intolerancií domáceho násilia už prerástol cez hlavu a je len otázkou času kedy ho zrušia.
Radšej nech p.Tomanová rozmýšla ako zvýšiť rodičovský príspevok, aby to bol naozaj príspevok na výchovu dieťaťa a nielen na nákup základných životných potrieb dieťaťa. A čo matka??? Tám má menšie dôstojnosť ako nezamestnaný?
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
10.2.2009 07:20 | Andrea Tokarova

Mam tri deti vo veku 18,15 a 1 rok. Tie dve vacsie su uspesne v skole, poslusne doma, nechodia po diskotekach a baroch ako ich rovesnici... Namiesto kriku som obcas pouzila vychovnu po zadku a myslim, ze to prinieslo ovela vacsi vychovny efekt (v pozitivnom slova zmysle) ako krik.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
9.2.2009 23:05 | Noro Brázda

Ešte celkom nedávno bolo v niektorých štátoch nemysliteľné považovať otroka za ľudskú bytosť, v ďalších zase bolo nemysliteľné, aby mali ženy volebné právo. O niečo dávnejšie ktosi vyhlásil, že všetko je už vymyslené a známe, nič nové sa už vraj vymyslieť nedá. O hodný kus dávnejšie bolo nemysliteľné, že by Zem nebola centrom vesmíru a mohli by sme pokračovať podobnými príkladmi ešte veľmi dlho. Zdá sa, že dnes je pre niektorých ľudí nemysliteľné vychovávať deti bez bitky. Hádam aj túto etapu úspešne prekonáme.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
9.2.2009 21:22 | Lenka Nemcová

Vážení diskutujúci, veľmi by ma zaujímalo,či každý z reagujúcich už vychováva vlastné / osvojené adoptované,.../ deti.My máme tri deti a každé z nich je pre nás dar, preto mi záleží na tom, aby som vychovala slušných ľudí. Ale aj výchova má svoje pravidlá, hranice a prostriedky. A ak ja považujem za potrebné dieťaťu ,,prisoliť na zadok", tak je to moje rodičovské právo a v istom slovazmysle aj povinnosť. Ak nezvládnem výchovu a moje dieťa sa stane pre spoločnosť ,,patologickým javom", kam ma potom právny poriadok zaradí??? Za rodiča ktorý zanedbal výchovu??? A potom legislatíva bude vymýšľať zákon ktorý bude mňa rodiča šikanovť : na jednej strane nebudem môcť dať dieťaťu ,,výchovnú po zadku a na druhej strane bude z dieťaťa samorast smerujúci na resocializáciu. Naozaj choré. Výchovná po zadku je vo výchove potrebná. A vychovávať deti majú mať právo len manželia, teda len manželský zväzok muža a ženy. Žiadny iný. Keby bolo správne a dobré aby vychovávali deti aj homosexuáli, tak by im bolo dané, aby mohli deti spolu aj splodiť. Je to logické, nie? Ak mi teraz niekto oponuje, že veď je veľa manželstiev/muža a ženy/ ktorí nemajú deti, tak hneď odpoviem: áno je, ale nikdy sa nepodarí mať spolu dieťa dvom ženám, alebo dvom mužom. Vždy to bude len zo vzťahu muža a ženy.
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
9.2.2009 09:32 | Mária-Irma Danieliszová

Nová skúsenosť: prečo sa toľkí signatári boja zverejniť meno? OK, adresa sa môže neprimerane zneužiť,ale úplne anonymný podpis nie je podpis....
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
8.2.2009 12:46 | Ivana Piklová

Samozrejme, že deti nemožno vychovávať bez šuchnutia po zadku. Dnes však vládne svetom celkom iný trend. Žiaľ jeho následky sú už zreteľne čitateľné u detí na základných školách. Som učiteľkou na základnej škole a myslím si, že dnes rodičia nechcú vychovávať deti, ale naopak-dovoľujú deťom, aby vychovávali celú rodinu...iným slovom-deti môžu dnes cvičiť s rodičmi ako chcú!
Škoda, lebo sú to ešte len deti a majú právo na to, aby ich viedli rodičia po správnej ceste...Dieťa skúša každého vo svojom okolí, lebo to prirodzene patrí k vývinu, ale my dospelí ho musíme naučiť rešpektovať hranice, inak sa to vypomstí jemu samému. Takže začnime zas vychovávať naše deti a prestaňme ich odkladať na posledné miesto v našom dni! Oni sú predsa našou budúcnosťou, ktorá by mala byť-zatiaľ,kým nevyrastú- v našich rukách-nezľahčujme si to! Stojí to za to,ale len keď sa toho správne zhostíme, budú naše deti za niečo stáť a nakoniec nám budú vďačné, že sme im nedovolili všetko a hneď, keď si to zmysleli. Ja som svojim rodičom veru vďačná za výchovu-zvlášť za všetko čo mi nedovolili príliš skoro a za to, že ma viedli k tomu, čo je správne, a trvali na tom, že určité veci sú jednoducho nesprávne. Ako dospelá to viem oceniť a držať sa toho, vybrať si správne z množstva možností a niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Keby mi neboli šuchli po zadku, keď bolo treba, neviem čo by dnes zo mňa bolo...A to podotýkam, že nemôžem o svojich rodičoch povedať, že by ma boli bili... Jednoducho si nepamätám na okamih, kedy by som bola od nich bývala zbitá, alebo čosi podobné. Takže:Vďaka, drahí rodičia!
Ivana Piklová
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
6.2.2009 21:39 | Viera Jurková

Určite som proti týraniu deti, dupľom svojími vlastnými rodinami, ale určite som aj za to, aby rodičia mali voľné ruky pri výchove svojich detí, pretože v prvom rade, oni su za ne zodpovední, až potom spoločnosť, teda na nich je či im tú výchovnú po zadku dajú, a či to vyriešia šikovnejšie ináč.
Ad: Laco
6.2.2009 20:21 | Imro

"Práve kresťania si želajú aby sa štát nemiešal do homosexuálov a nereagoval na ich požiadavky o legalizáciu registrovaných partnerstiev. Zároveň si kresťania želajú aby sa štát staral o rodiny ako základné bunky, z ktorých sám pozostáva."

...takze tato "krestanska tuzba" - je podla Teba, Laco, konzistentna?
To hadam nemyslis vazne? A vies Ty ratat do 5? Norovi islo o To, ze ak sa Nikolov tak buri proti zasahovaniu inych do sukromia rodiny, tak by ani on nemal zasahovat do sukromia inych ludi - napr homosexualov - v mene ktorych si dovolil ziadat vladu o zriadenie centra na liecbu homosexuality!!! Ved je to cele postavene na hlavu!!! A hlavne cele postavene na klamstve o udajnej moznosti vyliecit homosexualitu!!!

A naviac mily Laco - v tomto state plati dane aj nemaly pocet nekatolikov, aj nekrestanov,aj neveriacich. Ty si ziadaj v mene krestanov co chces - ale nevnucuj to inym!
Ad: Petícia proti plánu vlády trestne stíhať rodičov za „výchovnú po zadku“
6.2.2009 12:30 | Jano

Vážení,
ak odcitujem vyššie uvedený text, ktorý sa v diskusii spomína:

"2. 4 Telesné tresty (body 36 - 37)
a) Zvážiť spôsob implementovania zásady nulovej tolerancie k telesným trestom a iným hrubým alebo ponižujúcim formám trestania v každom prostredí, vrátane rodiny. Prehodnotiť v tomto smere právne predpisy v relevantných oblastiach.
"

tak ako znalý a skúsený právnik s vekom okolo 40 vám všetkým poviem iba toľko, že v celkovom kontexte vzťahov EU - SR (so zdôraznením, že EU v niektorých jej úkonoch zakrýva úplnú absenciu svojich právomocí resp. kompetencií také úkony robiť) slovíčko "zvážiť" znamená "zaviesť" !!!

Je mi jedno komu fandíte a aké máte z petície emócie, pretože toto je otázka výlučne odborná a navyše jej vývoj (zvážiť=zaviesť) je preukázateľný v iných krajinách (- netvrdím, že všetky sú v EU).
Ad: Noro
6.2.2009 09:57 | Laco

"Je zaujímavé, že na jednej strane sa snažíte miešať do života iných - dospelých - ľudí (napr. partnerstvá homosexuálov) a na strane druhej zľahčujete bitie detí v rodine a odmietate opatrenia proti nemu. Ak sa štát nemá čo starať do rodiny, tak sa nemá čo starať ani do partnerstiev homosexuálov (tému homosexuálnych partnerstiev tu nechcem otvárať, len upozorňujem na Vašu nekonzistentnú argumentáciu)."

Zaujal ma tento odstavec od Nora, pretože mi pripadá popletený a dorazil ma dovetok o nekonzistentnej argumentácii, keď práve oná nekonzistentnosť je pre uvedený odstavec charakteristická.

Práve kresťania si želajú aby sa štát nemiešal do homosexuálov a nereagoval na ich požiadavky o legalizáciu registrovaných partnerstiev. Zároveň si kresťania želajú aby sa štát staral o rodiny ako základné bunky, z ktorých sám pozostáva. Okrem iného aj tým, že rodičom dovolí aby svoje deti mohli vychovávať a tiež tým (keď si už tých homosexuálov spomenul), že nebude reagovať na požiadavky o zrovnoprávnenie zväzku ľudí rovnakého pohlavia so zväzkom ľudí rôzneho pohlavia (ten prvý zväzok na rozdiel od druhého nových občanov štátu neprinesie, preto zo samej podstaty nemôže byť reč o rovnosti).Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (63)

 


Čítajte tiež:
Biť či nebiť deti – je to naozaj ešte otázka?
Biť ľudí je zlé … deti sú tiež ľudia!


Kontakty:
Pastor Bonus

Súvisiace témy:
Rodina
Deti a mládež
Kriminalita
Štátna správa
Právo
Ľudské právaREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS