spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Zámer výstavby na Tranovského Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici

My, podpísaní občania,

žiadame pána primátora Bratislavy Ing. arch. Andreja Ďurkovského, Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta SR Bratislavy, pána starostu MČ Bratislava - Dúbravka Ing. Jána Sandtnera, Miestne zastupiteľstvo MČ Bratislava - Dúbravka, aby nesúhlasili s likvidáciou zelene a detského ihriska na pozemku medzi ulicami Tranovského a Cabanova, aby nepovolili odpredaj dotknutého pozemku na parcele č. 1130/8 investorovi, aby svojim konaním neznemožnili realizovať v plnom rozsahu zámery nového Územného plánu Bratislavy, t.j. zachovanie súčasnej zelene a umožnili tak všetkým skupinám občanov tu žijúcich, ich plnohodnotné využívanie ako verejnej zelene a miesta na šport pre naše deti. Aby neboli ľahostajní voči potrebám a požiadavkám občanov na normálne životné prostredie. Ďalej žiadame, aby aktualizovali územný plán a pozemok na parcele č. 1130/8 bol v územnom pláne hlavného mesta vedený ako druh pozemku „Ostatné plochy“ a jeho využitie bolo definované ako pozemok, ktorý slúži pre športové a rekreačné účely (športové ihriská) a uličná a sídlisková zeleň.


Dôvody pre uvedené požiadavky sú nasledovné:

 • Ide o pozemok ohraničený Tranovského a Cabanovou ulicou, parcela č. 1130/8, o výmere 8456 m2. v Bratislave, k.u. Dúbravka, na ktorom sa nachádza pieskovisko, dve asfaltové ihriská a sídlisková zeleň.
 • Táto plocha je vedená v katastrálnej mape hlavného mesta, ako „zastavané plochy a nádvoria“ a využitie tohto pozemku je definované ako pozemok, na ktorých sú postavené inžinierske stavby – cestné, miestné a účelové komunikácie a ich súčasti okrem diaľníc a rýchlostných ciest.
 • Táto plocha je vedená v územnom pláne hlavného mesta, ako stabilizované územie a v stabilizovaných územiach podľa tohto plánu sa má  zeleň zachovávať a dopĺňať a nie likvidovať.
 • Územný plán hlavného mesta nepočíta s výstavbou na Tranovského ulici.
 • Revitalizácia pieskoviska na Cabanovej ulici je podľa stanoviska MÚ MČ Bratislava - Dúbravka (č. 3361/08) naplánovaná v III. etape t.j. do konca roka 2010.
 • Ide o jedno z mála miest v tejto husto obývanej lokalite umožňujúce svojou rozlohou a polohou aktívny oddych občanov, najmä našich detí. Je to miesto, ktoré aj v zimných mesiacoch využívajú  deti na zimné športy.
 • V Programovom vyhlásení Miestneho zastupiteľstva Mestskej časti Bratislava – Dúbravka na roky 2007 -2010 v časti Bývanie, doprava a životné prostredie bod 3. je uvedené: Investičnú výstavbu riadiť tak, aby nenastalo ďalšie zahusťovanie sídliska. Usmerňovať ju do okrajových častí a na voľné dosiaľ nevyužívané plochy (sektor XIII - záhrady pod ihriskom, Hrubá lúka, Dúbravčice, Krčace).
 • V Programovom vyhlásení Miestneho zastupiteľstva Mestskej časti Bratislava – Dúbravka na roky 2007 -2010 v časti Rozvoj športu, rekreácie bod 2. je uvedené: Dobudovať detské ihriská, športoviská ...
 • Starosta Dúbravky Ing. Ján Sandtner sa pre Bratislavské noviny vyjadril, že Dúbravku nechce zahusťovať. ... Výstavba by mala byť v okrajových častiach, kde je ešte miesto, aby sme zachovali v Dúbravke aj zeleň,“ (článok: Výstavba v Dúbravke sa vraj nedá zastaviť 16.11.2007).
 • Vo volebnom programe primátora Bratislavy Ing. arch. Andreja Ďurkovského je uvedené, že bude v súčinnosti s občanmi starostlivo a dôsledne posudzovať vplyv stavieb v hlavnom meste na zeleň a životné prostredie a dobuduje postupne vybrané detské ihriská na sídliskách.
 • Hlavný architekt hlavného mesta Bratislava prof. Ing. arch. Štefan Šlachta, PhD. sa pre Dúbravské noviny vyjadril, že Dúbravka už ďalšie veľké obytné domy nepotrebuje a je potrebné maximálne chrániť vnútrosídliskovú zeleň, ktorej má Dúbravka málo.
 • Starosta Dúbravky Ing. Ján Sandtner sa pre Bratislavské noviny vyjadril, že počet bytov v mestskej časti je v súčasnosti postačujúci (článok: Bývalú pekáreň Dúbravanka zrejme zbúrajú (19.9.2008)).
 • V posledných rokoch prebehlo v dotknutej lokalite výrazné zahusťovanie, postavilo sa 5 nových bytových domov a v nich pribudlo spolu 195 bytov. (Tranovského 55: 26 bytov; Tranovského 57: 35 bytov; Tranovského 47-51: 24 bytov; Cabanova 13/A-D: 56 bytov; Cabanova 13/E-G: 54 bytov)  a  aktuálne prebieha ďalšie zahusťovanie formou nadstavieb už existujúcich bytových domov. Nadstavbou na domoch na Cabanovej ulici vzniklo 40 nových bytových jednotiek (Cabanova 10-12: 12 bytov; Cabanova 1-9: 10 mezonetových bytov; Cabanova 14-20: 18 bytov) a ďalších 47 bytových jednotiek na Cabanovej ulici a ulici Pri kríži je vo výstavbe(Cabanova 11-13: 12 bytov; Cabanova 22-26 a Pri kríži 8-12: 35 bytov). Pripravujú sa nadstavby ďalších bytových domov na Tranovského a Homolovej ulici. Ďalšia intenzívna výstavba prebieha aj v tesnej blízkosti, v lokalite Brižite. Preto nevidíme opodstatnenie pre stavbu nového obytného domu v takto prehustenej lokalite a navyše na úkor zelene.
 • Pokus „vtesnať“ ďalšiu bytovú jednotku do malého priestoru prinesie aj zhoršenie dopravnej situácie a ďalšie komplikácie pre obyvateľov blízkych bytoviek. Vo večerných hodinách tu parkuje veľa vozidiel a to nie sú ukončené ďalšie nadstavby na Cabanovej ulici a ulici Pri kríži a nové byty, ktoré tu vznikli ešte nie sú všetky obývané. Vodiči začínajú parkovať v strede komunikácie. Temer všetky nové parkovné miesta prislúchajúce k novým bytom v nádstavbách sa vytvorili likvidáciou zelených plôch-trávnikov. Pre nedostatočnú parkovaciu kapacitu majú komplikovaný prístup k obytným domom aj vozidlá záchrannej služby a čistiace mechanizmy hlavne v zimnom období.

Vzhľadom na to, že výstavba novej bytovky na Tranovského ulici na parcele č. 1130/8 nie je v Územnom pláne hlavného mesta, my, podpísaní občania, na základe uvedených skutočností žiadame primátora mesta a mestské zastupiteľstvo, aby vydali negatívne záväzné stanovisko k investičnému zámeru a neumožnil odpredaj pozemku a následnú výstavbu bytového domu v tejto lokalite.


Petíciu podáva petičný výbor:

MUDr. Silvia Rychlá, Cabanova 5, 841 02 Bratislava – poverená na zastupovanie v styku s orgánom vybavujúcim petíciu  
Ing. Vladimír Štekláč, Cabanova 5, 841 02 Bratislava
JUDr. Jozef Nedbal, Cabanova 9, 841 02 Bratislava
RNDr. Mária Tóthová, Tranovského  39, 841 02 Bratislava

V Bratislave, 10.10.2008

Zámer výstavby na Tranovského Zámer výstavby na Tranovského Zámer výstavby na Tranovského


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
19.10.2009 02:48 | Maďarová Lýdia

Som zásadne proti tomu,aby sa zelené porasty,ktoré sú v naších mestách už len vzácnosťou,ešte viac likvidovali a ostávali len pre obyvateľov a deti len betonové plochy.Pomály fakt bude pravdou,že sa budú nielen kone pásť na betóne,ale aj deti sa hrať...
Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
23.12.2008 11:21 | Vladimír Štekláč

V mene petičného výboru sa chcem poďakovať všetkým, ktorí podporili našu petíciu a zaželať Vám príjemné prežitie vianočných a novoročných sviatkov
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
14.11.2008 20:38 | budha&jezis&marx

ale NIE, posledne diskutujuce damy prebudte a osviete sa, zijeme na planete (= v bratislave na slovensku), ktora sa vola: ZISK ZA KAZDU CENU
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
13.11.2008 13:49 | Romana Z

Žijeme predsa na planéte, ktorá sa volá Zem. Nie? Myslím, že každá správna zem je vtedy správna, keď na nej rastie zeleň. Tak prečo kaziť aj to posledné zelené, čo nám ešte ostáva?
Pripájam sa k Vašej petícii proti výstavbe bytového domu na Trnavského ulici.
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
13.11.2008 11:33 | Ing.Jana Fabová

pridavam sa k vasej peticii za zachranu zelene a rekreacnych ploch na vasom sidlisku a drzim vam palce:)
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
12.11.2008 17:31 | Veronika G

Dobry den,

Vasu peticiu som samozrejme podporila, myslim, ze keby takato iniciativa bola pri vsetkych projektoch, ktore sa v BA stavali - ci planuju - tak by mnohe z nich nestali, pretoze magistrat a spol by mal ovela vacsi respekt pred obcanmi. Takze drzim Vam palce - a hoci nebyvam v Bratislave, ale stastne mimo nej a zelene tam mam vyse hlavy :-), to co sa deje v BA, ma stale viac a viac presviedca, ze ide o jedno odporne mesto, kde netreba ani omylom nechavat svoje dane, pretoze ich vedia prezrat jedine ti, s najsirsimi laktami a klasicky obcan je dalej ako na konci zaujmu (rada by som to vyjadrila aj pejorativne,a le asi viete, co myslim). A bohuzial BA a jej praktiky sluzia ako "vzor" pre dalsie mesta Slovenska ("ved takto sa to bezne robi..."), cize cisto sebecky podporujem do buducna aj seba a svoje byvanie.
A pevne dufam, ze primatorovi Durkovskemu to uz konecne vsetci pravoplatni volici v dalsich volbach aj spocitaju, za vsetky "vyhodne odpredaje pozemkov" a politiku "pre obcana"...

Vela stastia a nedajte sa!
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
11.11.2008 19:07 | andy

pripájam sa k petícií
kedysi nádherné zelené sídlisko
plno stromov lesov lúk a dnes?
len domy a nadstavby a autá a parkoviská
otrasná doprava hlavne autobus 83
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
9.11.2008 09:31 | Radšej anonym

Hmmm. Tomuto sa hovorí demokracia? Nemožeme nič, len si zvoliť bábiky, ktoré nám aj tak v ničom nevyhovuju? A ak to pánovi hlavnému architektovi nevadí tak pravedepodobne nemá moc veľa architektonického cítenia. Tak, ale my sme si zvolili poslancov. Keby voľby niečo zmenili, určite by ich zakázali...
Ad: Tomáš Hollý
8.11.2008 20:54 | Vladimír Štekláč

Vážený pán Hollý,

ďakujeme vám za prejavenú podporu ... áno mate pravdu,
že nie každý ma prístup na internet a určite by sme privítali nejakých aktivistov, čo by nám pomohli pozbierať podpisy vo svojom okolí. Petíciu sme vyvesili vo vchodoch bytových domov na Tranovského a Cabanovej ulici, kde osobne zbierame podpisy občanov. Oznámenie o petícii vyšlo aj v Dúbravskom spravodaji a keď vyzbierame podpisy v našom okolí, chceme zbierať podpisy aj na verejne dostupných miestach.

Ak by ste bol ochotný nám pomôcť v zbieraní podpisov vo svojom dome, tak sa ozvite na steklac.vladimir@chello.sk. Veľmi si vážime každú pomoc a teda sa môžu prihlásiť aj iný občania, ktorí by nám chceli pomôcť.

Za petičný vybor môžem povedať, že nepísaným heslom našej petície je,
že dnes podporíte vy nás a zajtra podporíme my vás.
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
7.11.2008 11:27 | Tomáš Hollý

Predpokladám, že viacerí ste rodení alebo dlhoroční Dúbravčania a poznáte mnohých ľudí na sídlisku. Možno by stálo za zváženie poprosiť ich, či by sa nedal oznam o petícii vložiť na bytovú nástenku, napr. s možnosťou telefonického kontaktu na dohodnutie podpisu (starší ľudia predsa len nevyužívajú net).

Osobne túto petíciu beriem ako všeobecný tlak proti zástavbe zelených plôch medzi panelákmi v Dúbravke. Ak to takto pochopia ostatní, máte väčšiu šancu na úspech. Som síce čerstvý obyvateľ Dúbravky z opačného konca, ale podporujem vás. Snáď nabudúce pomôžete iným.
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
4.11.2008 15:20 | Michal Skoviera

Som za, moznosti kulturneho a sportoveho vyzitia su v Dubravke ubohe, ako aj ostatna infrastruktura.Odstranme este aj zelen a mozme obmedzit nas zivot na kancelariu a televizor, vid puste ulice Dubravky dnes, zajtra a najlizsich 80 rokov
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
4.11.2008 10:00 | anna

Pripajam sa k peticii.
Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
4.11.2008 09:28 | Ľuboslav Škoviera

Myslim, ze majiteľ pozemku "Magistrát" necitlivo rozpredáva pozemky v celom meste. Magistrát by nemal vlastniť okrem vlastných zariadení žiadne pozemky. Najlepšie by bolo vyhlásiť referendum, ktorým by magistrátu boli odňaté ekonomické aktivity a ostala by mu len reprezetntačná funkcia. MHD a podobné podniky treba podriadiť VÚC.
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
3.11.2008 19:50 | Vladimir Stachovič

Pripajam sa k peticii.
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
3.11.2008 19:48 | Eva Mullerova

Plne sa pripajam k peticii. Nesuhlasim s vystavbou bytoveho domu .Zelenych ploch z roka na rok ubuda.Stahovala som sa do Dubravky kvoli pokoju a zeleni ale coraz viac sa zacina Dubravka podobat betonovej dzungle.
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
22.10.2008 16:12 | Klára Hornišová

Vážená pani Rychlá, vážený pán Štekláč,

predmet Vašej petície som podporila doporučeným listom z 20.10.2008 (ktorý Vám s podrobnejšou odpoveďou posielam elektronickou poštou), určeným bratislavskému a dúbravskému miestnemu úradu a zastupiteľstvám – k tým, hoci náležitejším, som však nenašla presnú adresu.
Podobne som sa pred časom samostatne vyjadrila za zachovanie celého rozsahu lužného lesa medzi Malým a Veľkým Draždiakom v Petržalke, keďže do hromadnej petície sa okrem tohoto cieľa prepašovali záujmy vlastníkov či užívateľov čiernych stavieb v oných miestach.
Ad: p. Klara Hornišova
21.10.2008 22:38 | Vladimír Štekláč

Nedá mi, aby som nezareagoval na príspevok pani Hornisovej.

Neviem o akom „sypaní odpadkov pred cudzie dvere“ píšete.
Veď my v petícii nežiadame, aby sa výstavba presunula do inej lokality Dúbravky.
Ja nemám problém podporiť podobne aktivity aj mimo našej „lúčky“.
Ak sa nájdu občania, čo nebudú len spoza okien svojich bytov šomrať a niečo urobia pre svoje okolie, tak ich veľmi rád podporím v ich úsilí.

My sme sa rozhodli osloviť našich volených zástupcov formou petície, lebo oni sú tam, resp. mali by tam byť pre nás a hájiť záujmy nás - verejnosti a nie záujmy úzkych skupín investorov a developerov. A preto sme sa obrátili aj na širokú verejnosť, aby vyjadrili svoj postoj a podporili nás v našom úsilí. Lebo dnes podporia oni nás, a zajtra podporíme my ich.

A k tým „podlým argumentom“ ako ste ich nazvala, len toľko, že sú tam preto, aby si tí čo budú rozhodovať o tej našej „lúčke“ pripomenuli, čo povedali.
Ad: tomas (kapitalizmus, poteba byvania)
21.10.2008 22:37 | Silvia Rychla

tomas,
diskusia o podstate kapitalizmu, o jeho sebaobrodnom potencialy, o jeho alternativach by urcite bola zaujimava,
ale prosim vas, nehnevajte sa na mna, na TOMTO FORE nemam potrebu o tom diskutovat.
tu ide, myslim, o KONKRETNY OBCIANSKY PROBLEM (aj ked mozno s korienkami vo vyssieuvedenych temach)

ad obydick a potreba byvania:
obydick zdaleka nie je jediny projekt v BA, kde pomer ponukanych bytov versus predanych/rezervovany/predrezervovanych
je zalostny. a ak aj nieco predali, tak prevazne "zahranicnemu investorovi"...
verejnym "tajomstvom" je, ze velke problemy s prenajmom maju aj nove kancelarske veze.
moze to byt sposobene nepomerom medzi ponukou a dopytom, prilis vysokymi cenami za m2 (praskne ta nasa bublinka realitna v bratislave alebo nepraskne?)
a tiez neexaktnymi (pychologickymi) faktormi - vyckavanim/ocakavanim pod kridlami financnej (hospodarskej?) krizy, pripadne dalsimi faktormi (svet je zlozity)

tomas, ja sa TU snazim regovat na prispevky, pretoze patrim k iniciatorom tejto peticie a pocitujem povinnost to robit, lebo si vazim kazdy podpis a zalezi mi na nom. diskutujem pod svojim skutocnym menom.
Ad: Petícia - potreba bytov
21.10.2008 18:54 | tomas

Odporúčam k tejto otázke prečítať pozorne článok na sme.sk / bratislava (21. 10.), venovaný problému "Obyidick".
Ad: Petícia proti výstavbe bytového domu na Tranovského ulici
21.10.2008 18:50 | tomas

Či chcete, alebo nie, celý problém je o kapitalizme.
Programom starostov, zastupiteľstiev, "územným plánom" veriť nemožno - ak už nie sú sformulovaním žiadostí "investorov", tak na neskôr sú absolútne nestále, premenné.
Premenné tým, koľko "supov" sa zrazu zletí na miestny úrad. Veď u nás je "investoorv a developerov" viac ako je rozloha SR v celosti! A koľkí sa ešte objavia! Lenže - miesta veľmi niet, navyše ak chceme mať aj nejakú Prírodu, autentickú či kultúrnu Krajinu, Poľnohospodársku pôdu, Lesy a pod. ("chotár"). Teda - nemôže "developovať" každý, kto si tak povie; tadeto cesta nevedie, ale - žiaľ - regulátora niet, alebo ho nevidieť...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (29)

 Súvisiace témy:
Rozvoj
Samospráva
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt