spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Nebezpečné prekračovanie hraníc

Už dlhšiu dobu so znepokojením sledujeme prejavy národnostnej a rasovej neznášanlivosti v politickom živote Slovenska. Z protimaďarských výrokov Jána Slotu by sa už pomaly dal zostaviť pamflet nekultúrnosti, netolerancie a agresivity. No ešte povážlivejšia je skutočnosť, že na tieto xenofóbne reči, na míle vzdialené od skutočného vlastenectva, neprichádza nijaká zásadnejšia kritická odozva od jeho koaličných partnerov. Naopak, rôzni politici sa snažia tieto výroky bagatelizovať, hľadajú pre ne ospravedlňujúce motívy alebo poukazujú na to, že to v prípade Jána Slotu nie je nič nové.

Avšak práve táto skutočnosť dostáva slovenskú spoločnosť do novej situácie, pretože posúva úroveň politickej kultúry i celkový duchovný stav Slovenska do mimoriadne nebezpečnej zóny. Nacionalistická rétorika sa stala politickou zbraňou apelujúcou na najprimitívnejšie pudy založené na negatívnych stereotypoch. A keďže sa zdá, že to je účinné, podnecuje to aj ďalších politikov, aby svoje etnické a rasové predsudky otvorenejšie prezentovali a používali takúto rétoriku vo svojej konfrontácii s politickými rivalmi. Názorným príkladom bolo nedávne rokovanie Národnej rady SR o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi, kde odzneli antisemitské narážky na adresu poslanca Daniela Lipšica.

Bez ohľadu na to, aké ideové a politické presvedčenie jednotliví aktéri zastávajú, považujeme za škandalózne, že na pôde parlamentu Slovenskej republiky z úst Štefana Harabina a Vladimíra Mečiara odzneli slová a tvrdenia, ktoré majú protižidovský podtón. A pokladáme za hanebné, že sa toho dopustili na adresu Daniela Lipšica, ktorého rodinní príslušníci sa stali obeťou rasového násilia počas druhej svetovej vojny. Svojou dikciou pripomínali vystúpenia Š. Harabina a V. Mečiara reči, ktoré zaznievali v 30. rokoch v nemeckom Ríšskom sneme.

Ján Slota, Štefan Harabin a Vladimír Mečiar nie sú nijakí marginálni extrémisti, „náčelníci“ okrajových radikálnych skupín – sú to verejne činné osoby, lídri a predstavitelia vládnych strán, ktoré takýmto správaním vysielajú signály ostatnej verejnosti. A tento nákazlivý vírus nacionalizmu sa šíri aj medzi mladých ľudí a do ostatných vrstiev spoločnosti.

Zaráža nás, že ďalší predstavitelia vládnej koalície sa od antisemitských výrokov Š. Harabina a V. Mečiara doposiaľ náležite nedištancovali. Očakávame, že premiér Slovenskej republiky Robert Fico počínanie menovaných osôb odsúdi a zaujme jasný, nedvojzmyselný postoj. Iba tak môže vyvrátiť dojem, že nielen kryje excesy svojich koaličných partnerov, ale že mu takýto typ myslenia neprekáža. Ako sa dajú brať vážne deklarácie R. Fica o vernosti protifašistickým hodnotám, ktoré vyslovuje pri príležitosti výročí SNP alebo na spomienkových podujatiach venovaných obetiam holocaustu na Slovensku? Podobne očakávame, že sa voči takémuto počínaniu jednoznačne ohradia prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a predseda NR SR Pavol Paška. Očakávame, že jasné a vážne slovo k tomuto vývoju povie aj politická opozícia.

Už dlhší čas s vážnym znepokojením pociťujeme, aký nebezpečný je takýto vplyv na celkovú spoločenskú klímu na Slovensku. Protimaďarské postoje a prejavy antisemitizmu sú súčasťou širšieho fenoménu etnickej nevraživosti. Nie je totiž možné na jednej strane odsudzovať rasové násilie páchané v minulosti, a na druhej strane spolupracovať s tými, ktorí používajú antisemitizmus ako zbraň proti politickým oponentom v súčasnosti. Nie je možné hlásiť sa k hodnotám občianskeho spolunažívania a zároveň tolerovať protimaďarské výroky. Vyzývame politikov a spoločenských činiteľov na Slovensku – prestaňte používať nacionalistický, xenofóbny a rasistický slovník. Vyzývame verejnosť, aby k tomu nemlčala a dala najavo svoj nesúhlas.


Martin Bútora, sociológ, Grigorij Mesežnikov, politológ, Zuzana Kronerová, herečka, Lev Bukovský, matematik, Daniel Pastirčák, kňaz, Milan Zemko, historik, Juraj Stern, ekonóm, Rudolf Chmel, literárny vedec, Jana Juráňová, spisovateľka a publicistka, Mikuláš Huba, ekológ, Rudolf Sikora, výtvarník, Jozef Hašto, psychiater, Šarlota Pufflerová, občianska aktivistka, Andrej Bán, fotograf a reportér, Ivan Kraus, geológ, Pavol Demeš, zahraničnopolitický expert, László Szigeti, vydavateľ, Zora Bútorová, sociologička, Robert Roth, herec, Vladimír Bužek, fyzik, Martin Porubjak, dramaturg, Eugen Gindl, publicista, Samuel Abrahám, politológ, Zuzana Sternová, výskumná pracovníčka, Péter Hunčík, psychiater, Miroslav Kusý, politológ, Ladislav Snopko, dramaturg, Oľga Gyárfášová, sociologička, Dušan Kováč, historik, Peter Kerekes, filmový režisér, Dušan Ondrušek, psychológ, Zuzana Bartošová, historička umenia, Michal Vašečka, sociológ, Lajos Grendel, spisovateľ, Zuzana Gindl-Tatárová, dramaturgička, Anton Popovič, hudobník a občiansky aktivistaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
3.10.2008 10:43 | pel

Kanal, to ze si emigroval ked tak nenavidis Slovakov chapem. Ale preco preboha do Svajciarska a nie do Madarska??
Slováci: alibistickí, zbabelí, nekultúrni a hlúpi
2.10.2008 23:49 | Roman Kanala

Do pozornosti doporučujem nasledovný článok u Smeho:

Slováci: alibistickí, zbabelí, nekultúrni a hlúpi

http://www.sme.sk/c/4089925/fero-turna-slovaci-alib isticki-zbabeli-nekulturni-a-hlupi.html
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
2.10.2008 08:04 | Roman Kanala

Dá sa to vyjadriť aj ináč: čo sa stane s maďarskou menšinou, ak bude mať svoj menšinový parlament? Za 50 rokov sa ich podiel v populácii nezmenil. O 50 rokov sa nezmení. Čo sa bude diať, ak ten menšinový parlament nebudú mať? Zas nič. V EÚ je zmena hraníc vylúčená a načo aj, keď je Schengen. Takže Csáky navrhnuje niečo, čo je zbytočné, len fašisti besnejú a psi štekajú.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
2.10.2008 00:39 | Marián Orávik

Už dlhšiu dobu so znepokojením sledujeme prejavy národnostnej a rasovej neznášanlivosti v politickom živote ako v Maďarsku, tak bohužiaľ aj na Slovensku a to nielen medzi politikmi maďarskej národnosti. Z protislovenských výrokov mnohých maďarských politikov, ako aj politikov s maďarskou ale aj slovenskou národnosťou p. Duraya, Czakyho a iných, v slovenskom parlamente by sa už pomaly dal zostaviť pamflet nekultúrnosti, netolerancie a agresivity.

No ešte povážlivejšia je skutočnosť, že na tieto xenofóbne reči, na míle vzdialené od skutočného vlastenectva, neprichádza nijaká zásadnejšia kritická odozva od ich koaličných partnerov, z európskych inštitúcií, ba ani z médií. Naopak, ako politici, tak aj médiá tieto ich výroky úplne ignorujú a všímajú si iba reakcie na tieto ich výroky od slovenských politikov, pričom si paradoxne najviac všímajú výroky istého Jana, ktorý je mnohými ľuďmi na Slovensku považovaný za hlúpeho.

Slovenské médiá, namiesto toho, aby jasne odsúdili všadeprítomné osočovanie a znevažovanie slovenských hodnôt a tradícií, významných historických osobností ako aj bohatej histórie a kultúry celého slovenského národa, tieto protislovenské prejavy naopak podporujú.

Čo však je ešte nebezpečnejšie a skazonosnejšie pre občanov Slovenska, bez ohľadu na ich národnosť a vierovyznanie je, že slovenské médiá a rôzni občania sympatizujúci s maďarskou národnosťou, alebo židovskou vierou zároveň každú bezvýznamnú reakciu slovenského politika zameranú na nejakého konkrétnemu Maďara, alebo Žida interpretujú tak, že je namierená proti celému maďarskému národu, alebo všetkým židovským veriacim, alebo priamo ako antisemickú. A neskôr rôzne maďarské a židovské skupiny askupinky ešte apelujú na viacerých slovenských predstaviteľov, ktorí s tým nemajú nič spoločné, aby sa im ospravedlnili.

Takáto ich podráždené správanie je však úplne neadekvátne, keďže je otázne, či Slováci vôbec spôsobili vo svojej histórii inému národu nejakú krivdu. Ja si myslím, že nie. Nemyslím si, že je niečo, čo by nám iný národ mohol spravodlivo vyčítať. Slováci v celej svojej dlhej histórii boli vždy mierumilovnejší, tolerantnejší, dobrosrdečnejší a pohostinnejší ako iné národy a kmene v okolí. Toto je zrejmé z celej známej histórie Slovákov a Slovanov na tomto území a z mnohýchhistorických udalostí. Slováci nezačali, ani nevyprovokovali žiadnu vojnu. Neparazitovali na iných národov. Nemali žiadne kolónie, nezotročovali a nepodmaňovali si iné národy. Nedusili ani nijak neobmedzovali iné národy. Žili vždy v mieri a tolerancii so svojimi susedmi ako aj so svojimi menšinami. Existuje vôbec v Európe mierumilovnejší, tolerantnejší a spravodlivejší národ ako národ slovenský?

Objektívne a kvantitatívne toto jasne dokumentujú čísla. Napríklad v Uhorsku ešte pred prvousvetovou vojnou, počas maďarizácie, nátlakom, či už priamym, alebo nepriamym a často aj násilne pomaďarčili okrem iných národností podľa rôznych odhadov 500tisíc až 1,5 milióna Slovákov. Následne po tom, čo Rakúsko-Uhorsko prehralo vojnu a hranice medzi novovzniknutým Maďarskom a Československom sa spravodlivo vytýčili stredom národnostne zmiešaného územia, zostala v Maďarsku približne 300-400 tisícová slovenská menšina. Maďarizácia však v Maďarsku ďalej pokračovala rovnako ako pred vojnou v Uhorsku a pokračuje dodnes, čoho dôkazom je drastické zdecimovanie slovenskej menšiny v Maďarsku na dnešných menej ako 20 tisíc ľudí.

Na Slovensku sa však aj napriek tomu čo sa dialo v Uhorsku a Maďarsku podobné praktiky nikdy nevykonávali a ani dnes nevykonávajú, čoho najlepším dôkazom sú prakticky nezmenené počty maďarskej menšiny na Slovensku od skončenia prvej svetovej vojny (400-500 tis). Taktiež rómskej menšine sa na Slovensku darí tak, ako možno nikde inde v Európe. A podobných historických udalostí z ktorých je zrejmá neporovnateľne väčšia tolerancia, umiernenosť a spravodlivosť slovenského národa je v histórii veľmi veľa.

Jedine naši židovskí spoluobčania by mohli mať po prečítaní štatistík na nás ťažké srdce zaobdobie počas druhej svetovej vojny. Avšak to iba vtedy, ak by si neuvedomili, že za holokaust, ako aj všetky ostatné obete druhej svetovej vojny je v plnom rozsahu zodpovedná fašistická politika Nemecka a iných, v tej dobe fašistických štátov, ktoré začali a neskôr aj prehrali druhú svetovú vojnu (najmä Nemecko, Japonsko, Taliansko a Maďarsko). V boji proti fašizmu zahynulo aj veľa Slovákov a vôbec najviac obetí zo všetkých tvorili Slovania. Celkovo v druhej svetovej vojne zahynulo podľa odhadov asi 30 miliónov Slovanov, čo je najmenej 5 krát viac ako bol počet obetí holokaustu. Česť ich pamiatke.

Táto paradoxná a nespravodlivá skutočnosť, keď sa z úst rôznych maďarských politikov a médií,ale aj z veľkej časti slovenských médií, ktorá sú zrejme pod silným vplyvom ako židovskej obce tak aj maďarskej menšiny sa množia hlasy haniace všetko slovenské, dostáva slovenskú spoločnosť do novej situácie, pretože posúva úroveň politickej kultúry i celkový duchovný stav ako Maďarska, tak čiastočne aj Slovenska do mimoriadne nebezpečnej zóny.

Nacionalistická rétorika zMaďarska sa stala politickou zbraňou apelujúcou na najprimitívnejšie pudy založené na negatívnych stereotypoch. A zdá sa, že to je účinné, lebo to podnecuje viacerých maďarských, židovských a iných politikov, novinárov, politológov a verejne činné osoby na obidvoch stranách Dunaja, aby svoje etnické a rasové predsudky otvorenejšie prezentovali a používali takúto rétoriku vo svojej konfrontácii s politickými rivalmi a na dosahovanie svojich politických cieľov.

Urážanie a znevažovanie všetkého slovenského a extrémna intolerancia k prejavom zo slovenskej strany vyústili až do formovania maďarskej gardy, ako aj k hlasom volajúcim po autonómii na južnom Slovensku od rôznych maďarských iredentistov nielen z Maďarska, ale aj zo Slovenska.

Bez ohľadu na to, aké ideové a politické presvedčenie jednotliví aktéri zastávajú, považujeme za škandalózne, že na pôde parlamentu, ako aj inde, nielen v Maďarskej, ale aj v Slovenskej republike odzneli slová a tvrdenia, ktoré majú protislovenský podtón. A pokladáme za hanebné, že sa toho dopustili niektorí politici, a významní občania Maďarska ako aj Slovenska. Tieto výroky sú neraz cielené nielen proti jednotlivcom, ale aj všeobecne proti Slovákom a proti hodnotám a osobnostiam, ktoré uznáva väčšina slovenských občanov, z ktorých väčšina má rodinných predkov, alebo príslušníkov, ktorí sa stali obeťou národnostného útlaku z maďarskej strany z obdobia ešte pred prvou svetovou vojnou a ktoré prebieha v Maďarsku ešte aj dnes, ako aj rasového násilia počas druhej svetovej vojny namiereného okrem iných aj proti všetkým Slovanom.

Nie je asi náhoda, že svojou dikciou pripomínajú vystúpenia viacerých maďarských politikov, politológov a novinárov reči, ktoré zaznievali v 30. rokoch v nemeckom Ríšskom sneme a počas druhej svetovej vojny vo fašistickom Maďarsku a ktoré tam majú tradíciu a zapustené korene ešte z Uhorska z čias keď bolo väzením národov.

Viacerí z týchto maďarských, židovských a iných politikov, politológov, umelcov a novinárov nie sú nijakí marginálni extrémisti okrajových radikálnych skupín. Sú to verejne činné osoby, lídri a predstavitelia politických strán, rôznych inštitútov a neziskových organizácií, majitelia novín ako aj iných médií a novinári, ktorí takýmto správaním vysielajú zlé signály ostatnej verejnosti nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku. A tento nákazlivý vírus nacionalizmu sa šíriaj medzi mladých ľudí a do ostatných vrstiev spoločnosti. Už pohltil značnú časť Maďarska a obmedzene zasahuje aj na Slovensko, kde však u väčšiny budí najmä opovrhnutie, avšak u malej časti obyvateľstva aj odpor, ktorý je vo výnimočných prípadoch, v závislosti od osobnosti daného človeka, až vulgárny (viď. spomínaný Jano).

Už dlhší čas s vážnym znepokojením pociťujeme, aký nebezpečný je takýto vplyv na celkovú spoločenskú klímu aj na Slovensku. Protislovenské postoje a prejavy antislovakizmu a antislavizmu sú súčasťou širšieho fenoménu etnickej nevraživosti. Nie je totiž možné na jednej strane odsudzovať rasové násilie páchané v minulosti, a na druhej strane spolupracovať s tými, ktorí používajú antislovakizmus ako zbraň proti politickým oponentom v súčasnosti na nadosahovanie vlastných politických cieľov. Nie je možné hlásiť sa k hodnotám občianskeho spolunažívania a zároveň tolerovať protislovenské výroky. Vyzývame politikov a spoločenských činiteľov ako v Maďarsku tak aj na Slovensku prestante používať iredentistický, veľkomaďarský, nacionalistický, protislovenský, xenofóbny, alebo rasistický slovník. Vyzývame verejnosť, aby ktomu nemlčala a dala najavo svoj nesúhlas.

Aj pre týchto ľudí:

Martin Bútora,sociológ, Grigorij Mesežnikov, politológ, Zuzana Kronerová, herečka, Lev Bukovský, matematik, Daniel Pastirčák, kňaz, Milan Zemko, historik, JurajStern, ekonóm, Rudolf Chmel, literárny vedec, Jana Juráňová, spisovateľka a publicistka, Mikuláš Huba, ekológ, Rudolf Sikora, výtvarník, Jozef Hašto,psychiater, Šarlota Pufflerová, občianska aktivistka, Andrej Bán, fotograf areportér, Ivan Kraus, geológ, Pavol Demeš, zahraničnopolitický expert, László Szigeti, vydavateľ, Zora Bútorová, sociologička, Robert Roth, herec, Vladimír Bužek, fyzik, Martin Porubjak, dramaturg, Eugen Gindl, publicista, SamuelAbrahám, politológ, Zuzana Sternová, výskumná pracovníčka, Péter Hunčík,psychiater, Miroslav Kusý, politológ, Ladislav Snopko, dramaturg, Oľga Gyárfášová,sociologička, Dušan Kováč, historik, Peter Kerekes, filmový režisér, DušanOndrušek, psychológ, Zuzana Bartošová, historička umenia, Michal Vašečka,sociológ, Lajos Grendel, spisovateľ, Zuzana Gindl-Tatárová, dramaturgička,Anton Popovič, hudobník a občiansky aktivista

napísal Marián Orávik, analytik. V prvom rade človek a v neposlednom rade Slovák
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc | Zobraziť Skryť

1.10.2008 11:08
| pel

Fasisti ako Kanala a Csaky tvrdia, ze nejaky novy parlament je nutny na podporovanie madarskej kultury. Zrejme chcu kodifikovat kroky cardasu...
To si vazne myslia, ze ostatni su uplne blbi? Csaky nepovie vetu, aby neklamal - ma loz ako pracovnu metodu, podobne ako tu predvadza fasista Kanala.
Argumentuju zjednotenou Europou a otvorenymi hranicami. A prave vacsina Madarov je tu spokojna a tych par co pocituju utlak sa mozu prestahovat - dnes je uplne bezne stahovanie sa za pracou a podobne. Nehnutelnosti v Madarsku su lacnejsie, este sa im zvysi.
Madarski sovinisti pouzivaju podobne metody ako arabski sovinisti. Ti odmietaju dat Palestincanom obcianstvo, hoci tam ziju uz niekolko generacii. Drzia ich ako nastroj proti Izraelu. Madarski sovinisti zas rozdavaju slovenskym Madarom madarske preukazy, aby oslabili ich spolunalezitost so Slovenskom a v pravy cas mohli "ochranovat" zaujmy svojich "Madarov".
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
1.10.2008 07:10 | Roman Kanala

Csáky podľa Smeho vraj prekročil hranicu a vytiahol tabu - na nejakom obskúrnom stretnutí pánubohu za chrbtom sa opovážil hovoriť o autonómii a menšinovom parlamente. Fašisti besnejú, maxipes Fík ho tiež oštekal, že je vraj extrémista. Je to hlúpy pes. Ani slovo o sadaní do tankoch totiž Csáky nepovedal. Nepovedal nič nenávistné, nevyzýval k násiliu, nevyhrážal sa zbraňami a vojnou, možno ani nebol opitý ako prasa, pardon, ako Slota. Pretože Csáky je len úlisný sprisahanec a nie chlap, neskôr poprel, že by o tom vôbec bol hovoril.

Menšinové samosprávy a parlamenty existujú v Maďarsku v nádeji, že podľa ich vzoru ich zavedú aj v Rumunsku, na Slovensku, či v Srbsku. Ich úlohou je zastaviť asimiláciu menšín a podporovať ich kultúrny život. Niečo také je na Slovensku po slovensky nemysliteľné. Ešte aj realita je nemysliteľná: predstavte si len, že tí Maďari hovoria po maďarsky. Kto nezažil, neuverí, čo si to chcú dovoľovať. Tak im aspoň zdubasíme školské učebnice, aby sme ukázali, kto je tu pánom.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc | Zobraziť Skryť

30.9.2008 10:51
| pel

Fasista vytahuje 100 rokov stare krivdy. Preco nevytiahnut 200 rokov, alebo este viac?
Kolki este ziju z 1918? Ale je dost ludi, ktori si pamataju madarskych vojakov v cisto slovenskych dedinach, besnienie madarskych "kulturnych" fasistov, stromy na hlavnej ulici v Kosiciach s obesencami. Slovaci nikdy nenapadli Madarov.
Fasisti ako Kanala sa snazia vyvolavat v Madaroch pocit nespravodlivosti a brania sa im "asimilovat" cize vlastne naucit sa uradny jazyk. Najvacsie nebezpecenstvo pre Madarov teraz hrozi, ze budu vediet nazvy miest po slovensky, lebo vtedy aj zabudnu ze im to "ukradli".
Odvolavaju sa casto na svedsku mensinu vo Finsku. Ale je tam rozdiel. Keby vznikla vojna medzi Finskom a Svedskom, tato svedska mensina bude bojovat na finskej strane. Keby vznikla vojna medzi Slovenskom a Madarskom, hadajte preco by vznikla a na akej strane budu nasi Madari.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
30.9.2008 05:50 | Roman Kanala

Do pozornosti doporučujem zaujímavý článok u Smeho:
http://www.sme.sk/c/4099671/mnichovska-hysteria.html
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
29.9.2008 10:27 | pel

Argumentacia fasistu:
"Ľuba, ja nebudem interpretovať kauzu Mlynky, lebo o nej nič neviem. Sledoval som to len z tlače, kde boli len útržky informácií."
Ale o "zbitej" Hedvige vie vsetko, lebo ju tam bil.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
28.9.2008 20:21 | Tomas Husar

pan Kanala

26.9.2008 15:16 som sa mylil, medzi vami a Slotom niet rozdielu. Ked sa vytocite tiez smrkate do dvoch prstov a dopustate sa voci partnerom podobnych gruchonstiev ako Slota voci Kinge Gonzovej ( to otych labkach z prveho odstavca).

Pustajte si tu nadalej svoje sovinisticke kydy, prilievajte olej do ohna, mna viac nezaujimate.

pudy, emócie, komplexy, 19. storočie
28.9.2008 15:16 | Roman Kanala

Veď to hovorím, 19. storočie... Už tu vyskakoval ušmudlaný z Hágy, čo je inak celkom šikovný chlapec a úspešný doktor. Ľubica vie prednými labkami chytať skúmavky a skúmať genóm, ale fakty o podpore národností v Maďarsku nazýva hypotézou a vyťahuje akúsi izolovanú epizódu Mlynky, lebo maxipes Fík to rozmazával. A potom je tu toto dieťa, čo nemá na to, aby diskutovalo o faktoch, len začne nepodložený osobný útok.

Nešťastie 20. storočia spôsobili Francúzi a ich arogancia po I. svetovej vojne. Chceli ponížiť Nemcov a Maďarov, tak si pripojili Alsasko a Lotrinsko a rozmetali Rakúsko - Uhorsko. Vojnovými reparáciami hospodársky udusili Nemecko a umožnili rozmach národného socializmu. Československo doplatilo na veľkorysé ťahanie hraníc a drzé koloniálne praktiky Čechov. Myšlienka akejsi federalizácie prišla prineskoro a situácia sa riešila nástrojmi 19. storočia - vojnou, národným štátom a etnickými čistkami. Po vojne sa siahlo po 19. storočí a rozširovala sa Ruská ríša, dočasne premenovaná na Sovietsky zväz. Beneš si siahol do 19. storočia a boli dekréty. Potom bolo chytanie Maďarov a buď odsun do Maďarska, alebo nútené práce pre nových majiteľov v Sudetoch a reslovakizačné komisie až do 1948. Potom boli dreyfusiády po sovietskom vzore až za hrob Stalinovi, v 1968 oslobodnenie Československa od Čechov a Slovákov a v 1992 zas 19. storočie, rozbitie republiky a nástup fašizmu. 19. storočie a národnostná nevraživosť neskončili ani počas dzurindizmu - Kechcec a obchvat Figy a Oždian nie je vďaka nemu, ale napriek nemu. No a dnes sme svedkami, ako 19. storočie opäť zúri naplno.

Lenže medzitým sa vo veľkom a ďalekom svete udialo veľa vecí. Hlavne to, že sa Nemci s Francúzmi dohodli, že o Európu nebudú bojovať, ale si ju spoločne podmania formou EÚ. Je to tak lepšie pre všetkých, už sa neničí, ale stavia a aspoň je mier. Je aj Le Pen, Slota, Miloševič, Tudžman a Haider, niektorých ešte nepochytali. 19. storočie niet prečo pestovať, lebo jediné dôležité je, koľko platíte daní a komu, a potom ako sa s tými peniazmi naloží. Fašisti chcú rabovať ako počas arizácie, kolonizácie maďarských majetkov, lúpežnej prichmatizácie, bankovej konsolidácie a diaľničnej výstavbizácie, najnovšie eurofondizácie a tak vytiahnu náhražku Maďarov a národ ide dolu na všetky štyri a začne štekať na imaginárneho nepriateľa ako maxipes Fík.

Veď sa preboha na seba pozrite, akí ste smiešni, úbohí. Načo chodiť na univerzitu, keď neviete rozlíšiť fakty od svojich pocitov a komplexov?

V roku 1918 sa Maďarov v Československu ocitlo proti svojej vôli asi 750 tisíc. To číslo je sporné, historici sa pri interpretácii cenzu 1921 nezhodnú, či ich nebolo 650 alebo 550 tisíc, ale nechajme to historikom. Po vojne sa Podkarpatská Rus s množstvom Maďarov stala korisťou Stalina, nejakí Maďari odišli dobrovoľne, nejakí boli vyhnaní, ďalší vysídlení na Sudety. Po vojne ich bolo asi pol milióna, dnes ich je asi pol milióna. To je dobrá aproximácia konštanty.

Na maďarskej strane hranice sa v 1918 ocitlo asi 150 tisíc Slovákov. Po vojne ich bolo asi 25 tisíc, pred desiatimi rokmi asi 12 tisíc, dnes asi 10 tisíc, viď www.nepszamlalas.hu
To je dobrá aproximácia asymptoty konvergujúcej k nule. Hlavným vysvetlením bude asimilácia.

Porovnanie maďarskej a slovenskej národnostnej politiky: na jednej strane národnostná autonómia, národné školstvo, samosprávy, štátna podpora akejkoľvek menšine. Na druhej strane neustále nacionalistické provokácie, fašisti vo vláde, výrony zakomplexovaného revanšizmu, národnostný útlak, hospodársky útlak, zbitá Hedviga, vatry, kríže, 19. storočie. A k tomu správa, že napriek tomu je na slovenskú štátnu príslušnosť hrdá nadpolovičná väčšina Maďarov na Slovensku a v porovnaní spred desiatich rokov je ich viac.

Jeden z možných záverov: maďarstvo je odolnejšie voči asimilácii, než slovenskosť. Aj karpatskí Nemci prežili po stáročia. Iný možný záver: útlak spôsobuje odolnosť voči asimilácii a konzervatívnosť, kým podpora národností a príťažlivosť kultúry majoritného národa podporuje dobrovoľnú asimiláciu. Ekonomická prosperita, aj keď len sprostredkovaná cez bohatšie regióny, spôsobuje pocit hrdosti na štát, v porovnaní s ekomonickým marazmom v Maďarsku a môže pôsobiť ako asimilačný prvok. No a posledný záver: nech si maxipes Fík šteká koľko chce, nech si fašisti rušia cestné tabule a dubasia školské učebnice, normálny človek na nich väčšinou aj tak kašle a žije si svoj život.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
26.9.2008 15:16 | Tomas Husar

Pan Kanala,

pudy, emocie, madarsku sovinisticku propagandu a zbozne priania o prirodzenej asimilacii tu pustate najma vy. Pochopitelne ved ste podobny sovinista ako Slota. Jediny rozdiel je v tom, ze sa viete chovat kultivovane a pouzivat papierovu vreckovku.

Naozaj nechapem kde beriete guraz v jednej vete protestovat proti Slotovmu sovinizmu a v druhej vete to zabit sovinizmom vlastnym.


Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
26.9.2008 08:24 | Roman Kanala

Ľuba, ja nebudem interpretovať kauzu Mlynky, lebo o nej nič neviem. Sledoval som to len z tlače, kde boli len útržky informácií. Neviem, aká je tam história, komu patril ten Slovenský dom, prečo sa tam zmenilo vedenie obce a prečo je nový starosta tak strašne na Slovákov vysadený ako nejaký Slota. Viem, že veľa Slovákov žije práve v kopcoch Pilis, ale nikdy som tam nebol. Interpretovať budem môcť až potom, keď nájdem nejaké relevantné fakty a keď si na to urobím názor.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
26.9.2008 08:15 | Roman Kanala

A zas sa bavíme tým, že prekrúcame tvrdenia a vkladáme do úst tvrdenia... Ja som nikdy nenapísal, že hranica mala byť južnejšie - ani severnejšie, ani že by mala viesť inde. Ja som písal demografické a geografické fakty a nie nejaké inzitné priania.

Ja tvrdím, že Maďarov sa v Československu ocitlo viac, než pol milióna. Sčítania sa robili od Márie Terézie, prvýkrát v 1754, ale ďalšie šľachta a cirkev sabotovali. Podľa nového patentu 1777 sa robili sčítania až do 1851. Podľa zákona 1869 sa podrobné sčítania robili každých 10 rokov až do 1910. V Československu bolo prvé sčítanie 15. 2. 1921, potom v 1930 a 1950.

Podľa sčítania 1921 bola celková populácia v krajine 13.8 milióna osôb, z toho 6.6 milióna Čechov, 3.2 Nemcov, 2 milióny Slovákov, 0.7 mio Maďarov, 0.5 mio Rusínov, 0.3 Židov, a zhruba po 100 tisíc Poliakov, Cigáňov, Chorvátov a v kategórii ostatní. Na Slovensku bolo nemecké osídlenie ostrovčekovité v starých banských mestách ako Kremnitz, Schemnitz, Dobschau, Leutschau ale maďarské osídlenie na juhu a nemecké osídlenie v Sudetoch bolo súvislé.

Tí Maďari boli doma a na politiku kašľali a zrazu prišli akísi českí četníci, český notár a český učiteľ a povedali tak a teďkom táj bude Českoslovencko. A bolo. Podobne aj v Sudetoch, kde si tiež nepriali byť v Československu, ale nemali na výber, lebo tam sa uplatnil historický princíp zemí českej koruny.

Podľa maďarského sčítania ľudu 1930 bolo 104 786 ľudí so slovenským materinským jazykom alebo slovenskou národnosťou. Nie je teda pravda, že sa hranica 1918 ťahala tak, aby na každej strane ostal pol milióna ľudí druhej národnosti. To je mystifikácia a neoľudácka propaganda.

Podobne je tomu aj s inými nacionalistickými tvrdeniami, ktorých základom nie sú fakty, ale pudy a emócie. Stupňujúci sa útlak na Slovensku po slovensky tiež nemá racionálne opodstatnenie, len pudy a emócie. V prípade fašoboľševikov len pudy.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
26.9.2008 08:00 | luba_l

Ahoj Roman,

ako v ramci Tvojich hypotez o podpore mensin v Madarsku budes interpretovat kauzu Mlynky?
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
26.9.2008 07:34 | Tomas Husar

Pochopitelne som chcel napisat, ze podla Kanalu mala byt slovensko-madarska hranica severnejsie.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
26.9.2008 06:15 | Tomas Husar

Pan Kanala,

resistuovat zbytky mensiny parlamentom je uplne bezucelne. To je len a len saskaren. O to vobec nejde. Vy ste spominali, ze Slovensko Madarska hranica mala byt juznejsie, ja vravim, ze keby bola, tak vcerajsie Madarsko by pohltilo nie pol ale mozno jeden a pol miliona Slovakov. Pre poslednych 17 by potom vyhlasili kulturnu, mentalnu a ementalnu autonomiu.

A tiez si myslim, ze ste dost inteligentny aby Vam to dobilo. Ked nedobija, nie preto ze by ste bol usmudlany psik.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
26.9.2008 00:45 | Roman Kanala

Nik nepopiera násilnú asimiláciu v Uhorsku 19. storočia, rušenie slovenských gymnázií, zákaz Matice, hrozbu stíhania za panslavizmus slovenskej inteligencii.

Dnes je však v Maďarsku ozajstná menšinová samospráva. Napríklad Slováci v Budapešti majú vlastný slovenský parlament, z ktorého riadia svoje veci slovenské. Podlieha im slovenské školstvo, kultúra, činnosť spolkov. Nemajú tam fašistického ministra, čo im zdubasí detské učebnice, aby sa ukázal. Spolky nepotrebujú zložitú registráciu ministerstvom vnútra, ktoré by mohlo slúžiť ako zastrená cenzúra. Nemajú tam likvidačné ustanovenia o podvojnom účtovníctve a podobne nezmysly určené na šikanovanie od štátu nezávislých spolkov.

Dnešné Maďarsko teda robí všetko preto, aby zabránilo asimilácii menšín. Napriek tomu k asimilácii dochádza. To nebude kvôli tomu, že pršalo ani kvôli tomu, že nepršalo.

Na Slovensku po slovensky zatiaľ bratia a sestry v Kristu opití sadajú do tankoch, zakazujú cestné tabule označujúce obce, vymýšľajú jazykový zákon a štátny jazyk a podobné provokácie a tých Maďarov nie a nie asimilovať. Maďari na nich jednoducho kašlú, hovoria po svojom, žijú si po svojom.

Inteligentný človek si z toho urobí závery. Ušmudlaný psík siahne po nacionalistickom zavýjaní.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
25.9.2008 23:10 | Tomas Husar

2 Walter Egon

Pan Egon, nejde o ziadne spucanie, alebo narodnu hrdost.

Heinrich Heine povedal daco take, ze: "krstny list je vstupenkou do europskej kultury". Pre kazdeho, co nerozumie co tym Heine myslel odkazujem, ze tym chcel riect asi tolko, ze ak sa clovek z geta chcel stat v Nemecku pravnikom, obchodnikom, lekarom, univerzitnym profesorom ako prve musel najprv konvertovat zo zidovstva. Moznoze to niekto nazyva prirodzenou asimilaciou. Podla mna to vsak bolo skor dobre pripravenou seriou krokov ekonomickeho a mimoekonomickeho nasilia.

A bohuzial presne taketo dobre naplanovane kroky sa diali v Uhorsku 19-teho a Madarsku 20-teho storocia. Kto toto nevidi, je bud slepy, alebo sovinista.

Byt autorom tejto proklamacie proti xenofobii, citil by som sa mimoriadne smutno keby ludia co toleruju a propaguju takuto "prirodzenu asimilaciu" boli medzi signatarmi mojej vyzvy.
Ad: Nebezpečné prekračovanie hraníc
25.9.2008 11:10 | pel

To, ze sa niekto v inej krajine nauci dobre jazyk, neznamena ze prestal byt Slovakom. To ze sa Madar nevie naucit cudzi jazyk a citit stale madarcinu je bud geneticky dane, alebo mentalne.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (95)

 Súvisiace témy:
Menšiny
Štátna správa
Politika
Demokracia
Ľudské právaREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS