spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave

Zachráňme PKO - Patrí kultúre a občanom.

V súčasnom období sa v Bratislave neuveriteľne brutálne pristupuje ku kultúrnym hodnotám, k jej samotnej histórii - ako nikde inde v Európe. Pod tlakom stavebného rozvoja sa búrajú architektonické pamiatky, miznú pôvodné historické miesta a tradičné spoločenské a mestotvorné štruktúry. Park kultúry a oddychu (PKO) už desaťročia slúži kultúre, patrí do histórie aj súčasnosti Bratislavy.

Magistrát najprv za podivuhodných okolností predal pozemky pod PKO a teraz žiada zbúranie budov, ktoré zostali v jeho vlastníctve. Pritom sa tu organizuje asi 700 podujatí ročne, sú tu unikátne architektonické riešenia, priestory najväčšej tanečnej spoločenskej sály ako aj akusticky výborné koncertné priestory. Samospráva nenašla rovnocenné náhradné riešenie.

Zbúranie PKO zoberie Bratislavčanom možnosti kultúrneho vyžitia aj veľký kus histórie (Jazzové dni, Bratislavská lýra, Dunajský pohár ai.)


Žiadame preto primátora a mestské zastupiteľstvo:

  1. Zachovať PKO,  udržať jeho spoločenskú a kultúrnu hodnotu pre verejnosť. Nevykonať nič, čo by viedlo k jeho zbúraniu.
  2. Prešetriť nezmyselný a nevýhodný predaj pozemkov pod PKO, vydanie búracieho povolenia a nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami a majetkom mesta.
  3. Získať pozemky pod PKO späť do majetku mesta.


Petičný výbor:

1.. Ing. Katarína Šimončičová, MV SZOPK, Iniciatíva Bratislava otvorene, Godrova 3/b, Bratislava - kontaktná osoba
2. Ing. Peter Lipa, hudobník, Godrova 3, Bratislava                                                                
3. Ing. arch. Igor Thurzo, architekt, Źižkova 42, Bratislava
4. Ing. Matej Vagač, Dobrovičova 10, Bratislava, Iniciatíva Bratislava otvorene
5. Prof. Rudolf Sikora, výtvarník a pedagóg, Grösslingova 47, Bratislava  
6. Prof. Mikuláš Huba, geograf a environmentalista, Staroturský chodník 1, Bratislava, Iniciatíva Bratislava otvorene
7. Doc. Zuzana Kronerová, herečka, Dankovského 14, Bratislava
8. Jozej Šuhajda, hudobník, Kozia 13, Bratislava
 

Kontakt:

Godrova 3/b, 811 06 Bratislava
tel./fax 5441 3968
info@bratislava-otvorene.sk
www.bratislavaotvorene.sk POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
15.6.2011 10:22 | Eva

Možno je Riverpark novodobý skvost, ktorý si myslím, že z 50 % bude nevyužitý pretože je až priveľký, ale chceme Bratislavu aj kultúrne vyzdvihnúť a preto by sa PKO nemalo búrať. Podľa niekoho môže vyzerať ako otrasná lepenka ale nemôžete sa na to pozerať iba z exteriéru vo vnútri to žije históriou a spomienkami na udalosti ako napr. spomínaný Karel Gott. Takže si PKO nedajme.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
29.5.2011 14:02 | Miloš Kanjak

A ešte mi nedá - to sú fakt strašné drísty: "Obrovská masa, žiadne svetlo, budovy desivo zasahujúce nad vozovku" alebo " kancelárie, kde nikdy nezasvieti slnko, všetci si budú čumieť do okien" - no a ? Marian nech zvolí inú cestu, keď ho to tak desí a Zuzanu to nemusí trápiť, ani tam nebude robiť a ani bývať, to nie je jej problém. Áno, River Park je pekný a turisti na lodiach aspoň majú pocit, že prichádzaju do metropoly. Ten pocit bude ešte lepší, keď zmizne barabizňa PKO a tri vredy pri tuneli.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
29.5.2011 13:37 | Miloš Kanjak

Barabizňu s hnusnými plastovými oknami, odpornými kabrincami a otrasnou lepenkovou strechou, teda PKO, ktoré má len hodnotu pozemkou pod sebou (žiadnu inú)treba zbúrať. Dunajský bratislavský breh si iste zaslúži niečo pekné, moderné, funkčné. Kto obraňuje PKO, ten zároveň obraňuje aj tie tri vredy, ktoré stoja pri tuneli naproti River parku.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
29.4.2011 15:26 | Marian

River park je v danej lokalite nevhodný, je to príliš veľká masa sústredená na malom priestore. Nemožno poprieť kvalitu a isté čaro, najmä v pohľade od nábrežia, avšak nielen z tej strany na River park ľudia pozerajú. Často chodím autom po Nábreží a som zakaždým veľmi sklamaný z toho, čo vidím. Obrovská masa, žiadne svetlo, budovy desivo zasahujúce nad vozovku. Je zjavne vidno snaha využiť každý meter kubický stavebného priestoru na maximalizáciu ziskov developera, bohužiaľ, na úkor svetla, vzdušnosti, priestoru a pocitu spokojnosti z dobre a kvalitne zvládnutého projektu. Nemyslím, že niekto, vrátane pánov architektov, má z toho projektu dobrý pocit pri srdci. Možno len v peňaženke, a to asi niektorým stačí...
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
6.4.2011 14:59 | zuzana

takze river park je sebavedoma skvela architektura...
aj ked je od svetoveho architekta, neviem, ci on sam toto poklada za svoje vrcholne dielo. budovy natlacene na seba, prevísajúce az nad hlucnu vozovku, kancelarie na severnu stranu, kde nikdy nezasvieti slnko, dvoj bytovky taky zuky, ze je to len akysi svetlík, prisestor medzi budovami len par metrov, takze si vsetci budu cumiest do okien - vsetko napchate na kopu - podliezanie investorovi, ktory chcel len zarobit. a tento paskvil nazyva luxusom. luxus je prave priestor, vzdusnost...tato architektura svojimi fomami hovori - sme taki chamtivi, ze sme sem natlacili co sa da, len aby sme zarobili co najviac.
PKO - o čom to hovoríme ???
15.3.2011 10:36 | Architekt

• ARCHITEKTÚRA: jeden architektonický paškvil v duchu socialistického realizmu a to nielen formálne, výrazovo ale aj ideovo, viď napr. vitráže, typická forma - prejav chorej a zločineckej ideológie socialistického realizmu.

• ARCHITEKTI:

PKO vlastne nemá ani autora, pretože žiaden architekt sa pod ten paškvil nechce podpísať, takže o čom to hovoríme????

RIVER PARK je realizovaný na základe architektonického konceptu svetoznámeho architektonického ateliéru Erick van Egeraat & spol., je to nadčasová, nezávislá, sebavedomá ARCHITEKTÚRA a nie odpadový ideologický projekt typu PKO.

• URBANIZMUS: zariadenie, ktoré svojim charakterom, funkčno-prevádzkovými parametrami nespĺňa ani len základné požiadavky z hľadiska svojho umiestnenia a riadneho fungovania (chybné umiestenie v rozvíjajúcom sa centre mesta - kde vlastne vytvára bariéru pokračovania perfektne založenej začínajúcej urbanistickej štruktúry a promenády = RIVER PARK, EVROVEA..., nevyhovujúci technický a hygienický stav, absencia parkovania...)

• ÁNO, PKO TREBA ZBÚRAŤ, ČÍM SKôR – TÝM PRE ROZVOJ MODERNEJ BRATISLAVY LEPŠIE.

• DAVOVÁ HYSTÉRIA: je smiešne a schizofrenické, akú hystériu vyvoláva táto obludná stavba v prostej slovenskej pospolitosti, koľko skrachovaných „odborníkov“ sa na tom priživuje, koľko „politikov“ bez názoru a odbornosti sa z PKO snaží vytĺcť politický kapitál, tí sú schopní sa len prispôsobovať masám alebo tým, ktorí im lepšie zaplatia.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
29.1.2010 23:13 | Jozef Lukáč

Treba znemožniť ľudí ako Ďurkovský a všetci BA poslanci čo sa odieľali na hlasovaní za predaj a zbúranie PKO.
Pred voľbami budeme rozosielať a rozširovať všetkym známym zoznam všetkých poslancov čo hlasovali za predaj a zbúranie PKO.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
11.7.2009 17:38 | marián poor

info pre pána Ďurkovského: Sám pán Karel Gott pri istej príležitosti viackrát i v mojej prítomnosti vyhlásil, že tak akusticky dokonalú sálu, aká je v našom PKO, nepozná v tom čase v celej ČSSR a že je len pár takýchto "skvostov" v európe.
A to už je čo povedať!!!
Prosíme nedovolte PKO zbúrať !!!
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
27.3.2009 15:54 | Matej Moško

Pozícia medzi riverparkom a nejakou akousi ďalšou rozostavanou plochou. Myslím, že je úplne jasné, prečo pôjde PKO dole. Poďme sa opýtať do J&T, aký na to majú názor oni...
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
20.12.2008 17:25 | A.Múdry

Opytajte sa Vášho otca pán Králik, je celkom možné že aj on brigadoval na PKO.
Asi by Vám niekto mal vysvetliť aká bola situácia tesne po vojne!
Opytajte sa tých čo tam dobrovoľne
odpracovali hodiny a hodiny zo svojho voľného času! Opytajte sa tých čo v PKO tancovali,oslavovali
vstup medzi bratislavkých vyskoškolákov na Beaniach, ktorí boli na koncertoch Juliet Greco a pod.
Preto som proti zburaniu PKO, som
proti tomu aby pán Ďurkovský rozhodoval bez nás.
Len naše občianské nie, môže zmeniť názor mocných.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO | Peter Kralik
23.11.2008 08:52 | tomas

Pozrite sa, v uvedených rokoch sa staval aj napr. internát Mladá garda, mnohé bytové sídliská v Bratislave (500 bytov, Miletičova), ba dokonca aj v rozsahu celých nových miest (na Slovensku: napr. Nová Dubnica) - zbúrame ako doklady stalinizmu aj tieto, spravidla súkromné vlastníctva(!)?
Pôjdeme búrať stredoveké hrady a novoveké kaštiele, za to, že v nich sídlili tí, ktorí utláčali slovenský ľud za celé tisícročné feudálne obdobie - a teda tieto Pamiatky sú tomu trvalým dokladom, pripomiekou, odkazom?
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO- Hana Kovárová
22.11.2008 23:28 | tomas

Začnem poslednými slovami prvého príspevku: "treba tiež vytvárať sústavný občiansky a mediálny tlak".
Žiaľ, tento aktivisti (verejnosť, občania) skutočne nerobia. Ešte aj z listov od vecne príslušných(!) štátnych orgánov, ktoré dostali a zverejnili, sa vytešujú ako z doručených pohľadníc, nevšimnúc si, že obsah listov je totálne vadný a nehodný tých, ktorých platia aj títo občania; preto je to chabé aj s petíciou - chýba ten tlak až nátlak, zatiaľ sa len prejavila a medializovala "radosť" z faktického nezmyslu, z vlastného (petičníckeho) sadnutia si na lep...
Zo všetkého má teda navrch len Ďurkovský, na ktorého odkázala všetkých ešte aj Kosová, ktorá má však podstatne viac možností, než len zmôženie opisovaný "čin". Škoda však, že to "kultúrni" aktivisti netušia, resp. že sa nechali trápne nachytať.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
22.11.2008 21:03 | Peter Kralik

Vazene damy a vazeni pani,
PKO bolo stavane v rokoch 1951 az 1954 za cias stalinizmu a poprav ludi ktori nesuhlasili s komunistickou diktaturou, PKO je pomnik komunizmu a je dobre ze sa ide zburat. A len tak mimochodom co bolo pred PKO???Kto dal postavit PKO??? Trocha zamyslenia skor nez sa vyrukuje s peticiou.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
17.11.2008 20:49 | Hana Kovárová

Je dosť zarážajúce a smutné, ze sa zatiaľ našlo len niekolko tisic ľudí ochotných dat svoj podpis na peticiu...Patrí im veľká vďaka, že ešte neotupeli v pokusoch presadzovať vôľu verejnosti. Pozorne som čítala príspevky...Mrzí ma, že pre niekoho je dôležitejšie ako existencia PKO, to, ktoré osoby sú v petičnom výbore. Prepáčte mi tú trúfalosť, ak by sme chceli nájsť dokonalých a mediálne známych ľudí, tak to by sme pre nich museli isť asi do neba, a zatiaľ by už PKO bolo aj zbúrané. Musim tiež kriticky priznať, že mňa by do neba za nimi pre vážne kádrové závady nepustili :-))
Z právneho hľadiska sa Bratislava otvorene nemôže účinne zasadzovať za záchranu PKO ak nemá preukázateľnú podporu verejnosti. Teda naozaj má veľkú cenu, ak prejavite svoj názor podpisom.
Informovaný prispievateľ p. Tomas už mal možnosť od júla zistiť, ako riaditeľka magistrátu splnila uznesenie - podala referat o akciach, ktoré sa v PKO konaju, poslancom to asi stačilo...Primátor bez rozhodnutia Mestského zastupiteľstva nemá právo nakladať s mestským majetkom. Rozhodnutie zbúrať budovu, ktorá je majetkom mesta, je nakladanie s týmto majetkom. Nadôvažok sa má budova zbúrať na náklady mesta,ktoré môžu dosiahnuť aj 60-100 milionov.
Logika vraví, že sľub o vybudovaní náhrady ešte neznamená, že sa naozaj tak stane a adekvátnym spôsobom. Aktivisti už žiadali o vyhlásenie PKO za národnú kultúrnu pamiatku - neuspešne. Žiadali aj o vyhlásenie za pamätihodnosť mesta. Dôrazne sa ohradzujem voci pokusu p. Tomasa spochybňovať petíciu - to je ľahšie, ako nejakú zorganizovať a venovať jej nekonečné hodiny osobného voľna. Ak by sme v priebehu už rozbehnutej petície začali upravovať text, tak by to z hľadiska práva bolo pochybné. A mohlo by sa to viacmenej opravovať donekonečna.

O ďalších protestných akciách budú aktivisti verejnosť informovať - hoci ich moznosti v mediach sú obmedzené. Z tohto dôvodu je aj na mieste prosba, aby ste informácie o tejto petícii dávali svojim priateľom, kolegom a zmámym.
Je dôležité, aby tento priestor naďalej patril verejnosti a nie predimenzovaným železobetońovým opachám.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
13.10.2008 12:32 | pressburger

pan "tomas" - prve reakcie - sa javi ako kvalifikovany (a informovany) pan. ak mate dosah na magistrat (?), navrhnite, ako sa zbavit tzv MUOPU i s byvalym riaditelom. Hopla, dnes starostom. Pripadne, ako to je s dnesnym riaditelom Muopu, ktory ma zaroven "prekliato" blizko -manzelsky- k manazerke Hodiny detom, kde vystupuju v sotoch napriklad aj herci, ktori su v tomto peticnom vybore (nielen cierni stavebnik) a zaroven tam figuruje i brat zakladatela onej hodiny detom a tiez uz byvaly vlastnik nehnutelnosti v centre stareho mesta, ktory ju i s onym bratom ziskal za prapodivnych okolnosti a predal za este zaujimavejsich istemu privatizerovi z hzds...pekny motak, co?
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
8.10.2008 09:17 | Jano

PKO patrilo v minulosti k zariadeniam, kde sa okrem kultúrnych a spoločenských akcií konali aj športové podujatia. Súhlasím s viacerými prispievateľmi, ktorí poukzujú na "kupliarstvo" našich zástupcov v mestských zastupiteľstvách. Predstavitelia nášho mesta i štátu by mali minimálne presadzovať budovanie náhradných objektov z prostriedkov developerov v primeraných lokalitách a štát by mal podstatne tvrdšie postihovať tých, čo ničia kultúrne pamiatka a športové objekty. Veď symbolická 1 - 2 mil. pokuta za likvidáciu kultúrnej pamiatky pri 100 a viac násobných ziskoch pri ich vystavaní a používaní je nielen smiešna ale z nás občanov robí šašov. Dnes už naše deti a ich deti nemajú kde športovať, rekreovať sa a kultúrne sa rozvýjať.
Prikláňam sa k názoru p. Ivety M. Svoju nevôľu musíme prezentovať verejne. Aj pred Ficom, Dzurindom, Ďurkovským aj ostatnými.
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
7.10.2008 10:58 | Milka

Peticiu som samozrejme podpisala. V suvislosti s PKO ma napadaju dve kontrastne myslienky.

Prva - PKO sa v mojich spomienkach natrvalo spaja s hodinami tanecnych v case dospievania celej mojej generacie a este aj generacie mojich deti. Boli to nadherne a nezabudnutelne chvile. Tanecne vtedy boli pre bratislavskych stredoskolakov samozrejmym standardom. A prostredie v PKO (mozno aj prave pre svoju najmonumentalnejsiu tancenu salu) s renomovanou tanecnou skolou, bezkonkurencnou kapacitou a v neposlednom rade s romantickymi vecernymi prechadzkami po nabrezi Dunaja vytvorilo dostojnu a skutocne nadhernu kulisu. Tam sme dospievali a dospeli kulturne.

Druha - Znovu a znovu si pripominame zburane bratislavske podhradie, Sinagogu, Vidricu a mnohe dalsie ulice, domy a kulturne pamiatky zivota v staromo meste. Stale viac sme zhrozeni z toho, kto a ako to mohol spravit a dovolit. Ak zburame PKO, vytvorime dalsi nestasny "pamatnik" bezcitnosti, lahostajnosti a neucty obcanov Bratislavy neschopnych ochranovat svoje mesto. A tento raz tymi obcanmi budeme MY!!!
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
6.10.2008 09:48 | Jana Talavaskova

Nesuhlasim so zburanim PKO!! to, co sa deje v Bratislave
- vsetka ta vystavba na miestach, ktore by mali byt zachovane, je absurdna!! Smutne je, ze ziadne z tychto aktivit zatial nemali uspech, lebo za vsetkym su vzdy peniaze a par ludi, ktori sa na tychto projektoch nabalia. Za par rokov nebude ani trocha zelene a stare miesta, kam ludia chodili len tak relaxovat alebo zabavit sa. Bohuzial!
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
5.10.2008 23:23 | Iveta Martinková

Zdravím,
Vážení sorry, ale Petícia je veľmi málo účinná vec proti dehonestonérom, treba zakročiť tvrdo, tázne a nekompromisne - My sme tak bojovali za Jasle na javorinskej a vyhrali sme, písaním a pekným slovom sa dnes nič nevyrieši, aj za cenu vulgarizmov - je taká doba
Ad: Petícia občanov za zachovanie PKO pre kultúru v Bratislave
31.7.2008 14:07 | Bratislavčanka

Zo štyroch petícií, ktoré sa tu momentálne nachádzajú sa tri týkajú nehoráznych a veľmi pochybných rozhodnutí Magistrátu hl. mesta a primátora. V normálnom štáte, kde fungujú právne a iné mechanizmy, by už viacero ľudí, o primátorovi nehovoriac, dávno prišlo o svoje teplé a hlavne lukratívne miestečká. Len u nás sa my občania domáhame takýmto spôsobom svojho nespochybniteľného práva vyjadrovať sa k veciam verejným. Je to skutočne smutné, aké kreatúry vedú túto spoločnosť. Dokedy ešte ?!Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (26)

 


Čítajte tiež:
Občania žiadajú Ďurkovského aby nepodpísal uznesenie o PKO


Kontakty:
Bratislava otvorene

Súvisiace témy:
Rozvoj
Samospráva
Pamiatky
Kultúra

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt