spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Nechceme sa prizerať


Trnavský arcibiskup Ján Sokol odslúžil v bratislavskom kostole Blumentál zádušnú omšu za prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa 18.4.2008, v deň výročia jeho popravy pred 61 rokmi. Údajne súkromná bohoslužba mala všetky znaky verejnej slávnostnej bohoslužby: konala sa na pôde verejne prístupného farského chrámu, za prítomnosti početných hostí z radov stúpencov vojnového slovenského štátu a početného zástupu ľudí, Ján Sokol používal pri liturgii všetky biskupské insígnie a bohoslužobnú asistenciu, o oltár bola opretá fotografia Jozefa Tisa a štylizovaný slovenský dvojkríž, ktorý v období slovenského štátu bol na zástavách Hlinkovej gardy, v blízkosti oltára bola aj prezidentská štandarda s heslom Verní sebe - svorne napred!, bohoslužbu slávil za „nášho zosnulého brata kňaza, prezidenta Jozefa“ a sprievodné príhovory ukazovali, že charakter tejto slávnosti bol nielen verejný, ale aj politický. Arcibiskup zohráva v cirkevnom aj verejnom živote úlohu, ktorá v takýchto súvislostiach nemôže byť len súkromnou vecou Jána Sokola, ako to tvrdil hovorca Konferencie biskupov Slovenska CSILic. Jozef Kováčik.

Na slávnostnej bohoslužbe 18. 4. 2008 sa verejne zľahčovala a popierala akákoľvek zodpovednosť prezidenta Tisa za režim štátu, ktorého bol prezidentom. Verejne boli vystavené symboly štátu, ktorý svojim totalitným režimom zbavil občianskych práv, majetku a deportáciami vystavil ohrozeniu života a spôsobil smrť desiatok tisíc slovenských židovských spoluobčanov. Táto slávnosť bola neprimeraným gestom urážajúcim obete deportácií židovských obyvateľov Slovenskej republiky, bola očividnou demonštráciou sympatií so Slovenským štátom a pokusom o ďalší krok rehabilitácie totalitného režimu a jeho prezidenta.

Rozhodne sa dištancujeme od vyjadrení, postojov a spolunositeľov Sokolovho videnia a jeho prekrývanie zodpovednosti slovenských kresťanov za osud obetí režimu vojnového slovenského štátu. So znepokojením, smútkom a poľutovaním sledujeme opakované zľahčujúce vyjadrenia o slovenskom vojnovom blahobyte ako aj priamu účasť katolíckeho duchovenstva na podujatiach radikálnych nacionalisticko-fundamentalistických skupín.

Ctíme si univerzálnu hodnotu ľudského života v duchu humanizmu a kresťanského presvedčenia, odmietame verejnú nábožensky premenovanú podporu kontroverzných exponentov totalitného režimu Slovenskej republiky.


Bratislava 20. 4. 2008
Občianska iniciatíva občianskej solidarity s obeťami holokaustu


Miroslav Kocúr, Svit
Peter Križan, Bratislava
Boris Burger, st., Bratislava
Marta Kováčová, Prievidza
Katarína Halamová, Vrbové
Veronika Halamová, Vrbové
Pavol Halama,  Vrbové
Milan Kunštek, Moravský Ján
Viera Šimkovičová, Banská Bystrica
Peter Breiner, New York
Martin Weis, Bratislava
Maria Modrovichova, Bratislava
Eliška Lieskovská, Prešov
Ing. Peter Lieskovský, Prešov
Oľga Pietruchová, Bratislava
Anton Srholec, Bratislava
Michal Vašečka, Bratislava
Michal Lieskovský, Prešov
Martin Muránsky, Rovinka
Dušan Jaura, BratislavaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Nechceme sa prizerať
9.1.2014 09:20 | Martin Mravec

Históriu treba pochopiť, nie súdiť. Na súdenie máme kohosi iného. Všetko má svoje príčiny. Niektorí ich nechcú vidieť. Dnešným jazykom chcú chutnať starú polievku a potom sa čudujú, že im nechutí. Nechápu dobu, ktorú nežili. Nechcú pochopiť, chcú odsudzovať. Ukazujú svoje nenávistné zmýšľanie a netolerantnosť. Chcú počuť len seba. Tak sa rodí vždy znova diktatúra, totalitarizmus, fašizmus každého druhu. To sme tu už mali. Zabudli, že dnes tu už máme demokraciu. Urážlivými vyjadreniami chcú rozdúchať plameň neznášanlivosti. Odpútavajú pozornosť od problémov súčasnosti. Žijú minulosťou, nie prítomnosťou. Neustále sa nás snažia vtiahnúť do minulosti, akoby tá bola naším dnešným problémom.
Brvno vo vlasnom oku nevidia, ale smietku v oku svojho blížneho áno, a tá im vadí najviac. Chcú aby sa zmenili tí druhí, seba zmeniť nechcú.
Prečo to robia?
Pre čí prospech to robia?
Čo z toho vyplýva?
Ad: Nechceme sa prizerať
12.3.2011 17:06 | Ján Blahuta

Autori článku "Nechceme sa prizerať" majú hrubé nedostatky vedomostí o histórii a obzvlášť o historických faktoch a zamlčovaných skutočností z čias druhej svetovej vojny. Napísaný článok je iba emočným výlevom fundamentalistických nevzdelancov. Zakladám petíciu: Koniec komunistickým a kadejakým pseudohistorikom, ktorých výtvory produkujú klamstvo a fundamentalizmus.
Ad: Nechceme sa prizerať
12.9.2008 11:49 | Michal Gonochor

Michalovi Štefánikovi: môžme si tu donkonečna hovorit dôkazy o tom čo urobil alebo neurobil , ale veta typu: "Vzdy konal vzaujme slovakov" je uplne scestna , ved tych 40 tis židov bola prave slovakov, slovenských občanov. Tak o čom to je ? Prečo ho glorifikujete? Prečo ho tak strašne uznávate , prečo RKC glorifikuje jeho osobu? Aj uplnemu laikovi je jasné, že je to kontroverzné.
Ad: Nechceme sa prizerať
11.9.2008 05:20 | PartyTribe

115 Ludi...... WAW... toto je mocna peticia.
Ad: Nechceme sa prizerať
9.9.2008 17:10 | Irma-Mária Danieliszová

Rímskokatolíckykňaz môže za kohokoľvek slúžiť s ú k r o m n ú sv.omšu.Aj za Dr.Tisa.Ale: akonáhle sa vystavia jeho atribúty a citujú sa jeho slová,je to už politický akt.
Nenadchýnam sa, že Tisa obesili.
Jedine Boh má právo človeku odobrať život. Ale nepovažujem
Dr. Tisu ani za svätca, ba dokonca mučeníka. Tým môže byť
kresťan iba vtedy, keď obetuje život za Kristovo učenie- nie za politiku.
Mslím, že vojnový "slovenský štát" je čierna škvrna na mape
dejín tak krásneho národa, ako sú Slováci.
Ad: Nechceme sa prizerať
9.9.2008 00:29 | pavel polansky

Dozvedel som sa z internetu o nehoraznosti v Blumentalskom kostole.-
Prve co som mohol urobit bolo,ze som do rozlicnych redakcii dennikov poslal link,aby si hnusu v srdci europy vsimli novinari.V prvpm rade redakcia Kuriera,ktora vo svojom denniku mava kazdy týždeň daku glosu "od susedov z vychodu".Reakcia bola nulova.Z čoho som bol neskôr totalne zhrozeny bolo,že europska tlač a media tuto nehanebnosť celkom ignorovali.Ako je možne,že europa na toto nereaguje?!Vie si niekdo predstaviť,že by viedensky biskup služil taku omšu za Hitlera?to by sa ale zdvihol riadny prach.Som zhnuseny,ale od dneška mám nadej,že su na Slovensku sily,ktore nedovolia
ani len náznak navratu tejto bestiality! Držim Vam palce - rad by som bol pri tom - som ale 83 ročťny starec s podlomenym zdravím -ale v hlave mi to ešte mysli .
Ad: Nechceme sa prizerať
20.8.2008 12:21 | Julia

Omša za mŕtveho je len modloslužba. Tisovi už nepomôže ani milión takýchto modloslužieb. :-)
Ad: Nechceme sa prizerať
11.8.2008 14:39 | martin goliáš

Som rád,že Tisa obesili a bol daný priechod spravodlivosti.
Ad: Nechceme sa prizerať
27.7.2008 16:19 | Ja Osobne

Historik sa nestáva historikom tým, že názorovo vyhovuje postojom Židovskej náboženskej obce.
Profesor Milan S. Ďurica by argumentačne predčil hocakého autora takejto pochybnej iniciatívy a profesorka Emília Hrabovec ešte aj tak, že by odišiel s hanbou.
Je potrebné si pozrieť celú reláciu.
Ad: Nechceme sa prizerať
27.7.2008 16:17 | Peter...

Historik sa nestáva historikom tým, že názorovo vyhovuje postojom Židovskej náboženskej obce.
Profesor Milan S. Ďurica by argumentačne predčil hocakého autora takejto pochybnej iniciatívy a profesorka Emília Hrabovec ešte aj tak, že by odišiel s hanbou.
Je potrebné si pozrieť celú reláciu.
Ad: Nechceme sa prizerať
27.7.2008 16:15 | Peter

Historik sa nestáva historikom tým, že názorovo vyhovuje postojom Židovskej náboženskej obce.
Profesor Milan S. Ďurica by argumentačne predčil hocakého autora takejto pochybnej iniciatívy a profesorka Emília Hrabovec ešte aj tak, že by odišiel s hanbou.
Je potrebné si pozrieť celú reláciu.
Ad: Nechceme sa prizerať
24.7.2008 02:05 | Roman Kanala

Čo? Ďurica a historik? Hehehehe...
A čo tak pán profesor doktor Rydlo ?
Ad: Nechceme sa prizerať
24.7.2008 00:19 | Peter

Odporúčam pozrieť si objektívne vyjadrenia historikov na problematiku Slovenského štátu a osoby prezidenta Tisu v diskusnej relácii Sféry dôverné. A nielen bezhlavo čítať zaujaté táraniny ľavicových extrémistov, sionistov, liberálov a iných protislovenských živlov.
Link na záznam (youtube)
http://www.youtube.com/watch?v=8A3DC1_NTpI
Ad: Nechceme sa prizerať
23.7.2008 15:35 | Peter Papp

Vzdy konal v zaujme Slovakov, ak nahodou neboli zidovskeho vierovyznania, v tom pripade ich nechal popravit. Konal hlavne v zaujme Nemcov, zaujmy Slovakov boli az druhorade. Fakt mame byt na co hrdi. Tiso bol vojnovy zlocinec a popraveny bol po zasluhe.
Ad: Nechceme sa prizerať
22.7.2008 21:01 | Michal Štefánik

Prezident Tiso je prvy slovensky prezident. Po 60 rokoch by mal byt konecne rehabilitovany. Je to jedna z najvyznamnejsich osobnosti slovenskych dejin. Vzdy konal vzaujme slovakov. Omsa za neho by mala byt kazdy rok na vyrocie jeho smrti a zasluzil by si aj sochu v meste. Preto nepodporim tuto peticiu.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (15)

 


Čítajte tiež:
Iniciatíva Nechceme sa prizerať píše Konferencii biskupov Slovenska
Otvorený list občianskej iniciatívy Nechceme sa prizerať adresovaný Konferencii biskupov Slovenska


Súvisiace témy:
Kriminalita
Náboženstvo
Ľudské práva
SpoločnosťREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt