spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Verejná výzva primátorovi a poslancom MZ Bratislavy na zmenu postupu pri príprave rekonštrukcie bratislavského Starého mosta

Vážený pán primátor, vážení poslanci mestského zastupiteľstva!

My, občania Bratislavy, ktorým záleží na vzhľade, charaktere a budúcnosti nášho mesta, ako aj občania celého Slovenska, ktorým záleží na tom, ako sa rozvíja a ako vyzerá ich hlavné mesto, sme pobúrení spôsobmi a postupmi, akými sa pripravuje rekonštrukcia bratislavského Starého mosta.

Starý most, prvý a dlho jediný pevný most cez Dunaj v Bratislave patrí medzi významné stavebné pamiatky a súčasne dôležité dopravné stavby v Bratislave.

Uznávame nutnosť jeho rekonštrukcie, je nám zrejmé, že v súčasnom stave ho nie je možné dlhodobo prevádzkovať.

Čo nám ale skutočne vadí a čo nás vedie k tomu, aby sme sa touto formou obrátili na vás, je spôsob, akým sa rekonštrukcia Starého mosta má realizovať. Návrh, pochádzajúci od jedinej spoločnosti, vypracovaný v troch variantoch, ktoré majú budiť dojem možnosti výberu, „anketa“ pre občanov, ktorí majú z týchto prakticky totožných návrhov „vybrať“ ten, ktorý sa im pozdáva najviac, porušuje všetky bežné zvyklosti a postupy, akými sa rekonštrukcie stavieb podobného významu pripravujú a realizujú v civilizovaných a demokratických krajinách a mestách.

Preto vás touto cestou vyzývame:

  1. aby boli zastavené všetky postupy, ktoré vedú k vopred vybratému „víťazovi“ rekonštrukcie Starého mosta
  2. aby bola vyhlásená medzinárodná architektonická súťaž o riešenie rekonštrukcie Starého mosta, s jasne stanovenými a zverejnenými podmienkami a kritériami
  3. aby bola vymenovaná komisia odborníkov, ktorá vypracuje zadanie súťaže a následne vyhodnotí návrhy, podané do súťaže, na čele s hlavným architektom mesta Bratislava.
  4. aby návrhy, doručené do súťaže boli zverejnené na internetových stránkach mesta a aby k nim bola umožnená riadna verejná diskusia
  5. aby až na základe vyššie uvedeného postupu bol vybraný víťazný architektonický návrh rekonštrukcie Starého mosta a podľa neho vypísaná verejná súťaž na dodávku rekonštrukcie, pričom priebeh tejto súťaže by mal byť taktiež kontrolovateľný verejnosťou.


Vážený pán primátor, vážení poslanci!

Záleží nám na našom meste, na našom hlavnom meste. Neurážajte občanov tým, že pod zásterkou akoby verejnej diskusie budete presadzovať netransparentné, neštandardné ba priam podozrivé spôsoby riešenia. Ukážte občanom Bratislavy a Slovenska, že aj Vám ide len a len o čo najlepšie riešenie rekonštrukcie bratislavského Starého mosta. Umožnite, aby jeho rekonštrukcia viedla k riešeniu, ktoré bude akceptované širokou odbornou, ale aj laickou verejnosťou, ktoré bude transparentné a kontrolovateľné a ktoré bude na prospech Bratislave, jej občanom ako aj všetkým, ktorí ju navštívia. Bratislava si to zaslúži.


Juraj Petrovič
Martin Šútovec
Boris Burger
Ondrej Dostál
Zuzana Šubová
Peter Hajdin
Vladimír Holina
František ŠebejPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Verejná výzva primátorovi a poslancom MZ Bratislavy na zmenu postupu pri príprave rekonštrukcie bratislavského Starého mosta
19.1.2009 20:03 | Martin Eichler

nie som bratislavcan, ani tam nezijem, len z principu suhlasim
Ad: Verejná výzva primátorovi a poslancom MZ Bratislavy na zmenu postupu pri príprave rekonštrukcie bratislavského Starého mosta
13.1.2009 17:29 | AntiMaťaščík

Ako moze projektovat most v uplnom centre clovek, ktory nemal ani jednu jedinu hodinu architektury?? To uz ozaj staci byt kamaratom s Andrejom a hotovo? Titul ziskal ani sam nevie ako. "Napady" su zvacsa okopirovane, postavene na tom istom so stupidnymi nazvami. Dajte dietatu papier a ceruzku a nakresli Vam presne taky isty most ako Grafitti a vsetky tie podobne grcy.
Jednoducho okamzite odvolajte tohto nekompetentneho "inzinierika" a projekt dajte vypracovat niekomu inemu. Nic by sa nestalo keby aj prisiel o titul, aj tak si ho nezasluzil a nezasluzi.
Ad: Verejná výzva primátorovi a poslancom MZ Bratislavy na zmenu postupu pri príprave rekonštrukcie bratislavského Starého mosta
11.12.2008 13:56 | Matej Škriečka

Súhlasím s návrhom vyhlásiť niektoré zachovalé časti "Starého mosta" za objekty pamiatkovej ochrany a vyhlásiť verejnú architektonickú súťaž na projekt rekonštrukcie. V modernom štáte a pri stavbe podobnej historickej hodnoty, by takéto riešenie malo byť samozrejmé. Mimochodom, to, čo sa na Slovensku v posledných rokoch deje, je nehoráznosť. Pripustenie zahraničných investorov (no to sa týka aj domácich) by malo byť pozitívnym krokom pri výstavbe a rozvoji našich miest, no v skutočnosti je to presne naopak, pretože o vhodnosti výstavby rozhodujú najčastejšie ľudia, ktorím peniaze zaslepili zdravý rozum alebo nemajú so vzdelaním nič spoločné, hoci ich titul sa tak tvári. Kedy sa táto katastrofa konečne skončí a kompetentní si uvedomia, že ide o zachovanie kultúrneho a historického dedičstva pre mnohé nasledujúce generácie? Keď sa niekto nepostaví proti, naše mestá budú o chvíľu zastavané často nechutnou a maximálne nevhodnou "modernou" architektúrou bez života a bez výrazu a kvôli zeleni budeme musieť vyrážať aspoň 10 km za mesto. Zastavme už konečne bezduché ničenie slovenských miest!!!
Ad: Verejná výzva primátorovi a poslancom MZ Bratislavy na zmenu postupu pri príprave rekonštrukcie bratislavského Starého mosta
27.8.2008 15:50 | mikuš peter

je to most z konca 19 storočia, nemáte právohandlovať so všetkým.... po rekonštrukcii mu vrátiť pôvodnú podobu a názov most C a C. Francza Jozefa I.
Ad: Verejná výzva primátorovi a poslancom MZ Bratislavy na zmenu postupu pri príprave rekonštrukcie bratislavského Starého mosta
13.8.2008 23:37 | Peter Hrevuš

Pripajam sa do tohto verejneho protestu proti nevkusu a korupcii.
Treba si uvedomit, pan primator, ze vsetci, ktori sa podielaju na schvalovani tohto projektu tu po desiatkach rokoch uz nebudu, ani kopa penazi, ktora spocinie vo vreckach zainteresovanych.
Ostane tu po vas tato citronova rychlodraha z Disneylandu, ktora bude dalsim a dalsim generaciam pripominat ludsku hlupost a nevkus rozmerov samotneho mostu.
Bohuzial, je to ludske rovnako, ako bude ludska reakcia mladych sgrafitakov, ktori nebudu setrit spraymi, aby (pre mna nie prilis korektnym sposobom) prejavili svoj (ne)nazor na tuto neutesenu dobu zvratenych hodnot.

KED TO VIDIM, MAM DOST.
KOMPETENTNYM DLHÝ PÔST,
MOC A NEVKUS SPAJA TENTO MOST.
Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (5)

 Súvisiace témy:
Rozvoj
Samospráva

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS