spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej

Ako občania krajiny, ktorá sa hlási k hodnotám demokracie a občianskym slobodám, považujeme za svoju povinnosť protestovať proti zásahu polície proti novinárke kazašského pôvodu a občianke Poľskej republiky Balli Marzecovej, ktorý bol vykonaný 21. novembra 2007. Zároveň požadujeme dôsledné vyšetrenie, verejné vysvetlenie a vyvodenie osobnej zodpovednosti za zásah.

Novinárka na demonštrácii pred prezidentským palácom, ktorú riadne povolil bratislavský magistrát, vyjadrila svoj nesúhlas s nedemokratickými praktikami kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva počas jeho oficiálneho prijatia prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Počas uplatňovania svojej slobody prejavu a práva na zhromažďovanie proti nej polícia násilne zasiahla a zadržala ju.

Sme presvedčení, že Slovensko ako krajina, ktorá sama prežila dlhé roky potláčania slobody prejavu a práva na zhromažďovanie, by mala akýkoľvek náznak porušenia týchto základných práv a slobôd vnímať s osobitnou pozornosťou a prijať účinné opatrenia, aby sa podobné incidenty v budúcnosti neopakovali. Dbanie na dodržiavaní občianskych slobôd je o to dôležitejšie, že súčasné Slovensko sa ako člen Európskej únie usiluje byť príkladom úspešného prechodu od totality k demokracii práve pre také krajiny ako Kazachstan, ktorý touto cestou ešte len musí prejsť.

Vyzývame preto ministra vnútra SR Róberta Kaliňáka, aby ohlásené prešetrenie prípadu inšpekciou Ministerstva vnútra bolo dôsledné a nezávislé, a aby v prípade zistenia porušenia základných práv a slobôd bola za zásah vyvodená osobná zodpovednosť. Zároveň požadujeme, aby po skončení vyšetrovania bola slovenská verejnosť bezodkladne informovaná o dôvodoch zásahu, o jeho priebehu ako aj o priebehu vyšetrovania. Budeme vyšetrovanie starostlivo sledovať, keďže nám záleží na tom, aby Slovensko bolo štátom, kde je rešpektované právo a spravodlivosť.


Eliška Sláviková, O.z. Človek v ohrození
Lucia Najšlová, Zahraničná politika
Pavol Szalai, Zahraničná politika
Peter Dráľ, Nadácia Milana Šimečku
Alexander Duleba, zahraničnopolitický analytik
Lenka Surotchak, Nadácia Pontis
Andrej Bán, fotograf a publicista
Zora Bútorová, Inštitút pre verejné otázky
Roman Kollárik, FSEV UK
Andrej Findor, FSEV UK
Michal Hudec,  novinár a bloger
Radovan Geist, politológ a novinár
Zuzana Wienk, Aliancia Fair-play
Peter Kunder, Aliancia Fair-play


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
27.11.2007 15:53 | Tomas Husar

2 Anna Procházková

Prepacte Anna, ale co to ma spolocne s tym, co sa odohralo pred Grasalkovicovim palacom pocas navstevy kazaskeho turkmenbasu u Gaspara Ivanovica?

Nie je dolezite ako to komentovali media, dolezite je ze v pripade kazasskej novinarky to bol za poslednych par mesiacov dalsi neprofesionalny, zbabrany a podla vsetkeho aj protizakonny akt slovenskych policajtov. A ze na zaver to osloli Kalinak tym, ze novinarku pozyval na vikend v Tatrach.
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
27.11.2007 15:17 | Anna Procházková

Musím dať za pravdu Karolovi, pretože som mala vela negatívnych osoných skúseností s médiami, a to s novinármi, ktorí moje slová prekrúcali a nafukovali tak, ako to im vyhovovalo alebo ako to vyhovovalo niekomu inému. Myslím, že televízia je ako tak vyvážená, ale aj im ide hlavne o senzácie, ktoré zabezpečia hlavne vysokú sledovanosť.
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
27.11.2007 09:16 | Noro Brázda

Karol, nemyslím, že som vzťahovačný. Musel som však reagovať, pretože sa snažíš spochybňovať kritiku polície a obsah tejto výzvy odkazom na zaujatosť médií, bratislavocentrizmus a nejaké (zrejme pravicové) skoro-sprisahanie. Dokonca si na ilustráciu svojich pochybností použil môj príklad o autobuse (ktorý ohľadom práce médií nevypovedá vôbec nič a ohľadom práce polície svedčí o presnom opaku toho čo tvrdíš ty).

Ak chceš kázať o tom, čo je diskusia, tak nabudúce skús k faktom predkladať fakty. Miešanie faktov s dojmami k zmysluplným výsledkom obvykle nevedie.
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
27.11.2007 08:59 | Karol Kolar

Noro, si zbytocne vztahovacny a ver tomu, ze moj clanok sa urcite nevenoval len Tvojmu clanku. Viac menej som hovoril vseobecne o sotoch v mediach a uvod Tvojho clanku som pouzil na uvod mojho clanku. Nechcel som aby sa to tu zmenilo na odkazovac dvoch ludi, ale este odpoviem. Tvoje extremne moznosti udalosti s autobusom boli zabavne, fakt si moj clanok pochopil len na takejto urovni? Hovoril som vseobecne! Stacilo by sa Ti zamysliet mozno len trochu viac (verim ze to vies) a mozno ze by si si potom uvedomil tu neobjektivnost medii vo vsetkom! A ten moj polonezmysel? :) To, ze si este nepocul taky nazor neznamena ze je polonezmysel. Vychadzal z Bratislavskeho centralizmu ktory tu vzdy bol a aj stale je. Tiez som vychadzal z vysledku volieb, hlavne z regionalnych vysledkov. K Blave len tolko. Do buducna Ti chcem len odporucit, aby si si uvedomil co je diskusia a aby si nemal na ociach klapky, ktore ti ukazuju len jeden smer.
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
26.11.2007 23:15 | Noro Brázda

Karol, čisto teoreticky je samozrejme možné, že autobus s účasníkmi zhromaždenia sa pokazil a vodič privolal políciu, aby zabezpečila miesto poruchy a riadila cestnú premávku. Čisto teoreticky je tiež možné, že redaktor si odvysielanú verziu príspevku o autobuse s účastníkmi zhromaždenia, ktorý neprišiel do cieľa cesty vymyslel (či už z lenivosti overiť si prečo autobus stojí a prečo je tam polícia). Mohol to urobiť z lenivosti, alebo zámerne (napr. s cieľom pošpiniť povesť polície). Čisto teoreticky sa udalosť vôbec nemusela stať a zlá televízia mohla šoť vyrobiť na politickú objednávku vo svojich štúdiách s komparzistami.

Takéto varianty spomínanej udalosti sú však krajne nepravdepodobné a preto skutočne nerozumiem, čo ste tým chceli povedať (tie polonezmysly o "bratislavskej snahe" radšej nekomentujem).

Ešte raz zopakujem fakty (tak ako som ich počul a videl v TV): Polícia zastavila autobus s účastníkmi zhromaždenia a nedovolila mu pokračovať v jazde.

A tieto fakty interpretujem tak, že polícia urobila "nadprácu", ktorú v právnom štáte považujem za neprijateľnú (najmä ak nejde o nejaký náhodný exces, ale takmer o pravidlo).
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
26.11.2007 12:52 | Janka Debreceniova

Na margo celej tejto diskusie by som chcela iba poznamenat, ze zhromazdenia na zaklade ustavy nepodliehaju povolovaciemu konaniu, ale staci ich iba ohlasit. Dokonca ani skutocnost, ze zhromazdenie nebolo ohlasene, nemoze byt dovodom na to, aby ho policia rozpustila. Mozno by nebolo zle - aspon z nasej strany a zo strany medii (pre policiu a ine organy statnej spravy by to mala byt samozrejmost - aj ked realita je diametralne odlisna) -, keby sme tu sami/y nespoluzvytvarali dojem, ze na uplatnovanie si zakladnych prav a slobod (v tomto pripade na uplatnovanie si zhromazdovacieho prava) si musime od statu pytat povolenie a ze sa s tym nebodaj stotoznujeme.
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
25.11.2007 19:44 | Noro Brázda

Karol, práve s profesionalitou práce má slovenská polícia vážny... a vôbec nešlo o teatrálnosť pri predvádzaní novinarky.

Miesto dohľadu nad dodržiavaním zákonov sa púšťa do rôznych dobrodružných akcií (akou bola napríklad táto) pri svojvoľnom (a svojskom) výklade práva.

Práve som v TV novinách na Markíze videl, ako policajti zastavili autobus ľudí smerujúcich na riadne ohlásené zhromaždenie na južnom Slovensku a tak dlho hľadali dôvod až ho našli a vodičovi zakázali pokračovať v jazde (účastníci nakoniec prišli na miesto zhromaždenia pešo s asi hodinovým meškaním). Je neprípustné, aby polícia miesto svojej práce robila politiku a rozhodovala, čo je dobré a čo nie. Včera to bola kazašská novinárka, dnes údajní maďarskí extrémisti a zajtra možno hocikto z vás.
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
25.11.2007 15:44 | Tomas Husar

2 Karol Kolar

Prave kvoly tomu aby sa pripadne potvrdil tvoj nazor by si mal "Výzvu na dôsledné vyšetrenie ..." podpisat.
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
25.11.2007 12:52 | Karol Kolar

Je potrebne sa na celu zalezitost pozriet aj z druhej strany, nie len systemom davovej psychozy a pod natlakom a taktickym masirovanim vedomia a nazoru obcanov mediami. Na mieste v bezprostrednej blizkosti udalosti sa nachadzali prislusnici Policajneho zboru - urcite viacero zloziek, ktori su nalezite na pritomnost vysokych statnych cinitelov nalezite vyskoleni s patricnymi skusenostami, ktori urcite vedia rozlisit obycajne narusovanie verejneho poriadku od bezneho a povoleneho protestneho zhromazdenia. O to viac by si dobre rozmysleli vykonanie sluzobneho zakroku na predmetnu novinarku, ked vsade naokolo sa nachadzalo velke mnozstvo novinarov, politikov a inych svedkov. Takze moj nazor je taky, ze nie je spravne dat priechod svojim emociam ovplivnenym mediami a je potrebne vnimat tuto udalost aj z druhej profesionalnej stranky prislusnikov Policajneho zboru, aj ked pripustam trochu teatralny sposob predvedenia novinarky.
Protest proti policajnej brutalite a vyznamenaniu pre kazašského diktátora
23.11.2007 16:30 | Ondrej Dostál

Podporujem výzvu, ale myslím si, že dôsledky tejto kauzy by mali byť oveľa ďalekosiahlejšie ako len potrestanie pár policajtov. Nie je to prvý prípad neakceptovateľného správania polície. Je načase vyvodiť aj politickú zodpovednosť - minister vnútra Kaliňák by mal odstúpiť.
A je potrebné žiadať aj to, čo žiadala Balli Marzecová, teda aby Slovensko prehodnotilo svoju podporu predsedníctvu Kazachstanu v OBSE.
Vyjadriť protest proti policajnej brutalite a hanebnému vyznamenaniu kazašského diktátora Nazarbajeva najvyšším slovenským vyznamenaním možno na zhromaždení pred prezidentským palácom (Hodžovo nám. v Bratislave) v pondelok 26.11.2007 o 17:00. Bližšie informácie tu: http://www.17november.sk/index.php?section=17
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
23.11.2007 13:03 | Martin Baco

Za dodrziavanie ludskych prav a slobod.
Ad: Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej
23.11.2007 13:03 | Martin Baco

Za dodrziavanie ludskych prav a slobody.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (12)

 Súvisiace témy:
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt