spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva na dôsledné vyšetrenie zásahu polície proti novinárke Balli Marzecovej

Ako občania krajiny, ktorá sa hlási k hodnotám demokracie a občianskym slobodám, považujeme za svoju povinnosť protestovať proti zásahu polície proti novinárke kazašského pôvodu a občianke Poľskej republiky Balli Marzecovej, ktorý bol vykonaný 21. novembra 2007. Zároveň požadujeme dôsledné vyšetrenie, verejné vysvetlenie a vyvodenie osobnej zodpovednosti za zásah.

Novinárka na demonštrácii pred prezidentským palácom, ktorú riadne povolil bratislavský magistrát, vyjadrila svoj nesúhlas s nedemokratickými praktikami kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva počas jeho oficiálneho prijatia prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Počas uplatňovania svojej slobody prejavu a práva na zhromažďovanie proti nej polícia násilne zasiahla a zadržala ju.

Sme presvedčení, že Slovensko ako krajina, ktorá sama prežila dlhé roky potláčania slobody prejavu a práva na zhromažďovanie, by mala akýkoľvek náznak porušenia týchto základných práv a slobôd vnímať s osobitnou pozornosťou a prijať účinné opatrenia, aby sa podobné incidenty v budúcnosti neopakovali. Dbanie na dodržiavaní občianskych slobôd je o to dôležitejšie, že súčasné Slovensko sa ako člen Európskej únie usiluje byť príkladom úspešného prechodu od totality k demokracii práve pre také krajiny ako Kazachstan, ktorý touto cestou ešte len musí prejsť.

Vyzývame preto ministra vnútra SR Róberta Kaliňáka, aby ohlásené prešetrenie prípadu inšpekciou Ministerstva vnútra bolo dôsledné a nezávislé, a aby v prípade zistenia porušenia základných práv a slobôd bola za zásah vyvodená osobná zodpovednosť. Zároveň požadujeme, aby po skončení vyšetrovania bola slovenská verejnosť bezodkladne informovaná o dôvodoch zásahu, o jeho priebehu ako aj o priebehu vyšetrovania. Budeme vyšetrovanie starostlivo sledovať, keďže nám záleží na tom, aby Slovensko bolo štátom, kde je rešpektované právo a spravodlivosť.


Eliška Sláviková, O.z. Človek v ohrození
Lucia Najšlová, Zahraničná politika
Pavol Szalai, Zahraničná politika
Peter Dráľ, Nadácia Milana Šimečku
Alexander Duleba, zahraničnopolitický analytik
Lenka Surotchak, Nadácia Pontis
Andrej Bán, fotograf a publicista
Zora Bútorová, Inštitút pre verejné otázky
Roman Kollárik, FSEV UK
Andrej Findor, FSEV UK
Michal Hudec,  novinár a bloger
Radovan Geist, politológ a novinár
Zuzana Wienk, Aliancia Fair-play
Peter Kunder, Aliancia Fair-play


POZNÁMKY / vaše reakcie


Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Do formulára vypíšte len veľké písmená z nasledujúceho textu: "mDISnxKUmSow".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (0)

 Súvisiace témy:
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS