spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov

Vážený pán
Róber Fico
predseda vlády SR

           
V Bratislave, 19. septembra 2007


Vážený pán predseda vlády,
                       
ako zástupcovia a zástupkyne organizácií, ktoré sa venujú obhajobe ľudských práv, sme mimoriadne znepokojení pribúdaním prípadov núteného vysťahovania Rómov, pri ktorých často vznikajú pochybnosti o ich zákonnosti. Na základe našich poznatkov z viacerých lokalít musíme konštatovať, že pre mnohé samosprávy je jednoduchšie zbaviť sa zodpovednosti za sociálne problémy svojich občanov, ako hľadať riešenia spoločnými silami. Volia jednoduchší, avšak nedôstojný a nemorálny spôsob, akým je odsťahovanie sociálne odkázaných občanov Slovenskej republiky do menších obcí.
                       
Vysťahovaním a zmenou obce sa však sociálne problémy občanov nevyriešia. Naopak, dochádza iba k zvyšovaniu interetnického napätia, pretože obyvatelia obcí, do ktorých sú rómski spoluobčania premiestnení, sa proti ich príchodu búria. Ich frustrácia často vedie k prejavom zastrašovania či dokonca priamemu použitiu násilia.
                       
Pri takýchto, zväčša nezákonných, vysťahovaniach sa zneužíva nízke právne vedomie Rómov, ktorí sa nedokážu sami účinne brániť pri porušovaní ich práv. Samosprávy počítajú s tým, že Rómovia sú neobľúbenou skupinou obyvateľstva a tak zneužívajú skutočnosť, že verejnosť nad takýmito prejavmi zlovôle zatvára oči, či mu dokonca napomáha. Vo väčšine prípadov, v ktorých k núteným vysťahovaniam došlo, sa samosprávy nepokúšali vopred sanovať situáciu napríklad zavedením inštitútu osobitného príjemcu, čím by zabezpečili právnu istotu bývania pre nájomníkov a zároveň istotu platenia za bývanie. Naopak, často sú nehnuteľnosti predávané súkromným majiteľom, ktorí urobia špinavú prácu namiesto samospráv. Takéto praktiky sa však priečia morálke a sú len ďalším prejavom segregácie a rasizmu na miestnej úrovni.
                       
Na Slovensku nie je nútené vysťahovanie až poslednou alternatívou, ako by to malo byť podľa medzinárodných dohovorov. Naopak je väčšinou prvou možnosťou, po ktorej samosprávy siahajú. V právnom štáte však musia byť ochraňované práva a zákonné postupy voči všetkým občanom bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť.
                       
Ako jeden z posledných prípadov uvádzame nútené vysťahovanie Rómov v Nových Zámkoch, kde noví vlastníci za asistencie súkromnej bezpečnostnej služby vysťahovali obyvateľov z bytov a presťahovali ich do nevyhovujúcich domov v okolitých obciach. Spôsob, akým bolo toto presťahovanie občanov vykonané, pokladáme minimálne za nedôstojný a nemorálny.
                       
Zároveň upozorňujeme, že prípad z Nových Zámkov nie je ojedinelý, a je súčasťou rozsiahlejšieho trendu, ktorý zostáva verejnosťou, zodpovednými inštitúciami a politikmi nepovšimnutý. Skutočnosť, že v posledných dvoch rokoch boli na Slovensku nútenými vysťahovaniami postihnuté rádovo tisíce občanov, vo väčšine prípadov Rómov, je zarážajúca. O to viac v prípadoch, pri ktorých došlo k otvorenému a nepochybnému porušovaniu zákonov aj za asistencie polície.
                       
V tejto súvislosti by sme radi pripomenuli medzinárodné ľudskoprávne záväzky Slovenskej republiky, ktoré považujú nútené vysťahovania za poslednú možnosť, ktorej treba všetkými možnými spôsobmi predchádzať. Podľa Výboru OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva „ešte pred vykonaním akéhokoľvek vysťahovania, a najmä vysťahovania väčšej skupiny, majú členské štáty zaručiť, že budú preskúmané všetky uskutočniteľné alternatívy a budú konzultované s dotknutými osobami“. (Všeobecný výklad č. 7 Medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach -Nútené vysťahovanie a právo na primerané bývanie, šestnásta schôdza, dokument OSN E/1998/22).
                       
Vážený pán predseda vlády, touto cestou Vás preto žiadame:            
  1. Aby ste na rokovaní vlády otvorili túto problematiku.
  2. Aby ste na iniciovali stretnutie so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska na túto tému.
                       
K urýchlenému riešeniu danej situácie navrhujeme uskutočniť nasledovné kroky:
  1. Urýchlene hľadať s dotknutými osobami, ktoré zostali bez prístrešia, trvalé a zodpovedajúce riešenie ich situácie.
  2. Čo najrýchlejšie konzultovať s odborníkmi možnosti riešenia takýchto prípadov a prijať opatrenia pre zabránenie podobným prípadom a dosiahnutie ich zákonného postihovania.
  3. Vo väčšej miere ako doposiaľ uplatňovať inštitút osobitného príjemcu v lokalitách, kde evidujú vyšší počet neplatičov.
  4. V oblasti sociálnej politiky systematicky podporovať komunitný rozvoj, terénnu sociálnu prácu a vytvárať ďalšie lokálne verejné a sociálne služby prispievajúce k  inklúzii, ktoré by mohli zabrániť podobným situáciám.
  5. Zadefinovať sociálne bývanie a s tým súvisiacu vládnu stratégiu.
  6. Rozšíriť program terénnych sociálnych pracovníkov aj do lokalít, v ktorých doposiaľ nevykonávali svoju činnosť.
  7. Vytvárať tlak na kompetentne inštitúcie, aby pozorne monitorovali dodržiavanie ľudských práv a v prípadoch ako Nové Zámky vyvinúť maximálne úsilie smerujúce k náprave.
  8. Zabezepčiť, aby osoby zodpovedné za porušovanie domáceho a medzinárodneho práva boli urýchlene potrestané.
                       
Veríme, že je v záujme vlády uskutočniť účinné opatrenia a predísť tak ďalším podobným prípadom, ktoré môžu vyústiť do občianskych nepokojov ako aj kritiky Slovenska medzinárodnými inštitúciami.

                       
Inštitút rómskej verejnej politiky, Bratislava
Nadácia Milana Šimečku, Bratislava
Centrum pre práva na bývanie a vysťahovanie, Ženeva
Centrum pre práva Rómov, Budapešť


Na vedomie:
podpredseda vlády, predsedovia politických strán, primátor mesta Nové Zámky, média


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
7.10.2007 09:58 | kristina magdolenova

tomasovi - 1. to, co som povedala, plati vo vztahu k zakonu o prenose kompetencii, takze tam treba hladat suvislosti
2.stav trva od roku 2001 - pytam, sa co sa robilo predtym? Ja osobne som upozornovala na to do roku 2001, este pred schvalenim novely, komunikovala s poslancami, ktori ale schvalili to, co schvalili - zoznam hlasujuich za je pristupny
3. vadi mi prehliadanie toho, ze za 7 rokov predchadzajucej splnomocnenkyne sa urobilo malo viditelneho, lebo ak zabudneme na sentiment - a ja by som rada povedala, ze je to inak, ale nie je, segregacia sa prehlbila. to je fakt.
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
7.10.2007 09:39 | kristina magdolenova

jane Markov -

poznam stranku, viem, ze preberate od nas, ale poslali sme ju len tasr a site, kontaktovali sme starostov a tiez sme ju zverejnili na nasej stranke, takze tam bol predpoklad, ze ju preberiete, kedze spolupracujete aktivne.
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
2.10.2007 14:38 | Jana Markov

Pani Magdolenova, mate uplnu pravdu, skoda len, ze stranku www.romale.sk nepovazujete za medium, pretoze ja som Vyzvu na stranke uverejnila aj napriek tomu, ze ste mi ju zvlast neposlali. :-) Povazujem to za velmi dolezite a prospesne pre vsetky dotknute strany.
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
29.9.2007 15:25 | Karol

Prečo tolko kriku pre vystahovahovanie neplatičov a neprispôsobivých? Len preto že patria k rómskemu etniku? U nás sa napríklad začalo s vysťahovaním neprispôsobivých bielej pleti ktorý ani len nedostali tolko možností a nikto sa ani neozval. Teraz keď prišiel rad na rómov tak je to zrazu zlé? Stačí sa len pozrieť čo urobili s tým čo dostali. Väčšinou to boli nové stavby a po pár rokoch sa zmenili na ruiny. A to ešte všade okolo vládla neskutočná špina kde sa darilo hlodavcom a chorobám. A to sa dialo na mnohých miestach priamo v centre ako napríklad v spomenutých Nových Zámkoch. A ani teraz ich nikto nedáva na ulicu ako mnohých bielych neplatičov ale dostávajú rodinné domy. Tak aká je to diskriminácia? Skôr sú diskriminovaný ostatný. Alebo pokial sa diskriminácia netýka rómov tak je to v poriadku? A na záver chcem len dodať že toto čo sa deje nie je rómska otázka ale otázka neplatičov a neprispôsobivých. Rómskov ju robia takéto scestné reakcie a petície. Až uvediete príklad rómov ktorý žijú normálnym životom a sú vysťahovaný alebo je na nich robený nátlak na vysťahovanie len za ich príslušnosť k etniku budem prvý kto sa ich zastane.
Podporme vyzvu pre vystahovanie Romov
29.9.2007 12:36 | SmikiS

Ako uz dobre vieme sme bohuzial v EU a madari chcu s nami cvicit. A nielen madari najnovsie aj EU chce s nami zacvicit a vidi, ze romovia su neprisposobivy. Na zaklade toho, ze romovia su neprisposobivy nam posielaju eura aby sme si ich tu nechali. Kedy bude peticia na obranu bieleho cloveka? Alebo mi budete zachvilu tvrdit, ze bielych je prilis vela tak nejake to rocne obdobie bude biely clovek na odstrel. A romovia sa uznaju za chraneny zivocisny druh. Stat by nemal dotovat neziskove organizacie ale priamo obcania a to az vtedy by sme videli, ze ake neziskovky by boli v popredi ako ktore by zanikli. No ale je tu este EU, ktora vas bude dotovat aby sa nahodou romovia nedostali do EU.
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
28.9.2007 12:19 |

Romové jsou asi vlastně Římané, tak je pošlete zpět do Říma. Řešíte něčí nevyřešitelný problém a budou to vždy jen vyhozené peníze.
Ad: samosprávy, vysťahovávania, RPA a výzvy...
25.9.2007 16:16 | Marek Hojsík

dávam do pozornosti článok od Zuzy Szatmáry:
http://pravda.newtonit.sk/default.asp?cache=22626 8
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
25.9.2007 14:47 | Kristina Magdolenova

tomas, ak ma mat vyzva vyznam, musi byt urcena tomu, kto ma kompetencie, v tomto zmysle samosprave resp. NR SR, ktora moze novelizovat prislusny zakon. Pisanie premierovi mi pripomina piskove listy premierovi o tom, ze prasa je rastie.
Navyse vsetko, co sa ziada, bolo vykonane resp. je v stadiu riesenia. Mozeme sa v istych veciach priet, ale je to tak. Ak neoslovim toho, kto je kompetentny, tak co dosiahnem tym, ze oslovim ludia, ktori nemaju kompetencie na vykonanie istych veci? Tieto veci by uz nameli byt o diskusiach ale o cinoch. Diskutovalo sa uz dost.
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
25.9.2007 10:06 | tomas

"V tomto kontexte je vyzva len formalna. Pre ciarku."

Aký je potom význam podpisovej akcie?
Nejde o zneužitie dôvery tých, ktorý sa k výzve pridali?

K jadru veci: Aký očakávate postoj ct. "územných samospráv", alebo aspoň drvivej väčšiny z nich?
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
24.9.2007 23:38 | Noro Brázda

Práve som to kontroloval, 14.9. nič od RPA do redakcie neprišlo, škoda.
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
24.9.2007 22:43 | Kristina Magdolenova

14. 9. sme publikovali ako RPA vyzvu urcenu nie premierovi ale priamo samospravam, aby konali v zmysle zakona. Hoci sme ju zaslali na Changenet, nebola zverejnena. Zverejnilo ju len SME. Ak niekto moze rozhodnut ako dalej, nie je to premier v tomto pripade, su to priamo samospravy. V tomto kontexte je vyzva len formalna. Pre ciarku.
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
21.9.2007 16:48 |

Romovia uz v New Castle neprotestuju?!
Skoncilo show.
Ad: Podporte výzvu proti núteným vysťahovaniam Rómov
21.9.2007 15:15 |

Tu možno doložiť citáciu:
"...zámer nie je v súlade s princípmi reformy verejnej správy a súčasným rozdelením pôsobností tým, že zasahuje do autonómneho procesu výkonu, riadenia a kontroly najmä originálnych pôsobností na úrovni miest a obcí" (z dielne ZMOS-u)...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (13)

 Súvisiace témy:
Rómovia
Rasizmus a xenofóbia
Samospráva
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Nové Zámky


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt