spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Podporte otvorený list generálnemu riaditeľovi STV

Vážený pán generálny riaditeľ Radim Hreha,


pozorne sledujeme situáciu okolo STV a sme znepokojení informáciami, ktoré boli v poslednej dobe zverejnené v mienkotvorných denníkoch. Po analýze a porovnávaní jednotlivých informácií a vyhlásení sme sa rozhodli napísať tento otvorený list a pripomenúť vám niekoľko skutočností:

Keď z redakcie odíde jeden novinár, môže byť za tým niekoľko príčin, okrem iného aj jeho slabá odbornosť. Ak však odíde veľká skupina novinárov, tak príčinou ich odchodu nie je nedostatok profesionality, ale vedenie redakcie. Tento fakt dokazuje aj skutočnosť, že redaktori STV odchádzajú z vlastnej vôle.

Väčšina redaktorov, ktorí opúšťajú STV, pracovala pre túto inštitúciu ešte pred Vaším príchodom. Nie sme však svedkami toho, že by im niekto za prácu poďakoval, ale miesto toho sa ich kredit a profesionalita nepriamo spochybňujú.

Vo vyhláseniach zo strany STV sa ako najväčší problém označujú „nedostatky vo vnútornej komunikácii“. Ak však novinár bol vyslaný urobiť reportáž, s ktorou sa rátalo do večerného spravodajstva, a z akcie bol stiahnutý, ide o nedostatky v komunikácií zo strany vedenia redakcie a nie zo strany novinára...

Médiá tiež priniesli informáciu o „povinných jazdách“ redaktorov. K pravidlám seriózneho média by však mala patriť garancia slobody, teda dobrovoľný výber tém a ich spracovanie bez zasahovania do podstaty. O dôležitosti informácie má rozhodovať význam a prínos pre spoločnosť a nie záujmy politikov.

Ďalšou znepokojujúcou informáciou je snaha o „cenzúru“. Cenzúru zakazuje Ústava SR, je tiež v rozpore s novinárskym poslaním a ohrozuje princípy demokratickej spoločnosti. Plnenie novinárskeho povolania vyžaduje zabezpečovať pluralitu informácií a názorov, o čom sa píše aj v Európskej charte (Kódex správania v oblasti komunikácie).

Podobné znepokojenie vyvolávajú aj náznaky o „politických tlakoch“. Právo na objektívne a spoľahlivé informácie je však základné občianske a ľudské právo. Vedenie redakcie má povinnosť chrániť svojich redaktorov pred takýmito tlakmi.

Viaceré vyhlásenia naznačujú, že niektoré reportáže boli zastavené z neštandardných dôvodov. Úlohou médií je prinášať informácie, ktoré sú aktuálne, vo verejnom záujme. To znamená, že novinári majú dohliadať, či niekto nezneužíva verejnú moc a zdravo súťažiť v tom, kto prinesie dôležitú informáciu, ktorá ešte v médiách nezarezonovala. Dôvody, pre ktoré boli reportáže zastavené, sú v rozpore s týmito princípmi.

Myslíme si, že za súčasný stav nesie plnú zodpovednosť šéfredaktor spravodajstva STV Ján Šmihula. Navyše rozhovor, ktorý poskytol denníku SME o situácii v STV, vyvoláva pochybnosti o jeho schopnosti viesť redakciu, preto by ste mali zvážiť jeho odvolanie.

S rozčarovaním však sledujeme aj vašu snahu predložiť rade STV na schválenie kódex s inštitútom výhrady svedomia. Podľa nás STV takýto kódex nepotrebuje. Stačí, ak vedenie STV bude vo vzťahu k občanom dodržiavať právo na informácie, ktoré občanom garantuje Ústava SR, a svojim novinárom zaručí práva, ktoré im vyplývajú z vykonávania novinárskeho povolania, okrem iného právo na slobodu a nezávislosť. Tieto práva sú obsiahnuté v zákonoch, ktoré už dávno platia. Stačí ich dodržiavať.

Na záver by sme Vám chceli pripomenúť, že ohrozením pre spoločnosť nie je novinár, ktorý má svoj názor a hodnoty, ale novinár, ktorý ich nemá a je poplatný tomu, kto je pri moci. Akými novinármi sa chcete obklopiť Vy?

Zvážte to, prosím, a na základe svojej odpovede samému sebe zvážte zároveň svoje zotrvanie vo funkcii generálneho riaditeľa našej verejnoprávnej televízie. Ďakujeme.POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Podporte otvorený list generálnemu riaditeľovi STV
4.9.2007 11:57 | Oľga Horváthová-Novanská

Ano, mam 3 priezviska. Moj manzel ma totiz 2. Ak by ste mi skusili napisat e-mail, zistili by ste, ze je plne funkcny.

Ad: Podporte otvorený list generálnemu riaditeľovi STV
1.9.2007 02:46 |

Hračku zobrali našim ukrivdeným mladým katolíkom z médií? Kto sú to??? Čo je to za združenie, ktoré vypisuje otvorené listy, ale neuvádza tam ani jedno meno. Vo vyhlásení, publikovanom na http://www.changenet.sk/?section=spr&x=284322 sa napokon v diskusii ozvala akási Oľga Horváthová-Novanská,ktorej mailová adresa je však Oľga Petrašková. To má dotyčná pani tri priezviská? A kto to vlastne je? Kto sú to tí mladí katolíci v médiách? Nechceli by sa verejnosti ukázať? Napokon Kristus, ktorého ťahajú za nohy, so svojimi názormi vystupoval otvorene, aj keď vedel, že ho za ne čaká smrť :) Ak sa takto schovávajú, tak potom ide o arogantných rozdrapencov a čitatelia Changenetu prejavujú iba zdravý rozum, keď túto petíciu ignorujú.
Ad: Podporte otvorený list generálnemu riaditeľovi STV
11.8.2007 15:47 |

Chudacik Jurajko. Zobrali mu hracku.
Ad: Podporte otvorený list generálnemu riaditeľovi STV
10.8.2007 17:27 | Juraj

Pán Brázda, k Vašim nemiestnym poznámkam na adresu "mimi". Nie ona sa uchádza o vašu dôveru, resp. dôveru autorov petície, ale naopak. Tak je povinnosťou našich ukrivdených katolíckych úbožiatok, aby sa podpísali pod svoje výlevy a nie povinnosťou čitateľov zisťovať, kto je autorom listu a pod. Tak sa kontrolujte....
Ad: Podporte otvorený list generálnemu riaditeľovi STV
9.8.2007 13:26 | Noro Brázda

Pod pôvodným listom je podpísaná predsedníčka Network Slovakia Oľga Horváthová-Novanská. A čo ty mimi, ty sa vieš podpísať?
Ad: Podporte otvorený list generálnemu riaditeľovi STV
9.8.2007 13:11 | mimi

a to je kto ? to sa nevedia ani podpisat ? skoda...
Ad: Podporte otvorený list generálnemu riaditeľovi STV
9.8.2007 13:02 | mimi

kto je autor tohoto listu ???Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (7)

 Kontakty:
Network Slovakia Spoločenstvo mladých katolíkov aktívnych v médiách

Súvisiace témy:
Médiá

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS