spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu

Prichádzame s týmto vyhlásením, lebo máme čoraz vážnejšie pochybnosti o tom, či uvedené zásady platia aj pre prístup k prípadu Hedvigy Malinovej. Z médií sme boli informovaní o potenciálnych závažných pochybeniach vyšetrovateľov a prokuratúry, ktoré by mohli znemožniť odhalenie pravdy.

Zároveň sme boli svedkami toho, že orgány činné v trestnom konaní neprejavili doposiaľ ochotu odpovedať na tieto vážne a dôležité otázky. Neprejavili ani náležitú vôľu preskúmať možnosť odborných, či ľudských zlyhaní vo svojich radoch. Táto reakcia v nás výrazne naštrbuje dôveru v políciu a prokuratúru, ako aj vieru v ich schopnosť vytvoriť vnútorné kontrolné mechanizmy, ktoré by dokázali možné zlyhania odhaliť, dôkladne preveriť, vyvodiť prípadnú zodpovednosť a zabrániť ich opakovaniu.

Za alarmujúce považujeme nerešpektovanie prezumpcie neviny a ochrany osobnosti zo strany niektorých vládnych činiteľov, osočovanie obete ešte pred ukončením vyšetrovania, čo nemohlo prispieť k motivácii podriadených štruktúr objektívne a kvalitne pokračovať vo vyšetrovaní.

Prípad Hedvigy Malinovej si podľa nás vyžaduje maximálnu otvorenosť a kritickú reflexiu orgánov činných v trestnom konaní. Predstava, že sa možné pochybenia nikdy nepreveria, že prípadné zlyhania povedú k znemožneniu určenia páchateľov, že kvalita jedného ľudského života môže byť zničená, je pre nás neakceptovateľná.

Prípad Hedvigy Malinovej sa hlboko dotýka každého z nás. Ako aj práva každého jedného na istotu, že inštitúcie krajiny konajú v záujme spravodlivosti a urobia všetko preto, aby nás ochránili. Budeme pozorne sledovať pokračovanie prípadu, klásť otázky a dožadovať sa vysvetlení.

Škody, ktoré by zlyhanie spravodlivosti spôsobilo Hedvige, by spôsobilo každému z nás.

Chceme mať dôveru v inštitúcie svojej krajiny. Chceme, aby pravda dostala šancu. Nič viac, ale ani nič menej.


Aliancia Fair-play, Martin Bútora, Egon Gál, Jozef Hašto, Mária Haštová, Michal Kaščák, Natália Kaščáková, Daniel Pastirčák, Boris Strečanský, Jozef Šátek, Marko Škop, Zlata Šrámová, Filip Vagač, Jana Vránová.


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
28.11.2009 23:02 | Ondrej Bőhm

Celý priebeh vyšetrovania za tri roky hovorí niečo o nemohúcnosti súdnictva na Slovensku, alebo o zaujatosti niekoho. Keďže samozbitie sa nedá dokázať, Kaliňák a Fico potrebujú, aby sa prípad rozplynul a aby sme naň všetci zabudli. Žiaľ najde sa dosť ľudí, ktorým zďaleka neide o pravdu a spravodlivosť. Keď ide o občanov patriacich k maďarskej menšine kdekdo rád prejaví svoju fóbiu, niekedy rovno nenávisť. Okrenm nespravodlivosti ma najviac hnevá, že niekto si môže myslieť, že všetci slováci sú takí.
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
7.11.2007 15:56 | Ildiko

Nagyon szorítok Hedvig!Kitartás,bármilyen nehéz is!
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
4.11.2007 13:57 | Mgr. Ján Blahovec

(Nielen Malinová; problémy podobného druhu, teda diskriminácia, pokračujú aj v súčasnej Žiline)

Užívatelia bytov na uliciach Juraja Sklenára, Kraskovej a Čulenovej, lokality známej ako Pod VURAL-om, požiadali v aktuálnom čase Bytterm, akciovú spoločnosť Žilina o odpredaj bytov, ktoré užívajú, do osobného vlastníctva. Bytterm ich žiadosti zamietol s odôvodnením, že ide o asanačné pásmo, hoci paradoxne, iné byty v tejto lokalite, odpredal. Obyvatelia uvedených ulíc preto podali celú vec na súd. Do sporu však vstúpil nový primátor Ivan Harman, ktorý uznal ich práva a chce sa s nimi vyrovnať mimosúdnou cestou. Primátor zaslal Byttermu 23. mája tohto roku stanovisko, v ktorom sa hovorí, že mesto, ako vlastník uvedených bytov, má záujem vyhovieť žiadosti užívateľov bytov. Stanovisko zároveň obsahuje pokyn, aby Bytterm, ako správca mestských bytov, začal rokovania s dotknutými osobami ohľadne uzatvorenia zmlúv na prevod vlastníckeho práva k predmetným bytom. Bytterm sa však stále nemá k činu a na prekvapenie užívateľov bytov, dostali list od vedúceho majetko-právneho oddelenia Mestského úradu v Žiline, Martina Valkyho, že najlepšie bude, ak o celej veci rozhodne súd.
To dotknutých občanov rozladilo natoľko, že v súčasnosti zasielajú primátorovi Harmanovi protestné listy, respektíve sťažnosti, v ktorých upozorňujú na nečinnosť Byttermu a.s. Žilina vo veci odpredaja bytov a na nerešpektovanie pokynov štatutára mesta. Zároveň sa pýtajú primátora Harmana, či mu je pán doktor Valky nadriadený alebo je to naopak?! Predovšetkým sa však pýtajú, kedy bude normálnou, slušnou formou odstránená ich diskriminácia – pretože článok 12 Ústavy SR hovorí, že ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Tým, že mesto prostredníctvom Byttermu niektoré byty v lokalite pod VURALom odpredalo na základe zákona číslo 182 z roku 1993 o vlastníctve bytov, a iným v tom bráni, dopustilo sa na týchto občanoch porušenia základných práv a slobôd – hovorí sa v spomínaných listoch občanov, bývajúcich pod VURAlom. Mrzí ich, že sa aj v tomto prípade potvrdzuje známa pravda, že jednoduchý občan, navyše v pokročilom veku staroby, je aj dnes donútený absolvovať v boji za svoje základné práva tortúru byrokratických prieťahov a súdnych konaní.


Správa odvysielaná v rádiu Frontinus, v spravodajskej relácii Lokál v piatok, 26.10.2007 o 10,00, 13,00 a 16,00 h a v pondelok 29.10.2007.

Mgr. Ján Blahovec
Rádio Frontinus

podporujem
13.9.2007 08:59 | anna

NA SLOVENSKU PO SLOVENSKY!!!
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
12.9.2007 19:28 | Füssy Ottó

Törvényes igazságot Malina Hedvignek!!!
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
7.9.2007 18:49 |

tamogatom
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
7.9.2007 08:46 | John Bodnar

Ne add fel a harcot. Az igazsagnak gyozni kell. Uj Zealandon is tudnak az ugyrol.
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
5.9.2007 21:58 | Lucia Boczková Lučenec

Podporujem Hedvigu Malinovú!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
5.9.2007 21:54 | Lucia Broczková Lučenec

Podporujem Hedvigu Malinovú!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
4.9.2007 16:49 | agnesa krastenicsova

szoritok neektek
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
26.8.2007 04:39 | Tamás Fábián

Támogatom a kezdeményezést, kitartást, erőt és bátorságot kívánok Hedvignek.
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
23.8.2007 19:30 | Joan Orbán

Tamogatom a kezdemenyezest
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
23.8.2007 15:06 | Kondás Mónika

Kitartást!!!
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
20.8.2007 17:10 | Katarina Skodova

podporujem vyzvu
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
20.8.2007 17:09 | Ivana Škodová

podporujem vyzvu na spravodlive vysetrenie pripadu Hedvigy a zaroven vyjadrujem svoj obdiv jej odvahe statocnosti s akou znasa vsetko co sa okolo nej deje s podporou blizkych a statocnych ludi ludi
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
19.8.2007 14:58 | Bagoly Zsolt

Példamutató a kitartásod, erőt ad minyájunknak, a Nemzet hálával tartozik Neked. Győzni fogunk.
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
19.8.2007 13:34 | Ancsa

Minden intelligens, jóérzésű ember melletted áll, Hedvig. Legyen az szlovák vagy magyar.
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
19.8.2007 12:44 | Fábián Tibor

Kitartás!
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
19.8.2007 11:31 | Kosuth Aladár

Podporujem spravodlivé vyšetrovanie. A za klamstvo čo jej patrí.
Ad: Podporte výzvu Aby pravda dostala šancu
17.8.2007 14:01 | Ing. Bíró Anikó

Kitartás Hédi!Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (65)

 


Čítajte tiež:
Osobnosti sa vyjadrili ku kaze Malinová


Kontakty:
Aliancia Fair-play

Súvisiace témy:
Kriminalita
Štátna správa
Politika
Demokracia
SpoločnosťREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt