spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES

Vážený pán prezident,

dovoľte, aby som Vás ako občan/občianka Slovenskej republiky oslovil/a a  požiadal/a, aby ste využili svoju ústavnú právomoc a nepodpísali sporné novely zákonov o ochrane prírody a krajiny a zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín, známy aj ako zákon o CITES.

Novely týchto zákonov predstavujú veľmi nepriaznivú systémovú zmenu dvoch kľúčových zákonov týkajúcich sa ochrany prírody. Ich schválenie zásadne oslabuje doterajšie nástroje ochrany prírody a ohrozuje napĺňanie našich záväzkov voči EÚ. Obsahujú ustanovenia, ktoré sú v rozpore s európskymi smernicami, nariadeniami a medzinárodnými dohovormi, ktorými je Slovensko viazané. Domnievam sa, že ide o účelové novely, ktorých výsledkom bude faktická legalizácia doterajších protizákonných činností, ktoré poškodzujú chránené územia  a otvorenie voľnej cesty aktivitám, ako je napr. ťažba dreva v národných parkoch alebo dokonca stavebná činnosť v národných prírodných rezerváciách.

Cieľom zákona o CITES je zabrániť vyhubeniu celosvetovo najohrozenejších druhov rastlín a živočíchov, ktoré sú predmetom lukratívneho ilegálneho celosvetového obchodu, ktorého príjmy za zaraďujú hneď za príjmy z obchodu so zbraňami a s drogami. Slovenská republika si vďaka účinnej legislatíve v tejto oblasti a uznávaným odborníkom získala medzinárodné renomé. Je zrejmé, že cieľom novely zákona o CITES je oslabenie evidencie a možností kontrolných orgánov. To môže mať za následok rozmach čierneho obchodu a horšiu kontrolu obchodu s ohrozenými druhmi všeobecne.

Podľa novely zákona o ochrane prírody a krajiny sa na činnosti v súlade s lesným hospodárskym plánom nebudú požadovať súhlasy a výnimky podľa zákona o ochrane prírody, v dôsledku čoho sa zákazy podľa zákona o ochrane prírody prakticky nebudú vzťahovať na hospodárenie v lesoch. Slovensko tak stráca dôležitý nástroj na zabezpečenie ochrany druhov a biotopov národného a európskeho významu v lesoch, ktoré zaberajú 40% územia Slovenskej republiky.

V novele sa objavila zmena systému zonácie, ktorá bude mať vysoko negatívny vplyv na budúcnosť Tatranského národného parku a ostatných chránených území. Umožní totiž zásahy aj v bezzásahovej A zóne a to vytvorením podzón, kde sa môžu robiť zásahy do prirodzených prírodných procesov. Tým fakticky likviduje samotný zmysel zavedenia zonácie, ktorej pôvodným cieľom – v zmysle medzinárodných štandardov – bolo vytvoriť koherentné jadrové územie, v ktorom platí najprísnejší stupeň ochrany a prebieha v ňom nerušený vývoj prírodných ekosystémov. Jadrová, tzv. A-zóna má predstavovať najhodnotnejšie časti národného parku, ktoré si vyžadujú striktnú ochranu. Zásahy do ekosystémov v národnom parku sú akceptovateľné len v zóne B a nižších a rozvoj infraštruktúry pre turizmus iba v zóne C.

Novelizácia redukuje postavenie mimovládnych organizácií chrániacich životné prostredie z postavenia „účastníka“ v konaniach vedených podľa tohto zákona na postavenie tzv. „zúčastnenej osoby“.  Zúčastnená osoba (definovaná v § 15a zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní) sa bude môcť k navrhovaným činnostiam vyjadriť, ale v porovnaní s účastníkom konania sa úrad jej návrhmi a námietkami fakticky vôbec nemusí zaoberať, pretože ani v rozhodnutí nemusí vysvetliť, ako sa s nimi vysporiadal a prečo ich neakceptoval (§ 47 ods. 3 zákona o správnom konaní). Ak úrad poruší zákon, nebude sa zúčastnená osoba môcť domáhať nápravy nezákonnosti podaním odvolania alebo na súde, čo je v rozpore s Aarhuským dohovorom.

Novelizácia taktiež ruší osobitnú územnú ochranu v prvom stupni ochrany prírody, čím napríklad ruší ustanovenie o ochrane mokradí, čo je v rozpore s Ramsarským dohovorom.

Zároveň by sme Vás touto cestou chcel/a požiadať, aby ste sa stretli so zástupcami siete environmentálnych mimovládnych organizácií Ekofórum a organizácie Greenpeace a vypočuli si ich stanovisko k obom novelám zákonov.

Ďakujem.


S pozdravom,POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
12.11.2008 11:59 | Juraj Janosik

Nemali by sme ich ziadat,ci je to prezident alebo ta ostatna zberba co sa povaluje v parlamente a zapredali tuto krajinu a tento lud za tucne konta a ine hmotne statky.Ved je to do oci bijuci vysmech ako si ziju oni a ako musime zit my obycajni ludia,co drieme na nich a ich prisluhovacov kym my horko tazko nakrmime a osatime svoje deti a to nehovorim o dalsich vydavkoch.Co tu zostane z tej krasnej prirody ked tieto hyeny nenazrate rozpredaju uplne vsetko,vyrubu lesy,zdevastuju krajinu a zotrocia nas uplne?Teda preto nie ziadat ale zbavit moci a akychkolvek prostriedkov,nahnat volakde do pracovneho tabora kde dostanu kusok chleba a trochu vody a budu tvrdo robit.Hanba nam Slovanom ze sa takto nechame vykoristovat!
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
26.9.2007 10:30 | Dagmar Jančeková

Politikom chýba ten rozmer osobnosti,ktorý by ich oprávňoval apriori robiť politiku globálne i parciálne.Sú to ľudia ,ktorí do nášho žiota zasahujú v nesprávnom čase a na nesprávnom mieste, preto Slovensko prežíva sústavný chaos vinou zákonodarnej i výkonnej moci.Každý má robiť to,čo vie a nie to,o čom si vytvára ilúziu znalosti. Ich pravdy moci narážajú na milióny právd bezmocnosti...veď nič nie je subjektívnejšie ako chápanie pravdy.O tomto sú teda aj zákony a nariadenia.Áno - ide o ďalšie nabaľovanie sa na našej pasivite a na tom,že je málo tých,ktorí svoje občianske vedomie uplatňujú v praxi nielen vo svoj osobný prospech.Ďakujem za svojich potomkov, za zvieratká a rastlinky i za "nemé" stromy a skaly a...Vlastne Gaia narieka.
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
16.7.2007 11:47 | Marika

Nech mi niekto vysvetli,preco chcu niektori ludia znicit aj ten posledny kusok nasej Zeme???co nam tu potom ostane?:(
Re. Tomas Blaskovic
29.6.2007 12:32 | Peter Balaz

Vdaka za info. To som uz videl, myslel som ze bude nieco nove. Nesuhlasim sice so vsetkymi byrokratickymi obmedzeniami ktore vyplyvali z doerajsieho znenia zakona no myslim ze je to mensie zlo ako tato novela. Takze sa k peticii pripajam.
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
29.6.2007 11:54 | Tomáš Blaškovič

Zdravim,
predpokladam, ze Roman ma na mysli diskusiu k pripomienkam zakona o CITES - http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=273732 kde chovatelia poukazuju na to, ze v zozname B su uvedene aj druhy papagajov, ktore su velmi bezne chovavane v zajati, kde su aj uspesne odchovavane. To vsak nemusi znamenat, ze aj tieto druhy nie su stale ohrozene nelegalnym odberom z prirody. Kazdopadne, zoznamy druhov ku ktorym sa vztahuju zakazy uvedene v zakone upravuje vyhlaska, nie zakon. Prave pre tieto problemy MZP SR prislubilo chovatelom, ze zakon bude pripravovany spolu s vyhlaskou, aby sa presli aj zoznamy druhov podliehajuce rozne prisnemu rezimu kontroly - a to za ucasti chovatelov a obchodnikov. Problemom zakona su ale ustanovenia, ktore znemoznuju ucinnu kontrolu aj velmi ohrozenych druhov. Prikladom je hned prvy bod, ktory rusi zodpovednost prepravcu za neoznacenu batozinu, co ulahci pasovanie jedincov. konkretne pripomienky aj s odovodnenim najdete na rovnakej adrese, kde k nim je aj diskusia.
Ad: roman
29.6.2007 09:11 | Peter Balaz

Ten link mi ziadnu konkretnu diskusiu neotvoril. O ktoru ide?
Skor nez nieco podpisete, precitajte si vecnu odbornu diskusiu
28.6.2007 17:43 | Roman

Skor nez nieco podpisete, precitajte si vecnu odbornu diskusiu na adrese

http://www.changenet.sk/index.stm?scrl=956&apc=-ka mpane--273732---------1-1&scr_956_Go=3#disc


Potom si urobte vlastny nazor, a az potom nieco podpisujte.
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
28.6.2007 15:41 | Jano

Sandor, to musíš vyplniť ten formulárik vpravo hore :-)))
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
28.6.2007 15:34 | Sándor Neszméri

Plne podporujem poziadavku enviromentálnych organizácii, aby pán prezident vrátil prlamentu zákon o ochrane prírody a zákona CITES.
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
28.6.2007 15:23 | Tomáš Blaškovič

Dobrý deň, pán Liščák. Schválené znenie zákona by sa malo v dohľadnej dobe objaviť na stránke http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=zakony/prehlad . My zatiaľ pracujeme na zapracovaní zmien do súčasného zákona. Nakoľko však k zákonu bolo podaných veľa pozmeňovacích návrhov, zatiaľ sme to nestihli. Pripomienky MVO nájdete aj na http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=272639 a na http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=273732. Takmer žiadne z týchto pripomienok neboli akceptované. Okrem toho k zákonu o ochrane prírody poslanec Záhumenský podal takmer 70 pozmeňovacích návrhov, z ktorých väčšina bolo prijatých a ktoré zásadne oslabujú celý zákon. Zatiaľ Vám posielam príslušné dokumenty na vašu súkromnú mailovú adresu, keď ich budeme mať spracované, zverejníme ich aj na stránke Ekofóra a Changenetu. Za pochopenie ďakujem.
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
28.6.2007 14:55 | Pavel Liščák

Vazeni organizatori peticie,

mozte mi, prosim, poslat znenie novely zakona o ochrane prirody?
Ad: Požiadajte prezidenta o vrátenie zákona o ochrane prírody a zákona CITES
28.6.2007 14:55 | Pavel Liščák

Vazeni organizatori peticie,

mozte mi, prosim, poslat znenie novely zakona o ochrane prirody?Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (12)

 Kontakty:
Ekofórum
Greenpeace Slovensko

Súvisiace témy:
Zvieratá
Ochrana prírody
LesyREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt