spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ

Dňa 21. až 22. júna sa zídu hlavy štátov a vlád EÚ pri rozhodovaní o ďalších krokoch ohľadom revízie zmlúv o EÚ. Z rokovaní, ktoré v súčasnosti prebiehajú k prípravám európskeho summitu, prichádzajú znepokojivé signály: minizmluva, Charta základných práv Únie vyradená zo Zmluvy, potlačenie článku I.47 o participatívnej demokracii a nesúhlas so začlenením „sociálnych“ ustanovení.
Ako organizácie občianskej spoločnosti usilovne bojujeme za demokratickejšiu Úniu založenú na základných právach so silnými sociálnymi cieľmi. Musíme ihneď konať, ak chceme ochrániť dosiahnutý pokrok a zaistiť, aby sociálna Európa mala v budúcej zmluve o EÚ prioritu.

Podporte preto tento list premiérovi:Vec: Sociálna Európa musí byť prioritou debaty k Zmluve o ústaveVážený pán premiér,

obraciam sa na Vás ako predstaviteľ/ka občianskej spoločnosti so želaním vyjadriť svoje obavy týkajúce sa prípravy júnového zasadnutia Európskej rady venovaného revízii zmlúv o EÚ. Naša organizácia spolu s mnohými ďalšími bojuje za demokratickejšiu Úniu, založenú na základných právach so silnými sociálnymi cieľmi. Pokrok v tomto smere podporilo 18 členských štátov ratifikovaním Zmluvy o ústave.

Apelujem na Vás, aby ste zabezpečili ďalšie napredovanie zo strany medzivládnej konferencie (MVK), stavajúc na záväzkoch ohľadom sociálnej Európy, ktoré boli dané už v Zmluve o ústave. Naša organizácia plánuje tento proces mimoriadne pozorne sledovať a ako prvý krok očakávame, že naša krajina zabezpečí, aby závery z júnového summitu jednoznačne zaväzovali medzivládnu konferenciu k nasledujúcim bodom:
  • Európa založená na základných právach: Úplný text Charty základných práv Únie musí byť nedeliteľnou súčasťou Zmluvy. Nezačlenenie charty alebo len púhy odkaz na ňu by bolo vážnou politickou chybou, pokiaľ má opätovné prerokovanie poskytnúť občanom dôveru, že z EÚ majú nejaký prínos.

  • Participatívna demokracia: Článok I.47 o participatívnej demokracii sa musí zachovať ako dôležitý nástroj prispievajúci k budovaniu Európy za podpory občanov a občianskej spoločnosti a ich zaangažovania.

  • Pokrok uskutočnený v oblasti ochrany: Dodržiavaním horizontálnych ustanovení o rovnosti pohlaví (III-116), sociálnych cieľoch (III-117), nediskriminácii (III-118) a službách verejného záujmu (III. 122).

  • Sociálny protokol/kapitola: Vítame myšlienku pridať sociálny protokol (alebo kapitolu).  Aby však nezostalo len pri slovách, tento protokol musí riešiť otázku, ako Európska únia môže prispieť k väčšej sociálnej súdržnosti a inklúzii dosahovaním vysokých sociálnych štandardov vo všetkých členských štátoch EÚ.
Takisto apelujem na Vás osobne, aby ste konali v súlade s povinnosťami, ktorými Vás občania poverili, a zabezpečili transparentný a otvorený priebeh rokovaní. Nevracajte sa k procesu „za zatvorenými dverami“ bez zaangažovania verejnosti. Transparentnosť a demokracia sú jediný spôsob, ako uistiť občanov, že Európa, ako sa dnes buduje, nebude slúžiť krátkodobým úzkym národným záujmom, ale záujmom sociálnej Európy pre všetkých.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ
21.6.2007 17:18 | ondrej horvath

za dva tyzdne 16 podpisov a z toho dva anonymne. pred rokom 1989 by signatarom mozno na prveho maja tlieskali...ale teraz?
Ad: Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ
20.6.2007 12:38 | Igor Urbančík

Prečo je nadpis výzvy "Sociálna Európa musí byť prioritou debaty k Zmluve o ústave" keď samotné cieľe výzvy hovoria najmä o niečo inom? Nie je to príliš tendenčný názov ak prvý (a pevne verím, že aj základný) cieľ výzvy je ponechanie Charty základných práv v texte Ústavy?
Ad: Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ
13.6.2007 09:39 | hanecak

"A tiež preto, aby nám tu anonymovia nevypisovali, že čo je to za anonymnú výzvu... "

Poznamka dana od veci a nesuvisi s problemom.
Ad: Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ
11.6.2007 09:28 | Noro Brázda

Odkaz na organizáciu Možnosť voľby sa zobrazuje preto, že práve táto organizácia nás požiadala o zverejnenie výzvy s možnosťou jej on-line podpory. Kontakt je tam pre prípad, že by niekto chcel viac podrobností o výzve, mal nejaké návrhy a pod. A tiež preto, aby nám tu anonymovia nevypisovali, že čo je to za anonymnú výzvu...
Ad: Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ
8.6.2007 20:47 |

Z akeho dovodu sa tu potom zobrazuje odkaz na kontakty organizacie s nazvom "Moznost volby - Pro choice"? Pokial je mi zname, organizacia s tymto nazvom nema v Sociofore a medzi socialnymi MVO ziadne miesto.
Ad: Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ
8.6.2007 17:26 | Olga Pietruchova

Nie som autorkou vyzvy, je to akcia platformy socialnych mvo (socialne forum)
samozrejme, ze to podporujem a budem podpisana ako prva
Ad: Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ
8.6.2007 15:36 | Matej Michlík

a neprotirečí si tá výzva tak trochu? Viac sociálnosti je pre mňa viac prerozdeľovania, teda viac úradníkov, teda viac kompetencií, viac rozhodnutí "od stola", a teda menej participatívnej demokracie? Či?
Ad: Podporte výzvu Sociálna Európa je prioritou budúcej zmluvy o EÚ
8.6.2007 12:02 |

Preco autorka:
1. sa nepodpise pod list
2. nepodpori vlastny vytvor?Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (8)

 Kontakty:
Možnosť voľby - Pro choice

Súvisiace témy:
Diskriminácia a rovnosť šancí
Európska únia
Demokracia
Občianska spoločnosť
Ľudské práva
Sociálna oblasťREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt