spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva za zachovanie historického organu v Dóme Sv. Martina

Obraciame sa týmto na Bratislavčanov a milovníkov bratislavskej histórie, aby svojím podpisom vyjadrili podporné stanovisko zachovaniu hstorického organu a priestoru chóru v Dóme sv. Martina v Bratislave v pôvodnom stave a na pôvodnom mieste.

My, dolupodpísaní občania,  žiadame Arcibiskupský úrad a Mesto Bratislava, aby pri inštalovaní nového organu zohľadňovali históriu korunovačného chrámu, na ktorého chór sa viažu hudobné dejiny nielen regionálneho, ale celoeurópskeho významu.


Chór v Dóme sv. Martina je svojimi rozmermi a významom európskou raritou. Od roku 1833 bol pôsobiskom Cirkevného hudobného spolku (Kirchenmusikverein, CHS), ktorý nadväzoval na bohaté hudobné dejiny Bratislavy a pozdvihol naše mesto na jedno z najvýznamnejších miest európskej hudby. Odzneli tu diela svetových hudobníkov, často v celosvetovej premiére a za osobnej účasti autora. CHS sa preslávil unikátnym prevedením Beethovenovej Missy Solemnis, Haydnovými oratóriami alebo premiérou Lisztovej Korunovačnej omše pod jeho taktovkou. Franz Liszt pre potreby CHS (a z veľkej lásky k Bratislave) osobne venoval 10 000 zlatých, čo zahŕňalo aj financovanie organu z dielne najvýznamnejšieho slovenského organára európskej úrovne Vincenta Možného. Možného nástroj ocenili a vyzdvihli napr. jeden z najvýznamnejších organistov 1. polovie 20. storočia a bratislavský rodák  Franz Schmidt, svetoznámy Béla Bartók a v súčasnosti napr. významný nemecký organista Bernhard Haas. Aj podľa neho je organ nielen technickým, ale predovšetkým historickým skvostom, aký si každý kultúrny národ dokáže oceniť. Odstránením organu a likvidáciou priestoru chóru zanikne tá čast bratislavských dejín, ktorá je porovnateľná napr. s významom korunovácie Márie Terézie.  


Pavol Selecký


POZNÁMKY / vaše reakcie
RE: 22.8.2007 13:58 | Peter a Pavol
11.9.2007 22:07 | Pavol Siroky

Vazeny neznamy. A co aktivisti nie su ludia a veriaci?! A pre koho ineho su urcene podobne zariadenia ocisty ducha?! Tak preco by sa k tomu nemohli vyjadrovat!!!
Ad: Výzva za zachovanie historického organu v Dóme Sv. Martina
22.8.2007 13:58 | Peter a Pavol

To uz aktivisti naozaj musia pchat nos do vseckeho???

Aj do sukromnych veci???
Ad: Výzva za zachovanie historického organu v Dóme Sv. Martina
1.8.2007 18:27 | Stanislav Trnovec

Bratislavský dóm je fantastický! Výborne charakterizuje Cirkev. Bol budovaný na viackrát a málokto si všimne, že nie je celkom v osi. Sanktuárium uhýba do prava.
Politická moc sa krížila s božskou. Trochu je to naznačené na veľkom korunovačnom nápise.
Plienenie kostola bolo robené vždy v mene pokroku. Najprv barok vyhodil gotiku, potom pseudogotika barok, ale nepriniesla nič hodnotné, malá veža sa nahradila vyššou, ale na krivo (nie je to zo spodu vidieť), potom sa čistila kaplnka sv. Jána Almužníka, zmizli strieborné predmety, na druhej strane kostola z oltára štóla, ktorú mala panna Mária prevesenú, z krypty tiež čo to zmizlo v 1968, mreže spred oltára. Vrátil sa malý organ.
Vo veži zabudovaný organ bolo počuť v kostole ako z pivnice. Myslím si, že tento organ si zaslúži lepšie miesto a bratislavský dóm lepší nástroj. Alebo budeme zase robiť politiku v mene božom?
Ad: Výzva za zachovanie historického organu v Dóme Sv. Martina
6.6.2007 21:38 | Vladimír Ďurikovič

Kedze ste muz od organu, ako mozete povedat, ze ten nastroj je v poriadku. Prakticky nesluzi svojim zlym umiestnenim. Nie vsetko co je stare je dobre. Dom si zaskuzi organ hodny Domu. Potvrdzuju to aj odbornici.
Ad: Výzva za zachovanie historického organu v Dóme Sv. Martina
23.3.2007 06:46 | Peter Marosz

Tato vyzva je, mierne povedane, vyzva pre vyzvu. Z viacerych dovodov.
1. Organ takychto rozmerov je v Dome "nepocutelny" a ani jeho krasa nemoze vyniknut
2. Odbornici, ktorych sa to tyka, sa vo veci vyjadrili jasne: treba novy organ
3. Organ potrebuje priestor, kde bude dominantnym nastrojom, kostol na Vlcincoch v Ziline je pre tento nastroj absolutne idealny.
4. O svojom majetku moze arcidieceza rozhodovat podla svojho uvazenia.

Ad: Výzva za zachovanie historického organu v Dóme Sv. Martina
22.3.2007 11:36 | Ing. Matej Farkaš

Chudák Dóm Sv. Martina!
Je to asi najzničenejší kostol na Slovensku. Najprv sa na ňom vybúrili komunisti, keď zničili fresky a malby a prakticky celú dobovú omietku otĺkli na kameň a dovolím si tvrdiť, že dnešok nie je k pamiatkam o nič ľudskejší ako tomu bolo v socializme. Narážam na podlahové vykurovanie a následnú modernú dlažbu, "vďaka" ktorej vyzerá chudák Dóm ako hypermarket alebo luxusná banka. O ďaľšom ničení nášho kultúrneho a historického bohatstva nebudem hovoriť, lebo mi je do plaču!
Chudák Dóm Sv. Martina, komunisti mu vykopali hrob a dnešní mecenáši ho pochovali!
Ad: Výzva za zachovanie historického organu v Dóme Sv. Martina
20.3.2007 11:35 | K. Hornišová

O ďalšom ničení v Dóme sv. Martina sa píše v dvoch článkoch S. Ruppeldtovej:

http://www.jetotak.sk/slovensko/rozvijanie- kultury-na-slovensky-sposob-alebo-dom-sv-martina-predsa-nie- je-ziadne-muzeum

a

http://www.jetotak.sk/slovensko/pam iatky-cirkev-a-sukromne-vlastnictvoPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (7)

 Súvisiace témy:
Pamiatky
Náboženstvo
Kultúra

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt