spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva Ministerstvu zahraničných vecí ohľadom Kosova

Výzva verejnosti Ministerstvu zahraničných vecí SR, Vláde SR a Národnej Rade SR v súvislosti so závermi rokovania Výboru NR SR pre európske záležitosti

Minister zahraničných vecí SR vystúpil 6.2.2007 na zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti, pričom uviedol, že osamostatnenie Kosova je nezvratné, a že slovenská diplomacia podporí návrh splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý smeruje k vzniku nezávislého Kosova. Ministrov návrh na vyslovenie podpory plánu Marttiho Ahtisaariho následne  schválil Výbor NR SR pre európske záležitosti.

My, občania SR, adresujeme nasledujúcu výzvu organizáciám:
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky, Hlboká cesta 2, 833 36 Bratislava
Úrad vlády Slovenskej republiky, Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Národná rada Slovenskej republiky, Námestie Alexandra Dubčeka 1, 812 80 Bratislava

Nesúhlasíme s prijatím plánu budúcnosti Kosova, ktorý predložil splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari. Zámery, ktoré sú v ňom obsiahnuté, považujeme za narušenie zásad Charty OSN, ako aj záverov Helsinskej konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe z roku 1975. Vytvorenie fakticky nezávislého Kosova je v príkrom rozpore so zásadou nenarušiteľnosti štátnych hraníc, ktorá patrí medzi najdôležitejšie piliere mierového usporiadania Európy po druhej svetovej vojne. Vznik nezávislého Kosova bez súhlasu srbskej strany bude znamenať víťazstvo agresívneho etnického separatizmu, ktorý sa v minulosti neštítil používať najhoršie prostriedky, akým je o. i. aj terorizmus. Môže sa preto stať  nebezpečným precedensom pre riešenie národnostných a teritoriálnych sporov aj v iných regiónoch Európy. Politické špičky SR, bez ohľadu na svoju stranícku príslušnosť, deklarovali za prioritu slovenskej zahraničnej politiky spoluprácu s balkánskymi štátmi. Zároveň sa vždy vyslovovali za zachovanie územnej integrity Srbska, resp. za prijatie  takého riešenia, ktoré "bude možné v budúcnosti v prípade potreby ešte korigovať." Pokiaľ SR prijme opačný názor, dôsledkom bude nielen ohrozenie najzákladnejších štátnych záujmov SR, ktorým je princíp nenarušiteľnosti hraníc, ale aj spochybnenie pozície Slovenska a jeho diplomacie ako dôveryhodného partnera.


Oprávnenie zastupovať verejnosť pri rokovaniach o výzve majú:
Marušiak Juraj, Jana Smreka 4, 841 08 Bratislava
Sečanský Vladimír, Tupolevova 7, 851 01 Bratislava
Braxatoris Martin, Mateja Bela 2, 811 06 Bratislava


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva Ministerstvu zahraničných vecí ohľadom Kosova
19.2.2007 15:06 | Jozef Dedič

Stručná poznámka, bez riešenia historických a teritoriálnych aspektov.
Zamyslite sa, čím by sa asi najradšej živil ľud KOSOVSKO-ALBÁNSKY?
1. Poľnohospodárstvom na svojich rozdrobených a málo obrobených poliach, ktoré na jeseň zapália, aby pôdu zúrodnili, bez ohľadu na to čo všetko živé a neživé pri tom zhorí.
2. Kamenárstvom, aby ich balkóny obrovských domov postaveých z peňazí EU a islamských komunít, mohli zdobyť orly z roztiahnutími krídlami.
3. Priemyslom, ktorý na danom území v rukách nevzdelaných Albáncov nemá žiadnu tradíciu.
4. Prácov v prospech vojenských základní NATO alebo neskôr UN, ktorá je velmi dobre platená a až tak sa nenarobia a majú dostatok času na svoje modlitby.
5. Rozvojom čierneho obchodu s kradnutými autami, drogami a bielym masom, ktorý už v súčasnosti má v krajine svoje zastúpenie a čaká na svoju možnosť nekontrolovane eexpandovať.

Pestrý výber všakže?
Vážený zástancovia osamostatnenia KOSOVA, zamyslite sa trochu hlbšie...
Tak aby sme sa neskôr všetci nedivili keď sa s odstupom času začne hovoriť o Veľkej Albbánii.

Ad: Výzva Ministerstvu zahraničných vecí ohľadom Kosova
19.2.2007 11:12 | dolly

V celku vycerpavajuci dokument o konflikte (po anglicky):

Juhoslavia - vojna ktorej sa dalo predist.

http://video.google.com/videoplay?docid=58601861 21153047571&q=avoidable+war
http://video.google.com/videopl ay?docid=6371060303901674397&q=avoidable+war

Ad: Výzva Ministerstvu zahraničných vecí ohľadom Kosova
18.2.2007 08:38 | Amadeus

A touto peticiou by som nikdy nesuhlasil. Srbi postavali v Kosove na chodnikoch, ked kosovskych Albancov vyhanala Milosevicova armada.
Kazdy nasledok ma svoju pricinu, a ja sa nedivim albancom a Kosovu, ze sa chcu oddelit - od agresora.
Vseslovanska vzajomnost a suhlas agresora s rozdelenim (srbska) su len nemravne taraniny.
Ad: Stella
15.2.2007 17:59 | Slav

O vseslovanskej vzajomnosti nas uz mnoho krat presviedcali, ze je to hlupost, blud a neviem co este. Ako vidis (na tejto peticii) su ludia, ktori maju iste idei, pohlad a tento im ani ty (demokratka) nemozes upierat, presne tak ako mi neupierami zidom, arabom ci inym narodom a rasam ich vnutroetnicke citenie a kulturnu previazanost. Nechaj to teda prosim na kazdeho a nestavaj sa do ulohy tvorcu vesmiru a majitelky univerzalnej pravdy.
Ad: Výzva Ministerstvu zahraničných vecí ohľadom Kosova
15.2.2007 14:37 | Stella

Mali by sme konecne zabudnut na nasu vseslovansku vzajomnost - je to prezitok.
Keby sa hranice vzdy tvorili podla etnik, mnohym vojnam by sa prevdepodobne predislo, ale vieme, ako to bolo s byv. Juhoslaviou. Srbi patria medzi národy s najnižším prirodzeným prírastkom v Európe a Kosovskí Albánci s najvyšším. Vedia si Srbi predstavit, že o pár rokov sa ich počet vyrovná počtu Albáncov? Že asi tretina poslancov a niektorí ministri by boli Albánci? Že so Srbska by sa stal dvojjazyčný štát? Pritom máloktorý Srb v Kosove vôbec bol. Ak sa máme obávať precedensu, tak potom pokiaľ sa to týka Albáncov žijúcich v Bosne, Čiernej hore a Macedónsku. Čo sa týka hrozby odtrhnutia južného Slovenska - nacionalistické, populistické kecy!!!
Ad: Výzva Ministerstvu zahraničných vecí ohľadom Kosova
15.2.2007 01:15 | Frantisek Kollar

Umyselne taraniny alebo politicke diletanstvo J. Kubisa!
Minister zahranicnych veci SR J. Kubis sa vyjadril,ze osamostatnenie Kosova je nezvratne.Zaiste je to jeho zelanie.Jeho stanovisko je jednoznacne proti Srbsku a za kosovo-albansky stat.Kubis okrem ineho povedal:"Nemózeme to zastavit.Myslim si, ze by to teraz bolo aj nebezpecne."
Tu je nutne sa spytat: "Pre koho by to bolo nebezpecne, ci azda pre Slovensko alebo pre neho osobne? Zastavat v otazke Kosova ine stanovisko ako Brusel alebo Washington je nebezpecne? V takom pripade by to bolo uz velmi zle s tou suverenitou SR! Pripomina to stav satelitnych statov v byv. Sovietskom zväze.
Je faktom, ze odtrhnutie Kosova od Srbska zapadnymi statmi bol by uskutocneny precedentny pripad pre ine narodnostne mensiny, co by mohlo byt pricinou nepokojov, revolucii a vojny.
Totiz, v mnohych statoch sveta sa nachadzaju narodnostne mensiny, aj na Slovensku. A predovsetkym preto si zelame, aby na Slovensku vladol pokoj.Kazdeho rusitela tohto pokoja treba vcas odstranit.
J. Kubis, podla jeho vyrokov, pracuje proti existencnym zaujmom nasho naroda a statu. A TO JE ZRADA! Mal by sa vzdat postu ministerstva zahranicia alebo mal by ho Fico pozbavit funkcie. Fico, ako predseda vlady je opravneny udavat smer zahranicnej politiky SR a v danom pripade starat sa o to, aby J. Kubis nesposobil vela Zla pre narod a stat.
Je neunosne, aby politicky oportunista, Jan Kubis, reprezentoval nas narod a stat.
Uz sa viac nesmie stat, aby Madari spoluvladli na Slovensku, ako to bolo za M. Dzurindu, coho nasledky musime znasat a ktore sa mozu este viditelnejsie dostavit.
Je nepopieratelne,ze narodnostna mensina musi mat prava, ktore jej prinalezia, avsak nikdy nie privilegia, ktore by pripane mohla zneuzit na destruktivnu cinnost v state.
Musime mat na zreteli, ze narodnostne mensiny nevlastnia samourcovacie pravo narodov,toto prislucha podla medzinarodneho prave len narodom a narodnostna mensina nie je narodom.
AD doktor
15.2.2007 00:31 | kvido

Je mi uprimne luto, ze si nepochopil o co tu ide... ale taky je obraz nasej doby.. ovce a pastieri
Ad: Výzva Ministerstvu zahraničných vecí ohľadom Kosova
15.2.2007 00:29 | Doktor

neviem teda oco vam tu ide , ale myslim ze stekate spatnym smerom....a hodne
Stranka
14.2.2007 22:41 | powerko

je bohuzial dost labilna a chce to trpezlivostpreklikat sa tam, kam treba..
Ad: Výzva Ministerstvu zahraničných vecí ohľadom Kosova
14.2.2007 17:55 | FS

tato stranka ma stale problemy s nacitavanim..
Ad: peter
14.2.2007 17:32 | rriss


1. Kosovski Albanci ako hlavni akteri kosovskej (balkanskej? ktorej balkanskej vojny? fakt si myslis ze bola len jedna?) vojny napachali vela zla a nezavislost Kosova je len dosledkom tejto vojny (pozor na pravopis..) a aj dovrsenim procesu separatistickych tendencii a agresie kosovsko-albanskych vojnovych lidrov.
2. Emocie kosovsko-albanskeho obyvatelstva, zalozene na ich majorite v kosove ako dosleku nuteneho srbskeho exodu, nie su ziadnym dovodom pridelovat im akekolvek uzemie.
3. Kosovski albanci si musia uvedomit svoju (plnu?) zodpovednost za svoju vinu v Balkanskom konflikte (ktorom balkanskom konflikte?). Kym to neurobia, nemaju co hladat v rodine (pozor na pravopis) europskych narodov.
4. Kosovo je v sucasnosti de iure sucastou Srbska. Ak mu prizname nezavislost, Kosovo bude pravdepodobne dlhodobo ohniskom nepokojov a nasilia, ktoremu medzinarodne spolocenstvo tazko dokaze celit.
5. Riesenie statutu Kosova sa moze stat nielen medzinarodno-pravnym, ale aj praktickym precedensom pre riešenie národnostných a teritoriálnych sporov aj v iných regiónoch Európy. Vyzyvam ludi, aby v tomto smere nesadli na lep premudrelym hlupakom!
Nesuhlasim s postojom Slovenska !!!
14.2.2007 14:06 | Peter

1. Srbsko ako hlavny akter Balkanskej vojny napachalo vela zla a nezavislost Kosova je len dosledkom tejto vojna a aj dovrsenim procesu rozpadu Juhoslavie.
2. Emocie srbskeho obyvatelstva, zalozene na davnej historii nie su ziadnym dovodom pridelovat im akekolvek uzemie.
3. Srbi si musia uvedomit svoju plnu zodpovednost za svoju vinu v Balkanskom konflikte. Kym to neurobia, nemaju co hladat v rodime europskych narodov.
4. Kosovo je v sucasnosti v podstate nezavisle os Srbska. Ak ho prinutime ku pripojeniu ku Srbsku, bude Kosovo pravdepodobne dlhodobo ohniskom nepokojov a nasilia, ktoremu srbska strana tazko dokaze celit.
5. Situacia na Balkane je poznacena vojnou. Akekovek prirovnania s inymi mensinami v ramci statov EU su absolutne pomylene, kedze staty EU su stabilne demokracie zabezpecujuce svojim mensinam svoje prava. Vyzyvam politikov, aby prestali so strasenim madarskou mensinou!!! Vyzyvam ludi, aby v tomto smere nesadli na lep nezodpovednym politikom !Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (12)

 Súvisiace témy:
Bezpečnosť a ozbrojené konflikty
Medzinárodná pomoc
Štátna správa
Politika
Demokracia

Súvisiace regióny
Kosovo


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS