spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola

My, dolupodpísaní občania, dôrazne žiadame rímsko-katolícku cirkev, aby sa dištancovala od výrokov arcibiskupa Jána Sokola, ktorý obhajoval tragické obdobie tzv. slovenského štátu, počas ktorého zahynuli v koncentračných táboroch a v odboji desaťtisíce našich spoluobčanov.

Považujeme za škandalózne a neprípustné, aby vysoký cirkevný predstaviteľ vyjadroval na verejnosti svoj obdiv k protagonistom slovenského fašizmu. Slová arcibiskupa Jána Sokola o Jozefovi Tisovi sú nezlúčiteľné s úlohou morálnej autority cirkvi. V tak závažných a bolestivých otázkach nemá arcibiskup právo na súkromný názor prezentovaný na verejnosti.
Predstavitelia cirkví nie sú do médií pozývaní ako súkromné osoby a podľa toho by sa mali správať.

Arcibiskup Sokol zrejme zabudol, že cenou za „blahobyt Slovenského štátu“ bol aj predaj slovenských židovských spoluobčanov Nemecku, konfiškácia ich majetku, prenasledovanie evanjelikov, Rómov a politických aktivistov v odboji.

Dôrazne žiadame predstaviteľov cirkvi, aby nezneužívali princíp slobodného vedeckého bádania na zľahčovanie úlohy slovenských fašistov.  

Osemnásť rokov po páde komunistického režimu má cirkev príležitosť ukázať, že sa konečne dokázala zbaviť zahanbujúceho dedičsta klérofašizmu.

Predstavitelia katolíckej cirkvi radi narábajú s pojmom morálny relativizmus. Žiadame preto, aby rozoznávali historické zlo a dobro z obdobia tzv. slovenského štátu.

Zároveň vyzývame predstaviteľov cirkví, politických strán, inštitúcií, asociácií, aby jednoznačne odsúdili obdobie „blahobytu“ a pridali sa k výzve.


Michal Havran ml, šéfredaktor portálu e-politika.eu,
Ivan Štefunko, politológ
Prof. Miroslav Kusý
Prof. Beloslav Riečan
Eduard Chmelár, predseda Združenia svetoobčanov
Albert Marenčín, vydavateľ
Zuzana Kusá, sociologička
Jaroslav Drobný, publicista
Róbert Kotian, publicista
Tibor Ferko, dramaturg a publicista
Jarmila Mikušová, jadrová fyzička a prekladateľka
Štefan Markuš, bývalý veľvyslanec v Maďarsku
Radovan Geist, novinár, politológ
Gustav Murín, spisovateľ, publicistaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
2.3.2007 01:11 | miro balaz

btw,
tak co teda hovorite na obetovanie zivotov 500 000 ludi v IRAKU? kvoli jednemu agentovi USA saddamovi? ziadne WMD tam ani nenasli. a cela europa a usa si na tom zdviha ceny svojich akcii a svojho blahobytu.
A to nie ze by nejaky hitler/bush prisiel do europy a nutil sophiu k volbe. Viete si to aspon predstavit? citali ste tu knihu? co by ste spravili vy? co spravil dzurinda, europa a pol sveta s nim pre amikmi a ich rozhodnutim ovladat svet a nikoho sa nepytat?
TO ISTE CO TISO PRED HITLEROM! (pos..li sa...)
dobre si zratali ci trest v rozsahu od hospodarskeho embarga az po kobercove bombardovanie!
signatari.
dalsia vec. ked madarska vlada komplet isla na horthyho retro pohreb, vsetci ste mlcali. a doteraz je horthy v madarsku uznavany. ma tam sochy. viete vobec kto bol horthy??
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
2.3.2007 00:51 | miro balaz

"V tak závažných a bolestivých otázkach nemá arcibiskup právo na súkromný názor prezentovaný na verejnosti.
Predstavitelia cirkví nie sú do médií pozývaní ako súkromné osoby a podľa toho by sa mali správať."

ehm. a ako kto "preboha"? ako figurky ktore maju citat to co im podsunu ? TOTO je fasizmus. Nutit niekoho aby bol niecim inym nez mu jeho vnutro a svedomie hovori. tento zvrateny system ktory povysuje autoritu institucie nad zvrchovanost a slobodu prejavu. Ak urobil sokol nieco protizakonne, nech ho sudia. to je TO ISTE ako komunisti. kto povedal ze je kapitalizmus lepsi, letel z prace prinajlepsom do kotolne. teraz to iste robia ti isti ktori to odsudzovali. ze demokracia. odpluvam si.

ps. nie som clenom ani sympatizantom katolickej cirkvi. amen.
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
1.3.2007 21:48 | Juro

Tieto trápne útoky na RCC by už mali skončiť. Aj moji predkovia si za Slovenského štátu žili dobre-lepšie ako za komunizmu. Za Slovenskej republiky im nezhabali majetok, naopak, mali prácu nakoľko drevársky priemysel zaznamenal výrazný nárast oproti ČSR. A nemuseli a neboli arizátormi ani gardistami.
Kto sa ospravedlní mojej rodine za zničené pozemky pri združstevnovaní? Ako prídem k tomu že množstvo protifašistických bojovníkov sa hlási k minulému režimu? nech sa zodpovedajú! Môžem azda vyhlásiť, že si za komunizmu žili dobre len komunisti a príslušníci ŠtB? ..

Fakt je - za Slovenskej republiky sa žilo dobre! áno dobre! A nezomrelo o nič viac židov ako neskôr Čechov a Slovákov v stalinistických pracovných lágroch!"Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (3)

 Súvisiace témy:
Kriminalita
Politika
Ľudia
Náboženstvo
Ľudské právaREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS