spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola

My, dolupodpísaní občania, dôrazne žiadame rímsko-katolícku cirkev, aby sa dištancovala od výrokov arcibiskupa Jána Sokola, ktorý obhajoval tragické obdobie tzv. slovenského štátu, počas ktorého zahynuli v koncentračných táboroch a v odboji desaťtisíce našich spoluobčanov.

Považujeme za škandalózne a neprípustné, aby vysoký cirkevný predstaviteľ vyjadroval na verejnosti svoj obdiv k protagonistom slovenského fašizmu. Slová arcibiskupa Jána Sokola o Jozefovi Tisovi sú nezlúčiteľné s úlohou morálnej autority cirkvi. V tak závažných a bolestivých otázkach nemá arcibiskup právo na súkromný názor prezentovaný na verejnosti.
Predstavitelia cirkví nie sú do médií pozývaní ako súkromné osoby a podľa toho by sa mali správať.

Arcibiskup Sokol zrejme zabudol, že cenou za „blahobyt Slovenského štátu“ bol aj predaj slovenských židovských spoluobčanov Nemecku, konfiškácia ich majetku, prenasledovanie evanjelikov, Rómov a politických aktivistov v odboji.

Dôrazne žiadame predstaviteľov cirkvi, aby nezneužívali princíp slobodného vedeckého bádania na zľahčovanie úlohy slovenských fašistov.  

Osemnásť rokov po páde komunistického režimu má cirkev príležitosť ukázať, že sa konečne dokázala zbaviť zahanbujúceho dedičsta klérofašizmu.

Predstavitelia katolíckej cirkvi radi narábajú s pojmom morálny relativizmus. Žiadame preto, aby rozoznávali historické zlo a dobro z obdobia tzv. slovenského štátu.

Zároveň vyzývame predstaviteľov cirkví, politických strán, inštitúcií, asociácií, aby jednoznačne odsúdili obdobie „blahobytu“ a pridali sa k výzve.


Michal Havran ml, šéfredaktor portálu e-politika.eu,
Ivan Štefunko, politológ
Prof. Miroslav Kusý
Prof. Beloslav Riečan
Eduard Chmelár, predseda Združenia svetoobčanov
Albert Marenčín, vydavateľ
Zuzana Kusá, sociologička
Jaroslav Drobný, publicista
Róbert Kotian, publicista
Tibor Ferko, dramaturg a publicista
Jarmila Mikušová, jadrová fyzička a prekladateľka
Štefan Markuš, bývalý veľvyslanec v Maďarsku
Radovan Geist, novinár, politológ
Gustav Murín, spisovateľ, publicistaPOZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
2.3.2007 01:11 | miro balaz

btw,
tak co teda hovorite na obetovanie zivotov 500 000 ludi v IRAKU? kvoli jednemu agentovi USA saddamovi? ziadne WMD tam ani nenasli. a cela europa a usa si na tom zdviha ceny svojich akcii a svojho blahobytu.
A to nie ze by nejaky hitler/bush prisiel do europy a nutil sophiu k volbe. Viete si to aspon predstavit? citali ste tu knihu? co by ste spravili vy? co spravil dzurinda, europa a pol sveta s nim pre amikmi a ich rozhodnutim ovladat svet a nikoho sa nepytat?
TO ISTE CO TISO PRED HITLEROM! (pos..li sa...)
dobre si zratali ci trest v rozsahu od hospodarskeho embarga az po kobercove bombardovanie!
signatari.
dalsia vec. ked madarska vlada komplet isla na horthyho retro pohreb, vsetci ste mlcali. a doteraz je horthy v madarsku uznavany. ma tam sochy. viete vobec kto bol horthy??
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
2.3.2007 00:51 | miro balaz

"V tak závažných a bolestivých otázkach nemá arcibiskup právo na súkromný názor prezentovaný na verejnosti.
Predstavitelia cirkví nie sú do médií pozývaní ako súkromné osoby a podľa toho by sa mali správať."

ehm. a ako kto "preboha"? ako figurky ktore maju citat to co im podsunu ? TOTO je fasizmus. Nutit niekoho aby bol niecim inym nez mu jeho vnutro a svedomie hovori. tento zvrateny system ktory povysuje autoritu institucie nad zvrchovanost a slobodu prejavu. Ak urobil sokol nieco protizakonne, nech ho sudia. to je TO ISTE ako komunisti. kto povedal ze je kapitalizmus lepsi, letel z prace prinajlepsom do kotolne. teraz to iste robia ti isti ktori to odsudzovali. ze demokracia. odpluvam si.

ps. nie som clenom ani sympatizantom katolickej cirkvi. amen.
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
1.3.2007 21:48 | Juro

Tieto trápne útoky na RCC by už mali skončiť. Aj moji predkovia si za Slovenského štátu žili dobre-lepšie ako za komunizmu. Za Slovenskej republiky im nezhabali majetok, naopak, mali prácu nakoľko drevársky priemysel zaznamenal výrazný nárast oproti ČSR. A nemuseli a neboli arizátormi ani gardistami.
Kto sa ospravedlní mojej rodine za zničené pozemky pri združstevnovaní? Ako prídem k tomu že množstvo protifašistických bojovníkov sa hlási k minulému režimu? nech sa zodpovedajú! Môžem azda vyhlásiť, že si za komunizmu žili dobre len komunisti a príslušníci ŠtB? ..

Fakt je - za Slovenskej republiky sa žilo dobre! áno dobre! A nezomrelo o nič viac židov ako neskôr Čechov a Slovákov v stalinistických pracovných lágroch!"
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
21.1.2007 11:41 | Martin Drozd

Nemyslim si, ze vyrok Arcibiskupa Sokola je nieco, za co by sme ho mali dozivotne odsudit. Cely Slovensky stat bolo nieco co vyplynulo z vtedajsej situacie a komunisticky rezim sa postaral aby z toho vysla vytazne iba slavna sovietska armada, takze mnohe zaznamy sa stratili. Mozno uz nikdy nebudeme vediet ako to bolo vsetko v skutocnosti. Pravdou je, ze pre Slovakou to bola jedina moznost ako si udrzat suverenitu, bohuzial na ukor fasistickej diktatury. Je dost mozne, ze pokial by Jozef Tiso neprebral moc dnes by sme tuto diskusiu viedli v polstine, madarcine, mozno v inom "statnom jazyku".
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
17.1.2007 13:28 |

ten chvíľkový blahobyt časti slovenského ľudu zaplatilo niekoľko tisíc nevinných ľudí utrpením a stratou vlastného života. Ak je predstaviteľ akejkoľvek organizácie dementný, treba ho poslať na odpočinok. Ak sa však verejne vyjadruje v tom zmysle, ako arcibiskup Sokol, treba ho verejne odsúdiť.
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
15.1.2007 10:47 | robo kotian

ad antikomanč
v prípade niektorých mien signatárov je tvoja poznámka neuveriteľne od veci. niektorí z nich by vzhľadom na svoj vek mohli byť Sokolovými deťmi :-)
Pre všetkých, ale hlavne pre Michala Holováča
15.1.2007 00:00 | Milan1

K tým, čo sa vyjadrujú vo svojich príspevkoch pod plnými menami - pozor,na internete nie je právne doriešené, ak sa toto vaše jedinečné meno zneužije,aj preto sú tu nicky...uvádzam príklad z diskusie na SME,kde uvádza Renáta Virgalová Junasová, prečo sa nemôže zaregistrovať na tomto serveri pod svojím občianskym menom a ako bolo zneužité.

http://blog.diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php? id=859553&page=3
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
14.1.2007 19:17 | Mical Holováč

Milý acid, asi som zvolil zlé poradie svojich príspevkov do teto diskusie. Mal som asi začať tým, čo napíšem teraz. Vážim si všetkých ľudí, ktorí sa vyjadrujú na tejto stránke a za žiadnych okolností sa neskrývajú za žiadne skratky, pseudonymy a pod. a používajú svoje mená. Je to o kultúre komunikácie a o osobnej zodpovednosti. Ale nechcem Ti robiť prednášku. Ak by si zverejnil svoje meno a e-mailovú adresu, rád by som Ti poslal niečo o tom, ako sa kniha predávala a aký mala a má úspech. Prečítaj si ešte raz, čo som napísal a pochopiš, že môj príspevok nebol o reklame na knihu.
Rekacia an Marka
12.1.2007 00:42 | Lea

Takže ty by si rád popravil signatára Charty 77. Veru, si "charakter a hrdina".
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
11.1.2007 20:28 | acid

Mišo Holováč: Je naozaj smutné že ti knihu nikto nekupuje, ale reklamu si bež robiť niekam inam.
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
10.1.2007 15:03 | Katka

Ak RCK nebolo trapné organizovať petície za podporu zmluvy s vatikánom o výhrade svedomia priamo v kostoloch, nevidím žiadnu trápnosť v podpísaní tejto výzvy zvlášť keď ide o predstaviteľa cirkvi ku ktorej sa hlási 85% obyvateľov a teda aj ja. Preto som to podpísala aby sa moje deti nemuseli za túto cirkev hambiť
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
10.1.2007 13:19 | pablito

Tolko na jednom mieste nahromadenych hluposti cekoslovakistického a ex-bolsevického dogmatizmu tu uz davno nebolo. Ta hlupost priam srsi patologickou nenavistou voci 1.Slovenskému statu. Sudruh Bohumir GRACA by z vas mal velku radost!!! Prakticky ste sa tym papierom prihlasili k referatom a dokumentom IX. sjazdu KSS v Bratislave roku 1950. Aj to svedci o ideologickej podurovni podpisanych elementov.
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
10.1.2007 11:40 | Marko

Komunisti na čele so súdruhom Kusým sa znova ozývajú. Je jasné, že k akéľkovek problematike RKC vystrkujú rožky. Škoda, že sme Vás nepovešali na knadelábre, ako Saddáma..bol by od Vás pokoj!
Smrť fašistom, smrť komunistom
7.1.2007 13:49 | St. Nicholaus

Sokol ako bývalý komunista mal byť hneď po 89 vyhodený z cirkvy a popravený, veď ho tam dosadili agenti ŠTB. Revolúcia proti boľševikom a nazi-komistom rozhodne nemala byť nežná, ale krvavá.
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
6.1.2007 15:04 | pel

Dnes je v Polsku skandal, ked sa duchovny po dlhej dobe zatlkania priznal k spolupraci s STB v Polsku ako agent.
Kedy podobne vyznanie budeme pocut aj z ust fasisticko-komunistickeho pseudoduchovneho Sokola?
Reakcia na Ivetu Schneiderovú
6.1.2007 11:13 | Michal Kalamenovič

Katolícka cirkev musí byť naozaj veľmi zlá organizácia, ak plní okrem iného svoje poslania- starostlivosť o chorých, bezdomovcov, misie, prevádzku škôl a nemocníc v najchudobnejších a najnebezpečnejších miestach našej planéty,ktorým sa iný vyhýbajú, výchovu atď. Zvláštne, že nás tak všetkých nenávidíte. Hádžete nás všetkých do jedného koša, nazývate fašistami a neonacistami. A vy ste kto, že si nás dovoľujete takto urážať? Trpíte xenofóbiou pani Schneiderová a napriek tomu k Vám necítim nenávisť, ale je mi Vás ľúto. Ja som arcibiskupa Sokola pochopil dobre- použil slovo blahobyt (opýtajte sa starých ľudí) a v žiadnom prípade neschvaľoval deportácie obyvateľov ani iné ukrutnosti, ktoré sa diali v tom období.
podpisujte to
6.1.2007 01:02 | Milan1

For xxx

Objavil si teplú vodu.

Tie linky sú úplne irelevantné.
Ak Sokol povedal, že si váži Tisa, je to niečo iné, ako konštatovať, že za vojnovej republiky sa žilo lepšie.nepodpisujte to!!!
5.1.2007 23:29 | xxx

najprv si precitajte toto:

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=2007010303 0

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20070105046


nepodpisujte to
5.1.2007 23:27 |

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20070103030

http ://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20070105046
Ad: Výzva k výrokom arcibiskupa Jána Sokola
5.1.2007 22:50 | Oldřich Alföldi-Buksbaum

Ja, pre zmenu vyzyvam vyseuvedenych panov a damy, aby sa vyjadrili k danej tematike a tym sa pokusili o ovplyvnenie verejnej mienky. Kazdy iny natlak na jednotlivcov ci organizacie smrdi komunistickymi vyzvami na boj proti imperializmu.
Uvedomme si, ze kazdy jednotlivec, vratane vysepodpisanych osob, si vysvetluje dejiny tak ako mu to vyhovuje, pripadne tak, aby mu to prinieslo prijemny pocit. K tomu nepotrebuje pomoc ani vyzvy od nikoho.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (20)

 Súvisiace témy:
Kriminalita
Politika
Ľudia
Náboženstvo
Ľudské právaREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt