spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Vyhlásenie na podporu Márie Kolíkovej, odvolanej riaditeľky Centra právnej pomoci

Vážený pán minister, Vážená pani štátna tajomníčka

S úžasom sme dnes zaregistrovali v médiách dve rozporuplné informácie z Vášho ministerstva. Po ich vypočutí je len ťažko možné uveriť tomu, že na Slovensku máme iba jedno ministerstvo spravodlivosti.

Prvá informácia hovorí: „Ministerstvo spravodlivosti dnes doručilo riaditeľke Centra právnej pomoci Márii Kolíkovej okamžité skončenie pracovného pomeru.“

Druhá informácia zas prízvukuje: "Činnosť Centra právnej pomoci zostáva zachovaná“ a ako ďalej uvádza štátna tajomníčka MS SR Anna Vitteková „chceme osloviť tretí sektor, aby sme spoločne zefektívnili poskytovanie právnej pomoci sociálne najslabším občanom".

Dovoľte nám ako zástupcom mimovládnych organizácií uviesť tento rozpor na pravú mieru.

Pani Mária Kolíková je osobou, ktorá ako advokátka mnoho rokov úzko spolupracovala s mimovládnymi organizáciami a poskytovala často aj bezplatnú právnu pomoc týmto organizáciám a ich klientom, ktorí boli sociálne a inak znevýhodnení, alebo ktorých ľudské práva boli porušené. Preto si nevieme predstaviť, ako chce Ministerstvo spravodlivosti lepšie „spoločne zefektívniť poskytovanie právnej pomoci sociálne najslabším občanom“, ako tým, že naďalej  potvrdí pani Máriu Kolíkovú vo funkcii riaditeľky Centra právnej pomoci.

Rozumieme tomu, že víťazi volieb si rozdeľujú v tejto krajine sféry vplyvu. Nesúhlasíme s tým, ale na Slovensku nebola situácia ani v minulosti iná, takže i tento krát nám, zdá sa, neostáva nič iné, len sa s ňou vyrovnať. Musíme sa však dôrazne ohradiť vo chvíli, keď sa pokúšate svoje mocenské hry skryť pod rúško spolupráce s „tretím sektorom“.

Pozorne vás sledujeme, vidíme čo robíte a ako sa staviate ku snahám občianskej spoločnosti aktívne prispievať k správe vecí verejných. Práve preto musíme verejnosti teraz jasne a nahlas povedať:

„Mária Kolíková je jednou z nás.“


Boris Strečanský, Centrum pre Filantropiu, Marcel Zajac, Ekofórum, Peter Medveď, Nadácia Ekopolis, Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Jozef  Chavko - Ochrana dravcov na Slovensku, Rudolf Pado, O.z. Tatry, Pavol Žilinčík, Via Iuris, Štefan Szabó, O.z. Sosna

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Vyhlásenie na podporu Márie Kolíkovej, odvolanej riaditeľky Centra právnej pomoci
25.6.2007 12:07 | Michal Ulvr

Nemyslím si, že pomáhala, někomu jinému, než mimovládkám,o ktorých aktivytách sa skromný občan nomrálně nedový a dovedět nemôže.

Čo sa týče Štefana, je to ľudový politik, zástupca ľavicovej ľudovej strany - hzds a preto je potrebné, aby sa k tomu vyjádril pred ľudom a pred ným sa otvorily pro a proti tohto prípadu a riešili sa aj takto. S vedomím ľudu a jeho kontrolou katív a negatív.

Michal Ulvr
Ad: Igor Dano
21.12.2006 08:41 | Lubos Hajdin

Nie uplne som pochopil, kto prehral volby. 3. sektor, autori vyhlasenia alebo diskutujuci?
Ad: Vyhlásenie na podporu Márie Kolíkovej, odvolanej riaditeľky Centra právnej pomoci
15.12.2006 21:40 | Noro Brázda

Mimochodom, oceňujem, že toto vyhlásenie verejne podporili aj niektorí ľudia z Centra právnej pomoci. Vyjadiť svoj názor takto otvorene (najma ak hrozi, ze sa im niekto moze pokusat pomstit) vyžaduje kus občianskej odvahy.
Ad: Igor Dano
13.12.2006 15:59 | Roman Havlicek

Ak hovorite ze v pripade Centra pravnej pomoci ide o ovladanie statu, tak nemate ani sajn, co Centrum robi. To nie je institucia statnej moci, ako napriklad ministerstvo. Centrum sluzi obcanom a to zrejme Harabinovi vadilo.
Cistky na takejto urovni, kde nejde o ziadny realny politicky vplyv su prosto chore a uz by sa malo prestat s tym, ze po kazdych volbach sa budu menit uradnici, ktori nemaju ani politicku moc, ani politicku zodpovednost.

A ak ospravedlnujete odvolavanie ludi bez politickej moci ako akt pomsty za to, ze boli nominovani inou politickou garniturou, tak ste asi chory clovek.
Niekto je na jedno oko slepy.
13.12.2006 14:41 | Igor Dano

po 1989 sa robili cistky (predtym 1945, 1948, 1956, 1968, 1969).
po 1994 sa robili cistky, po 1998 sa robili cistky. i dnes sa robia.
a robia sa nielen na slovensku.
je to sposob ovladnutia statu. vy to viete a nechapem, preco mudrujete. prehrali ste volby (a dufam, ze sa SDKU nikdy nedostane spat k moci) tak placete.
Pre Ivana Strecnanskeho
13.12.2006 09:36 | Marcel Zajac

Iba upozornujem ze aj tomu sa vhlasenie venuje:
*********************
Rozumieme tomu, že víťazi volieb si rozdeľujú v tejto krajine sféry vplyvu. Nesúhlasíme s tým, ale na Slovensku nebola situácia ani v minulosti iná, takže i tento krát nám, zdá sa, neostáva nič iné, len sa s ňou vyrovnať."
*********************

Co je ale na tomto podla mojho nazoru nove je ze Mozno len nestastne nacasovanym vyhlasenim statnej tajomnicky o dufani v buducu spolupracu s tretim sektoro v tejto veci. Ved to je uplne obludne - ak niekto predstavoval dobru spolupracu v tejto oblasti s MVO tak to bola prave Maria.
Ad: Vyhlásenie na podporu Márie Kolíkovej, odvolanej riaditeľky Centra právnej pomoci
13.12.2006 08:11 | Noro Brázda

Som presvedčený, že v tomto prípade nejde o nejaké "zoštíhlovanie", ani o prepúšťanie kvôli závažným chybám v práci. Je to politicky motivované krágľovanie ľudí, ktorí nie sú rovnakej krvnej skupiny ako tí pri moci a možno aj vytváranie priestoru pre zamestnávanie tých, čo rovnakú krvnú skupinu majú. Neviem si to inak vysvetliť.

Máriu poznám roky a celé tie roky sa venovala právnej pomoci ľuďom v podobnom duchu ako to dnes robí v Centre právnej pomoci, založila Právne kliniky, kde sa študenti práva oboznamujú s reálnym svetom práva a riešia podobné prípady ako dnes rieši CPP, rozumie tomu čo robí a je v tej oblasti odborníčka, za pár mesiacov vybudovala CPP a zdá sa, že táto inštitúcia celkom dobre funguje atď.


Čo sa týka toho porovnania s prepúšťaním ľudí po voľbách v 1998 - vy považujete výmenu každého riadiaceho pracovníka (aj keby to bol vedúci upratovacej čaty) po každých voľbách za normálnu?

Chápem politické výmeny na kľúčových postoch na ministerstvách a niektorých ďalších úradoch. Ale tam by to malo skončiť. Všetko ostatné by malo byť obsadené odborníkmi. Výmeny na nemocenských postoch nie sú nič iné, než vytváranie priestoru pre politickú korupciu a klientelizmus, umiestňovanie rôznych kamarátov na teplé fleky. A zaplatia to samozrejme všetci...Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (7)

 


Čítajte tiež:
Mária Kolíková: Dôvody môjho odvolania sú absurdné
Harabin odvolal riaditeľku Centra právnej pomoci


Súvisiace témy:
Štátna správa
Politika
Právo
Občianska spoločnosť
Ľudia
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt