spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva za zachovanie a reformu Ústavu pamäti národa

Slovensko bolo v 20. storočí postihnuté dvomi totalitami. S tým súviselo i časté  prepisovanie minulosti. Podnes prežívame dôsledky týchto udalostí. Prejavy oživovania extrémizmu len potvrdzujú, že slovenskej spoločnosti chýba vedomie, čím boli dve totality, kto v nich zohral akú rolu, čo je z tej doby  hodné úcty či vyrovnania.

Súčasnosť potvrdzuje, že zaznamenávanie, reflexia a hodnotiaca diskusia o udalostiach z najnovších dejín sú podmienkou  udržania a rozvoja  demokracie. Tomuto cieľu má slúžiť aj Ústav pamäti národa (ÚPN). Jeho činnosť nebola bez chýb, ale úmysel zákonodarcov smeroval k spoznaniu pravdy o našich najnovších dejinách. A to bol správny cieľ.  

Preto vyzývame poslancov a politikov, odborníkov z prostredia odbornej obce historikov, ale aj demokratov z radov občanov, aby sa zasadili za zachovanie ÚPN.  Zároveň vyzývame poslancov, aby sa zasadili za  novelizáciu zákona o ÚPN tak, aby sa doplnili  kompetencie tejto inštitúcie. Je potrebné, aby mohla vo svojej pôsobnosti aktívne skúmať dokumenty a svedectvá o dobe neslobody.

Mala by tiež disponovať primeranými prostriedkami na výskum a predkladanie jeho výsledkov verejnosti.  Pri novelizácii zákona je potrebné vytvoriť také systémové kroky ÚPN k dokumentom ŠtB, ktoré by neumožnili kompromitáciu nevinných, či  odporcov totality. Prax ukazuje, že je potrebné urobiť opatrenia, ktoré zabránia  stratám dokumentov, či možnosti  zneužívania archívov ŠtB, ktoré má ÚPN vo svojej správe.

Vyzývame vás, podporte zachovanie ÚPN ako inštitúciu zameranú na nepredpojaté skúmanie totalitarizmu, na dokumentovanie jeho nástrojov, prejavov  odporu proti nemu  a úsilia jednotlivcov, občianskych iniciatív a cirkví v zápase o slobodu.

Signatári výzvy, občianska iniciatíva Za pamäť
Vladimír Ondruš
Anton Popovič
Rudolf Sikora


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva za zachovanie a reformu Ústavu pamäti národa
24.11.2006 04:28 | Mgr. Jana Matulova

Narod, ktory si nepamata svoju historiu /a nepouci sa z nej/je odsudeny prezit ju znovu /a tym aj opakovat stare chyby. UPN by mal otvorene mapovat nasu nedavnu historiu, objasnovat aj tie etapy nasho vyvoja, ktore si nemozeme alebo nechceme pamatat. Len narod, ktory prejde sebareflexiou sa moze s nadejou obratit smerom k buducnosti a tvorit moderne europske dejiny, aj ked to znie ako klise, bez toho sa nepohneme zo sucasneho marazmu.
Ad: Výzva za zachovanie a reformu Ústavu pamäti národa
24.11.2006 04:28 | Mgr. Jana Matulova

Narod, ktory si nepamata svoju historiu /a nepouci sa z nej/je odsudeny prezit ju znovu /a tym aj opakovat stare chyby. UPN by mal otvorene mapovat nasu nedavnu historiu, objasnovat aj tie etapy nasho vyvoja, ktore si nemozeme alebo nechceme pamatat. Len narod, ktory prejde sebareflexiou sa moze s nadejou obratit smerom k buducnosti a tvorit moderne europske dejiny, aj ked to znie ako klise, bez toho sa nepohneme zo sucasneho marazmu.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (2)

 


Čítajte tiež:
Predseda ÚPN by mal mať vyhranený vzťah k totalitným režimom


Súvisiace témy:
Politika

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS