spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR

Na nadchádzajúcej schôdzi bude parlament voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Do konca roka treba zvoliť až 9 nových sudcov z celkového 13-členného ústavného súdu, vrátane predsedu súdu. Slovensko bude tak fakticky mať nový ústavný súd.

Ústavný súd je v každej slobodnej krajine kľúčová inštitúcia, ktorej úlohou je chrániť ústavu, princípy právneho štátu a základné ľudské práva pred svojvoľnými zásahmi štátnej moci. Jedine ústavný súd môže byť v konečnom dôsledku účinnou hrádzou proti zneužívaniu moci. Sudcovia, ktorí budú zvolení, budú nasledujúcich 12 rokov významne ovplyvňovať chod štátu a ich rozhodnutia budú mať pre každého občana ďalekosiahle dôsledky. Voľba nových členov ústavného súdu je preto významnou udalosťou.

Vyzývame poslancov Národnej rady SR i prezidenta Slovenskej republiky, aby pristupovali k voľbe sudcov s najväčšou zodpovednosťou.

Vyzývame ich, aby zabezpečili maximálne možnú informovanosť verejnosti o navrhovaných kandidátoch, o ich profile a minulom pôsobení. Je nevyhnutné, aby proces vypočutia kandidátov na ústavnoprávnom výbore bol otvorený pre médiá i širokú verejnosť a aby verejnosť bola informovaná o názoroch kandidátov a o ich predstave o pôsobení na ústavnom súde.
Starostlivý výber kandidátov musí byť uprednostnený pred snahou rýchlo zaplniť neobsadené miesta na súde. Na zváženie kandidátov a verejnú diskusiu o nich musí byť dostatok času.

Voľba kandidátov spätých s politickými stranami a iných kontroverzných či skompromitovaných osôb za sudcov ústavného súdu by vážne ohrozila dôveru občanov Slovenskej republiky nielen v Ústavný súd SR, ale aj v právny štát a ochranu základných práv v našej krajine.

Vyzývame poslancov a prezidenta, aby vybrali sudcov, ktorí sú uznávanými odborníkmi, ktorí majú širokú dôveru, a ktorých pôsobenie a postoje v minulosti i teraz sú zárukou, že sa vždy postavia za hodnoty demokratického právneho štátu a budú chrániť základné práva a slobody.


Martin Bútora, Inštitút pre verejné otázky, Bratislava

Ivan Csákay, občianske združenie ZIM, Zlaté Moravce

Daniel Darida, občianske združenie Brečtan, Nové Mesto nad Váhom

Rastislav Diovčoš, Aliancia Fair-play

Ján Dobšovič, Bratislava

Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M.R.Štefánika

Jaro Dunaj, Považská Bystrica, občan

Michal Filek, novinár, Žilina

Peter Getting. publicista, novinár

Ľuboš Hajdin, občianske združenie Naše mesto, Bratislava

Pavel Hron, Bratislava

Monika Janigová, novinárka, Žilina

Alena Kissová, Košice

Juraj Kukla, Brunovce

Ľubica Lacinová, Inštitút molekulárnej fyziológie a genetiky, Bratislava

Milan Lichý, Banská Bystrica

Hana Lyons, Inštitút pre verejné otázky, Bratislava

Ivan Májsky, občianske združenie Občania za prosperitu Púchova, Púchov

Dáša Malíková, Bratislava

Peter Ničík, Žilina

Dušan Ondrušek, Partners for Democratic Change, Bratislava

Rudolf Pado, občianske združenie Tatry, Liptovský Mikuláš

Šarlota Pufflerová, občianske združenie Občan a demokracia

Juraj Smatana, stredoškolský učiteľ a občiansky aktivista, Považská Bystrica

Lucia Stasselová, Nadácia pre deti Slovenska, Bratislava

Štefan Szabó, občianske združenie SOSNA, Košice

Katarína Šimončičová, MV SZOPK, Bratislava

Iveta Škripková, Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica

Zuzana Wienk, Aliancia Fair-play

Peter Wilfling, právnik, občianske združenie Občan a demokracia

Pavol Žilinčík, právnik, občianske združenie Via Iuri
s


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
13.10.2006 14:19 | Janka Slotová

Všetci moji milí spoluprispievatelia,

vznik dnešnej petície vyplýva z výsledku volieb, lebo každý národ má vládu akú si zaslúži, resp. akú si vyslúžil hlasovaním vo voľbách.
Teraz už len plačeme nad rozliatym mliekom.
A to nerozľútostí ani Vladka Mečiara s jeho chránencom Harabínom, ani Robka Fica s jeho všetkými chránencami. A dokonca ani Janka Slotu, ktorý dnes zázračne odsudzuje národnostnú neznášanlivosť a je z toho taký prepracovaný, že musí relaxovať letom vo svojom drahom lietadle, ku ktorému sa priviezol na drahej motorke a to všetko za naše chyby vo voľbách, kde vyhral a na toto všetko si nahonobil peniažky. A teraz nás kľudne môže posielať do žúmp a čúrať na nás z balkónov.
Tento pán a aj všetci ostatní majú ťažkú pohodu!!! ...a nepomôže nám žiadna z petícií ;-)

Avšak i napriek tomu mi nedá nenapísať, že je mi špatne z celého súdnictva - už 11 čakám na rozsudok v občansko-právnej veci.
Taktiež mi je špatne z pána Harabína, ktorý tvrdí, že na poste ministra je vlastne len náhodou, že však on je vlastne sudca a jeho profesionálnou ambíciou je post na Ústavnom súde (to mi pripomína pána Počiatka, ktorý je na poste ministra tiež vlastne len vďaka tomu, že je s Robkom Kaliňákom kamarát a že keď by urobil aj nejakú chybu v rámci svojej práce, tak kľudne odíde do svojich podnikateľských kruhov a nebude ho v podstate trápiť, že musí odísť z ministerského kresla. On to minsiterské kreslo vlastne ani nepotrebuje.)
To je predsa úplne v poriadku, že naši naši ministri to majú vlastne "v paži", že my občania potrebujeme na týchto postoch schopných ľudí, ktorým pôjde o Slovensko a o nás.
Detto premiér, ktorý išiel, pardon letel, do Betliara za cca 124.000,- Sk (30.000,- SK stojí 1 letová hodina, cca 42.000,- Sk stojí benzín do 10 vládnych limuzín pre ministrov, 50.000,- Sk stál prenájom Betliara, 2.000,- Sk stál prenájom kultúrneho domu, kde nakoniec rokovali). Potom ževraj náklady dal zosobniť formou zrušenia prémií všetkým zamestnancom na ÚV SR. Avšak aj tým, čo zarábajú netto 16.000,- Sk mesačne a ktorí vôbec nič nemajú s objednávkou "akcie Betliar"! A nakoniec som sa 12.10.2006 dočítala v tlačenej verzii novín Pravda, že vedúci ÚV dostal na chod ÚV viacej financií, než v minulých rokoch.
Takže Robkovi ide o nás? Alebo nejde o nás?
Odpoveď je viac než jasná!!!
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
12.10.2006 19:34 | Petra G.

Podprujem !!!
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
12.10.2006 17:45 | Dagmar Hocková

Súhlasím s pánom Danihelom aj pánom Tagányim. Šokoval ma pán Fila. Za pravdu dávam pánovi Janekovi.
Za mňa osobne: žijem v spoločnoti, ktorá sa iba tvári, že je demokratická. Je mi to ľúto. Populizmus a politikárčenie, obhajovanie lotrov a podvodníkov, boj o moc, závisť, arogancia ... to sú hlavné atribúty týchto dní.
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
12.10.2006 13:12 | dada

Na sudcov ÚS je nominovaných 31 kandidátov, jedným je i Harabin
09.10.2006, 17:09

V parlamente je 31 návrhov na kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Členom Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR sa predstavia 12. októbra. O dôveru poslancov sa bude v tajnej voľbe na budúcotýždňovej schôdzi uchádzať aj vicepremiér a minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorého navrhol predseda klubu ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

Nominovaní sú aj bývalí poslanci - vysokoškolský pedagóg a advokát Ján Cuper, advokát Ján Drgonec, vedúci Národného úradu UNHCR a vysokoškolský učiteľ Peter Kresák, poradca ÚS, pedagóg Ladislav Orosz a sudca Najvyššieho súdu SR Peter Brňák.

Kandidátov navrhli aj jednotlivé poslanecké kluby, pričom právničku Miloslavu Čutkovú nominoval Mečiar. Advokáta Jána Ikrényiho zase šéf klubu SNS Rafael Rafaj. Prokurátor generálnej prokuratúry Martin Lauko je kandidátom KDH.

Podpredsedu ÚS Eduarda Báránya i sudcov Lajosa Mészárosa a Juraja Babjaka navrhol ešte ako predseda ÚS SR Ján Mazák.

Právnické fakulty slovenských vysokých škôl navrhli aj sudcu ÚS Alexandra Bröstla, poradkyňu ÚS Gabrielu Dobrovičovú, vysokoškolského učiteľa a advokáta Jozefa Kraveca, vysokoškolského učiteľa Jozefa Madliaka, advokátku Mariannu Mochnáčovú, vysokoškolského učiteľa a advokáta Františka Poredoša, sudkyňu Želmíru Šebovú, poradkyňu ÚS a advokátku Máriu Trubanovú a vysokoškolského učiteľa Petra Vojčíka.

Kandidátmi generálneho prokurátora Dobroslava Trnku sú riaditeľ Úradu Bratislavského samosprávneho kraja Vladislav Dzúrik a sudca krajského súdu Jozef Vanca.

Predseda Najvyššieho súdu SR Milan Karabín navrhol zvoliť okrem Drgonca aj sudcu tohto súdu Sergeja Kohuta.

Kandidátov mohli navrhovať aj stavovské organizácie. Kandidátkou Združenia sudcov Slovenska je právnička Annamária Katarína Baader. Slovenská advokátska komora navrhla poradcu ÚS a advokáta Alexandra Fuchsa, advokáta Milana Galandu a advokáta Petra Vargu.

Kandidátom Slovenskej únie nezávislého súdnictva je sudca NS SR Milan Ľalík a advokát Tibor Šafárik, ktorého navrhol aj poslanec Ján Slabý (SNS).

Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied nominoval okrem Báránya, Kresáka a Orosza aj sudkyňu ÚS Ľudmilu Gajdošíkovú.

Národná rada SR musí zvoliť 15 kandidátov na sudcov ÚS, pričom ešte v minulom volebnom období NR SR zvolila troch - Ivetu Marušákovú, Darinu Ličkovú a Tibora Kubíka. Z celkového počtu si prezident Ivan Gašparovič vyberie deviatich sudcov, vrátane predsedu.

Sudcov vymenuje prezident republiky z dvojnásobného počtu kandidátov, ktorých zvolili poslanci parlamentu. Po odchode sudcov ÚS Daniela Švábyho a Jána Klučku na Európsky súdny dvor (ESD) do Luxemburgu sa uvoľnili dve miesta. Voľné je aj miesto predsedu ÚS, pretože Mazák sa stal jedným z ôsmich generálnych advokátov ESD v Luxemburgu. Až do vymenovania nového predsedu prezidentom republiky ho bude zastupovať podpredseda ÚS Bárány. Od 22. januára 2007 sa jemu, ale aj ďalším sudcom ÚS Babjakovi, Bröstlovi, Gajdošíkovej, Mészárosovi a Štefanovi Ogurčákovi končí ich pôsobenie na súde. Od nového roka sa funkčné obdobie nekončí sudcom Jánovi Lubymu, Jurajovi Horváthovi, Jánovi Auxtovi a Ľubomírovi Dobríkovi.

Ústavný súd SR sa skladá z trinástich sudcov, ktorých vymenúva na návrh parlamentu na dvanásť rokov prezident SR. Kandidátov na sudcov, ktorých má prezident vymenovať, navrhuje NR SR, ponúkne mu vždy dvojnásobný počet kandidátov. Predsedu a podpredsedu súdu prezident vymenúva zo sudcov Ústavného súdu.

/zdroj: TASR/
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
12.10.2006 10:13 | Marian Druga

Možno nie som dostatočne informovaný -
nebolo by na mieste radšej zauvažovať o tom, prečo sa v jednom termíne menia 3 štvrtiny sudcov? - po vypršaní ich funkčného obdobia bude znovu ten istý problém? Ak by to takto malo byť, nebolo by lepšie sústrediť sa na lepšie "časové rozloženie"- postupné obmieňanie sudcov - a pokúsiť sa o zmenu týmto smerom? Za vysvetlenie budem vďačný.
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
12.10.2006 10:13 | Honíšek

Príspevok Jozefa Durka kompromituje Vašu aktivitu.
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
12.10.2006 09:03 | Daniel L. Archleb

Respektujem snahu a ciele vyzvy, ale je adresovana okrem ineho aj prezidentovi SR. To myslite vazne, ze sa prezident hlboko, vazne a racionalne zamysli nad vhodnostou toho ci oneho kandidata na ustavneho sudcu, ked mu nevadi, ze jeden z kandidatov, priamo z jeho kancelarie, si mysli, ze zijeme v Slovenskej socialistickej republike? A mimochodom, vo velkej miere ma pravdu... Ved ho uz niekolko krat povysili za vsetku tu produktivnu pracu z cias CSSR/SSR...
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
11.10.2006 22:53 | Jozef Fila

Jeden zlodej odisiel robit sefadvokata na europsky sudny dvor dalsi podvodnici sa tlacia na jeho miesto!Len tak mimochodom pravnicka firma pana Mazaga pripravovala zmluvy pre BMG Horizont slovakia a on osobne si tesne pred krachom vybral 25mil.skk.Kolkym osobam prospelo ze ho v tichosti so 6 rocnou imunitou upratali prec!?A co je to za europska institucia ktora si nepreveri minulost kandidata na tak dolezity post?Boja sa vychodoeuropskej korupcnosti a prave si jedneho korupcnika aplikovali do svojich struktur??Je to trapas ktory sme pripustili alebo to zvalime na prirodzeny historicky proces?:/
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
11.10.2006 18:30 | Ján Tagányi

Súhlasím s textom petície, no myslimsi že by ste mali byť viac kriticki ku kandidátom o ktorých si myslite, že nie sú vhodní za sudvov US.
Ja osobne si myslim, že by tam nemali byť: Harabin, Cúper, Brňák, Šafárik a možno i ďalší, no neviem
o všetkých kandidátoch.
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
11.10.2006 17:06 | Dr.Miroslav Janek

Sudca Ústavného súdu SR by mal byť nespochybniteľne a jednoznačne právna a morálna autorita, ktorý už v predchádzajúcom pôsobení dokázal svoje profesionálne i osobnostné kvality.
Vyberať sudcov podľa politických kritérií je totálna devalvácia demokratického systému.
Kandidáti na ústavných sudcov by mali prejsť maximálne prísnymi previerakmi - bezpečnostnými, charakterovými, ale aj IQ a detektorom lži - a až potom by sa mali či mohli stať sudcami tejto najvyššej sudcovskej inštancie.
Ústavný sudca - vo vnímaní anglosaského práva - je morálnou a nespochybniteľnou autoritou. Môžu byť takýmito autoritami osoby, ktoré porušujú dopravné predpisy pod vplyvom alkoholu alebo sú známe nekvalifikovanými podaniami v predchádzajúcej sudcovskej existencii?
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
11.10.2006 15:55 | Jozef Durko

Slováci sú z vacsej casti hlupaci,
vzdy to tak bolo a aj bude. Takze stale dokola to iste.
To je ich narodna vlastnost a specifikum.
Ad: Výzva k voľbe nových sudcov Ústavného súdu SR
11.10.2006 13:24 | Martin Klepac

Podľa mňa je ešte neprípustné aby u nás boli sudcami ľudia ktorý za socializmu odsúdili kopec nevinných ľudí . Prešli všetci sudcovia vôbec previerkami ?

Keby sme vôbec vedeli kto sú u nás sudcovia asi by sme sa báli ešte viac .....

Pekný deň .....Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (12)

 


Čítajte tiež:
Pozor na voľbu nových ústavných sudcov!
Za sudcu Ústavného súdu SR navrhujú aj Š. Harabina


Kontakty:
Občan, demokracia a zodpovednosť

Súvisiace témy:
Štátna správa
Politika
Právo
Ľudské práva

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt