spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!

Mäso, vajcia a mliečne výrobky, teda všetky produkty živočíšnej výroby,
ktoré pochádzajú zo zvierat kŕmených krmivom s obsahom geneticky
modifikovaných organizmov, sa v EÚ nemusia označovať! Táto medzera v
legislatíve vedie k tomu, že spotrebitelia nemajú o produktoch všetky
informácie a možno aj nechtiac konzumujú GMO. Iba dôkladné označovanie
produktov môže zaručiť spotrebiteľom skutočnú slobodu výberu. Žiadame
označovaciu povinnosť pre produkty živočíšnej výroby, ktoré pochádzajú zo
zvierat kŕmených krmivom s obsahom geneticky modifikovaných organizmov.
Právo na informácie je základným právom občanov Európskej Únie. K miliónu
nám chýba už iba niekoľko desaťtisíc podpisov.


O petícii

Greenpeace sa snaží získať 1 milión podpisov z celej Európy pod petíciu žiadajúcu zavedenie povinného označovania výrobkov zo zvierat kŕmených geneticky modifikovanými organizmami (GMO). Chceme tak zabrániť nepozorovanému prieniku geneticky upravených organizmov do potravín prostredníctvom krmiva pre dobytok. V súčasnej dobe nie je povinné označovať produkty živočíšnej výroby, akými sú mäso, vajcia a mliečne výrobky, ktoré pochádzajú zo zvierat kŕmených krmivom s obsahom GMO. Táto medzera v legislatíve vedie k tomu, že spotrebitelia nemajú o potravinách všetky informácie. Pritom iba dôkladné označovanie výrobkov nám môže zaručiť skutočnú slobodu výberu.

Pokiaľ sa Greenpeace podarí získať dostatočný počet podpisov z viacerých členských krajín Európskej únie, budeme sa môcť odvolať na legislatívu EU a žiadať, aby sa otázka označovania živočíšnych produktov zo zvierat kŕmených GMO dostala na program  jednania Európskej komisie. Petícia bude Komisii predložená na jeseň 2006.

Geneticky modifikované krmivo je vážnym nebezpečím nielen pre potravinárstvo a pre  spotrebiteľov, ale ešte viac pre  životné prostredie, pôvodnú krajinu a tradičné poľnohospodárstvo. GM plodiny sú hrozivým výsledkom agresívneho veľkokapacitného poľnohospodárstva, ktoré ohrozuje ako prírodu, tak aj drobných poľnohospodárov a ktoré vedie k dominantnosti niekoľkých nadnárodných korporácii vo svetovej rastlinnej výrobe. Dokonca aj európski farmári sa už stávajú závislými na tejto špinavej produkcii proteinových krmív, ktoré sú v stále väčšej miere prevážené z jednej časti sveta do druhej. Pestovanie GM plodín je úplne nezlučiteľné so zodpovedným poľnohospodárstvom a s výrobou kvalitných potravín.

Vážne problémy spôsobuje pestovanie GM krmív už v mnohých krajinách mimo Európy. Napríklad v Argentíne je dôsledkom pestovania GM sóje, väčšinou určené pre západné trhy, rozsiahla deštrukcia prírody a poľnohospodárstva. Expanzia pestovania tejto plodiny má za následok nekontrolované klčovanie miliónov hektárov dažďových pralesov a tiež vážny sociálny dopad. Tradiční pestovatelia a domorodí obyvatelia sú často násilne vyháňaní zo svojej pôdy, ktorú veľké korporácie potrebujú pre  rozširovanie GM produkcie. Počas posledných 10 rokov  bola poľnohospodárska výroba v Argentíne úplne ovládnutá jedinou plodinou: GM Roundup Ready sójou vyrobenú agrochemickou spoločnosťou Monsanto. Jej dopad na životné prostredie, spoločnosť i hospodárstvo má závažné dôsledky.

Problém GM plodín sa týka tiež slovenského poľnohospodárstva a slovenského spotrebiteľa. Greenpeace SR preto pokračuje vo svojej kampani proti GMO v potravinách na slovenských pultoch. Zatiaľ čo sa mnohí ľudia domnievajú, že majú vďaka povinnému označovaniu šancu zistiť, ktoré potraviny tieto organizmy obsahujú, ukazuje sa stále zreteľnejšie, že GMO prenikajú do nášho nákupného košíka tak povediac zadnými dvierkami – prostredníctvom krmiva pre  dobytok a hydinu.


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
31.8.2012 19:33 | Ján Lazový

Je to svinstvo
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
8.8.2007 12:30 | Silvia Palencsarova

Len slepi sa nepridaju...
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
5.6.2007 23:03 | Martina Kleinova

stop
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
14.2.2007 23:45 | Alexandra Majerova

Absolutny suhlas.
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
22.12.2006 18:51 | Radko Voda

To co je za dezinformacie ?!! Za prve v celom clanku nie je NIKDE napisane AKO konkretne vam GM produkty mozu ublizit !!! len same:,,strasne ohrozenie`` ale nikde nie je napisane AKE !!! Mozno este budu aj zdravsie kedze im mozme nastavit vlastnosti ake chceme v labaku. A to, ze to sposobuje vyrub lesov v Argentine to moze splodit len Greenpeace ! Tie lesy si klcuju SAMY obyvatelia, Indiani su prezita kultura takze slak ich traf a keby nepestovali soju tak skapu od HLADU lebo nebudu mat pracu ! To, ze tam budu mat dazdovy les ich hovno nasyti preboha ! A ze to sposobuje zanik tradicnych drobnych polnohospodarov ?? Ved ti su tak zalostne neefektivny, ze keby bola produkcia krmovin na nich tak nehladuje sestina sveta ale dobre tri stvrtiny ! Som zasadne proti takymto nepodlozenym greenpeacesackym bludom !
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
16.12.2006 10:59 | Jaro Marsalek

jednoznacne podporujem, aj ked pri nakupe sa az tak velmi neriadim informaciami na etiketach, neznamena to vsak, ze by uz nebolo na case zacat s tym robit poriadok, pretoze "JSTE TO, CO JITE" plati aj tu
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
30.11.2006 19:38 | katka hrckova

takze podporujem!!!!!
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
30.11.2006 19:37 | Katka Hrckova

uz by sa mali konecne uvedomit... kam sa takto dostaneme? zacina sa to v krmivach.....
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
29.11.2006 15:00 | Ivana Dusickova

NNNNNNNNNNNNNIIIIIIIIIIIIEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!jedzte to VY co to podporujete!!
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
20.11.2006 18:36 | Lenka -Ďurinka

nesuhlasim s tymi co to podporuju!podla mna je to hlupost...nevedia co robia a ake je to vazne?mal by im to niekto povedat... a este lepsie, navrhnut sposob ako to odstranit bez co najmensich strat(a vtedy by sa to dalo mozno aj riesit)...dufajme...
Ad: Genetické manipulácie? Nie v krmivách pre zvieratá!
18.11.2006 11:00 | Zuzana Magnesová

PODPORUJEM....:)Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Prehľad podporovateľov

  » Vaše reakcie (11)

 Kontakty:
Greenpeace Slovensko

Súvisiace témy:
Genetické technológie
Európska únia
Ochrana spotrebiteľa
Ekonomika
Štátna správa
Zvieratá
Poľnohospodárstvo
Odpady a znečistenie
Životné prostredieREKLAMA CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2014, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt | reklama | info | služby | RSS