spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Výzva "Tatry pre ľudí!"

Vážený pán

Ing. arch. Jaroslav Izák
Minister životného prostredia SR
Ministerstvo životného prostredia SR
Nám Ľ. Štúra 1
812 35  Bratislava 1


Vážený pán minister,

týmto podporujem výzvu OZ TATRY,  "Tatry pre ľudí!",  v nasledovnom znení:

Podľa § 104 ods. 28 zákona NR SR č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, vláda do jedného roka od nadobudnutia účinnosti novely zákona (t. j. od 1.11.2005) vydá nariadenie, ktorým vyhlási zóny Tatranského národného parku.

Zónovanie chránených území vychádza z medzinárodne odskúšaných a osvedčených modelov a má jednoznačnú oporu aj v slovenskej legislatíve (§ 30 zákona NR SR č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny).   

Desaťročia mnohé vlády deklarovali, že Tatry sú naším najcennejším územím a patria nám všetkým. Desaťročia však bola a je realita iná! Socialistické poľovačky, ktoré prerástli do ponovembrového „užívania územia“, prikrmovanie zveri a ťažba dreva v najprísnejších stupňoch ochrany, devastácia prapodstaty krajiny pod nálepkou „rozvoja“, boli a sú, podľa nášho názoru, feudálnym výsmechom do tváre obyčajných ľudí v 21. storočí.

Chceme, aby prístupnosť či neprístupnosť jednotlivých lokalít Tatranského národného parku bola vymedzená jasnými pravidlami, a nie politickou či ekonomickou mocou a záujmami skupín, ktoré ju reprezentujú.  

Chceme Tatry pre ľudí, a preto žiadame, aby sa minister životného prostredia SR zasadil o prijatie zonácie Tatranského národného parku, podľa návrhu ŠOP SR – Správy TANAPu.


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Výzva
16.9.2006 11:39 | Matej Šiculiak, OZ TATRY

V zonacii pre TANAP sa udava, ze v zone A, co predstavuje vyse 50 % rozlohy TANAP-u nie je vyluceny vstup cloveka, avsak iba po turistickych chodnikoch, znamena to, ze akakolvek ludska cinnost v zone A bude zakazana, nie vsak turisticke aktivity s respektovanim vseobecnych ustanoveni Tatranskeho narodneho parku (! Narodneho parku !, ktory ma byt ozaj pre narod). Teraz sa ukaze ako nas narod rozhodne, ci chce, aby sa s tym vysporiadala priroda, namiesto vystavby turistickych stredisk a dalsej opatovnej tazby v tzv "jadre" TANAP-u. Dajme konecne stop dalsej nivelizacii studii a podorme najvacsi krok od novembrovej kalamity v Tatrach. Nedovolme vlade opat odkladat a posuvat prijatie zonacie TANAP-u, nech hodiny Tatier zacnu tykat k lepsim casom. Nenechajme sa hrat politikov s drahocennym casom. Tatry sa nam odvdacia. Dakujem za pozornost :-)
Ad: Výzva
13.9.2006 07:01 | Eo Ipso

Zonácia je dobrá vec, ak by sa jej pravidlá následne v praxi dodržali. Ak však skončí iba "na papieri" ako všetko, čo bolo pre TANAP doteraz prijaté, tak nesplní účel. Keby boli kompetentní schopní zabezpečiť plnenie zákonov vo vzťahu k Tatrám, boli by tieto naše hory O.K. aj dnes.
Ad: Výzva
30.8.2006 10:55 | Iveta Nedelska

Pripajam sa k vyzve.NedelskaPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (3)

 

REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt