spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Federič, ruky preč od zvukových záznamov!

Protestujeme proti zámeru zrušiť zvukové záznamy z rokovaní vlády SR. Tento návrh je obsiahnutý v úprave Rokovacieho poriadku vlády SR, ktorú vláde predložil vedúci Úradu vlády SR Igor Federič. Ide pritom o toho istého Igora Federiča, ktorý ako predseda výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií v rokoch 2002 – 2006 rád a veľa hovoril o potrebe transparentnosti a otvorenosti. Návrh mal byť pôvodne prerokovaný vládou v stredu 9. augusta 2006, v utorok 8. augusta však bol z programu tejto schôdze vlády vypustený.

Vláda je štátnym orgánom, ktorý je financovaný z daní občanov, preto jej pôsobenie musí byť transparentné a musí podliehať verejnej kontrole. Vláda v Litve nedávno zaviedla priame prenosy zo svojich zasadnutí prostredníctvom internetu. Na Slovensku sa bude vláda zaoberať návrhom, aby sa z jej rokovania nevyhotovovali ani zvukové záznamy. Hodnotíme tento návrh ako pokus obmedziť právo občanov na informácie a vyjadrujeme s ním nesúhlas. Podľa doterajšej praxe neboli zvukové záznamy z rokovaní vlády zverejňované, nič však nebránilo tomu, aby občania požiadali o ich sprístupnenie na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zrušenie zvukových záznamov z rokovaní vlády by bolo krokom späť a signálom, že vláda chce znížiť doterajšiu úroveň transparentnosti v práci štátnych inštitúcií.

Sme presvedčení, že okrem zákonom vymedzených dôvodov, ako je prerokovávanie utajených informácií, neexistuje žiadny legitímny dôvod, prečo by občanom nemali byť prístupné záznamy z rokovaní vlády. Sme presvedčení, že občania majú právo na podrobné a neselektované informácie o činnosti vlády tak, ako im ich už dnes poskytuje napr. Národná rada SR.

Vyzývame vládu, aby predložený návrh na úpravu rokovacieho poriadku odmietla a miesto toho zvážila takú zmenu, ktorá by umožnila aktívne zverejňovanie záznamov z rokovaní vlády prostredníctvom internetu.


POZNÁMKY / vaše reakcie
Zmena názoru na vládnutie?
21.8.2006 11:36 | Zuza Kusá

Za čo je táto petícia? Za to, aby bolo vládnutie verejné nielen vo "výstupoch" ale aj "v priebehu"? Som za, ale je trochu zvláštne, že "za" sú aj tí, ktorí uplynulé štyri roky chodili na rokovanie vlády alebo robili PR tým, čo tam chodili, a nemali ani tie najmenšie výhrady, že "proces" - rokovanie vlády bolo neverejné.
No, zvláštne, či nie - je to dobrá zmena názoru. Moje ZA v petícii bude ZA trvanlivosti nového demokratického osvietenia bývalých štátnych tajomníkov. Kiež aj ministrov a iek.
cynikovi04 - a naposledy:)
9.8.2006 11:52 | Vlado Pirosik

Kto ho k tomu donutil samozrejme neviem, mam vsak dovod mysliet si, ze bud stranicky sef, alebo, a to skor, aktivita Ondreja Dostala
(http://www.oks.sk/clanky/2006-08-08oks.htm).

Cize, v tomto pripade nebolo treba ani tisice ludi, staci, ked sa ozve v spravny cas a na spravnom mieste jeden clovek (ad "nic tym nezmenite...":o),vsak).

Jedinecnost e-kampani Changenetu je o.i. v tom, ze casto podpisom pod nieco posielas zaroven aj mejl na vedomie tomu alebo onomu vladarovi. Ci je tomu tak aj pri tejto konkretnej vyzve, to ale, po pravde, neviem. Admin?

P.S. 32 MVO - ak myslime na to iste, neslo o peticiu proti Slotovi, ale o podporu OZ Za krajsiu Zilinu. Solidarita, v povodnom, neskazenom zmysle slova.
cynikovi03
9.8.2006 11:31 | Vlado Pirosik

Neviem co pise SME, ale toto viselo na vlade pred desiatimi sekundami:

http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/FF 08AE8B0A332572C12571BE003D9C72?OpenDocument

Materiál z rokovania vlády SR


Názov:
Návrh na úpravu Rokovacieho poriadku vlády Slovenskej republiky


Číslo materiálu:
UV-13506/2006

Rezort:
ÚV SR (R.č.: )

Predkladateľ:
vedúci Úradu vlády SR

Podnet:
Iniciatívny návrh

Rokovanie:
6/2006, 09.08.2006, 8. bod programu

Materiál:
Vypustený

Elektronická podoba materiálu nie je k dispozícii.

Ad: Federič, ruky preč od zvukových záznamov!
9.8.2006 11:22 | cynik

No ja neviem, ale mam pocit, ze o Federicovom navrhu ma dnes vlada jednat...nestiahol si len nohavice? :)


Ved prave pri tom clanku na SME som nasiel odkaz na tento server....
cynikovi02
9.8.2006 11:17 | Vlado Pirosik

Peticia - produkt podla zakona c. 85/1990 Zb. o peticnom prave.

Kampan/Vyzva/Protest/... - produkt spontanneho obcianskeho poryvu.

Ad pristup "nic tym nezmenite" - Federic to stiahol len tak, sam od seba, vsak?

P. S. Prislo ti uz niekedy niekolko
desiatok/stovak/tisicok mejlov, ze tvoju pracu verejneho funkcionara sledujem a ze to alebo hento robis zle? Co myslis - dobry pocit?
Ad: Federič, ruky preč od zvukových záznamov!
9.8.2006 11:02 | cynik

Ved prave...
A co ci vidim? :)
Ved v pravom hornom rohu je vyzva na podpore kampane. Ale naco je to dobre, pokial je to v elektronickej podobe?

Nema to ziadnu pravnu vahu, nic tym nezmenite.

Ak by to bolo tak jednoduche, uz davno by Slota s Meciarom brucali v base...
Ad: Federič, ruky preč od zvukových záznamov!
9.8.2006 10:47 | cynik

Pytam sa - aku vahu ma peticia na internete?
Ad: Federič, ruky preč od zvukových záznamov!
8.8.2006 20:32 | mimi

Slovensko dostala do ruk "mafia friendly" skupina, ktora si momentalne hovori vlada. obavam sa navratu praktik STB, ak o ma v rukach muz bez tvare pan "magala"!

Zacne doba, kedy nebude nic verejne a kazda poziadavka na zverejnenie bude brana ako "skodiaca zaujmom slovenska" pripadne "madarska iniciativa" alebo iniciativa CIA, ako tomu bolo roku 1998, ked pan "krajci" odkazoval ludom v OKU, ze my si tych agentov CIA potom polapame.

boh ochranuj tuto krajinu :(
Pôvodné znenie predkladacej správy
8.8.2006 16:44 | Noro Brázda

Predkladacia správa

Návrh na úpravu Rokovacieho poriadku vlády Slovenskej republiky predkladá na rokovanie vlády vedúci Úradu vlády Slovenskej republiky Igor Federič ako iniciatívny materiál.

Medzi povinne zverejňované informácie patrí podľa § 5 ods. 1 písm. e) zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov aj rokovací poriadok vlády. V čl. 14 ods. 1 rokovacieho poriadku vlády sa uvádza, že sa vyhotovuje zvukový záznam z rokovania vlády, ak predseda vlády nerozhodne inak.

Predložený návrh sa vypracúva z dôvodu zabrániť pochybnostiam o potrebe zverejňovania zvukových záznamov vyhotovených z rokovaní vlády. Nemá ísť teda o informáciu podliehajúcu režimu cit. zákona, ktorú má povinná osoba k dispozícii a ku ktorej má každý prístup podľa § 3 ods. 1.

Podľa čl. 14 ods. 2 rokovacieho poriadku vlády je zvukový záznam vyhotovovaný iba ad hoc pre internú potrebu účastníkov rokovania vlády, zamestnancov Úradu vlády SR a predkladateľom materiálu poverených osôb za účelom oboznámenia sa s pripomienkami a prijatými závermi k materiálu, aby mohli materiál upraviť v súlade s výsledkom rozhodnutia vlády.

Z uvedených dôvodov sa navrhuje vypustenie článku 14 rokovacieho poriadku vlády upravujúceho vyhotovovanie a sprístupňovanie zvukových záznamov, aby nedochádzalo k opakovaným nedorozumeniam pri požiadavkách na jeho sprístupnenie verejnosti. Navrhovaná úprava vychádza z článku 1 ods. 3 rokovacieho poriadku vlády, podľa ktorého sú rokovania vlády neverejné a z § 5 ods. 4 zákona o slobode informácií, podľa ktorého vláda zverejňuje len texty materiálov predložených na rokovanie vlády a prijaté uznesenia z rokovania vlády. Okrem toho na zvukových záznamoch z rokovania vlády sa nachádzali aj zvukové prejavy osobnej povahy, ktoré podľa § 9 ods. 1 cit. zákona sa nesprístupňujú alebo ich možno sprístupniť iba s predchádzajúcim písomným súhlasom dotknutej osoby.
Znenie pôvodného návrhu na úpravu Rokovacieho poriadku vlády SR
8.8.2006 16:41 | Noro Brázda

Návrh
na úpravu Rokovacieho poriadku vlády Slovenskej republiky
(schválený uznesením vlády Slovenskej republiky č. 512 z 13.6. 2001)


Čl. I
Článok 14 sa vypúšťa.

Čl. II
Táto úprava rokovacieho poriadku vlády nadobúda účinnosť dňom schválenia vládou.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (10)

 Súvisiace témy:
Prístup k informáciám
Štátna správa
Politika

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt