spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  2 200 hektárov lesa za plotom Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR (VLM SR), Odštepný závod Malacky vybudoval začiatkom tohoto roka pod zámienkou ochrany vojenského letiska Kuchyňa na hranici Vojenského obvodu Záhorie takmer 10 km dlhý plot. Obyvatelia troch obcí - Perneka, Kuchyne a Rohožníka sa zrazu ocitli za drôteným pletivom. Lesy, do ktorých od nepamäti chodievali so svojimi deťmi na prechádzky, na huby a iné lesné plody sú pre nich zrazu neprístupné. Nikto sa ich na nič nepýtal. VLM SR teraz prišli s projektom na rozšírenie existujúceho oplotenia o ďalších 15 km, až po okresné mesto Malacky. Jedny z najkrajších lesov na Záhorí na ploche 2 200 hektárov, ktoré v čase hubárskej sezóny navštevujú tisíce hubárov, sa tak majú dostať do rúk úzkej skupinke vyvolených - poľovníkom. Tak ako pri výstavbe  prvého úseku plota, VLM SR sa neunúvali osloviť so zámerom dotknuté obce ani ich občanov. Tentokrát sa už VLM SR netaja ani tým, že pravým dôvodom vybudovania plotu je zriadenie zvernice.

My, dolu podpísaní občania, sme pobúrení prítomnosťou  plotu vo Vojenských lesoch na Záhorí (medzi Pernekom a Rohožníkom) a zásadne nesúhlasíme so zámerom štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR, odštepný závod Malacky, rozšíriť tento plot o ďalších 15 km, až po okresné mesto Malacky. Rozhodne odmietame projekt výstavby obory o rozlohe 2 200 ha, ktorý sa tu snažia presadiť Vojenské lesy a majetky.
Žiadame preto kompetentné orgány nesúhlasiť s realizáciou tohto zámeru.


Petičný výbor:   
Stano Marton, predseda Petičného výboru, Hviezdoslavovo nám. 12,  811 02 Bratislava
Róbert Bujna, starosta obce Kuchyňa, Kuchyňa 95, 900 52
Ján Želipský, starosta obce Rohožník, Obchodná č. 382/28, 906 38  Rohožník
ThDr. Ladislav Ostrák – dekan Kuchynskej a Peneckej farnosti, Kuchyňa 448, 900 52




2 200 hektárov lesa za plotom


POZNÁMKY / vaše reakcie
vrazdenie zvierat ako zabava
26.6.2006 15:59 | elena pätoprsta

ochrana obyvatelov ma rozne formy nielen zo zbranou v ruke ale aj starostlivostou o ich zdravie, ktore za nicenim zivotneho prostredia zhorsuje.
Obora je zaciatok pestovania zvierat za ucelom ich vrazdenia z nedostatku inej zabavy, alebo pre peniaze. Je vedenie nasej krajiny este o moralnych hodnotach?
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
19.6.2006 12:51 | Alexander Žaťko

. Ak sú vlastníkmi pozemku, tak
tam nemáme čo loziť a podla mňa majú právo si to oplotiť. Mňa by to tiež netešilo keby mi niekto chodil po záhrade len preto, že to nemám oplotené.

K tomuto tvrdeniu /Majkl Džeksom/ len toľko:

Podľa ústavy SR sú všetky formy vlastníctva rovnocenné.Ak by tvrdenie M.D. bolo pravdivé, tak každý majiteľ pozemku /mesto, cirkev,urbar, súkromný vlastník atď/ by si mohol oplotiť "svoj pozemok" a zakázať nevlastníkom vstup na "svoj" pozemok.To by napríklad mohlo znamenať,že do mestského parku v ktoromkoľvek meste /vlastník je mesto/ by nemal právo vstúpiť občan, ktorý nie je obyvateľ mesta.Takto to asi nebude.Inak súhlasím s petíciou a chcem dodať, že sa veselo oplocuje aj v M.Karpatoch /nová veľká "obora" na turistickej značke z Pl. Mikuláša smer Buková a inde/.
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
16.6.2006 11:29 | srna

Od kedy ministerstvo obrany začína chovať zvieratá? UKÁŽ SA! Vaša profesionálna armáda.
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
16.6.2006 10:20 | hmm

Len pár otázok na ktoré hľadám otpovede. Ktorý človek má právo na väčšie územie ako ten druhý? Ten čo má viac prachov? Takže, tento druh vlastníctva vznikol spolu s peniazmi?
Ktorý človek je vlastne za plotom? Ten z jednej alebo ten z druhej starny?

Dokedy nás bude táto krásna planeta trpieť????????????????????
Ja s tým plotom nemám nič spoločné, ale viem, že aj ja som za jeho postavenie zotpovedný!!!
Pre cie dobro sa les oplocuje?
16.6.2006 10:09 | Majo

Vazne by ma zaujimal skutocny umysel tych, co sa snazie les oplotit. Ludia si chodia po rozumy do ameriky? UK? Tam kde sa za vsetko plati, na vsetkom sa zaraba.
Bol som vo Svedsku, juzne od Stockholmu. Mam pocit ze Svedsko je krajina, ktora profituje z lesneho hospodarstva, chrani svoju prirodu. Ake boli moje zazitky? Volne som sa prechadzal krajinou, kupal som sa v jazerach, lovil ryby, plavili sa jazerami a kanalmi na kanoe. Tam ludia chrania prirodu inym sposobom. Prirodu chrania a ziju s nou.

Som smutny z toho ked vidim ako so pomalicky ukrajuje z volnej prirody za ucelom "ochrany zvery, prirody". Postupne, cim dalej, tym viac uzemia sa oplocuje.

Vazne by ma zaujimalo za akym ucelom sa vojenske lesy oplocuju. Pre cie dobro to je?

Ak si komentare citaju ludia z Peticneho vyboru, chcem sa ich spytat ci vedia aky maju Vojenske Lesy zamer. Vazne by ma to zaujimalo.

Dakujem
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
16.6.2006 09:41 | Katarina Eglova

Takto nicit krasnu prirodu, nestaci, ze sa vyrubuju lesy a vsade sa stavaju same zavody atd.!!!
Neda sa to ani komentovat.
Pripajam sa k peticii.
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
16.6.2006 08:39 | Majkl Džeksom

1. Ak sú vlastníkmi pozemku, tak tam nemáme čo loziť a podla mňa majú právo si to oplotiť. Mňa by to tiež netešilo keby mi niekto chodil po záhrade len preto, že to nemám oplotené.
2. Keď sú vlastníci, tak nech si to zaplatia zo svojho. Lenže keďže sú štátna organizácia tak zo svojho znamená určite prípevok z rozpočtu, čiže prachy nás všetkých.
3. Zisťoval vôbec niekto či je to ekonomicky výhodné oplotiť za milióny pozemok a zarábať na to odstrelom zvery? Hovoríme o 25km plotu. 1m plotu dnes určite nestojí v teréne so zemnými úpravami pod 500 SK, čiže to znamená, že cena za plot je určite cez 12 500 000 Sk. Odstrel srnca v ktoromkoľvek revíry stojí max. 8000,-Sk, jeleň cca. 20 000,-Sk. To znamená, aby sa investícia vrátila museli by predať cez 600 odtsrelov jeleňov alebo cez 1500 odstrelov srncov. Z toho jasne vyplíva že je to ojeb.
4. Keďže poznám poľovníkov, dovolím si v pohode tvrdiť, že viac ako 50 % poľovníkov sú pitliaci a preto viem ako to dopadne. Určití vyvolení budu chodiť na akcie strielať zver a chlastať a zberať huby za štátne prachy. Keď príde kamarát Laco a strelí jeleňa zaplatí srnca, však to je Laco! Inak povedané parádne podmienky pre korupciu. Takto má štatna organizácia hospodáriť?!
5. Možno že niekomu kto prišiel s touto myšlienkou krivdím, a myslí to fakt dobre. Nech ale potom zverejní argumenty, alebo sú niekde zverejnené? To čo som hore napísal sú len moje zamyslenia sa nad tým všetkým, ale záver t.z. či podpíšem petíciu, urobím až keď budem počuť argumenty druhej strany.
6. Sorry za gramatické chyby, ale som záhorák.
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
15.6.2006 15:25 | to je fuk

Preco ste stale nespokojni? Ved zvierata sa nebudu len tak bezcielne potulovat a nebudu hladne a pekne porastu do velkosti a budu chranene pred smrtou na vozovke.

firma z obrovskym obratom a ziskom bude pekne prosperovat a to je fajn nie?

Bude vela prace pre plotarov, a v meste predsa este stale zostava par stromov a stastnejsi z Vas maju predsa balkony a televizor.

O co Vam ide, to sa fakt chcece tulat bezstarostne v prirode? Nemate strach ze Vas tam pokuse liska? Alebo ze zjete jedovate huby? Viete kolko ludi sa tam uz iste otravilo?

Ale na druhej strane som tiez proti oploteniu volnej prirody naviac z mojich penazi, oni si tu zem nekupili len ju zabrali a nemoze byt podla mna lepsi kseft to pred sprivatizovanim za statne prasule oplotit a potom predat. Pretoze ten plot ak sa nemylim si stava kazdy aj z vlastnych dani. Preto Vam odporucam - majte sa krasne.
Ad: V kurze je nielen Zahorie, ale aj CHKO Strazovske vrchy
15.6.2006 09:53 | Jana Strnádová

Dalsich 70 hektarov sa ide ohradit v CHKO Strazovske vrchy v k.u. Trstie. Dovod je klasicky - vybrana skupina ludi ma zaujem chovat raticovu zver. To, ze sa pri tom oploti biokoridor a kus lesa nad dedinou bude za plotom, nie je pre niektorych ludi az take podstatne. Zatial je to vo faze rozhodovania na obvodnom urade ZP v Povazskej Bystrici.
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
14.6.2006 15:24 | Čambo

Misto ruskej filcek,americkej svrab""
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
14.6.2006 13:32 | Marek Hlavac

Gratulujem organizatorom peticie k odvahe uskutocnit konkretne kroky ktore by mohli smerovat k naprave vzniklej chorobnej situacie. Do buducnosti odporucam neziadat len zastavenie nevhodnych aktivit, ale i zrusenie minulych. Ked sa sami nepostarame a nezaktivizujeme, budeme platit aj za vzduch na dychanie. S polutovanim musim konstatovat, ze niektory nasi podnikavy spoluobcania by za deravy gros predali vlastnu mater. Mimochodom ako chuti Malacanom nova voda, ktora je "dokazatelne kvalitnejsia z hladiska rozpustania inkrustov" ?
Na zaver slovo klasika: PAMATUJ !
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
8.6.2006 21:51 | ja a ja

su to havada
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
8.6.2006 20:38 | s bohom

otazka:

preco sme vyhanali ruske vojska z nasich lesov?

odpoved:

aby prisli americke vojska. a s nimi aj ich demon-kracia oplotenej a vyvlastnenej krajiny.

Bol som v USA, viem o com hovorim. vsade ploty a pravo strielat. do volnej krajiny som sa nedostal az kym sme nesli skoro po pusti. do narodnych parkov musite zaplatit vstup. Nie je to tak vsade, ale to uz si za dom nevybehnete...
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
8.6.2006 16:54 | Rastislav

Nechcem slobodu aká je v niektorých liberálnych krajinách (USA, Británia), kde je množstvo oplotených lesov a polí. Čo je to za slobodu, keď nemôžem kráčať krajinou? Kam budem potom môcť vkročiť zadarmo? Myslím si, že vlastniť les alebo pole znamená mať výhradné právo na ich hospodárske využitie, nie právo na zabraňovanie vstupu slobodnému človeku.
V opačnom prípade lieberalizmus nie je presadzovanie slobody, ale diktatúry peňazí.
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
8.6.2006 16:27 | viera matasovska

znova pekna ukazka arogancie statu a vojska. armadu by mohli kludne zrusit, aj vojenske lesy by mali prestat existovat-nikto ich nepotrebuje. je to ako za feudalizmu.a vraj demokracia! ludia tu nemaju pravo rozhodovat absolutne o nicom a su odkazani len na peticie.
Ad: Petícia občanov proti novej železnej opone na Záhorí
8.6.2006 12:33 | Igor Soyka

Verim, ze kompetentni ludia zvazia, a prave naopak zasadia sa o spristupnenie tohto velmi pekneho uzemia a lesa.
Zaroven sa pripajam k peticii.



Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (16)

 



Kontakty:
Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ)

Súvisiace témy:
Štátna správa
Lesy

Súvisiace regióny
Malacky


REKLAMA



 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt