spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Vizualizácia územia v blizkosti Sadu J. Kráľa ohrozeného plánovanou výstavbou Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!

My, dolupodpísaní občania vyjadrujeme znepokojenie proti postupu Magistrátu hl.mesta, ktorý znovu predkladá návrh na predaj pozemkov so vzrastlou zeleňou medzi Einsteinovou a Sadom J. Kráľa (firme IPD).

Poslanci Mestského zastupiteľstva v novembri 2005 predaj neodsúhlasili, preto žiadame vysvetlenie, prečo sa nezmenený návrh na predaj opätovne predkladá, pretože takýto postup vyvoláva pochybnosti o zodpovednom hospodárení magistrátu s majetkom mesta.

Žiadame, aby sa na tomto územií zachovali jestvúce stromy, zastavil sa planovaný výrub a neuvážená výstavba výškového hotela, polyfunkčného domu a 8-podlažného garážového domu v tesnej blízkosti Sadu J. Kráľa . Dreviny, ktorých výrub sa plánuje, sú v dobrom zdravotnom stave, rastú na svojom pôvodnom stanovišti a sú svojím vzrastom ojedinelé v Bratislave. Plánovanou výstavbou by sa všetky stromy zlikvidovali. Stavby navyše ohrozia najstarší park v Európe – Sad J. Kráľa, ktorý má tento rok 230 rokov. Toto územie sa má vyhlásiť za chránené územie z hľadiska ochrany prírody. Odmietame na ňom umiestniť uvedené stavby. Žiadame ho upraviť a sprístupniť pre širokú verejnosť ako plochy parkovej zelene, napojiť na jestvujúce pešie lávky a bicyklové trasy.
Petičný výbor poverený zastupovaním občanov v styku s orgánom verejnej správy:
Ing. Anna Kovárová, Ľubovnianska 1, 851 07 Bratislava, Ing. arch. Elena Pätoprstá, Švabinského 20, Bratislava, Andrej Popovič, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Godrova 3/b, 811 06 Bratislava. , Katarína Šimončičová, Mestský výbor SZOPK, Godrova 3/b, 811 06 Bratislava.


Vizualizácia územia v blizkosti Sadu J. Kráľa ohrozeného plánovanou výstavbou


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
23.6.2012 10:19 | Eva Jendeková

Ani Napoleon nám park nezničil tak prečo si ho ničíme sami. Kam budú chodiť naše deti a vnúčatá čerpať silu a dýchať minulosť zašlej slávy?
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
7.4.2011 21:24 | Václav Pechmann

Sad J.Krála by sa mal rozširovať, nie z neho každým rokom ukrajovať. Mám 65 rokov, od malička, keď som tam chodieval, sa sústavne z neho niečo ukrojí, niečo vedľa neho postaví, dokonca aj v areáli parku. Petržalka je stále väčšia a park stále menší. To je rovnaký nezmysel, ako keby si v New Yorku zlikvidovali Central park, len zato, aby si tam niekto vybudoval obchodné centrum, alebo hocičo iné.
Keď niekto nedokáže niečo prospešné vybudovať, tak nech aspoň neničí to, čo vybudoval niekto iný !
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
14.1.2007 15:22 | jurko

SA OBESTE AK SA VAM NEPACI
to: miro balaz
27.9.2006 15:59 | Botan

sem s tym, rad si vypocujem nazor na to co som napisal a asi sa to nepaci vacsine navstevnikov tejto strankz... lebo presne neviem co mas na mysli miro...

a ako si na to prisiel, ze som jeden znich??? hm??? predstav si, ze aj ja som milovnik prirody... ale nesuhlasim s opodstatnenostou tejto akcie... myslim ze dost dobre rozumiem tejto problematike a narozdiel od niektorych viem o ktore uzemie sa v skutocnosti jedna... tym nemam na mysli prave teba miro...

... velmi rad sa na vasu akciu pojdem dnes autom pozriet a zaparkujem vedla auparku :-D len ci tam vobec vacsina tunajsich stazovatelov potrafi...

... ale uprimne prajem, aby sa vam tento event vydaril... je pekne ked sa vedia ludia so spolocnym cielom stretnut...

... este jedna otazocka... rad by som vedel co ta riekanka s babkou znamena??? ...alebo to malo byt zaklinadlo na zlych ludi ako som ja???

PS: PF 2006
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
27.9.2006 02:52 | miro balazhm...uz som ti isiel nieco pisat botan, ale vsak ty najlepsie vies co mam na mysli, ved si jeden s tych proti ktorym tam prideme protestovat.

"najlepsie si rozumeju nepriatelia"
povedala babka a rozsypala sa na zem do crepin.
NE_Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa! kym skutocne neviete o com je rec!
26.9.2006 16:20 | Botan

Po precitani prispevkov v tejto diskusii musim s polutovanim konstatovat ze vacsina poburenych pisatelov ani len nema tusenie o ktoru lokalitu vlastne ide. Vsetci tu lamentuju nad tym, ako im idu zobrat sad janka krala, ze nebudu mat kde kocikovat, nebudu sa mat kde hrat deti. ESTE V ZIVOTE SOM NEVIDEL CLOVEKA, KTORY BY TAM NIECO VENCIL, KOCIKOVAL CI HRAL. Ja by som tam svoje dieta vzivote nepustil. Vsak je tam viac hovan ako tych stromov.
Priclenit tento "lesik" k sadu janka krala? Nemozne. Toto uzemie je tak obohnane frekventovanymi komunikaciami, ze by si to vyziadalo obohnat okolo dvojmetrovy betonovy plot s branickou na klucik, aby deti neskoncili pod kolesami auta. Trosku sa zamyslite ako uvazujete. Kludne prestante chodit naprotest do auparku a inych shoppingov, prestante parkovat na parkoviskach, ale potom ocakavam ze prestanete pouzivat aj auta, autobusy a inu dopravu, kupte si kone, vozy a prestahujte sa do jaskyne. Niesom za to, aby sa nutne zastaval kazdy centimeter volneho miesta, ale ani neviete, co tam ma byt postavene a uz mate plno reci ze je to zle.Myslim si, ze taka budova odtieni vplyv automobilovej dopravy z einsteinovej ulice ovela kvalitnejsie ako taky bordel co tam teraz je.
Ak mi niekto povie ze dokaze odstranit einsteinovu, majte si svoj "lesik".
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
6.7.2006 13:15 | Veronika P.

Nemam slov. Skoro ma porazilo ked som sa dozvedela ze sa tam ma nieco stavat. Ludia, vsak toto uz nie je vobec normalne! Co im tie stromy spravili? Kam budeme chodit na prechadzky, nadychat sa aspon trochu cerstveho vzduchu, kocikovat deticky ci sportovat? Toto je jednie miesto v Bratislave ktore sa da nazvat parkom a oni nam ho chcu zobrat?! Som zasadne proti!!! Nedajme si zobrat zelen!
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
29.5.2006 10:36 | Viera Kovalova

Ani som si neuvedomila aka som taka stara ked som si precitala ze este v roku 1948 mohli bratislavania obdivovat ruze v "Rozariu", a ja ako 5 rocna som so sestrou a mojimi rodicmi chodievala na prechadzky do ruzoveho sadu. Bolo to nadherne, ale dnes uz asi platia ine hodnoty a v obchodnych centrach je dostatok umelych ruzi!
Bojujme o zachranu parku,nedajme sa, lebo dravci robia tolko, kolko sa im dovolime!!
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
28.3.2006 18:57 | Mimovnik

Och to je smutné :-( nemohol by som sa viackrát podpísať do petície ? keby to bolo možné nak to budem robyť, kým mi neodpadnú ruky .
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
24.3.2006 00:15 | eliska

Prosim Vas o POMOC PROTI PRAVE OHLASENEMU VYRUBU 75 stromov na Krasovskeho pri Sade Janka Krala, pod zámienkou ochrany a udrzby inzinierských sieti Bratislavskou vodarenskou spolocnostou a SPP.
vid clanok: http://bratislava.sme.sk/clanok.asp?cl=2641434
Na dane uzemie je vyhlasena zakonna predbezna ochrana a uzemie je navrhnute za chraneny krajinny prvok. Ak sa ide napriek tomu rubat je to arogancia voci zakonu a najma hlasu 13.000 obcanov, ktori doteraz podpisali peticiu proti vystavbe a vyrubu stromov na uzemi pri Sade Janka Krala Prehnana starostlivost o siete je iba zamienka na vyrub to je vsetkym jasne. POMOZE TU IBA OHLAS "spotrebitelov plynu a vody" teda vacsiny obyvatelov Bratislavy. Prosime Vas aby ste ziadali novinarov o podporu a svoj nazor na vyrub adresujte priamo na vedenie oboch spolocnosti.
(lahostajnost podporuje aroganciu)
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
16.3.2006 14:40 |

len si stavajte, stavajte, ved ide o loove, na ludi sa vysrat, na nejake zeliny tiez! naco stromy?? vsak rastu v lese dost ne?
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
15.3.2006 21:47 | Bc. Lola Vadkerti-Bača, presedkyňa záhradkárskeho krúžku

máte recht, nestavajte tam budovu, ale nechajte na ten ostrovček odviezť všetky krepé ženské.
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
15.3.2006 15:42 | elena

mame moznost sa ozvat:
stvrtok 16. 3. o 16,00 h
na Primaciálnom námestí bude:

PROTESTNÉ ZHROMAŽDENIE OBČANOV všetkých mestských častí proti bezohľadnej výstavbe v Bratislave, nerešpektujúcej názory
obyvateľov proti likvidácií verejnej zelene a za presadenie týchto požiadaviek občanov a občianských iniciatív do nového územného plánu mesta.
dovidenia
štvrtok
16. 3. o 16,00 h
na Primaciálnom námestí

/ pozvaní su aj zástupcov médii/Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
14.3.2006 19:52 | Tom B

Co zostane z Bratislavy bez parkov? Nikto si nevsima, ako sa vdaka velkym asfaltovym plocham (supermarketovym parkoviskam) v lete prehireva cele mesto a v noci horucavy vdaka tomu neklesaju?
Okrem toho, sad JK a medicka zahrada su jedine miesta v bratislave, kde sa da dobre si zahazdat lietajuci tanier.
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
14.3.2006 08:02 | Denisa Komorníková

Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
13.3.2006 22:41 | Henrieta

Len zatazko mi je uverit ze sa tato dobra vec - zachranit sad JK - podari. tu uz nevladne zdravy rozum ale peniaze. a pokial sa tie ruzove stvorenia ktore sme si zvolili pri valove nenazeru do prasknutia budu sa stromy rubat dalej. skoda len ze pridu dalsie ruzove tvory a kolotoc ide dalej.
Ad: Dalsie ohrozenie Sadu J. Kráľa!
12.3.2006 13:17 | Hana Kovarova

Pri Sade Janka Kráľa sa začala realizácia prístavby centra Aupark, 22-poschodová administratívna budova.
Proti nevhodnej stavbe sa vzniesla vlna oprávneného laického odporu, proti však vystúpili aj niektorí architekti.
V predmetnej lokalite je výškové zónovanie regulované počtom nadzemných podlaží 4 / 6 (minimálny / odporučený počet), 65-percentnou zastavanosťou pozemku a indexom podlahových plôch 2-3. Táto schválená regulácia zabezpečuje, že navrhovaná výstavba nebude prečnievať nad pylón Nového mosta a nepresiahne ani koruny stromov Sadu Janka Kráľa. Podľa stavebného zákona územné rozhodnutie o umiestnení danej stavby i nadväzné stavebné povolenie vydané na túto stavbu musia byť neplatné. Sú vydané v rozpore s platným územným plánom mesta Bratislavy . MČ Bratislava-Petržalka pod vedením bývalého starostu V. Bajana tieto rozhodnutia vydala aj napriek nesúhlasu mesta Bratislava.
Bola vypracovaná urbanistická štúdia celomestské centrum Petržalka (Ing. arch. Dagmar Kaliská, Ing. arch. Ivan Kočan, Ing. arch. Peter Majchrák) v roku 1995 schválená bratislavským mestským zastupiteľstvom. Schválením sa uvedene regulatívy stali záväznou časťou územného plánu mesta Bratislavy.
Tieto fakty uviedol v svojom clanku v SME architekt P.Majchrák. Dodávam, ze nevidim iné vychodisko, ako požiadat o zastavenie stavby podanim podnetu pre porusenie zákona na prokuratúru, nakoľko odvolaniu mesta nebolo vyhovené.
autorovi clanku na zaciatku peticie
11.3.2006 14:33 | mr

Sad Janka Krala nie je ani zdaleka najstarsi park v europe.to je klamliva a zavadzajuca informacia pre vsetkych. je najstarsi verejny park v strednej europe. vo viedni bol park asi o dva ci tri roky neskor.
Rozhodne by sme mali byt na co hrdi ak by sa dal do poriadku a vyzeral raz snad ako aj nejaky anglicky park v londybe
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
10.3.2006 21:35 | Fero Taraba

Kedy sa začnú trestať taketo rozhodnutia?
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
10.3.2006 13:57 | Kvetoslava Suskova

Nemáte morálne právo rúbať stromy, ktoré ste nesadili. Je to prvý park svojho druhu v strednej Európe a vy ste poslední, ktorí o ňom môžete rozhodnúť. Zelené pľúca mesta - to nie trh!Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (139)

 Kontakty:
Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (MV SZOPK)
Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ)

Súvisiace témy:
Samospráva
Ekonomika
Ochrana prírody
Lesy
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt