spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Podporte stanovisko k návrhu zákona o jadrovom účte

Občianske združenie Za Matku Zem nesúhlasí so schválením navrhovaného Zákona o Národnom Jadrovom účte na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi (zákon o Jadrovom účte) a žiadajú Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) o jeho prepracovanie.

Daný návrh vôbec nerieši zabezpečenie dostatočného množstva financií na likvidáciu jadrových elektrární (JE), bezpečnú manipuláciu a uloženie rádioaktívnych odpadov (RAO). Navrhovaný ročný poplatok na Jadrový účet vo výške 5,95 % z predajnej ceny elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach a 350 000,- Sk za každý inštalovaný jadrový megawatt je nedostatočný a vážne ohrozuje schopnosť Jadrového účtu uhradiť všetky práce ohľadom zadného palivového cyklu (likvidácia JE a RAO). Tento fakt v blízkej, ale hlavne vo vzdialenej budúcnosti ohrozí ekonomickú stabilitu krajiny, zaťaží štátny rozpočet a spotrebiteľov elektriny nutnosťou platiť za problémy a riziká jadrovej energetiky.

Dokonca aj prepočty vychádzajúce z údajov a metodiky Slovenských elektrární, a.s. (SE) a MH SR ukazujú, že poplatok by mal byť minimálne 9,3 % z predajnej ceny elektriny z jadra a 830 000,- Sk za každý inštalovaný jadrový megawatt ročne. Treba ešte pripomenúť, že odvody treba platiť počas celej doby prevádzky jadrových elektrární.

Podľa odhadov Za Matku Zem by však bolo potrebné, aby výška tohto poplatku predstavovala viac ako 23 % z predajnej ceny elektriny z jadra a minimálne 4,5 milióna Sk za megawatt inštalovaného výkonu jadrových elektrární ročne. To by jasne ukázalo, že jadrová energetika je drahá a v otvorenom európskom trhu s elektrinou konkurencie neschopná.

Zákon dáva takisto možnosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stanovovať extra poplatky v cene elektrickej energie na riešenie problémov jadrovej energetiky. Tým by boli znevýhodnení výrobcovia elektriny z nejadrových zdrojov a zároveň by sa jednalo o protizákonnú štátnu pomoc jadrovému priemyslu, ktorú pravidlá Európskej komisie nedovoľujú.

Nesúhlasíme s  poplatkom 0,10 Sk za kilowatthodinu, ktorú zákon navrhuje na vykrytie deficitu v Štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení (ďalej len fond), vzniknutého neexistenciou fondu do roku 1995 a stanovením nedostatočného poplatku v elektrine z jadra od roku 1995.

Spomínaný návrh na platenie poplatku zo všetkých zdrojov výroby elektriny je zároveň aj porušením pravidiel štátnej pomoci v otvorenom trhu s elektrickou energiou v Európskej únii. V tejto veci už tohto roku podali mimovládne organizácie Za Matku Zem Bratislava, Priatelia Zeme Európa a Priatelia Zeme-CEPA podnet na Riaditeľstvo Európskej komisie pre hospodársku súťaž (DG COMP). Na základe odpovede DG COMP na tento podnet je zrejmé, že na prijatie opatrení, ktoré navrhujeme zrušiť, je najprv potrebné vysporiadať sa s názorom Európskej komisie na tieto opatrenia. Slovenská republika je povinná návrh týchto opatrení vopred oznámiť Európskej komisii a pred ich schválením vo vláde počkať na názor Európskej komisie. Nové riešenie pokrytia tzv. historického deficitu vo fonde je nevyhnutné aj z dôvodu, že tento podľa našich výpočtov dosahuje výšku až 49 miliárd Sk (z toho približne 19 miliárd Sk z dôvodu neskorého založenia fondu, približne 26 miliárd Sk z dôvodu nižších príspevkov prevádzkovateľov jadrových zariadení do fondu v porovnaní s výškou príspevkov potrebných na úplné pokrytie budúcich nákladov a približne 4 miliardy Sk z dôvodu ich použitia na likvidáciu havarovanej jadrovej elektrárne A1 v Jaslovských Bohuniciach, ktorá do fondu neprispela ani korunou).

Nesprávne odvody SE do fondu vytvárali mylný dojem, že jadrová energia je lacná a oklamali verejnosť o výhodnosti dostavby jadrovej elektrárne Mochovce a prevádzky Jaslovských Bohuníc.

S vykrytím deficitu spotrebiteľmi nesúhlasíme aj z toho dôvodu, že Slovenské elektrárne dostali na dostavbu Mochoviec a rekonštrukciu Jaslovských Bohuníc štátne dotácie v podobe záruk na úvery a štát dlhodobo časť týchto pôžičiek aj sám spláca kvôli neschopnosti elektrární záväzky uhradiť. Ďalšou dotáciou, ktorú dostane jadrový priemysel, je podpora Európskej únie na odstavenie Jaslovských Bohuníc V1, ktorá bude dosahovať sumu stoviek miliónov EUR.

Deficit vo fonde jednoznačne musí zaplatiť jadrový priemysel a nie spotrebitelia a výrobcovia energie z iných zdrojov, ktorí sú takto výrazne znevýhodnení!

Navrhované znenie zákona nerieši opätovné členstvo rady správcov a členov dozornej rady. Nie je riešená hmotná spoluzodpovednosť členov orgánov Jadrového účtu za škody, ktoré môžu spôsobiť na verejných financiách a chýbajú aj ustanovenia týkajúce sa požiadaviek na vedenie transparentných výberových konaní investormi na zabezpečenie dodávateľských služieb ako podmienky na získanie príspevku z Jadrového účtu.

Nesúhlasíme takisto aj s tým ako do tejto doby prebiehal proces prípravy a pripomienkovania návrhu zákona o Jadrovom účte. Aj napriek tomu, že o to bolo MH SR žiadané, neboli zo strany ministerstva zaslané mimovládnym organizáciám (MVO) a nezávislým expertom pracovné materiály ešte vo fáze prípravy návrhu zákona, čím by tretia strana mohla výrazne prispieť ku kvalite návrhu zákona. Desaťdňový čas na pripomienkovanie tak dôležitého zákona pre súčasné a budúce generácie je absolútne nedostatočný a vytvára podozrenia z účelovosti tohto procesu.

Žiadame, aby bol návrh zákona o Jadrovom účte stiahnutý z pripomienkovania a prepracovaný v spolupráci s nezávislými expertmi a MVO. To platí aj pre zverejňovanie pracovných materiálov a podkladov z ktorých sa vychádza. Zároveň žiadame, aby boli MVO a nezávislí experti prizvaní do procesu prípravy návrhu zákona.Podporujem Stanovisko združenia Za Matku Zem k návrhu zákona o Jadrovom účte:Priezvisko [*]
Meno [*]
Organizácia
Adresa [*]
PSČ [*]
Mesto [*]
E-mail
Zobraziť? Zobraziť meno v zozname signatárov?

Polia označené [*] sú povinné. Zoznam podporovateľov bude zaslaný bratislavskému magistrátu. Podporovatelia budú informovaní o výsledku a prípadných ďalších kampaniach.Priebežne aktualizovaný zoznam podporovateľov
POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Imobilizujúca moc strachu
31.1.2006 13:50 | skola vola

Ondrej,
odporucam ti pozriet na stranke Prirodzenej Cesty Zivota www.rodovaskola.sk a haluzice.empyrea.net
zaklady formovania novej skoly - podla mna - v duchu J.A.Komenskeho.
Zatial este zial nejde o alternativu ku klasickej celorocnej skole, ale tato idea v plienkach a jej zastupy nasledovatelov rastuuuuuuuu !!!!!!
Ad: Podporte petíciu proti výrubu stromov pri Sade J. Kráľa!
31.1.2006 13:39 | slava

v poslednych rokoch som sa spolu s ostatnymi zacala dusit v Bratislave...
Preboha robme nieco proti smogu, prachu, (aj hluku) a vyfukom, ved cim viac nas ten humus naplna tym menej si to uvedomujeme ... onedlho budeme mat ako ropaci strach z cistoty a nase deti nebudu vediet ako vyzera les... svet nieje daleko od toho aby zostal bez pitnej vody (ako v arabskych krajinach)

Necitite ako nas nasa "civilizacia" nici ????????
Nenechajme si nanutit europsky ci svetovy standard prirody v style Schönbrunner Park´u... Skusme nechat aspon nejake uzemie prirode a nemontujme sa do nej s nasimi mudrymi vedeckymi poznatkami... len jednoducho NECHAT ZIT
Ad: Podporte stanovisko k návrhu zákona o jadrovom účte
17.1.2006 12:54 | Brigita Hurajová

Ak niesu zverejnené náklady a skutočná príčina potreby likvidácie jadrových elektrárni, ako môže laik posúdiť výšku akýchkoľvek poplatkov, dotácii a kvalitu zákona? Súhlasím všeobecne: Každý zákon sa má posúdiť dostatočne kvalifikovanou množinou expertov a v potrebnom časovom intervale.
Ad: Podporte stanovisko ZMZ k návrhu zákona o jadrovom účte!
13.12.2005 15:28 | Tomas Husar

By ma zaujimalo kolko ludi co stanovisko podporili rozumie aspon zlahka problematike jadrovych elektrarni.

A tiez nakolko sa tomu rozumie Eulalia Štefanová.Pridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (4)

 Kontakty:
Za Matku Zem (Bratislava)

Súvisiace témy:
Ekonomika
Štátna správa
Odpady a znečistenie
Životné prostredie

Súvisiace regióny
Bratislava


REKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt