spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Podporte pripomienky k návrhu zákona o stráži prírody!


Ministerstvo životného prostredia SR
Nám. Ľ. Štúra 1, 812 35 Bratislava
belanova.sylvia@enviro.gov.sk


Vec: Hromadná pripomienka verejnosti k návrhu zákona o stráži prírody Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol vystavený pod číslom 1215/2005-3 na www.enviro.gov.sk.

Týmto sa pripájam k hromadnej pripomienke Klubu stráže prírody a Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku SOVS k návrhu zákona o stráži prírody Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Zároveň svojim podpisom splnomocňujem: Bc. Jána Dobšoviča nar. 22.11.1980, Mgr. Rastislava Rybaniča nar. 13.10 1974 a Mgr. Alicu Košuthovú nar. 16.11.1978 na zastupovanie verejnosti v rozporovom konaní podľa čl.10 ods.5 Legislatívnych pravidiel vlády.

S pozdravom,


Priezvisko [*]
Meno [*]
Organizácia
Adresa [*]
PSČ [*]
Mesto [*]
E-mail
Polia označené [*] sú povinné. Zoznam podporovateľov bude spolu s pripomienkou zaslaný Ministerstvu životného prostredia. Podporovatelia budú informovaní o výsledku pripomienkového konania a prípadných ďalších kampaniach.Priebežne aktualizovaný
zoznam podporovateľovHromadná pripomienka k zákonu vystaveného pod číslom 1215/2005-3

Túto pripomienku považujeme za zásadnú:
Navrhujeme úplné stiahnutie tohto návrhu zákona z legislatívneho procesu


Odôvodnenie:

Stáž prírody existuje od roku 1955, kedy zanietení prírodovedci pracovali ako tzv. spravodajcovia prírody. Od týchto čias sa niekoľko krát menil zákon, podľa ktorého boli títo spravodajcovia a neskôr členovia stráže prírody vyhlasovaní. Mnohokrát sa menili aj ich kompetencie. Za najvýraznejší posun dopredu bola určite zmena, kedy sa členovia stráže prírody stali verejnými činiteľmi. Legislatívna zmena, o ktorú sa pokúša Ministerstvo ŽP dnes výrazne znižuje kompetencie dobrovoľným členom stráže prírody. Výrazne znižuje možnosť kontroly v teréne profesionálnym strážcom, ktorý sú zamestnancami Štátnej ochrany prírody SR. Zákon preto považujeme za nesystémový krok Ministerstva životného prostredia SR.

Myslíme si, že spojením uvedených stráží by sa celkovo znížil počet členov stráže prírody v porovnaní so súčasným počtom členov stráže prírody, členov rybárskej stráže a členov vodnej stráže, čím by sa podstatne znížila ochrana zložiek životného prostredia, ktorých ochranu má zabezpečovať aj tento zákon.

Dôležitým upozornením je aj skutočnosť, že podľa doteraz platnej legislatívy sa môžu členovia jednotlivých stráží stať zároveň strážcami ostatných stráží. Pritom terajšia stráž prírody musí dôkladne ovládať vždy jeden zo spomínaných zákonov, čo zvyšuje kvalitu jednotlivých strážcov a iba tí šikovnejší sa môžu uchádzať o členstvo v ostatných strážach.

Myslíme si, že prechod profesionálnych strážcov zo Štátnej ochrany prírody pod krajské úrady životného prostredia zhorší súčasnú flexibilitu vykonávania kontrol. Je proti základným princípom účinnej kontroly, podriaďovať kontrolné zložky tým článkom riadenia, ktorých činnosť má byť tiež kontrolovaná. Navrhovaný presun nemožno odôvodňovať tým, že Krajské úrady ŽP majú lepší prehľad v konkrétnom regióne - Štátna ochrana prírody disponuje lepším odborným potenciálom aj vhodnejšie lokalizovanými regionálnymi pobočkami. Celkovo sa tak umožní politické ovplyvňovanie vykonávania kontrol na úseku ochrany prírody, keďže prednostovia Krajských úradov životného prostredia sú politicky nominovaní.

Celkovo vnímame návrh zákona a o stráži prírody ako ďalší útok na vykonateľnosť reálnej ochrany prírody na Slovensku a obávame sa, že za návrhom stoja politické sily, ktorým nevyhovuje, že percento odhalených priestupkov a trestných činov v oblasti environmentálnej kriminality rastie.

Preto požadujeme okamžité stiahnutie tohto návrhu zákona z legislatívneho procesu.

POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Podporte pripomienky k návrhu zákona o stráži prírody!
27.12.2006 23:11 | Noro Brázda

karol: "Prečo členovia stráže prírody sú členmi mimo vládiek, keď úplne jasne im zákon ukladá práva ale hlavne aj povinnosti pre službu zákonu o ochrane prírody?"

A prečo by nemohli byť členmi mimovládnych organizácií? Zakazuje to zákon o ochrane prírody, alebo nejaký iný?

Pokiaľ viem, tak žiaden zákon to nezakazuje a neviem v tom nájsť ani iný problém. Ty v tom vidíš aký problém?
Re: bivakovanie
17.9.2005 12:17 | Jan Dobsovic

Len taka mala poznamka, v pripade, ak ja ako clen straze prirody stretnem niekoho, kto porusuje zakon, som POVINNY na to upozornit, nevravim, ze ci to je, alebo nie je dobre. Preto sa snazim chodit za konkretnymi cielmi, napriklad chodime kontrolovat polovacky, alebo chodime kontrolovat vyruby v lese. Ale tymto chcem len obhajit niektorych strazcov, preto, lebo je to ich povinnost. Ja sam tvrdim, ze prvorada je komiunikacii s ludmi v prirode, lebo stca ma byt vychovavatel ludi v prirode. Co sa tyka zakona, tak ten napriklad navrhuje, aby dobrovolni strazcovia nemohli mat zbran a profesionalny strazcovia aby museli mat zbran. Preco to nenechat ako moznost.Taktiez by dobrovolni strazcovia nemohli udelovat pokuty. To je tiez nezmysel. Tym sa chce osetrit akurat zopar vyssie postavenych polovnikov.

S pozdravom
Re: bivykovanie
17.9.2005 12:17 | Jan Dobsovic

Len taka mala poznamka, v pripade, ak ja ako clen straze prirody stretnem niekoho, kto porusuje zakon, som POVINNY na to upozornit, nevravim, ze ci to je, alebo nie je dobre. Preto sa snazim chodit za konkretnymi cielmi, napriklad chodime kontrolovat polovacky, alebo chodime kontrolovat vyruby v lese. Ale tymto chcem len obhajit niektorych strazcov, preto, lebo je to ich povinnost. Ja sam tvrdim, ze prvorada je komiunikacii s ludmi v prirode, lebo stca ma byt vychovavatel ludi v prirode. Co sa tyka zakona, tak ten napriklad navrhuje, aby dobrovolni strazcovia nemohli mat zbran a profesionalny strazcovia aby museli mat zbran. Preco to nenechat ako moznost.Taktiez by dobrovolni strazcovia nemohli udelovat pokuty. To je tiez nezmysel. Tym sa chce osetrit akurat zopar vyssie postavenych polovnikov.

S pozdravom
bivakovanie
26.8.2005 13:12 | Peter Gloncak (Tulak)

V mnohom sa stotoznujem s argumentmi clenov straze prirody a mnohych co osobne poznam povazujem za svojich dobrych priatelov... mam vsak vyhrady voci posobeniu niektorych - najma Tatranskych clenov straze... Patrim k ludom, ktori si nevedia predstavit zivot bez priameho kontaktu s prirodou... s horami... priznavam ze sa casto pohybujem mimo vyznacenych chodnikov a bivakujem pod holym nebom. Nikomu neublizujem - je to jednoducho moj sposob zivota... Sam sa povazujem za ocrancu prirody - ako hlboko ekologicky zmyslajuceho cloveka, ktory sa principy RESPEKTU K ZIVOTU SAMEMU... snazi vnasat do vsetkych oblasti svojho zivota... a nie som sam... Preco mam niekedy pocit ze som z hor - mojho prirodzeneho prostredia - doslova vyhanany ako nieco co tam nepatri... ako by som tam bol najvacsi skodca... stretavam sa casto s neludskym pristupom clenov straze prirody, ktori casto hladia iba na paragrafy a samotny zmysel ochrany sa vytraca, dokonca niekedy pochybujem o uprimnosti ich vztahu k prirode... Ako chcete aby ludia nezasahovali negativne do ekosystemu, ak sami neprecitia spatost k prirode... naozaj si myslite ze represia pomoze ? Obycajne podporujem kampane iniciovane SPZ ci CEPA... pretoze sa v mnohom stotoznujem s vasimi postojmi - doverujem vam... ale tentokrat si to vdaka mojim niekedy mozno negativnym dojmom z clenov straze (nechcem krivdit vsetkym... ide o moju skusenost) poriadne rozmyslim...
ochrana prírody
23.8.2005 13:50 | Jana Hasprova

Likvidáci zelene hlavne z mies súvisí s tým, že kopetencie povoľovania výrubu drevín sú v rukách obcí a miest.Miestne príslušný obvodný úrad životného prostredia pri zistení vážnych nedostakov vo výkone tejto kompetencie po kontrole a na základe konkrétnych podnetov od občanov si môže vyhradiť v súlade s § 68 písm.h
543ú02 Z.z. o ochrane prírody a krajiny
pôsobnosť obce a prevzať jej kopetenciu.
RE: aa
18.8.2005 17:22 | Jan Dobsovic

Praveze nenosime zbrane, ale po pripade, kedy napadol LESNIK v Tatrach nasho strazcu sa da o tom uvazovat. Celkovo si vsak myslime, ze omnoho dolezitejsie je dobre slovo, ako nejake zbrane. Aj ked, pri kontrolach spolocnych polovaciek, najma na vodne vtactvo, sa nam moze stat, ze nas niekto zastreli. Dostane za to len podmienku a dozivotne pivo v krcme zadarmo. Takze je to pomerne nebezpecny spas, takto tam chodit a kontrolovat.

Toneznamena, ze chodime len kontrolovat turistov, ktori vacsinou nemozu nic spravit. Ja viem, z definicii v zakone o ochrane prirody sa moze stat, ze strazcovia by mali chodit do prirody a tam buzerovat ludi, ja vsak taky nazor nezdielam.

S pozdravom Jan Dobsovic
(Klub straze prirody)
Motoristi v lese
18.8.2005 13:22 | Laco Simoncic

Najma by som potreboval, aby sa zabranilo chodit motoristom po lesnych asfaltkach, kde nie dovoleny vstup autam a motorkam. A v zime aby sa zabranilo chodit po lesnych cestach terennym autam, motorkam a stvorkolkam. Napr. na turistickej znacke z Baby do Bratislavy, kde nicia stopu bezkarom. Pre stvolkolky a terenne motorky by malo byt povolene jazdit iba vo vyhradenych priestoroch.
aa
18.8.2005 13:17 | aa

vazeni clenovia straze prirody, ved len vyhanate lodi z prirody nosite pistole, obusky, puta atd. proti komu, proti turistom? Ved to je absurdne!!!
RE: zazitok z dnesneho vecera
18.8.2005 11:06 | Jan Dobsovic

Najlepsie je poslat mi E-mail (ksp@changenet.sk), pripadne sa ozvat na: 0903 751 330, kde Vam pri tej ktorej situacii dokazem poradit a potom, pripadne privolat niekoho ineho na pomoc.

S pozdravom
Jan Dobsovic
predseda Klubu straze prirody
ochrana prirody
18.8.2005 09:49 | JUDr. Mária Svoreňová

Vyslovujem hlboke uznanie vsetkym, ktori bojuju s molochom penazi a protekcionarstva, ale aj s hlupostou a nedbalostou v oblasti ochrany prirody. Ja velmi casto upadam do beznadeje, ked vidim co si ludia robia so svojim zivotnym prostredim, alebo nechaju inych s nim robit.
Myslim ze za vsetko hovori nase "hlavne mesto". Uz som presla takmer vsetkymi hlavnymi mestami Europy, ale take totalne odstranovanie kazdeho naznaku zelene a akehokolvek kuska prirody, to som nevidela nikde (uz vobec nespominam severske mesta).
Da sa s tym nieco robit?
Dufam ze ano!
Zelam krasny den vsetkym!
zazitok z dnesneho vecera
17.8.2005 21:09 | Peter Forro

Vracal som sa z dnesnej cyklovychadzky z Kacina smerom na Lamac. Na kopci nad miestnou vodarnou som bol svedkom otrasnej sceny: Dvaja cca 12-rocni vyrastkovia sa tam zabavali zabijanim slimakov. Bolo ich tam na ceste rozdruzganych urcite niekolko stoviek! Neslo o skodlive plze, ale riadne velke slimaky s ulitami, na akych si radi pochutnavaju napr. Francuzi. V rozhorceni som ich napomenul a pohrozil im, ze za to mozu dostat pokutu, ale v rychlosti som fakt nevedel, koho na nich zavolat. Ci statnu, ci meststku policiu, ci priamo nejakeho strazcu prirody... Nakoniec som isiel dalej svojou cestou, nechcel som sa dostat do mozneho konfliktu s rodicmi tych vyrastkov... Doma som si potom vynadal do zbabelcov a alibistov! Ak mozte, poslite mi kontakt na nejakeho strazcu prirody, ktory ma posobisko v Lamaci. Na bicykli jazdim kazdy den, a o podobne zazitky nemam nudzu! S pozdravom: Peter ForroPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (11)

 Kontakty:
Klub stráže prírody
Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Súvisiace témy:
Právo
Ochrana prírody
Životné prostredieREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt