spájame ľudí, ktorí menia svet
Kampane
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
  Za prísnejšiu kontrolu samospráv!

Podporte výzvu „Za prísnejšiu kontrolu samospráv“, žiadajte
posilnenie kompetencií Najvyššieho kontrolného úradu SR


Podporte výzvu občianskych aktivistov a mimovládnych organizácií adresovanú predsedom všetkých parlamentných politických strán a poslancom Národnej rady SR.

Občianska iniciatíva „Za prísnejšiu kontrolu samospráv“ privítala prvostupňový rozsudok súdu v kauze poslanca NR SR Gabriela Karlina obžalovaného z prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody, vyslovuje však zároveň obavu, že ide iba o vrchol ľadovca. Iniciatíva upozorňuje, že boj proti lokálnej korupcii nemôže zostať len vecou (príležitostne fungujúcich) represívnych orgánov, ale treba ísť aj cestou prevencie a podpory systémových legislatívnych krokov obmedzujúcich korupčný priestor.

Iniciatíva preto vyzýva vládu SR, všetkých poslancov parlamentu, a v tejto chvíli najmä Koaličnú radu, aby urýchlene prijali „politicky zabrzdenú“ novelu Ústavy SR, ktorá by umožnila Najvyššiemu kontrolnému úradu SR (NKÚ) kontrolovať všetok majetok obcí, miest a vyšších územných celkov (VÚC) a nielen jeho polovicu, ako je to v súčasnosti.

Príjmy slovenských samospráv sa v dôsledku reformy verejnej správy každoročne zvyšujú. Zatiaľ čo napr. v roku 2001 dosiahli približne 30 miliárd korún, v roku 2003 to bolo už vyše 50 miliárd a minulý rok dokonca 70 miliárd. Tento nárast však nedoprevádza primeraný nárast nezávislej vonkajšej kontroly. Pritom ako vidno aj z prípadu obžalovaného Gabriela Karlina, decentralizácia ide nezriedka ruka v ruke aj s „decentralizáciou korupcie“.

Iniciatíva „Za prísnejšiu kontrolu samospráv“, ktorá združuje 27 mimovládnych organizácií a občianskych aktivistov z celého Slovenska, vidí jeden z dôvodov rozmachu decentralizovanej korupcie v nedostatočných kompetenciách NKÚ. Tomu platná legislatíva umožňuje kontrolovať iba majetok a financie určené na tzv. prenesený výkon štátnej správy, nie však na prostriedky, z ktorých sa hradia tzv. originálne kompetencie samospráv. NKÚ ako nezávislý orgán kontroly hospodárenia tak podľa Ústavy SR dnes kontroluje len okolo 50 % zo všetkých príjmov obcí, miest a VÚC.

Iniciatíva preto vyzýva všetkých zodpovedných politikov, aby čo najskôr schválili novelu Ústavy SR, ktorú v súčasnosti blokuje Koaličná rada, resp. aby v tejto veci pripravili a predložili vlastný návrh základného zákona a nadväzujúcich právnych predpisov, ktoré by NKÚ posilnili. Vzorom pritom môže byť napr. model vonkajšej kontroly v Poľsku, Maďarsku, Rakúsku či ďalších krajinách EÚ.

Iniciatíva zároveň pripomína, že strany SDKÚ, ANO a SMER mali posilnenie kontroly samosprávy výslovne uvedené vo svojom volebnom programe.Priezvisko
Meno
Organizácia
Adresa
PSČ
Mesto
E-mailPriebežne aktualizovaný
zoznam podporovateľovV Bratislave, dňa 13. 5. 2005

Podpísaní:
1. Aliancia Fair play, Bratislava (Zuzana Wienk)
2. Brečtan, Nové Mesto n./Váhom (Daniel Darida)
3. Branislav Čukan, Handlová
4. Martin Čukan, Handlová
5. Diaľnica a ľudia, Považská Bystrica (Jaroslav Dunaj)
6. Empatia, Martin (Rastislav Tarhaj)
7. Dana Feketeová, Bratislava
8. Michal Frank, Prešov
9. Peter Gonda, Bratislava
10. Pavol Katreniak, Banská Bystrica
11. Radovan Kazda, Stará Turá
12. Alena Kissová, Košice
13. Klub Strážov, Považská Bystrica (Juraj Smatana)
14. Konzervatívny inštitút M. R. Štefanika, Bratislava (Ondrej Dostál)
15. Juraj Kukla, Brunovce
16. Milan Lichý, Banska Bystrica
17. Lepšia Šaľa, Šaľa (Jozef Mečiar)
18. Miroslav Majer, Handlová,
19. Juraj Mesík, Washington
20. Jozef Pavelka, Handlova,
21. Vladimír Pirošík, Banská Bystrica
22. Dana Reindlová, Handlová
23. Dušan Sloboda, Prešov
24. Transparency International Slovensko, Bratislava (Emília Beblavá)
25. Za dôstojnú Radvaň, Banská Bystrica (Ľudmila Priehodová)
26. Združenie Slatinka, Zvolen (Martina Paulíková)
27. Združenie STOKA, Bratislava (Blahoslav Uhlár)Ďalšie informácie:
Vladimír Pirošík, pirosik@changenet.sk, 0905 786 701


POZNÁMKY / vaše reakcie
Odkaz všetkým fňukajúcim
29.5.2005 20:02 | Alena Kissová

Voliť zmenu - prečo nie. O žiadnej však neviem. Taký Fico, ktorý sa derie na Dzurindovo (predtým Mečiarovo) miesto je presne ako oni - ďalší kus, ktorý si populárnymi rečičkami dláždi cestu k vlastnému prospechu a moci. Za výdatnej pomoci slovenskej hojdačky: nádej, sklamanie, nádej, sklamanie a tak stále dookola.
Založiť novú stranu - prečo nie. Slovenský politický všeliek. Len ťažko pochopiť, prečo sa z všelieku po krátkom čase stane ZNJ (zvlášť nebezpečný jed) alebo sa rozplynie do stratena pre nedostatok podporovateľov a voličov. Založiť je jednoduché. Podporovať a vytrvať, prípadne obetovať vlastný voľný čas, možno aj trochu peňazí, sa nechce takmer nikomu. Len nech to za nás urobia tí druhí. My sa budeme v lepšom prípade prizerať, v horšom kritizovať.
Tusím Mark Twain povedal, že najistejšie miesto, kde nájdeš pomocnú ruku, je na konci vlastného pleca. Čo keby sme sa namiesto bedákania nad tým zamysleli a každý tam, kde práve stojíme, urobili aspoň toľko, koľko môžeme ?
Obecne samospravy - sukromne podniky starostov
25.5.2005 18:17 | MPD

To co pozaduje treti sektor je malo na to, aby si starostovia a poslanci z obecnych uradov a samosprav nadalej nerobili sukromny podnik. Tu treba systemove riesenie. Decentralizovat iba do urcitej miery a vopred stanovit jasne pravidla fungovania samosprav, kontrolne mechanizmy a sankcny system, vratane trestnopravnej zodpovednosti. Definovat jasne pravidla v uzemnom planovani a stavebnom poriadku, bez rozvojoveho planu obce, ktory presiel riadnym procesom verejneho pripomienkovania, atd., nedovolit, aby cokolvek mohol niekto postavit, realizovat v obci, atd, atd. NKU ich mozno trocha zneisti, ale nedolapi. Su to chytraci, niektori obcas babraci. Napr. v jednej obci starosta zalozil na obecnom pozemku strkovisko, a jeho manzelka predava strk z Unimo bunky. Dalsie obecne pozemky predava na vystavbu vilovych stvrti, stavia nove ulice na ornej pode, pricom v obci existuje dlha neobstavana siet ciest a ulic. To vsetko za vydatnej pomoci ministerstiev a EU fondov. Ked sa ozvete, tak vam takyto starosta (prip. jeho nohsled) na vystrahu pohodi pred dom zdochnuteho potkana. Ked budete prilis kritizovat a demokratizovat, mala pripomienka, mozete zdochnut ako ten potkan. Moji mili dnes je to divocina, v ktorej ide o zivot. A to vsetko s pozehnanim velkych politikov - gaunerov vo velkom style s diplomatickym jazykom, ktori nemaju ani potuchy o tom, co to znamena spravovat veci verejne a statne a kryju takychto malych autokratov. Velki politici sa uz nezodpovedaju svojim volicom - obcanom, ale svojim mecenasom, ktori im platia ich volebne kampane a takto ziskane skorumpovane mocenske pozicie. Jedno vsak vedia vsetci dokonale (mozno az na Karlina) a to ako kradnut, najnovsie vykradat verejne financie. Kvoli neodolatelnej voni penazi su volby miestnych Ali Pasov mnohokrat zmanipulovane a sfalsovane(dobre zname nocne prerabanie vysledkov)a prepojenie na velku politiku zjavne. Co s tym robit. Na Slovensku dozrel cas na novu politicku stranu, ktora polozi zaklady novej politiky, ktoru budu robit zivotom prevereni a uznavani slusni ludia. Ti vsak v prvom rade musia najst odvahu vyhrabat sa zo svojich nezavislych pozicii a zacat sa politicky, tzn verejne angazovat. A nebat sa organizovane cez politicku stranu zautocit na pozicie sucasnych mocipanov. Najlepsia obrana je utok. Dovtedy k zmene a posunu k pozitivnym hodnotam nedojde, bude tu vladnut sero a seda eminencia.
NAIVITA
23.5.2005 10:04 | Dano

Naivita najhlbsieho zrna! Preco by si to strany odhlasovali, ked z toho maju miliardy??? Zobudte sa! Cim vacsi chaos, tym lahsie sa kradne! NIKTO TO NEZMENI. Prachy boli z tunelovania podnikov, teraz uz podniky nie su, tak sa tuneluju verejne financie a to v miliardach... Kto si mysli, ze NKU zisti viac ako 1%, je na omyle! V Cechach najvyssi dostojnici boja proti organiz.zlocinu boli zaroven aj sefovia mafii... Neprechadzaju zakony o preukazovani majetkov, o postihu pravnickych subjektov, dokonca chcu neohasene FILMOVANIE ci NAHRAVANIE dokazov potrestat 2-ma rokmi toho co nahraval dokazy, hoci tym usvedcuje KORUPCIU!!! VOLTE INU VLADU. Tato je prehnita ako vsetky doteraz. Iba v zmene je sanca nieco zmenit...
Samospráva = samovláda
18.5.2005 21:48 | Juraj Kukla

Plne sa stotožňujem s inisiatívou, lebo mám dlhoročné skúsenosti, kam až siaha zvrátenosť a trúfalosť mnohých miestnych nekontrolovateľných samovládcov sadiacich na obecných miliónoch. S prechodom kometencií doatali do rúk naviac možnosť pomstiť sa každému, kto sa opováži proti ich podvodom ozvať. Je chybou, že na Slovensku sa miestnym samovládcom môže stať každý zdatný dobre platiaci absolvent krčmy, nepotrebuje žiadne vzdalanie a môže rozhodovať o osude celej obce.
posilnenie vplyvu NKU na kontolu v samosprave
18.5.2005 10:56 | Zdenko Haring

Vitam iniciativu tretieho sektora, pocitujem ju ako velmi potrebnu a verim, ze neostane bez odozvy. Je potrebne diskutovat o tak zavaznom probleme ako je kontrola v samosprave. Suhlasim s nazorom, s kt. som sa stretol pri nastupe na post hlavneho kontrolora mesta Banska Bystrica pred necelymi dvomi rokmi a to, ze "mesta a obce sa stavaju su priestor pre novodobych hľadačov pokladov". Je potrebne viest diskusie aka je kvalita kontroly a nie kto ju vykonava. Mam osobne a po 2 rokoch uz bohate skusenosti, ze nie je dolezite ci kontrolu vykonavaju zamestanaci NKU alebo pracovnici utvaru hlavneho kontrolora ale ako ju vykonavaju. Drzim palce pri diskusii a nielen pri internetovej.
Ing. Zdenko Haring
Hlavny kontrolor mesta Banska BystricaPridať reakciu:

Rozsiahlejšie reakcie prinášajúce nové podstatné informácie či nové pohľady na diskutovanú problematiku môžete ponúknuť na uverejnenie formou samostatného článku na stránkach občianskeho denníka CHANGENET.SK.

Meno a priezvisko E-mail
 
Predmet


Poznámka


Autorizačný kód
Vypočítajte: "Desať plus 8".


 

Kampaň bola ukončená.

Podporilo ju podporovateľov.

  » Vaše reakcie (5)

 Kontakty:
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, n.f.
Aliancia Fair-play
Transparency International Slovensko
Združenie Slatinka
Stoka
Brečtan o.z.
Diaľnica a príroda
Empatia

Súvisiace témy:
Samospráva
Ekonomika
Štátna správa
Demokracia
PrávoREKLAMA 

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt