spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Nebojte sa, podporte svojich učiteľov!
22.1.2016 | Marcel Zajac |

Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami. Ak nemá byť zajtra odpoveďou na otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.


Milí rodičia detí základných a stredných škôl.

Každý deň, každé ráno,  keď moje detí odchádzajú do školy a aj každý večer, keď sa ich pýtam na to, ako bolo v škole, rozmýšľam o tom, či som spravil všetko pre to, aby moje dcéry a syn dostali vzdelanie aspoň také, aké som dostal ja.

Smutnou odpoveďou je, že nie.

Z vlastnej skúsenosti viem, že lavírovaním a výberom „inej“ školy to nie je.
Musím povedať že mám to šťastie že deti navštevovali a navštevujú školy ktoré sú známe ako tie „lepšie“.
Rovnako z vlastnej skúsenosti viem, že v rámci vnútorného manažmentu vzťahov škola – rodič- zriaďovateľ,  sa dá zlepšiť veľa, ale žiaľ nie všetko a nie to podstatné. Stal som sa miestnym poslancom, členom školskej komisie nášho miestneho zastupiteľstva, a tiež členom Rady jednej z našich základných škôl.

Tak čo môžem urobiť?

Dnes je mojou odpoveďou, že sa môžem pokúsiť prispieť k zmene systému organizácie školstva vyššie, na úrovni štátu.

Je veľmi zlé že školstvo, vzdelávanie, je jednou z mála oblastí verejného záujmu (Právo na vzdelanie je zaručené každému občanovi našej Republiky ústavou.), ktoré neboli po roku 1989 reformované. Zodpovednosť za to nesú všetci ministri a všetky vlády, ktoré sa za tých 25 rokov spravovania školskej agendy v Slovenskej Republiky zúčastnili.
Absencia reformy je hlavný dôvod pre obrovské deformácie a zlyhania systému.
Toto najcitlivejšie vnímajú, ale hlavne následky nesú, priami účastníci vzdelávania – učitelia.

Učitelia už niekoľko rokov signalizujú nevyhnutnosť strategickej a odbornej zmeny - Reformy. Neprichádza.
Už niekoľko rokov signalizujú nevyhnutnosť zmien, ktoré nie sú reformné, ale sú pre nich rovnako dôležité, ak nie aj dôležitejšie, lebo reforma nemá byť reformou pre to, že sa tak volá, ale práve preto, aby vo finále pri jej naplnení boli zmenené tie drobné maličkosti tvoriace celok. Zmeny neprichádzajú.

Spravovanie vecí verejných nie je politickým bojom, nemôže sa zataviť ani 60 a ani 6 dní pred Voľbami.
Preto ak nemá byť zajtra odpoveďou na moju pôvodnú otázku „ Čo môžem ešte spraviť pre lepšie vzdelanie mojich detí?“, ich vozenie do škôl v susednom Rakúsku, musím dnes nabrať odvahu a verejne podporiť štrajk učiteľov.

Preto som na základnej škole, ktorú navštevuje môj syn oslovil aj ostatných rodičov, aby svojim podpisom, podobne ako ja, podporili učiteľov svojich detí.  A preto aj Vás prosím: „Nebojte sa, podporte svojich učiteľov.“:  http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=843208


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Nebojte sa, podporte svojich učiteľov!
5.10.2016 13:36 | kiara

Nepodporujem. Komunikujem z učiteľmi a učitelia nie z Bratislavského kraja ani nevedia o čom je ten štrajk. Veľa z nich ani ten štrajk nechcú. To zase Blaváci nevedia čo so sebou.
Ad: Nebojte sa, podporte svojich učiteľov!
1.2.2016 21:45 | j.k.

vlado g:
A myslite si, ze to, v akom pracovnom prostredi pracuje Vasa zena, je spravne?

Tak sa ozvite a pokuste sa to zmenit. Ja to prave robim.
Ad: Nebojte sa, podporte svojich učiteľov!
26.1.2016 18:46 | Štefan Csaki

Podporujeme všetkých učiteľov a učiteľky na celom slovensku.Držíme vám palce.
Ad: Nebojte sa, podporte svojich učiteľov!
23.1.2016 17:36 | vlado g

Nepodporujem ich ani keby čo bolo nech sa pozrú na druhých ludí ako robia kolko prestávky majú oni a kopec iných vecí za minimálnu mzdu zadky stárým ludom umývajú a ked niečo sa povie ich pošlú do riti alebo ak sa ti nepáči za bránou ,na úrade je kopec dalších,ale keby učitelky značkovali páskami ked majú svoje dni ako to robia korejčani a to máte možnosť ísť len dva krát ísť na záchod a nie každých 45minút ako je to v škole -dali by ste si pásku na ruku? a tie deti čo ich naučia v škole?ani len ku starším ludom nemajú úctu ,alebo som videl ako sa stažoval učitel ,že na hodinu nemá počítač ktorý potrebuje,aby môhol učiť deti ,to má ako čo znamenať ? to sa nehanbia? moja žena zarába mimimálnu mzdu sama si musela kúpiť počítač aj telefon s paušálom na vybavovanie zakaziek a to nehovorím o iných veciach a ked si nestihne porobiť veci musí ostať dlhšie čo nemá zaplatené a ked sa sťažuje hned sa hrozia výpovedou a to nie je len ona nech sa učitelia spýtajú druhých ako robia a ako sa ku nim správajú zamestnávatelia a nie si len pýtať peniaze vkuse.

» Vaše reakcie (4)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Súvisiace témy
Deti a mládež, Vzdelávanie, Školstvo

Regióny
Bratislava-Bratislava[34474]
REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt