spájame ľudí, ktorí menia svet
Publicistika
aktuálne  |  fórum  |  kalendár  |  adresár  |  inzeráty  |  poznámkový blok  |  fotoblokkampane!
Daniela Kapráľová Daniela Kapráľová
19.3.2004 | Lucia Nimcová |

Pocítila si niekedy, ako nevýhodu to, že si žena? "Nemám takú silu, aby som zbila chlapov, keď ma naserú a nevládzem odniesť vrece zemiakov sama. Inak mi to nevadí, so svojou ženskosťou nemám problém."


 

Narodila sa 12.1.1956 v Snine. Ako jediná zo „starších“ ročníkov reprezentuje svoje rovesníčky v tomto výbere súčasnej tvorby. V rokoch 1974-1978 študovala na čerstvo otvorenom fotografickom oddelení v Košiciach pod vedením Ivo Gilla a Zdenka Smieška. V rokoch 1980-1985 ukončila štúdium na UPJŠ v Prešove na katedre Výtvarnej výchovy u profesorov: Šafranka, Gala, Hegyeziho. Od roku 1988 žije v Humennom a pracuje vo Vihorlatskom múzeu na galerijnom oddelení ako kunsthistorik.

Vyštudovala síce fotografiu na strednej škole, ale po dlhé roky sa venovala prevažne výtvarnej tvorbe (maľbe a kresbe). Fotografovala len sporadicky svoje dobrodružné cesty po horách a exotických krajinách. V roku 1999 sa stala členkou medzinárodného fotografického združenia Black-White a začala fotografovať subjektívno-dokumentárne portréty miest, Humenné, Przemysl a Ľvov. Jej pohľady sú v prvom rade výtvarné, nesnaží sa objektívne zachytiť realitu, skôr intuitívne vystihnúť atmosféru mesta. Stále viacej zachytáva aj svoj súkromný život, rôzne prchavé okamihy a zátišia svojho bytu, či kancelárie, v ktorej pracuje. V jej tvorbe je cítiť voľnosť a slobodu. Neuzatvára sa do chmúrnych otázok, ale užíva si život, ktorý sa jej zdá byť krásnym. Je prototypom insitnej umelkyne a emancipovanej ženy, ktorá žije dobrovoľne sama a nepociťuje to ako svoju životnú prehru.

Mamaja (2000-2003)
V názve „mamaja“ je zašifrované mama a ja. Je to súbor farebných dokumentárnych diptychov, v ktorých sa rozhodla zachytiť nielen rozprávkový vzťah svojich rodičov, ale hlavne seba a matky. Dalo by sa povedať, že v niečom akoby nadviazala na Martinčekovskú tradíciu dokumentovania prostých ľudí. Je to láskavý pohľad fotografky na prostredie, predmety či typické činnosti oboch žien. Vzťah medzi fotografiami špecifikuje generačný posun medzi matkou a dcérou cez pohľad na konkrétne zaužívané rituály. Fotografie personifikujú pocit určitej spomienky, cítiť z nich nostalgiu, nehu, ktorá snáď najviac charakterizuje vzťah dvoch žien.

Myslíš si, že umenie môže zmeniť svet?
Samozrejme, áno úprimne tomu verím. Patrí medzi najdôležitejšie odvetvia.

Prečo tvoríš?
Lebo ma v hrudi občas niečo dusí.

Aké vlastnosti by podľa teba fotografka mala mať?
Vlastnosti malého dieťaťa a skúseného starca.

Pocítila si niekedy, ako nevýhodu to, že si žena?
Nemám takú silu, aby som zbila chlapov, keď ma naserú a nevládzem odniesť vrece zemiakov sama. Inak mi to nevadí, so svojou ženskosťou nemám problém.

Samostatné výstavy
2000 Senzibilita, Galéria B-W v Przemyšli, Poľsko
2002 Pocta anjelom, Fotopredajňa FaF, Humenné

Spoločné výstavy
2001 Portréty miest, RKS, Humenné, Przemyšl, Ľvov
2002 Portréty ,Galéria Krasczynského zámku, PoľskoDaniela Kapráľová Daniela Kapráľová Daniela Kapráľová Daniela Kapráľová


POZNÁMKY / vaše reakcie
Ad: Daniela Kapráľová
8.9.2008 12:24 | Jana Hrivniakova

Prosím mohli by ste mi poskytnúť kontakt na pani Kapráľovú? Srdečná vďaka.

» Vaše reakcie (1)
» Verzia pre tlač
» Poslať e-mailom
» Pridať na Facebook
» Pridať na vybrali.sme


Čítajte tiež:
Jana Szűcsová
Miriam Petráňová
Ingrid Patočková
Dominika Ličková-Horáková
Ria Kmeťová
Jana Hojstričová
Anna Feldeková

Súvisiace témy
Umenie, Ženy[10876]
REKLAMA

CHANGENET.SK | občiansky denník, © 1996 - 2018, ChangeNet, ISSN 1336-2534
kontakt